Nega i lepota

Parenje lica protiv akni i mitisera – kamilicom i ostalim metodama

Parenje lica je jedan od boljih načina za opuštanje posle napornog radnog dana. Parenje lica povećava cirkulaciju lica, otvara pore, pa nam pomaže da lakše očistimo nečistoće koje je naša koža nakupila tokom dana.

Da biste uradili temeljno čišćenje lica, započinjete sa parom, zatim stavljate masku kako biste dubinski otklonili prljavštinu, a potom završavate tonikom i hidrantnom kremom. Ukoliko nemate baš puno vremena, brzinsko parenje (orošavanje) će takođe biti korisno.

Postupak pravilnog čišćenja lica

Prvi korak: stavite šerpicu sa vodom da se zagreje do tačke ključanja. Za parenje lica vam je potrebno svega nekoliko čaša vode. Vodu možete prokuvati na ringli ili u mikrotalasnoj pećnici.

Drugi korak: operite svoje lice. Dok se voda greje na ringli, iskoristite to vreme da pažljivo operete svoje lice, skinete šminku i spoljašnje nečistoće. Za ovaj postupak možete koristiti penu za pranje lica ili kupku za lice i toplu vodu. Ovaj korak je neophodan pre parenja lica jer parenje otvara vaše pore, pa sve što se nalazi na licu i nije skinuto pre parenja može lako ući u pore i izazvati iritaciju i pojavu bubuljica.

Nakon što ste očistili lice i umili ga toplom vodom, obrišite ga i osušite pamučnim peškirom.

Treći korak: sipajte proključalu vodu u keramičku ili staklenu činiju. Činiju u kojoj će biti tečnost za parenje lica možete staviti na sto, a ispod činije postavite peškir, da tečnost i isparenja ne bi nakvasili sto.

Četvrti korak: u proključalu vodu dodajte svežu ili osušenu kamilicu ili nanu. Ukoliko nemate prirodne sastojke, možete staviti i kupovnu kesicu čaja kamilice ili nane. Za ovaj korak možete koristiti i esencijalna ulja (nekoliko kapi) i to od:

– kamilice ili lavande (za opuštajuće/relaksirajuće parenje);

– nane ili eukaliptusa (za rashlađivanje i osveženje);

– sandalovine ili bergamota (za oslobađanje od stresa);

– limunove trave ili mente (za parenje koje daje energiju).

Peti korak: držite lice iznad činije, tj. iznad isparenja. Pokrijte glavu peškirom, tako da peškir izgleda kao neka vrsta šatora iznad činije, čime ćete omogućiti da isparenja dopru direktno samo do lica, a ne u prostor oko njega. Držite lice na pari oko 10 minuta. Zatvorite oči i dišite duboko, dopuštajući da vrelina probudi vašu kožu i otvori sve pore. Vodite računa da se ne približavate isuviše vreloj vodi kako ne biste izazvali inflamaciju lica.

loading...

Šesti korak: nanesite masku na lice. Ovaj korak podrazumeva nanošenje maske koja će pomoći da se iz vaših otvorenih pora iščiste sve dubinske nečistoće. Maska od gline je odlična za ovu vrstu tretmana. Dovoljno je da pomešate malo vode sa glinom i da razmaz nežno nanesete na celo lice, vodeći računa o predelu oko očiju. Maska treba da bude na licu oko 15 minuta, pre nego što je pažljivo ne uklonite svežom mlakom vodom. Umesto maske od gline slobodno možete koristiti i običan med. Dobro je da se pre nanošenja uverite da je med čist i provereno prirodan. Ako, pak, ne želite da stavljate masku, onda je dovoljno da nakon parenja lica, isperete kožu svežom vodom i istrljate pamučnim peškirom.

Sedmi korak: nanošenje tonika za zatvaranje pora. Vreme je da zatvorite svoje pore jer prljavština može vrlo lako ući u pore koje su nakon parenja širom otvorene. Korišćenje tonika nakon parenja učiniće vaše lice svežim i zategnutim. Koristite pamučni tufer i nanesite tonik na nos, čelo, obraze i bradu.

Jabukovo sirće je odličan prirodni tonik i višestruko blagotvoran.

Možete koristiti i limunov sok kao tonik. Isprobajte na maloj regiji kože kako biste utvrdili da li vam prija i da li ne izaziva reakcije.

Osmi korak: hidrirajte svoje lice. Poslednja etapa u ovom procesu jeste nanošenje hidrantne kreme. Ponekad parenje može pomalo da isuši kožu, pa je ovo važan korak. Za hidriranje možete koristiti kremu koju inače koristite, a možete isprobati i hladno ceđeno kokosovo ulje, jojobino ulje ili arganovo ulje. Vodite računa o onome što piše na pakovanju ovih ulja i insistirajte na potpuno prirodnim proizvodima.

Uklanjanje mitisera i akni parenjem lica

Mitiseri muče i tinejdžere i odrasle osobe. Svaka osoba koja ima masnu kožu susretne se sa ovim neprijatnim crnim tačkama na pojedinim delovima lica. Bubuljice jesu češće kod tinejdžera, ali umeju da naprave dar-mar i kod žena u toku ciklusa ili trudnoće, zbog hormonalnih promena.

Delovi lica koji su najviše izloženi mitiserima su čelo, nos i brada (poznata T-zona, gde su najaktivnije lojne žlezde). Mitiseri su otvoreni komedoni. Komedoni predstavljaju akumulaciju masne materije (sebuma) i mrtvih ćelija koje ometaju ili zatvaraju pore. Kada je mitiser zatvoren to je bela mrlja na koži, a kada se otvori, ova masa sebuma oksidira u kontaktu sa vazduhom i menja boju, te postaje crna.

Mitiseri nisu bolni, ali oni mogu izrasti u bolne bubuljice ukoliko dođe do infekcije. Mitiseri se, u najvećem broju slučajeva, pojavljuju na nosu i na koži oko nosa.

Najbolji način da se reši problem mitisera je da se osigurate od toga da nemate otvorene pore na koži i da je vaša koža uvek bez mrtvih ćelija, prljavštine i ostalih nečistoća.

Parenje lica se smatra jednim od najefikasnijih tretmana za uklanjanje mitisera, jer uz parenje ne idu nikakve nuspojave ako se sprovodi na pravi način. Parenjem zapravo otvarate zapušene pore i na taj način omogućavate da se zaglavljena nečistoća i masnoća lako ukloni. Parenje lica se može sprovoditi jednom ili dva puta nedeljno. Ovakvim tretiranjem obezbedićete uklanjanje svih mitisera sa površine kože i održaćete je glatkom, mekom i svežom.

Parenje lica se može obavljati običnom proključalom vodom bez dodataka, ali za potpuno uspešno parenje je dobro koristiti kamilicu ili nanu, u zavisnosti od vrste i stepena ugroženosti problematične kože.

Parenje lica protiv akni i mitisera kamilicom

Kamilica je izuzetno zdrava biljka bez obzira u kom je obliku konzumirate. Za kožu našeg lica, kamilica predstavlja izuzetan melem. Ona je uspešan borac protiv svih problema bez obzira na to o kojim se tipovima kože radi.

Kamilica hidrira i omekšava suvu kožu, dok masnu kožu umiruje i umanjuje prekomerno lučenje sebuma. Kamilica ima antibakterijska i protivupalna dejstva.

Ukoliko želite da se izborite sa aknama i mitiserima, potrebno je da nabavite prirodnu osušenu kamilicu od proverenog proizvođača. U čistu šerpicu dodajte do 5 šoljica hladne vode i stavite na ringlu da proključa. Kada voda proključa prespite je u keramičku činiju i dodajte 2 do 3 kašičice sušene kamilice. Činiju prekrijte poklopcem i ostavite da odstoji 5 minuta.

Nakon toga otkrijte posudu i postavite glavu i lice iznad nje sa peškirom na glavi. Peškir namestite tako da sprečava izlaženje pare. Lice ne približavajte isuviše da ga ne biste previše zagrejali i zacrveneli se. Opustite se, zatvorite oči i dišite duboko i kroz usta i kroz nos. Na ovaj način inhalirate vaša pluća, pored kože lica.

Nakon 10 minuta završavate parenje i umivate lice svežom hladnom vodom. Na ovaj način ubrzavate cirkulaciju.

Vaše pore su sada otvorene i mnogo je lakše ukloniti nečistoće iz njih, kao i mitisere koji su na površini kože. Za ovaj deo procesa je potrebno unapred pripremiti kašičicu sode bikarbone koju ste izmešali sa jednom kašičicom kokosovog ulja. Na pamučni tufer nanesite ovu mešavinu i blago trljajte lice, naročito one delove koji su pod mitiserima. Ostavite da maska deluje pet minuta.

Umijte lice i dobro ga isperite mlakom vodom, a zatim nešto tvrđim peškirom (ne previše) obrišite lice dodatno ga trljajući kako bi sve zaostale nečistoće izašle iz pora.

Na kraju se opet umijte hladnom vodom i nanesite tonik na lice.

Tonik možete napraviti od jabukovog sirćeta i vode. Dovoljno je razmutiti 1 kašičicu prirodnog jabukovog sirćeta u pola čaše vode, umočiti tufer i blago masirati kožu lica.

Narednih pet do deset minuta odmorite sa tonikom na licu. Na ovaj način ste zatvorili pore, koje su sada čiste.

Lice sada možete ponovo umiti hladnom vodom, obrisati i naneti hidrantnu kremu koju inače koristite. Hladno ceđeno kokosovo ulje sa malo vitamina E će takođe biti odlična prehrana za lice.

Ukoliko ne želite da koristite sodu bikarbonu i masku za pilingovanje u drugom koraku ovog procesa, možete ukloniti mitisere ručno. Nakon parenja lica, kada su pore dovoljno otvorene, a mitiseri omekšali, čistim rukama, tj. vrhovima prstiju možete nežno i pažljivo istisnuti mitisere i višak sebuma iz pora. Vodite računa da ne budete grubi i da ne izazovete zapaljenje. Nakon istiskivanja nastavite sa procesom kako je opisano.

Parenje lica nanom

Isti ovaj postupak može se sprovesti i ako umesto kamilice stavimo nanu. Jedan od razloga za korišćenje nane je taj što postoje osobe koje, recimo, ne vole miris i aromu kamilice i više im prija nana.

Drugi razlog su lekovita svojstva nane i njen odličan učinak kada je u pitanju masnija koža, kao i koža sklona upalama. U nani je mentol koji, kao što znamo, daje efekat hlađenja. Parenje lica nanom dovešće do zaustavljanje upalnog procesa i delovaće lekovito i smirujuće na kožu sa bolnim bubuljicama.

Antioksidansi iz nane će očistiti pore na vašoj koži, dezinfikovaće ih i koža lica će se podmladiti. Antioksidansi ublažavaju i sve vrste kožnih alergija i iritacija. Mentol, osnovni element lišća nane, snižava sekreciju masnoća iz lojnih žlezda, pa će to usporiti i sprečiti pojavu bubuljica na problematičnoj i masnoj koži.

Koje biljke se mogu koristiti za parenje lica?

Pored nane i kamilice, za parenje lica se preporučuju i žalfija, zeleni čaj, lavanda, neven, čajevac. Sve ove biljke imaju veoma lekovita svojstva i možda je najbolje isprobati sve opcije, pa izabrati odgovarajuću i onu koja na vašoj koži daje najbolje rezultate.

Nega lica bi trebalo da zauzima važno mesto u životu svake žene, ali i muškarca. Bez obzira na ekspanziju farmaceutske industrije koja se bavi proizvodnjom preparata za negu i lečenje kože lica, kao i na razvoj tehnologije, parenje lica se ipak održalo kao vrlo važna i nezamenljiva metoda.

Parenjem uklanjate mrtve ćelije, otvarate pore, popravljate cirkulaciju, štedite novac i dajete sebi oduška. Ako makar jednom nedeljno sebi priuštite ovaj mali kućni delić spa uživanja, osetićete i psihičko i fizičko poboljšanje.

Zašto je važno na vreme boriti se protiv akni i mitisera?

Akne i mitiseri mogu biti jako uporni i dosadni, a takodje ako se ne tretiraju na vreme, na ispravan način, mogu dovesti do pojave ožiljaka i neravnina na vašem licu, pa će vam onda trebati hirurški zahvat.

Zato na vreme vodite računa o svom licu i svom izgledu.

Sponzorisano:

loading...
Loading...