Recepti Zdrava hrana

Domaća pogača – kako se pravi, recepti za pripremu

Kada pomislimo na srpsku tradicionalnu trpezu, neizostavan detalj iste predstavlja pogača.

Ona čini deo tradicije. Trpeza naših predaka nije mogla da se zamisli bez nje. Nakada davno, mame i bake ustajale su rano kako bi zamesile pogaču ne bi li ista bila gotova pre buđenja ostalih ukućana. Miris tople pogače širio se domovima u ranim jutrnjim satima. Svako se bavio svojim poslovima, a mešenje iste predstavljao je svakodnevni jutarnji ritual srpske domaćice.

Mešenje pogače još uvek je obaveza u pojedinim selima, ali sve češće se ovaj običaj gubi.  Motiv pogače javlja se i u srpskim poslovicama ,, Zrno po zrno pogača“ , ili se za neku osobu kaže kako bi htela hleba preko pogače. Svakako pogača predstavlja izuzetnu vrednost u književnim delima.

Postoji jedna priča koja nam govori o životu predaka, a i o značaju pogače. Kada u vaš dom zaluta čovek iznenada, verovalo se da je isti poslat od boga i naši preci nazivali su takve ljude ,, putnici namernici“ . Isti putnik morao je biti poslužen pogačom. Ona je predstavljala simbol doma.

Takođe, kroz mnoge običaje koji se tiču naše tradicije, pominje se pogača. Postojao je običaj koji se u prošlosti više poštovao i primenjivao, a glasio je da je na svadbi neizostavan detalj – kumova pogača! Pogača se donosila i kada se rodi dete, zajedno sa vinom i pečenim piletom i smatralo se da ovaj običaj doprinosi zdravom i srećnom životu novorođenčeta.

Danas je vreme modernizacije. Vreme kada je kvantitet zamenio kvalitet. Ono što je nekada bilo vredno, danas se gubi i nestaje. Tako je i sa pogačom. Uloga pogače zamenila se hlebom. Za ne mnogo para, u prodavnici možete kupiti hleb. Sve je manje žena koje znaju da mese pogaču. Miris tople pogače u mnogima budi nostalgiju za drugim vremenima.

Ako ste jedna od onih osoba koje ne znaju, a žele da nauče kako se pogača mesi, ili pak znate da mesite ali su vam potrebne nove ideje, možemo vam reći da ste na pravom mestu.

Ovim tekstom, želimo da podstaknemo sve domaćice da nauče da mese i da uživaju u plodu svog truda. U daljem tekstu, prčitajte kako se pogača mesi i izaberite neki od recepta koji vam nudimo.

Kako se pravi pogača?

Pre nego što počnemo sa pravljenjem iste, valjalo bi da napomenemo da postoje dve vrste pogače. To su mrsna i posna pogača. Mrsna pogača je ona koja se pravi sa jajima, a posna pogača podrazumeva mešenje bez jaja. Kada pravite pogaču možete koristiti mleko, a i ne morate. Na vama je da izaberete kakvu pogaču želite da spremite u zavisnosti od prilike za koju vam je potrebna.

Osobe koje već znaju da mese pogaču, odlično znaju da eksperimentišu sa istom. Različiti oblici pogače, čine da ona izgleda još lepše. Oni koji ne umeju da je prave, potrebno je samo da prate naša uputstva, pa će vremenom postati vešti u pravljenju iste. Za sve u životu, pa i za mešenje pogače, potrebno je dosta strpljenja i volje. Pored svih sastojaka, vaša pogača će izgledati još bolje kada je pravite sa izvesnom dozom ljubavi za svoje najmilije.

U nastavku vam donosimo dva različita recepta i varijante za pripremu domaće pogače. Izaberite recept koji vam se dopada i pripremite svoju pogaču.

loading...

Recepti

Cvetna pogača sa susamom

Ova pogača jedna je od onih koje se pripremaju jednostavno i savršena je za početnike.

Za pripremu pomenute pogače potrebno vam je :

  • 200 ml mleka
  • 40 grama kvasca
  • 1 kašičica šećera
  • 1 kašičica brašna
  • 200 ml jogurta, koji nije hladan
  • 100 grama mladog kravljeg sira
  • 150 ml suncokretovog ulja
  • 1 kašičica soli
  • 1 celo jaje
  • 1 belance
  • 800 grama mekog brašna

Za premazivanje pogače, potrebno vam je :

  • 1 kašika mleka
  • žumance
  • malo susama

Kada ste pripremili potrebne sastojke , možete krenuti sa pravljenjem ove pogače. Zagrejte mleko da postane mlako, a potom u njega dodajte kvasac koji ste izmrvili, kašičicu brašna i kašičicu soli. Ostavite ovu smesu, kako bi tokom mirovanja kvasac narastao. Za taj proces potrebno je da odstoji narednih 10 minuta.

Uzmite jedan plastičan sud u koji ćete sjediniti ove sastojke – jogurt, ulje, sir koji ste izmrvili, jaje, belance i malo soli. Ovu smesu promešajte a potom dodajte mleko sjedinjeno sa nadošlim kvascem. Uzmite brašno i zamesite testo. Kada završite sa mešenjem, trebalo bi da prekrijete testo krpom i da ga ostavite na toplom mestu gde će biti 40 minuta. Za predviđeno vreme testo će narasti.

Kada testo nadođe, izvadite ga iz posude i stavite na radnu površinu, a potom ga podelite na šest jednakih delova. Od svakog dela testa trebalo bi da napravite jednu celinu, odnosno jufku. Uzmite jednu tepsiju, podmažite je i zatim poređajte jufke. Trebalo bi da ih ređate tako što ćete vizuelno formirati cvet. Jednu jufku stavite na sredinu, a ostale oko nje, u krug. Kada ste uradili pomenuti postupak, potrebno je da pogaču ostavite pola sata na toplom mestu, kako bi ista još narasla.

Po isteku predviđenog vremena potrebno je da pripremite preliv za premazivanje pogače. Potrebno je da umutite mleko sa žumancetom, a zatim da premažete testo. Nakon toga, pospite puno susama po pogači.

Svoju pogaču možete peći u zagrejanoj rerni na 200 stepeni dok pogača ne porumeni.

Bakina posna pogača

Priprema posne pogače, daće vašoj trpezi poseban izgled tokom praznika. Obogatite vašu trpezu i obradujte svoje ukućane pripremom pomenute pogače. Ovaj recept predstavlja idealno rešenje za dane slava, kao i za Badnje veče.

Da biste pripremili Bakinu pogaču, potrebno vam je :

  • 500 ml mlake vode
  • 40 grama kvasca
  • 50 ml suncokretovog ulja
  • 2 kašičice soli
  • 2 kašičice šećera
  • 850 grama brašna
  • 80 grama margarina koji je posan

Postupak pripreme pomenute pogače je sledeći :

U mali sud stavite mlaku vodu, a u nju dodajte kvasac, šećer i malo brašna. Nakon 10 minuta kvasac će narasti. U jednu plastičnu činiju u kojoj ćete mesiti testo, sipajte nadošao kvasac a zatim dodajte so i brašno. Nakon toga, možete zamesiti testo. Kada završite postupak mešenja, preporučujemo vam da vanglicu pokrijete čistom krpom a zatim da je pomerite na neko toplije mesto na koje će stajati narednih 40 minuta. Za to vreme vaše testo će narasti.

Kada se testo udvostruči, možete ga podeliti na dva jednaka dela. Potrebno je da jedan deo testa podelite na četiri, a drugi na dva dela.

Deo testa koji ste podelili na četiri dela prvo obradite, tako što ćete ih zasebno razvući u krug a zatim iste premažite margarinom. Postupak mazanja margarinom ne obavlja se jedino na poslednji deo. Složite krugove testa jedan na drugi.

Nakon toga, razvucite sjedinjeno testo na veći krug a potom isti isecite na šest  trouglova. Potrebno je da trouglovi budu jednake veličine, a iste uvijajte posebno u kiflice.

Kiflice se slažu u tepsiju koja je prethodno podmazana, stavljaju na sredinu i preklapaju se međusobno.

Dva testa koja su vam preostala, potrebno je da razvučete što tanje. Nakon toga, takođe ih premažite margarinom a onda ih urolajte.

Početak tog testa sastavite a potom lagano uvrtite. Uvrteno testo potrebno je malo urolati ne bi li se izdužilo. Kada obavite pomenuti postupak, testo postavite tik uz ivicu tepsije.

Nakon ovog postupka, čistom krpom prekrijte testo a zatim ga ostavite na toplom mestu narednih 45 minuta da nadođe. Na taj način testo će biti mekše i lepše kada se ispeče.

Po isteku predviđenog vremena, pogaču premažite majonezom koji je posan i potom dodajte dosta susama.

Pogaču možete peći u rerni koja je prethodno zagrejanana 250 stepeni deset minuta, a nakon toga temperaturu možete smanjiti na 180 stepeni. Vreme pečenja pogače je oko 45 minuta.

Nadamo se da smo vam ovim jednostavnim receptima probudili volju za mešenjem pogače i da ćete je ubuduće često praviti. Pogača dobija još lepši ukus kada se kombinuje sa kajmakom ili drugim mazalicama.

Neka miris pogače postane simbol vašeg doma. Prijatno!

Sponzorisano:

loading...
Loading...