Nega i lepota

Kokosova mast – upotreba za kožu i kosu, cena

Kokosova mast ili ulje, koja se dobija preradom ploda odnosno oraha kokosove palme, ima dvostruku primenu – u ishrani kao i za pravljenje kozmetičkih preparata što je bila njena prvobitna upotreba nekada. Kokosova mast na temperaturi do 24 stepena je u čvrstom stanju i bele je boje dok na višim temperaturama prelazi u tečni oblik – ulje. Iako se masti odnosno masnoće ne preporučuju u prevelikim količinama u ishrani kokosova mast spada u jednu od najzdravijih masti.

Masti kako ih mi nazivamo odnosno masne kiseline mogu biti zasićene i nezasićene. Zasićene su nezdravije jer podstiču gojenje, porast nivoa lošeg holesterola i šećera u krvi, nastanak kardiovaskularnih oboljenja dok nezasićene ne utiču loše na zdravlje i ne izazivaju posledice. Nezasićene masti uglavnom se nalaze u namirnicima životnjskog porekla, a kada su biljke u pitanju najviše ih ima u kokosu i kikirikiju.

Ono što treba istaći je to da masti obezbeđuju energiju organizmu i to više od ugljenih hidrata i i belančevina zbog čega ih ne treba unositi previše jer ukoliko ne budu pretvorene u energiju njihov višak ostaje u organizmu, taloži se što vremenom može da prouzrokuje stvoranje masnih naslaga i kao i druge nus efekte. U svakodnevnoj ishrani preporučen odnosno dozvoljen udeo masti je oko 30 odsto.

S obzirom na to da se kokos ne uzgaja kod nas kokosova mast može se kupiti u gotovo svim prodavnicama zdrave hrane, a pored njene upotrebe za pripremu jela može se koristiti i u zdravstvene svrhe za pravljene melema i drugih lekovitih proizvoda. Neobrađena kokosova mast može izdržati i vrlo visoke temperature i ima izuzetno dug rok trajanja što znači da teško može da užegne, oksidira i pokvari se.

Kokosova mast – karakteristike i upotreba

Kokosova mast u sebi ima čak 92 odsto nezasićenih masnih kiselina, a njeni najvažniji sastojci su  kaprilna kiselina i laurinska masna kiselina koja se dosta primenjuje u kozmetičkoj industriji zbog svojih odličnih efekata i ima u sebi 12 atoma ugljenika. Laurinska masna kiselina koristi se dosta i u ishrani i za lečenje jer deluje protiv bakterija i virusa, a prvenstveno eliminiše protozoe i inaktivira viruse citomegalovirusa, HIV-a, boginja, herpesa i gljivice poput kandide.

Sva ova dejstva laurinske kiseline karakteristična su za kiseline srednjeg lanca što je naučnim istraživanjima ustanovljeno pre četiri decenije.

Takođe, masti iz kokosa stabilizuju količinu lipida i podstiču podizanje nivoa dobrog holesterola u krvi. Pored toga, ove masti štite jetru od ciroze i drugih oštećenja izazvanih prekomernim konzumiranjem alkohola, a jačaju i imunitet posebno kod suzbijanja upalnih procesa.

Kokosova mast koristi se i za lečenje poremećaja u radu štitne – tiroidne žlezde odnosno hipotireoidizam i hipertireoidizam – pojačano ili smanjeno lučenje hormona ove žlezde.

Upotreba kokosove masti za kosu

Kokosova mast ima izuzetno blagotvorno dejstvo na kosu i kožu i od davnina se upotrebljavala njihovu negu. Kokosova mast sprečava gubitak kose, zatim jača i regeneriše oštećenu i izlomljenu kosu zahvljajujući svojstvim laurinske kiseline koja ima malu molekulsku masu zbog čega je koren dlake i sama dlaka brzo upijaju što im obezbeđuje zdrave proteine neophodne za rast folikula dlake u dlakama i samim tim obnavljanje kose.

Kokosovu mast najbolje je koristiti kao balzam ili masku za kosu nakon pranja, a može se utrljati u kosu i pre pranja.

loading...

Takođe, kokosova mast teško spada sa kose i isparava zbog čega je dugo održava vlažnom i hidrira što je još jedno od njenih blagotvornih dejstava na kosu kao i na kožu glave koju hladi pa se njena upotreba savetuje onima koji se mnogo znoje ispod kose i teme im je stalno zagrejano, a još jedno pozitivno dejstvo kokosove masti je i podsticanje mikrocirkucije krvi u koži glave.

Kokosova mast je i odlično sredstvo za suzbijanje peruti zahvaljujući dejstvu svojih kiselina, a pokazala se kao mnogo efikasnija od kupovnih šampona i kozmetičkih preparata koji se koriste u te svrhe. Kako biste otklonili perut najbolje da kokosovu mast rastopite u toploj vodi zajedno sa ricinusovim ili susamovim uljem, a potom nežno masirate kožu glave dobijenom tečnošću i nakon nekog vremena trajno ćete se rešiti peruti.

Kokosova mast može se koristiti i u terapiji otklanjanja vaški s obziorm na to da kosu čini mekom i lakom za raščešljavanje zbog čega je lakše češljem ili četkom izbaciti vaške iz kose.

Kokosova mast omekšava ispucalu i suvu kosu i čini je glatkom i sjajnom, a najbolje je da malo ove masti umasirate u kosu pre spavanja i potom ujutru isperete i kosa će ubrzo biti kao nova. Kokosvu mast možete koristiti i za oblikovanje i fiksiranje frizure umesto gela

Kokosova mast u kombinaciji sa eteričnim uljem lavande služi kao tonik za kosu koji se u nju utrljava uveče pre spavanja, a preporuka je da se jednom u desetak dana ona tonira. Pored toga, kada se pomešaa sa bademovim uljem dobija se preparat namenjen za regenraciju oštećene i ispucale kose sa rascvetalim i iskidanim krajevima.

Ovu mešavinu nanesite na kosu blago masirajući kožu glave, a nakon toga isperite kosu i postupak ponavljajte svaki drugi dan u periodu od mesec dana kako bi postigli pun efekat i imali zdravu kosu.

Bitno je istaći da kokosovu mast pre nanošenja na kosu uvek treba malo zagrejati da se rastopi odnosno da bude mlaka ili topla, nikako vruća.

Upotreba kokosove masti za kožu

Kokosova mast ne koristi samo za suvu i ispucalu kožu već i za suvu i ispucalu kožu. Koža kao I kosa brzo upija kokosovu mast koja je hidrira više i dugotrajnije od mnogih kozmetičkih krema i losiona. Dovoljno je svaki dan jednom naneti malo kokosove measti na suvu kožu koja će u roku od nekoliko dana postati meka dok je na ispucalu kožu potrebno nanositi veće količine više puta dnevno u dužem vremenskom period kako bi se oštećena koža oporavila.

Kokosova mast regeneriše zaštitni sloj kože koji se uništava korišćenjem sapuna i drugih kozmetičkih proizvoda za čišćenje, a omogućava i otklanjanje mrtvih ćelija kože zbog čega ona zadržava elastičnost i ostaje mlada pa je ovu mast dobro koristiti i kao sredstvo protiv starenja kože kao i za skidanje ožiljaka koji nestaju sa elimisanjem mrtvih ćelija (ukoliko ne uspe, možete probati sa plastičnom hirurgijom).

Kokosova mast suzbija razvoj štetnih mikroorganizama na koži i štiti je posebno od nastanka akni kao i razvoja infekcija prilikom manjih fizičkih povreda kao što su posekotine i ogrebotine.

Takođe, smanjuje simptome iritacije kože koji su izazvani ujedom insekata odnosno svrab, peckanje i otok, a štiti kožu i od štetnog sunčeveog zračenja i nastanka opekotina.

Kokosova mast – recepti

Maska za kosu sa kokosovom mašću nemenjena je za suvu i ispucalu kosu, a za njenu pripremu potrebno vam je nerafinisana kokosova mast, pola banane i dve supene kašike bagremovog meda. U kafenu šolju stavite izvišnu kašičicu kokosove masti koju ćete potom staviti na šporet u šerpu sa toplom vodom kako bi mast rastopila i postal tečna. Za to vreme u odgvarajućem sudu ispasirajte sa štapnim mikserom pola banane pa dodajte dve kašike meda pa dobro izmešajte da se sjedine, pa u tu mešavinu uspite kokosovu mast i opet dobro promešajte i procedite u slučaju da ima grudvica od banana. Nakon toga ponovo izmešjate i nanesite tako pripremljenu masku ravnomerno raspoređenu na kosu preko koje ćete potom obmotati najlonsku kesu i ostaviti masku da deluje na kosi oko 40 minuta. Nakon toga kosu dobro isperite toplom ili mlakom vodom pa je operite sa običnim šamponom, najbolje sa nekim blažim kao što je od kamilice.

Regenerator za kosu sa kokosovom mašću pravi se vrlo jednostavno od jedne izvišne supene kašike kokosove masti, jedne kašike ulja jojobe, pola ampule vitamina E i nekoliko kapi eteričnog ulja lavande ili čajevca. Kokosovu mast zagrejte tek toliko da se istopi pa je uspite u sud sa ostalim sastojcima i dobro sve izmešjate dok smesa ne postane homogena. Ovako dobijen regenerator nanesite na krajeve kose i dobro ga utrljajte pa raščešljajte kosu. Ukoliko imate talasastu ili kovrdžavu kosu sklonu mršenju ovaj balzam će vam rašiti taj problem.

Sredstvo sa kokosovom mašću i AD kapima za skidanje šminke i negu kože priprema se tako što ćete pet izvišnih kašičica kokosove masti ugrejati u šerpi sa vodom da se rastopi nakon čega ćete je staviti u staklenu teglu u koju ćete potom dodati kašičicu AD kapi i promešati. Ovo sredstvo možete koristiti za skidanje šminke čak i one teške i vodotporne koju odlično otklanja, a istovremeno hrani dubinski čisti i hrani kožu zahvaljujući lekovitim svojstvima ova dva sastojka za razliku od kozmetičkih tonika i losiona za skidanje šminke.

Gde se može kupiti kokosova mast – ulje i koja je cena?

Kokosova mast – ulje može se kupiti u velikim marketima, apotekama, prodavnicama zdrave hrane širom naše zemlje. Postoje razni proizvođači kokosove masti, a njena cena najviše zavisi od toga da li je rafinisana ili nerafinisana što mora biti naznačeno na pakovanju.

Preporuka ja da kupite nerafinisanu jer ona sadrži mnogo više, tačnije gotovo sve lekovite sastojke poput laurinske i drugih zdravih nezasićenih kiselina dok je rafinisana znatno siromašnija hranljivim sastojcima i ima slabije dejstvo.

Kao što je već rečeno na početku kokosova mast i ulje je isti proizvod i to ne treba da vas zbuni, ako na nekoj ambalaži piše mast, a na drugoj ulje jer temperaturama višim od 24 stepena iz čvrstog oblika – masti prelazi u tečni oblik – ulje.

Cena pakovanja kokosove masti mase oko 300 grama uglavnom varira između 600 i 750 dinara odnosno košta oko pet, šest evra.

Sponzorisano:

loading...
Loading...