Recepti

Kolač jaje na oko – recept kako se pravi

Ako ste mislili da znate sve o kajsijama ili marelicama, nemojte biti tako sigurni!

Sigurno se sada pitate kakve veze imaju kajsije i jaje na oko, a tek vam nedoumicu stvara pitanje kakve veze imaju kolači i jaja na oko, a uz sve to i kajsije!

Pre nego što pročitate nastavak teksta, proverite da li na polici u špajzu imate teglu kompota od kajsije ili otrčite do prvog marketa i kupite jednu konzervu!

Kada pročitate ostatak teksta i stignete do kraja, bićete srećni što ste poslušali ovaj savet.

Da krenemo od početka.

Dragoceno voće

Šta imaju zajedničko Aleksandar Veliki, kralj Henri VIII, španski istraživači i engleski doseljenici na američkom kontinentu? Svi članovi ove mešovite družine odigrali su značajnu ulogu u širenju marelice širom planete. Kajsija verovatno potiče iz Kine, pre najmanje 4000 godina.

Međutim, njihovo poreklo se proteže hiljadama godina u Jermeniji i Indiji, takođe.

U svakom slučaju, Azija je neosporan kontinent njihove geneze. Aleksandar Veliki se može ponositi time što ih je doneo u Grčku. Vrtlar kralja Henrija VIII doneo ih je u Englesku iz Italije. Engleski doseljenici su ih donosili u Virdžiniju dok su ih Španci predstavili zapadnoj obali Amerike.

Kajsije, članovi porodice ruža, su rođaci sa šljivama, breskvama, trešnjama i bademima. Kajsije sazrevaju ranije nego ostalo voće, što je karakteristika koja je stare Rimljane navela da ih zovu praecocia, što bi moglo da se prevede kao “ranke”. Mi ovaj izraz koristimo za jednu vrstu šljiva.

Postoji mnogo različitih vrsta kajsije, a njihova boja se kreće od bledo žute do tamne, vatrene narandžaste. One vole kontinentalnu klimu sa nešto hladnijim temperaturama.

Turska je najveći globalni proizvođač.

Kajsije su veoma kvarljive i zbog toga je sušenje jedna od najstarijih metoda njihovog očuvanja. Sušene kajsije se mogu nači u većini supermarketa tokom cele godine. Tretiraju se sumpornim dioksidom kako bi zadržale svoju boju. Prilikom izbora svežih kajsija treba tražiti uzorke koji su jedri, čvrsti ili lišeni bilo kakvih nepotrebnih mrlja.

Kajsije koje su donekle meke, donose najbolji ukus, ali se moraju brzo konzumirati. One sazrevaju na sobnoj temperaturi. Stoga, ako su čvrste kada se kupe, ostavite ih na pultu dok ne omekšaju. One se zatim mogu čuvati u vrećici u frižideru, ali ih treba pojesti u roku od nekoliko dana.

Kao i bezbroj prehrambenih proizvoda, kajsije tretiraju mnoge vrste medicinskih stanja. Kajsije su tokom vremena hvaljene zbog svojih sposobnosti da leče kancer, tumor, otoke, čireve, konstipaciju, dijareju i bolesti srca. Istorijski gledano, one su odigrale značajnu ulogu u kineskoj medicini gde se smatra da regenerišu i detoksifikuju telo. Jedno je sigurno, a to je da su kajsije dobar izvor vitamina A i C, kalijuma, kalcijuma, gvožđa i beta-karotena.

loading...

Kajsije u kulinarstvu

Kajsije imaju široku paletu kulinarskih upotreba. One su ukusna i zdrava poslastica i u svežem i u suvom obliku. Seckane suve kajsije čine divan dodatak salatama, pahuljicama, jogurtu ili bilo kakvom drugom sličnom jelu. Mogu se od njih praviti kremovi, sosovi, pirei, džemovi, a koriste ih i za pravljenje likera i rakija.

Kajsije se mogu kuvati. Prepolovite ih, prelijte medom i grilujte dok ne postanu smeđe. Mogu se praviti u obliku kompota i na taj način se mogu očuvati u prilično svežem stanju i celovitom stanju tokom čitavih nekoliko meseci, pa i duže.

Upravo u takvom obliku nam trebaju za recept koji ćemo vam danas predstaviti.

Kompot od kajsije je omiljena poslastica i zdrav način očuvanja kajsija. Postoje razni recepti za kompote od raznog voća, ali je za naš kolač koji ćemo praviti možda najbolje da se pripremi kompot koji je manje sladak jer ćemo i u samoj pripremi kolača upotrebljavati šećer.

Kompot od kajsija bez šećera možete napraviti sa medom i limunom. Dovoljno je da pripremite čistu teglu koju možete da sterilizujete u rerni, zagrevajući je na 150 stepeni. Kajsije ćete dobro oprati i očistiti od koštica. U posudi ćete pomešati vodu, vanilin šećer i dva-tri kolutova limuna, pa ćete to zagrevati dok ne proključa. U čistu teglu naslažite prepolovljene kajsije, prelijte ih medom i napunite proključalom vodom sa limunom i vanilom.

Dobro zatvorite teglu, pa je smestite u lonac sa vodom na čije ćete dno staviti krpe. Zagrevajte teglu u vodi nekih pola sata. Kada se tegla prokuva, izvadite je, obrišete i okrenete naopačke. Pokrijete je i ušuškate toplim ćebencetom i ostavite da se prirodno ohladi.

Kolač jaje na oko – recept kako se pravi

Ovaj kolač je vrlo jednostavan za pravljenje. Isprva izaziva zabunu zbog svog neobičnog naziva, ali kada se vidi krajnji rezultat onda je jasno zašto je dobio ovakvo ime. U principu je to običan voćni kolač, koji sva deca obožavaju, ali se zbog korišćenja kajsija iz kompota ukus malo razlikuje od onog kada se koriste sveže ili zamrznute, pa rastopljene voćke.

Pritom, stavljaju se celovite kajsije, pa je lepota kolača primetna zbog savršenih oblika, podjednako kad je kolač ceo, ali i kad se iseče na kocke, gde je na svakoj po jedna kajsija na vrhu. Kolač je slojevit, pa i na vertikalnom preseku ima zanimljivu strukturu.

Kolač se priprema oko 40 minuta i spada u srednje teške kolače, tj. one za koje je potrebno određeno umeće, ali ne i vrhunsko poznavanje poslastičarstva.

Pre nego što počnete da pravite kolač, pripremite tepsiju u kojoj inače spremate kolače. Idealno bi bilo da ima dimenzije 30×40 cm. Stavite pored sebe, na pult, i jednu aluminijumsku foliju.

Za fil su vam potrebni sledeći sastojci:

  • 500 g kisele pavlake;
  • 750 ml mleka ili tri četvrtine litra;
  • 80 g šećera;
  • 2 kesice pudinga od vanile;
  • 1 konzerva kompota od kajsija koje su iseckane na pola (oko 480 g).

Za testo kolača jaje na oko biće vam potrebni sledeći sastojci:

  • 50 g šećera;
  • 150 g maslaca ili margarina;
  • 1 kesica vanilin šećera;
  • 3 jaja;
  • 300 g brašna (pšeničnog);
  • 2 ravne kašičice praška za pecivo;
  • 2 kašike mleka;
  • malo soli (prstohvat).

Za preliv koji ide na ovaj kolač nabavite:

  • 50 g šećera;
  • 2 kesice kupovnog preliva za tortu (proziran);
  • 500 ml soka iz kompota od kajsije (ako treba dopunite vodom).

Priprema kolača

Testo za kolač se priprema uz pomoć miksera. Prvo ćete pripremiti omekšali maslac ili margarin koji ste ostavili da odstoji na sobnoj temperaturi nekih 15 minuta. Izmutićete maslac ili margarin mikserom. Dok mutite, polako ćete da dodajete šećer, a zatim i vanilin šećer i na kraju vrlo malo soli. Mutite sve dok ne dobijete potpuno ujednačenu smesu.

Zatim povećajte brzinu na mikseru i dodajte na svakih pola minuta po jedno jaje. U međuvremenu izmešajte prašak za pecivo sa brašnom, pa prosejte kroz sito i dodajte u smesu koju mutite iz dva puta u kombinaciji sa mlekom. Tada možete smanjiti brzinu miksera na srednje jaku brzinu. Ovo spremljeno testo ćete izliti u tepsiju, a ispred njega ćete staviti nekoliko puta presavijenu foliju.

Uključite rernu i to donje i gornje grejače na 180 stepeni, i vreo vazduh, ako vaša rerna ima tu opciju, na 160 stepeni.

Testo pecite oko 20-30 minta.

Pre pripreme testa trebalo bi napraviti fil. Fil se pravi od pudinga, mleka i šećera. Uzmete dve kesice pudinga sa ukusom vanile, šećer po rečenoj meri i mleko (750 ml) i skuvate puding onako kako piše na kesici (odštampano uputstvo). Puding ćete prohladiti i povremeno promešati.

Kada se puding prohladi, stavite u njega kiselu pavlaku i promešajte.

Izvadite polutke kajsija iz tegle ili konzerve i iscedite ih, a sok sačuvajte.

Na razliveno ispečeno testo u tepsiji koje je toplo sada nanesite puding koji ste izmešali sa kiselim mlekom i ravnomerno ga rasporedite, a zatim poređajte polutke kajsija tako da njihova obla strana bude na gore okrenuta. Kajsije treba lepo rasporediti da biste kolač kajsije mogli da sečete na kocke u kojima će stajati po jedna kajsija.

Za to vreme pripremate preliv od soka iz kompota. Ovaj sok možete pomešati sa malo vode tako da na kraju dobijete pola litra soka. Pomešate ovaj sok sa kupovnim prelivom za torte (želatin) i šećerom onako kako piše na kesici. Kada ga pripremite, razlijete ga preko čitavog kolača i pustite da se stegne.

Kolač stoji u frižideru i može da potraje i nekoliko dana, ako ga ne pojedu ukućani odmah.

Sponzorisano:

loading...
Loading...