“Doručkuj kao car, ručaj kao kralj, a večeraj kao prosjak” … Ovom izrekom trebalo bi da se vode svi koji žele da izgube kilograme, kao i oni koji žele da izbegnu nadimanje stomaka. Ako spadate u grupu onih čiji je metabolizam spor, te se nakon svakog obroka nadimate i imate stomačne probleme, ovu izreku shvatite ozbiljno.
Doručak je obavezni deo svakog jutra. Nakon što ustanete i obavite jutarnju rutinu, preporučujemo da pre svega jedete. I to kao car. Pod tim se misli da doručkujete kvalitetne namirnice, odnosno one koje su pune minerala, vitamina, proteina i vlakana, i koje će vam pomoći da se od ranog jutra osećate sveže i energično.
Zatim sledi ručak, kao u kralja, dakle, potrebno je da takodje pojedete namirnice koje će vas fino zasititi ali i pružiti dovoljnu količinu nutrijenata. Takodje i kalorija, odnosno ugljenih hidrata koji našem organizmu služe kao gorivo.
Na kraju sledi večera, koja bi, kako izreka nalaže, trebalo da izgleda siromašno. Pod tim siromašno mislimo na količinu, a svakako bogata nutrijentima. Dakle, za večeru bi trebalo jesti nešto lagano, što će pritom našem telu pružiti potrebne minerale, vitamini ali i proteine, tako da se ono hrani i tokom noći.
Mišljenja oko konzumiranja večere se podeljena, pa tako neki misli da bi večera trebalo da se ukine. Dok, sa druge strane, kažu da je večera neophodna, ali u ograničenim, to jest pravim količinama. Mi ćemo se složiti sa time, jer smatramo da je i večera veoma važan obrok.
Sve što je potrebno jeste da je pravilno iskombinujete, a naročito ukoliko ste skloni gojaznosti ili imate nepravilan rad creva i želuca. U nastavku teksta pozabavićemo se pravilnom ishranom kao i pitanjem šta jesti za večeru?
Večera ili ne?
Razlog zbog kojeg pojedinci izbegavaju večeru, ili se zalažu da se ona ukine kao obrok, jeste taj što želudac noću sporije vari hranu, pa upravo tako nastaju problemi sa varenjem, nadimanjem i slično. Medjutim, jednak uticaj na želudac ima i gladovanje.
Dakle, potrebno je naći zlatnu sredinu kako bi našem želucu hrana u kasnijim satima prijala. Ono što je ključno kod večere jeste da jedete najmanje 2 sata pre nego što krenete da spavate. Takodje, idealno vreme za večeru bilo bi oko 19h.
Naravno da su moguća odstupanja, ali je tada bitno da nakon što pojedete obrok dopustite vašem želucu da lagano svari, pa tek onda idite na spavanje. Ukoliko legnete punog stomaka, vaše telo će svu energiju potrošiti da svari hranu, te će se iscrpeti. Ujutru ćete biti bez energije, što svakako nije preporučljivo.
Zaključak bi bio da je večera dozvoljena, ali da je od ključnog značaja pravilna kombinacija namirnica, kao i vreme.
Šta jesti za večeru?
Sada kada smo utvrdili da je večera poželjna, te da je bitno ukombinovati odredjene namirnice i jesti najmanje 2 sata pre spavanja, hajde da pažnju posvetimo namirnicama koje su dozvoljene u ishrani uveče, odnosno onima koje nisu dozvoljene…
Za večeru se, naravno, preporučuje lagana hrana. Dakle, nikako nemojte konzumirate proizvode od belog brašna, zatim masnu, začinjenu i previše slatku hranu. Ona se tokom noći neće svariti već će se vremenom pretvoriti u masnoće, a to svakako ne želite.
Jednostavno zaboravite na picu, pomfrit, grickalice i slatkiše tokom noći. Iako vam je to možda omiljeni deo dana, kada imate vremena samo za sebe i mislite da je svet vaš, ne dajte da vas to prevari. Izbegavajte i zasladjena pića i alkohol, kao i mlečne proizvode. Bez svega toga, verujte, moći ćete, samo je potrebno vremena da naviknete vaš organizam.
Sva ta brza (masna) hrana nije dobra baš ni u jednom delu dana, a uveče je nikako ne smete konzumirati. Osim što stvara masnoće, stvara i bolesti koje su usko povezane sa pojavom masnoće odnosno holesterola. A to su kardiovaskularni problemi, kao i problemi sa vašim metabolizmom i čitavih digestivnim traktom.
Dakle, za večeru, umesto te nezdrave hrane, možete pojesti nešto sa puno minerala i vitamina, zatim nešto što je obogaćeno vlaknima i što će pomoći vašem želucu da normalno vari.
To nešto moglo bi da bude razno povrće, kao i voće, a takodje su dozvoljene i integralne žitarice. Ukoliko baš volite beli hleb onda preporučujemo da napravite dvopek, jer njega želudac daleko lakše vari. Bareno povrće, ili sveže, kao i svo sveže povrće, idealan su izbor, upravo zbog velike količine nutrijenata.
Pre svega će vaš želudac takvu hranu lako svariti i nećete imati problema sa nadimanjem, kao ni sa gasovima i slično, a zatim će nahraniti vaše telo i tokom noći, tako da ćete se ujutru osećati energičnije.
Ukoliko volite mlečne proizvode, imajte na umu da je jedino jogurt preporučljiv, jer poseduje dobre bakterije koje takodje pomažu želucu da svari hranu. Ostali proizvodi su dovoljno masni da stvore probleme pri varenju.
Kada je meso u pitanju, svakako preporučujemo da birate laganu varijntu poput piletine, ćuretine i pojedine vrste ribe. Mada, meso svakako ne preporučujemo uveče jer se ono generalno sporije i teže vari. Umesto mesa izaberite zeleno povrće koje je takodje bogato proteinima, a vaš želudac će to daleko lakše podneti.
Recepti
Ukoliko nemate neke ideje šta biste to mogli da spremite za večeru, ili ste tek krenuli u potragu za receptima za zdravu i pravilnu ishranu, tu smo da pomognemo. Izdvojili smo nekoliko recepata uz pomoć koji ćete moći da pripremite laganu večeru, koja ne goji i koja ne nadima.
Preporučujemo naročito osobama koje imaju problema sa varenjem i želucem, odnosno obolelima od gastritisa, kao i onima koji žele da izgube koji kilogram.
Generalno, zdravu i pravilno iskombinovanu večeru preporučujemo svima, jer je zdrava hrana ključ zdravog života. Nemojte čekati da se stvore problemi, pa tek onda krenuti sa zdravim navikama. Pravo vreme je – sada.
Voćna salata
Potrebni sastojci:
- 1 banana
- 1 breskva
- 1 zelena jabuka
- 1 pomorandža
- 1 kriška lubenice ili dinje.
Način pripreme:
Ono što će svakako prijati za večeru jeste jedna rashladjujuća voćna salata. Naročito tokom letnjih dana. Sve što je potrebno jeste da svo voće najpre lepo operete, zatim očistite i isečete na odgovarajuće komade. Pomešajte u odgovarajućoj činiji i uživajte u bogatom ukusu.
Voćna salata se u kasnijim satima ne preporučuje dijabetičarima, dok će svim ostalim prijati.
Salata sa povrćem i piletinom
Potrebni sastojci:
- 1 glavica zelene salate
- 2,3 ista blitve ili zelja
- 1 kašika bebi spanaća
- 1 paradajz
- 1 krastavac
- 1 zelena paprika
- 200 grama pilećeg belog mesa
- Morske soli po ukusu
Način pripreme:
Najpre pripremite piletinu, tako što ćete je iseći na trakice i propržiti na maslinovom ulju. Zaista ne preporučujemo prženje na suncokretovom tokom noći, a razlozi su vam verovatno već dobro poznati. Umesto maslinovog možete iskoristiti kokosovo, koje toplo preporučujemo.
Proprženo mesto zatim pomešajte sa iseckanim, a pre svega dobro opranim povrćem. Po ukusu začinite sa malo morske soli, i dodajte još malo maslinovog ulja ili po ukusu.
Pire od tunjevine
Potrebni sastojci:
- 1 konzerva tunjevine (u maslinovom ulju)
- 1 glavica brokolija
- 1 čen belog luka
- Morska so i biber po ukusu
Način pripreme:
Brokoli dobro operite, zatim iskidajte na manje delove pa na kratko obarite u vreloj vodi. Potrebno je samo da blago omekne, dakle, nemojte ga previše obraditi jer će tako izgubiti potrebna svojstva.
Obaren brokoli zajedno sa tunom, belim lukom i začnima ubacite u blender i dobro izmiksajte. Možete iskoristiti i štapni mikser, ili u kranjem slučaju gnječilicu. Uz parče integralnog hleba dobićete savršenu večeru.
Čorba sa belancima
Potrebni sastojci:
- 4 belanca
- 1 glavica brokolija
- 1 glavica crnog luka (manja)
- 1 čen belog luka
- Morska so, biber i začini po ukusu
Način pripreme:
Crni i beli luk iseckajte što sitnije pa kratko propržite na maslinovom ulju. Potrebno je samo da malo zamirišu, pa odmah dodajte iseckan i opran brokoli. Dolijte odmah i vode i ostavite da sve zajedno fino omekne i skuva se. Na kraju dodajte začine, pa umešajte belanca.
Ostavite da se sve zajedno krčka još nekih pet minuta a onda poslužite dok je toplo. Čorba je tako lagano, a opet će vam pružiti sve što vam je potrebno. Takodje će dobro ići uz integralni hleb.