Zdrava hrana

Ječmena kaša – kalorije, nutritivna vrednost, upotreba i recepti

Zagovornici zdrave hrane, te zdravog načina života, stalno govore o uticaju kaša na naš organizam. Često se spominje ovsena kaša, kao vodeća, a ništa manje bitna ječmena kaša, preporučuje se što češće u ishrani.

Ječam se preporučuje u svim oblicima, odnosno u svakoj varijanti, bilo kao hleb, u poslasticama i pecivima, a takodje i u vidu zdrave kaše. Kaša je kombinacija ječmenih pahuljica sa pojedinim sastojcima, koji doprinose nutritivnoj vrednosti i ukusu samog ječma.

Možete je pripremiti na zaista dosta načina, a može vam biti idealan doručak, užina ili večera. Kaša se najčešće jede za doručak, kako bi vašem organizmu od ranog jutra pružila sve potrebne nutrijente, energiju i zdravlje za čitav dan.

U nastavku teksta saznajte koje su prednosti ječma, kao i ječmene kaše, takodje saznajte kako da je upotrebite u ishrani, i par recepata.

Ječam u ishrani

Gotovo sve žitarice preporučuju se kao odličan izvor energije, odnosno ugljenih hidrata koji našem telu služe kao gorivo. Redovna upotreba žitarica u ishrani pomaže nam da imamo dovoljno snage za svakodnevne aktivnosti, takodje pomažu probavu i doprinose opštem zdravlju organizma.

Važno je napomenuti da su isključivo zdrave žitarice celog zrna, koje naš organizam jedino kao takve može da iskoristi na pravi način. Žitarice koje se obradjuju, kao na primer pšenica, te se tako dobije pšenično belo brašno, nisu preporučljive.

Razlog tome jeste to što se detaljnom obradom gube sve nutritivne vrednosti žitarice, pa je zbog toga bitno da ona ostane celog zrna. U celom zrnu žitarica sadrženi su svi potrebni nutrijenti koji koriste našem organizmu.

Ječam se, nažalost, još uvek ne koristi dovoljno u ishrani, ali, dobra vest je da se svest širi kada je u pitanju konzumiranje ječma, i generalno zdravih žitarica.

Možete ga iskoristiti u vidu brašna, te tako pripremiti razna zdrava peciva i kolače. Ječam možete iskoristiti upravo u vidu kaše, od celog zrna ječma, potapanjem u vodu, mleko ili jogurt, o čemu ćemo nešto kasnije u tekstu.

Ono što ječam izdavaja od ostalih žitarica jeste to što nije kisela žitarica, već u našem organizmu stvara baznu sredinu koja je poželjna. Naime, korišćenjem preradjene, masne i slatke hrane, u našem organizmu se stvara kisela sredina. To pogoduje razvoju bolesti. Ukoliko pretežno jedemo namirnice koje su bazne pH vrednosti, naš organizam jača i bolesti ga zaobilaze.

Ukoliko volite peciva i hleb, potrudite se da ih pravite od ječmenog brašna, te tako obogatite svoju ishranu i svoje zdravlje.

Ječam je još bogat vitaminima i mineralima, od kojih su najzastupljeniji gvoždje, cink, magnezijum i kalijum, kao i vitamini grupe E i vitamin B12.

Kao takav preporučuje se u ishrani jer podstiče brži metabolizam, odnosno dobro varenje, te samim tim naš organizam usvaja sve potrebne nutrijente i biva nahranjen. Smanjuje holesterol u krvi, a posebno je dobar izbor za dijabetičare. Ječam se preporučuje svima, bez obzira na uzrast i stanje, jer podstiče dobro zdravlje čitavog organizma.

Ječmena kaša – kalorije

S obzirom da se pravi od ječma, ječmena kaša je sigurno izuzetno pogodna za naše zdravlje.

Na 100 grama ječmena kaša sadrži:

  • 83.6 grama ugljenih hidrata
  • 7.9 grama proteina
  • 1.7 grama masti

Odakle zaključujemo da je ječmena kaša kalorična, ali, to nisu one štetne kalorije koje se nakupljaju u našemo organizmu, goje nas i pocećavaju rizik od nastanka bolesti. Naprotiv, te kalorije su čista energija, te pomažu da naš organizam ostane zdrav i jak.

Proteini su od izuzetne važnosti za izgradnju mišićne mase, te se tako ječam preporučuje svima, a posebno deci koja su u razvoju. Takodje i osobama koje su fizički aktivne te žele da izgrade snažne mišiće.

Sadrži neznatno masti, ali te masnoće su takodje pogodne za naš organizam, jer čuvaju srce i čitav kardiovaskularni sistem.

Dakle, sve kalorije koje su sadržane u ječmenoj kaši pomažu nam da imamo energije, čiste naša creva te tako čiste naš organizam.

Onda kada je pred vama naporan dan, ili onda kada ste fizički dosta aktivni, neka vam ječmena kaša bude jedan od obroka. Primetićete kako ne gubite snagu, već kako je dobijate i kako sve biva lakše. Ječmena kaša vas ostavlja sitim jako dugo, jer se sporo razlaže i postepeno hrani organizam.

Zbog toga je ječmena kaša pogodna za sve koji žele da izgube koji kilogram, ali nikako da “probuše kašiku”.

loading...

Ječmena kaša – nutritivna vrednost

Osim što obiluje poželjnim kalorijama, proteinima i zdravim masnim kiselinama, ječmena kaša je i nutritivno bogata. U sebi sadrži mnošvo minerala, vitamina i vlakana, koji su takodje preporučljivi kada je ishrana u pitanju.

Naime, ječmena kaša u sebi sadrži sledeće minerale:

  • Kalcijum
  • Kalijum
  • Gvoždje
  • Fosfor
  • Magnezijum
  • Jod

Kao takva, ječmena kaša preporučuje se osobama koje boluju od artritisa i sličnih oboljenja, jer pomažu pravilnu izgradnju kostiju, kao i očuvanje koštane mase. Redovnom upotrebom ječmene kaše smanjićete rizik od povreda, a ukoliko do povrede dodje, lakše će kost zarasti i oporavak će biti brži.

Zbog visokog postotka jednog od najvažnijih minerala – gvoždja, ječmena kaša se preporučuje svim osobama koje imaju lošu krvnu sliku, odnosno anemičnim osobama. Pomaže stvaranje zdravih eritrocita, te gvoždje održava na nivou.

Fosfor, magenzijum i jod, koje takodje sadrži u finom procentu, služe za očuvanje zdravlja našeg srca. Smanjuju holesterol, te tako održavaju naše arterije zdravim i prohodnim. Kada krv neometano kruži kroz organizam, smanjuje se rizik od nastanka srčanih bolesti.

Ječmena kaša u sebi sadrži sledeće vitamine:

  • Vitamin B
  • Vitamin A
  • Vitamin K
  • Vitamin E

Svi navedeni vitamini su takodje od značaja za naš organizam. Vitamin B je jedan od svakako najvažnijih minerala, i njegova redovna upotreba je od velike važnosti. Učestvuje u gotovo svim procesima u organizmu, te je jako bitno unositi namirnice koje su njime bogate. Ječam je svakako jedna od tih namirnica.

Vitamin A čuva zdravlje naših očiju, kao i kože, a takodje je velikog značaja kada je naš imunitet u pitanju. Vitamin K je veoma bitan za zdravu krvnu sliku, dok vitamin E oslobadja organizam od toksina i slobodnih radikala, te nas tako štiti od upornih bolesti.

Sadrži još i:

  • Biljna vlakna
  • Antioksidanse
  • Inosotil

Biljna vlakna pomažu našem digestivnom traktu, tako što pospešuju bolje varenje. Redovna upotreba ječma oslobodiće vas gasova i nadutosti, a uspešno rešava problem sa opstipacijom ili dijarejom.

Ječam je, dakle, izuzetno bogat i antioksidantima, koji su svakako najverniji čuvari našeg zdravlja. Pojavom slobodnih radikala naš organizam postaje idealna sredina za razvoj svih bolesti, poput raka i sličnih malignih oboljenja. Redovna upotreba ječmene kaše pomoći će vam da se izborite sa slobodnim radikalima, te će tako sačuvati vaše celokupno zdravlje.

Inosotil je najmanje popularan te za njega retko ko zna, a igra veliku ulogu kada je u pitanju zdravlje jetre. Naime, inosotil izbacuje višak masnoće iz jetre i tako je čuva od oštećenja, a oštećenja jetre mogu kasnije dovesti do brojnih zdravstvenih problema.

On takodje čisti naše arterije i sprečava gomilanje holesterola, dakle, inosotil je ljuti protivnik masnoća, a svakako najbolji prijatelj svim osobama koje žele da izgube koji kilogram.

Ječmena kaša – recepti i upotreba u ishrani

Priprema ječmene kaše je zaista veoma lagana, tako da za kratko vreme imate zdrav, nutritivno bogat obrok, koji će vas dugo držati sitim. Osim što ima ogroman značaj za zdravlje, ječmena kaša takodje može biti veoma ukusna.

Doslovno je možete napraviti prema vašem ukusu, dodavajući sastojke koje vi najviše volite, a koje bi u kombinaciji sa ječmom fino došle do izražaja.

Ječam se pre upotrebe potapa u vodi, te je potrebno da odstoji neko vreme kako bi nabubreo. Tačnije, ukoliko koristite ječmene pahuljice, možete ih potopiti tek nekoliko minuta do sat vremena pre nego što želite da konzumirate kašu.

Ukoliko koristite ječam celog zrna, onda je najbolje potopiti ga uveče, pre spavanja, tako da ujutru samo ocedite i pripremite kašu.

Ječmena kaša – osnovni recept

Za pripremu prave kaše, potrebno je, dakle, ječam potopiti ujutru u vodi, i ostaviti ga da nabubri tokom noći. Koliko ćete ječma potopiti, naravno, zavisi od toga za koliko osoba pripremate i koliki je vaš apetit. Otprilike je jedna čaša ječma dovoljna za jednu porciju kaše.

Nabubreo ječam sipajte u odgovarajuću šerpu, zatim nalijte vode toliko da ga prekrije. Stavite ječam da se kuva na umerenoj temperaturi.

Povremeno promešajte i dolijte vode ukoliko je spao nivo, jer ječam nikako ne sme da ostane suv, lako zagori. Osim toga, potrebno je da uvek ima vode kako bi se lepo ukuvao. Kuvanje traje otprilike nekih 30-40 minuta.

Tada sklonite šerpu sa ringle, zatim je prekrijte čistom, pamučnom krpom, pa ostavite da se ječam potpuno ohladi i upije vodu koja je ostala u šerpi. Na taj način ječam će dodatno da omekne, i biće zaista fin za degustiranje.

Nakon što se ohladi odredjenu količinu možete da pojedete, dok drugi deo možete odložiti u frižider pa jesti nešto kasnije, ili sutradan. Ipak, nemojte dugo držati u frizu već iskoristite u roku od 24 sata.

Ječmena kaša od ječmenih pahuljica

Kada kažemo “kaša” svi mislimo na pahuljice i instant pripremu, mada kaša znači upravo to dugo pripremanje i kuvanje žitarice kako bi bila mekana i sočna. Istina, kuvanjem se gube pojedini zdravi sastojci, pa je ta instant kaša upravo najbolje rešenje.

U prodavnicama zdrave hrane možete nabaviti ječmene pahuljice, te njih potopiti u tečnost po izboru i dodati sveže voće, poneki aromatičan začin, i eto sjajnog obroka.

Dakle, odredjenu količinu ječmenih pahuljica, na primer 100 grama, potopite u jogurt, mleko po ukusu ili vodu, te ostavite par minuta da nabubre. Nakon toga dodajte semenke, orašaste plodove ili sladunjavo voće po izboru, izmešajte i uživajte u ukusu.

Jako ukusna ječmena kaša!

Eto, ako nemate neku ideju kako da pripremite ukusnu kašu…

Sada možete da izaberete da li ćete uzeti 100 grama kuvane kaše, ili 100 grama pahuljica. Ono šta odaberete, pomešajte sa 1 šoljom jogurta, dodajte 1 šaku suvog groždja, 1 šaku seckanih badema, 1 kašičicu meda, 1 manju jabuku iseckanu na što sitnije delove.

Sve dobro promešajte i ostavite nekih 10ak minuta da se sastojci povežu i da kaša bude fino mekana. Nakon toga uživajte u sjajnom ukusu!

…To je samo jedna od ideja, a ima ih zaista jako puno. Iskoristite ono šta vam je pri ruci pa pripremite ukusnu kašu. Možete koristiti bilo koje orašaste plodove, sve semenke (lan, čia, bundeva…), takodje svo suvo voće, kao i pojedine začine poput cimeta, kakao praha i slično.

Sve to doprinosi dobrom ukusu, a takodje doprinosi zdravlju. Kašu uvek ukombinujte sa nekim svežim voćem, poput banane, jabuke, kivija, i slično, za još lepši ukus i za nutritivno bogatiji obrok.

Još par reči

Zaključujemo da se ječmena kaša preporučuje svakodnevno, naročito osobama koje imaju višak kilograma, bore se sa holesterolom ili dijabetesom. Pomaže organizmu da se oslobodi svih štetnih toksina, te tako čini da se oseća zdravo i snažno.

Pored toga što čuva naše opšte zdravlje organizma, ječmena kaša može biti veoma ukusan obrok. Nemojte je smatrati pod nečim što “morate” da jedete, već je smatrajte nečim izuzetno ukusnim i zdravim.

Eto, možete je pripremiti na dosta načina, a neki od pomenutih će vam se sigurno dopasti. Ukombinujte je sa raznim ukusima, te tako pronadjite onaj koji vama najviše odgovara.

Danas su zastupljena i jako popularna mnoga biljna mleka sa ukusima, koja možete iskoristiti i u njima potopiti kašu. Uz dodatak nekog zdravog zasladjivača, pomalo voća i začina, eto sjajnog obroka.

Dan započnite sa ječmenom kašom, i gledajte kako se vremenom menja vaša figura, i vaše raspoloženje.

Nismo pomenuli, a takodje je veoma bitno, ječmena kaša izuzetno pogodno utiče na naš nervni sistem. Redovna upotreba ove kaše može vam pomoći da prevazidjete depresiju i pomoći će vam da se lakše nosite sa svakodnevnim stresom koji nosi današnji način života.

Ječmenu kašu jedite često za doručak, a možete ponekada i za večeru. Vašim ukućanima pripremite i naučite ih da i zdrava hrana ume da bude jako, jako ukusna.

Ukoliko imate dečicu, sigurno je da brinete o njihovom zdravlju. Uvedite im ječmenu kašu u ishrani i gledajte kako rastu u zdrave i srećne ljude!

Sponzorisano:

loading...
Loading...