Zdrava hrana

Suvo groždje – kalorije, lekovitost, upotreba, recepti i cena

Suvo grožđe je jedna od često upotrebljavanih namirnica u ishrani na našem podneblju. Koristi se za pripremu raznih poslastica, torti, kolača, štrudle.

Pored toga što se koristi kao sastojak mnogih jela suvo grožđe ima mnogobrojna lekovita svojstva i našlo je primenu u terapijama kod raznih oboljenja jer u sebi sadrži dosta vitamina i minerala. Ono ima bitnu ulogu u procesu detoksikacije organizma i jača imunitet.

Takođe, u suvom grožđu ima dosta kalorija zbog čega se ono ne jede u velikim količinama pa se preporučuje šaka ovog voća na dan. Suvo grožđe se upotrebljava i u dijetalnim režimima ishrane i to najviše kašičica do dve.

Kako se pravi suvo grožđe?

Suvo grožđe se pravi od pažljivo odabranih bobica svežeg odnosno sirovog grožđa koje moraju biti zrele i ne smeju biti nagnjecane ili crvljive.

One se potom mogu sušiti na suncu na čistom platnu ili u specijalizovanim sušarama. Kada postane dovoljno suvo ono se pakuje u džakove i isporučuje i transportuje fabrikama i preprodavcima.

Nutritivne vrednosti suvog grožđa – mera 100 grama

Kao što je već pomenuto suvo grožđe obiluje kalorijama, tačnije na sto grama ovog voća ima oko 290 kalorija.

Takođe, u 100 grama suvog grožđa ima oko 69 grama ugljenih hidrata, oko jedan gram biljnih masti i 2.60 grama proteina.

Kada su u pitanju vitamini u 100 grama suvog grožđa ima dosta vitamina E i C, vitamina A ima oko 0.2 miligrama, zatim ima 0.3 mg vitamina B3, 0.15 mg vitamina B1 i 0.08 mg B2 vitamina. Od minerala suvo grožđe  sadrži gvožđe, kalijum, natrijum, kalcijum, magnezijum, bor i fosfor.

Lekovita svojstva suvog grožđa

Jačanje imuniteta

Lekovita svojstva suvog grožđa su mnogobrojna. Suvo grožđe jača imunitet pre svega zato što podstiče apsorpciju vitamina i proteina u organizmu pa samim tim i njihov brži transport i deponovanje u krvi, tkivima i organima.

Poboljšava zdravlje zuba i kostiju

Zahvaljujući kalijumu i kalcijumu koje sadrži u sebi suvo grožđe je dobro za jačanje kostiju i zuba i štiti ih od lomljenja i truljenja.

Obezbeđuje energiju organizmu

Suvo grožđe sadrži šećere gloukozu i fruktozu koji imaju visoku energetsku vrednost zbog čega ga upotrebljavaju i sportisti tokom treninga i priprema za takmičenja kako bi mogli da izdrže jake fizičke napore.

Suvo grožđe kao afrodizijak

Suvo grožđe utiče na jačanje libida jer sadrži protein odnosno aminokiselinu arginin koja povećava želju.

Ovaj protein se izdvojen upotrebljava u raznim preparatima namenjem za lečenje seksualne disfunkcije kod muškaraca jer ubrzava kretanje spermatozoida.

loading...

Poboljšava vid

Suvo grožđe sadrži polifenole i fitonutritijente koji štite oči od nastanka degenerativnih oboljenja i promena kao što su makularna degeneracija odnosno propadanje žute mrlje, katarakta ili pak slabljene vida i povećavanje dioptrije.

Prevencija upala, prehlada i infektvinih stanja

Suvo grožđe jača oslabljen imuni sistem i ima jaka antibakterijska svojstva zbog čega je odlično kao prevencija prehlada, upala grla i nosa, gripa i infekcija. Poželjno je ga korstiti tokom jeseni, zime i ranog proleća kako biste izbegli ova sezonska oboljenja koja isrpljuju organizam i dodatno slabe imunitet.

Prevencija nastanka raka

Suvo grožđe sadrži antioksidant katehin koji suzbija taloženje slobodnih radikala u organzimu jer podstiče njihovo izbacivanje. Na taj način ono sprečava širenje i rast ćelija tumora, a najbolje se pokazalo u prevenciji nastanka i razvoja raka debelog creva.

Prevencija hipertenzije – visokog krvnog pritiska

Suvo grožđe poboljšava zdravlja kardio-vaskularnog sistema i snižava krvni pritisak zahvaljujući kalijumu i dijetetskim vlaknima koja pozitivno deluju na elastičnost zidova i prokrvljenost vena i arterija.

Prevencija anemije

Suvo grožđe sadrži gvožđe koje podstiče stvaranje hemoglobina dok bakar i B vitamin potpomažu stvaranje crvenih krvnih zrnaca.

Prevencija dijabetesa

Iako u sebi sadrži glukozu i fruktozu suvo grožđe smanjuje rizik od nastanka dijabetesa jer ima uticaj na proces apsorpcije šećera održavajući njegov nivo u krvi stabilnim bez velikih oscilacija.

Poboljšava proces varenja

Suvo grožđe pozitivno utiče na i na sistem za varenje jer sadrži dijetetska vlakna koja podstiču izbacivanje svih toksina i štetnih supstanci iz digestivnog trakta.

Lek protiv opstipacije i dijareje

Suvo grožđe koristi se i kao lek protiv opstipacije takođe zahvaljujući dijetetskim vlaknima koja pokreću crevnu peristatiku – rad creva. Ujedno suvo grožđe može se upotrebljavati i kao lek protiv dijareje jer bobice ovog voća apsorbuju višak tečnosti u crevima sprečavajući nastanak proliva.

Suvo grožđe za povećavanje telesne težine i mršavljenje

Suvo grožđe ukoliko se jede svakodnevno može uticati na povećanje telesne mase zahvaljujući glukozi i fruktozi koje sadrži, ali za razliku od proizvoda konditorske industrije – čokolade, keksevi i ostalo, ono neće dovesti do stvaranja masnih naslaga jer prirodni šećeri koje sadrži pozitivno utiču na zdravlje organizma.

Suvo grožđe može se koristiti i u dijetama u malim količinama (nekoliko bobica, jedna kašičica) jer ono podstiče oslobađanje leptina i grelina koji šalju jasne signale našem organizmu da li smo gladni ili siti što sprečava prejedanje i bespotreban unos viška hrane i kalorija.

Suvo grožđe za detoksikaciju jetre

Jetra razlaže toksine koji se deponuju u našem organizmu i ukoliko njena funkcija usled nekog bilo bezazlenog ili ozbiljnijeg oboljenja oslabi i uspori neophodno je da se ovaj organ očisti od nakupljenih štetnih materija koje nisu izbačene. U procesu detoksikacije jetre suvo grožđe je odličan saveznik, a ono istovremeno podstiče izlučivanje urinske kiseline iz ljudskog tela.

Kako očisititi jetru uz pomoć suvog grožđa?

Ujutru kada ustanete uzmite pola šoljice bobica suvog grožđa. Birajte one grožđice koje su braon i tamno braon boje kao i one koje su meke i nisu mnogo izbrazdane. Nakon što ste ih probrali potopite ih u sud sa toplom vodom i ostavite da odstoje tako 15 minuta pa ih potom isperite pod srednje jakim mlazom tekuće hladne ili mlake vode.

Nakon toga ih vratite u šolju i prelijte sa ključalom vodom do vrha šolje i ostavite da odstoje u njoj 24 časa na sobnoj temperaturi. Sutradan ujutru, 24 časa posle, grožđice pojedite, a vodu iz šolje popijte u dva do tri gutljaja.

Kako biste postigli što bolje rezultate u detoksikaciji jetre najbolje je da ako možete jedan ili dva dana strogo mirujete u krevetu, a dok ležite preporučuje se da stavite termofor ispod desnog rebra, ne mestu gde se otprilike nalazi jetra, zato što toplota podstiče cirkulaciju i samim tim brže dejstvo belih krvnih zrnaca – leukocita koji štite imuni sistem odnosno brane organizam od štetnih materija i eliminišu patogene mikroorganizme koji izazivaju oboljenja.

Kako biste što bolje očistili jetru od toksina ovaj recept primenjujte u trajanju od mesec dana, tačnije svaki drugi dan. Potom napravite pauzu od pola godina pa opet sve ponovite kako bi detoksikacija bila potpuna, a jetra normalno funkcionisala bez štetnih materija.

Kako da odaberete ispravno i kvalitetno suvo grožđe?

Prilikom kupovine suvog grožđa, posebno ako ga koristite kao lek, najbolje je da se raspitate i nađete ono koje je organski proizvedeno. Ukoliko ipak ne uspete da pronađete takvo ili niste sigurni kakvog je kvaliteta možete na osnovu njegovog spoljašnjeg izgleda proceniti kakvo je.

Bobice suvog grožđa koje je dobro i ispravno su tamnije braon ili svetlije braon boje, nisu tvrde kao ni premekane i nisu mnogo izbrazdane. Sa grožđica obavezno uklonite male peteljke, ukoliko ih ima, pre nego što počnete bilo šta da pripremate.

Recepti sa suvim grožđem

Suvo grožđe s obzirom na to da je voće i da je slatkastog ukusa najčešće se koristi za pripremu raznih poslastica mada je nekad i sastojak pikantnih specijaliteta ili dodataka jelima poput preliva i slično.

Štrudla sa suvim grožđem

Za jednu od omiljenih poslastica sa suvim grožđem u našim krajevima, štrudlu, potrebno vam je pola kilograma brašna, 100 grama suvog grožđa, pola kockice svežeg kvasca, tri do četiri kašike šećera, malo soli, 125 grama maslaca, šoljica i po mleka, tri jajeta.

Priprema: Naspite brašno u veću okruglu posudu, pa na sredini napravite malo udubljenje u koje ćete usuti kvasac, prethodno podgrejano toplo mleko i šećer. Ostavite smesu da odstoji tako 15 minuta kako bi kvasac delovao, a potom stavite maslac, jaja i na kraju prstohvat kuhinjske soli.

Izmešajte sastojke dobro i potom dobijeno testo izdelite na četiri jednake smese i napravite dva mala hleba i dve pletenice ili neki drugi oblik ukoliko znate dobro da oblikujete testo. Stavite hlepčiće  u tepsiju ili pleh koji ste prethodno premazali sa jestivim uljem i stavili preko toga papir za pečenje. Na hlepčiće stavite pletenice kao ukras i potom pecite na sredini rerne na temperaturi od 180 do 200 stepeni oko pola sata s tim što se preporučuje da nakon 15 minuta štrudle umotate u alu foliju kako ne bi zagorele.

Druga opcija je da ih odmah umotate u foliju i pečete ih oko 40 minuta. Povremeno pogledajte kroz staklo da li je pečeno ili otvorite rernu ako niste sigurni. Kada bude gotovo ostavite da se ohladi malo i služite toplo. Dobra stvar je što je štrudla lepog ukusa i kad se ohladi, a jestiva je i naredna dva do tri dana.

Kupice sa medom i suvim grožđem

Za priremu kupica potrebno vam je 150 grama meda, 50 grama suvog grožđa, 80 grama oraha, 100 grama šećera, 100 grama kornifleksa, tri kašike susama, 100 grama margarina i papirne korpice u koje ćete stavljati kupice.

Propržite susam u tiganju na umerenoj vatri uz konstantno mešanje sve dok ne porumeni odnosno dok ne dobije braonkastu boju i potom skinite sa šporeta tiganj. U šerpu srednje veličine stavite šećer, margarin i med pa mešajte na srednoj temperaturi dok se ne rastope i sjedine.

Zatim u tu smesu dodajte susam, suvo grožđe, sitno iseckane orahe i kornifleks pa promešajte dok se svi sastojci ne sjedine. Skinite šerpu sa šporeta i potom papirne korpice premažite sa uljem kako se smesa prilikom stavljanja ne bi lepila za njih. Uzimajte jednu do dve kašičice i u rukama oblikujte kupice. Kada završite ostavite da odstoje tokom noći kako bi se stegle.

Kuglof sa suvim grožđem i orasima

Za pripremu kuglofa potrebno vam je 250 grama suvog grožđa, pola kilograma brašna, 100 grama sitno iseckanih oraha, 250 grama šećera u kristalu, 150 grama šećera u prahu, šoljica mleka, 250 grama margarina, četiri jajeta, jedan limun, jedna kesica vaninlin šećera, jedan kesica praška za pecivo.

Umutite margarin sa mikserom, srednjom brzinom, sve dok ne postane penast, pa potom u njega stavite šećer u kristalu, vanilin šećer, jaja i izrendanu koru limuna. Potom nastavite sa mućenjem i postepeno stavljajte brašno. Nakon što to umutite i dobijete jedinstvenu smesu, dodajte mleko i mutite kratko pa na kraju stavite orahe i suvo grožđe pa kratko mutite.

Dobijenu smesu stavite u kalup za kuglof koji ste prethodno premazali sa margarinom i posuli sa malo brašna kako se testo ne bi zalepilo za kalup. Stavite testo u kalupu u rernu i pecite 10 minuta na 200 stepeni, a potom smanjite temperaturu na 175 stepeni i pecite sve dok ne uočite da je kuglof pečen. Možete i otvoriti rernu i malo probosti viljuškom ako niste sigurni da li je dovoljno pečen.

Nakon što bude pečen izvadite kuglof iz rerne i kalupa i pospite ga se šećerom u prahu. Kuglof je najbolje piti uz čaj ili neki drugi topli napitak.

Sutlijaš sa suvim grožđem

Za pripremu sutlijaša potrebno vam je 250 grama pirinča, 50 grama suvog grožđa, 50 grama kandiranog voća, pet kašika šećera, jedno žumance, jedna kašika maslaca i malo cimeta.

Suvo grožđe i kandirano voće stavite u sud, prelijte sa vrelom vodom i ostavite da odstoji oko 15 minuta kako bi omekšalo. Za to vreme stavite pirinač u odgovarajući sud, a potom sipajte vodu i izrendajte koru limuna pa kuvajte dok ne postane mekan, a višak vode ne uvri. Potom dodajte šećer u pirinač i promešajte pa postepeno dodajite mleko i kuvajte na srednje jakoj vatri uz stalno mešanje kako pirinač ne bi zagoreo.

Nakon nekoliko minuta, kada pirinač upije mleko, stavite pola kašičice cimeta, suvo grožđe i kandirano voće koje ste prethodno ocedili kroz cediljku, žumance koje ste prethodno umutili i maslac pa kuvajte još pet do deset minuta najviše. Nakon što stulijaš bude gotov sačekajte da se malo ohladi pa ga toplog servirajte u čašama.

Cena suvog grožđa

Cena suvog grožđa varira od 370 dinara do preko 500 dinara po kilogramu u zavisnosti gde ga kupujete.

Ukoliko ga uzimate u radnjama zdrave hrane na meru cena po kilogramu je od 370 do 400 dinara uglavnom, a industrijska pakovanja suvog grožđa od 100 grama su u većini trgovina od 50 do 70 dinara što iznosi od 500 do 700 dinara po kilogramu.

Sponzorisano:

loading...
Loading...