Čajevi

Najbolji čajevi za želudac i bolje varenje

Loše varenje, odnosno spor metabolizam, koji je često praćen nadutim stomakom i bolovima u želucu, može biti iritantan problem. Nadut stomak i gasovi svakako nikome nisu prijatni, naročito onda kada su oni praćeni jakim bolovima u stomaku i želucu.

Da biste izbegli te bolove, najpre morate voditi računa o ishrani, kako do njih ne bi došlo. Ipak, kako nije svačiji organizam isti, oni se mogu javiti iz više razloga.

Svakako, pravilnom ishranom, te pravilnim načinom života, možete zaobići probleme sa želucem i varenjem. Masna i preradjena hrana trebalo bi da bude što dalje od vas, takodje ona koja je previše slana, odnosno začinjena. Slatkiši takodje teško padaju našem stomaku, pa se trudite da ih izbegavate kada god možete.

Umesto obične soli koristite morsku, umesto šećera koristite prirodne zasladjivače, a umesto da jedete previše termički obradjenu hranu, odlučite se za kuvanu ili sirovu. To možda s početka deluje kao nemoguća misija, ali kada jednom počnete da jedete hranu u što prirodnijem obliku, shvatićete koliko je ona dobra i pogodna za digestivni trakt.

Pored loše i preradjene hrane, trebalo bi da odbacite neke štetne navike, poput alkohola i duvana, jer i oni mogu biti posledica lošeg varenja.

I, na prvom mestu jeste stres. Naš digestivni trakt izuzetno je osteljiv, te svaku emociju oseća i reaguje u skladu sa njom. Bilo da ste previše tužni, ili pak srećni, primetićete da je glad sve manja, pa se u tom periodu i metabolizam usporava.

Stres je uzročnik gotovo svih bolesti koje se danas javljaju, a često je uzročnik broj jedan kada je u pitanju nepravilna ishrana i nepravilan način života, jer u svoj toj trci za životom, ne setimo se da živimo isti.

Kako biste sebi obezbedili dobro zdravlje i više elana, preporučujemo da ujutru, pre nego što odete na posao u nove radne pobede, uz šolju toplog čaja opustite svoje misli i dozvolite sebi da se osećate dobro. Sigurno je da barem tih pet minuta zaslužujete…

Čaj kao lek

Već svi dobro znamo šta je čaj, ali nikako da udjemo u korak sa njim, te počnemo da ga konzumiramo češće. Pre se odlučimo za kafu, dok čaj ostavljamo za one dane kada smo prehladjeni.

To, zapravo, nije slučajno. Da li ste kao prvu pomoć potražili kafu danima kada ste bolesni? Vaš odgovor bi sigurno bio NE. A šta ste potražili? Da nije čaj?

Verovatno jeste, i verovatno je da vam je već nakon par šolji čaja bilo bolje. Te tako, da ne biste došli do stadijuma kada ležite u krevetu iznemogli i sa temperaturom, probajte da čaj pijete svako jutro. Na taj način, pomoći ćete vašem organizmu da stekne imunitet, te da ga dosadni virusi zaobilaze.

Zimi je čaj idealan napitak jer nas fino ugreje, ali, ne mora samo tokom hladnih zimskih dana da nam bude drag, već bi trebalo da ga pijete i tokom leta. Preporučljiv je topao čaj, jer fino zagreje stomak i tako svi bolovi nestaju, a možete ga piti i hladnog, jer čaj u sebi svakako sadrži dobre i poželjne supstance.

U zavisnosti od toga koju vrstu čaja odaberete, on će uticati na vaše zdravlje na drugačiji način. Verovatno dobro znate da čaj možete da se pravi od gotovo svih biljaka, pa tako, srećom, imate veliki izbor. Uvek preporučujemo da pijete organski čaj, od sušenih listova biljke, a možete se odlučiti i na filtrirane kesice. Čaj je svakako poželjan napitak, u bilo koje vreme i na bilo kom mestu.

loading...

Najbolji čajevi za stomak

Medju mnogobrojnim čajevima, postoji nekoliko njih koji izuzetno blagotvorno utiču na našu crevnu floru, te podstiču dobro varenje i oslobadjaju nas osećaja nadutosti. Bilo da ste pojeli malo više hrane pa želudac sada muči muku, osetljivi ste na odredjene namirnice, ili je jednostavno danas odlučio da bude lenj, jedna šolja čaja biće od velike pomoći.

Preporučujemo da čaj pijete dok je topao, ne previše svakako, a ne ni mnogo hladan, jer će kao takav pomoći da ugrejete vaš stomak te će tako bolovi nestati a metabolizam će postati brži…

Čaj od kamilice –  Jedna od, verovatno, najboljih biljaka kada su stomačni problemi u pitanju jeste kamilica. Iako blaga, ona efikasno rešava sve probleme sa varenjem. Možete popiti do 3 šolje dnevno, a preporučujemo da čaj popijete odmah čim ostetite prve simptome.

Svakako da preporučujemo da čaj od kamilice pijete svako jutro na prazan želudac, jer ćete tako podstaći bolje varenje kasnije tokom dana.

Čaj od kamilice priprema se po standardnoj proceduri, a cenimo da je bolje koristiti sušenu kamilicu, koju možete pronaći u prodavnicama zdrave hrane. Filter kesice mogu biti zamena u slučaju da ne nadjete, ali su one za nijansu slabije te možda neće imati jednaki efekat.

Dakle, prokuvajte 200 mililitara vode kojom ćete preliti 1 kašičicu sušene kamilice. Ostavite da kamilica otpusti potrebne sastojke do 5 minuta, a onda procedite čaj i sačekajte da se malo prohladi. Možete ga piti i potpuno hladnog, čak sa dodatkom kockice leda, ako su vreli letnji dani.

Čaj od nane – Mnogima omiljen, jasno je zašto, nana ima prelep ukus i miris, pa je tako omiljen čaj medju svim generacijama. Kada smo već kod generacija, savetujemo vas da naučite dečicu da piju čaj od malih nogu, jer će im to obezbediti jači imunitet. Ne moramo da diskutujemo o tome koliko je to važno…

Čaj od nane takodje pripremite na jednostavan način, prokuvajte 200 mililitara vode i njome prelijte 1-2 kašičice sveže nane. Opet preporučujemo sveže listove jer je to najzdravija opcija. Ostavite da čaj deluje do 5 minuta, a onda procedite, prohladite pa uživajte u ukusu nane.

Možete je piti ujutru, što je pretpostavljamo najbolje, a možete piti čaj onda kada osetite bolove u stomaku. Nakon samo jedne šolje osetićete umirenje stomaka, i sigurno veliko olakšanje.

Čaj od koprive – Možda vam kopriva nije omiljena biljka, ali sigurno to može postati nakon što reši dosadne bolove u stomaku. Priprema se na malo drugačiji način, odnosno, potrebno je da 2 litara vode pomešate sa 3 kašike iseckane koprive. Ostavite mešavinu da odstoji do 12 sati, a onda prokuvajte na kratko.

Procedite čaj pa ostavite da se malo prohladi i spreman je za pripremu. Možete ga ukombinovati sa čajem od nane, ili mu možete dodati malo limuna i meda, jer može imati gorak ukus.

Ukoliko imate česte i jake bolove, ovaj čaj pijte do 3 puta dnevno, sa razmakom od najmanje sat vremena.

Čaj od pelina – Možda niste nikada ni čuli za njega, ali ako niste, eto sada je vreme. Takodje uspešno rešava probleme sa varenjem, te se tako preporučuje. Ponekada popijete čaj od kamilice, nekada od nane a nekada od pelina. Kombinujete više vrsti čajeva kako vam ne bi dosadili, i kako bi svaki od njih uvek imao najbolji efekat.

Priprema je slična, samo, pošto je pelin jak, umesto cele jedne kašičice iskoristite pola. Sačekajte da se prohladi pa pijuckajte. Ako vam se ukus ne dopadne, možete dodati malo meda ili limuna, kako bi razbili specifičan ukus. Vremenom ćete već navići…

Zeleni čaj – Možda ste čuli da je veoma efikasan za mršavljenje, a samim tim znači da izuzetno dobro utiče na stomak. Pomaže bolje varenje te izbacivanje toksina iz organizma, i lakšu razgradnju masti. Sve to u svrhu mirnog želuca i stomaka bez nadutosti.

Čaj pripremite prema upustvu sa kesice, a možete ga kupiti u apotekama ili prodavnicama zdrave hrane. Takodje postoji i u bolje opremljenim marketima, što znači da je lako dostupan.

Crni čaj – I, za kraj smo ostavili ono najbolje. Crni čaj je definitivno broj jedan kada je varenje u pitanju, i generalno svi stomačni problemi. Bilo da je to opstipacija, dijareja, mučnina…šta god, već nakon jedne šolje osetićete se dosta bolje.

Pripremite ga prema upustvu sa kesice, a mi preporučujemo da ga pijete u jutranjim satima, jer u sebi sadrži male količine kofeina. Pa tako, pred spavanje može izazvati nesanicu, dok u jutarnjim satima može da vam pruži energiju i sjajan početak dana.

Savet +

Na početku smo pomenuli da je pravilna ishrana izuzetno važna, ali nismo pomenuli da je fizička aktivnost, te redovna hidratacija organizma takodje veoma nužna. Hidriran organizam je daleko zdraviji, i svežiji, oseća se energičnije te tako ima više snage da se odbrani od bolesti.

Ukoliko imate problema sa stomakom, dnevno pijte najmanje 2 litara vode, jer će voda pomoći da iz sebe izbacite sve toksine, te će tako pomoći brži bolje varenje i stomak bez poznatih problema.

Fizička aktivnost koju smo pomenuli zaista je veoma važna, jer lenj organizam obično ima daleko sporiji metabolizam. Sve je povezano, pa tako, potrudite se da na svim poljima budete najbolji što možete. Pravilna ishrana, unos zdravih napitaka i redovna fizička aktivnost sigurno će vam obezbediti zdravlje.

Ne morate naporno trenirati, već je dovoljno da barem prošetate ili provozate bicikl. Svaki dan uradite drugačiju fizičku aktivnost, i to će pomoći vaših crevima da se aktiviraju. Tako se postiže bolje varenje i redovno praženjenje debelog creva.

***Kada biljku prelijete vrućom vodom, ostavite da ona deluje najviše 5 minuta, jer nakon toga počinje da ispušta nepotrebne sastojke koji mogu naneti štete. Postoje odredjeni čajevi koji mogu dugo stajati, ali ukoliko ih konzumirate, nemojte nikada čekati više od 5 minuta da procedite čaj.

***Takodje je bitno da u čaj ne stavljate šećer, jer će on znatno smanjiti dobre sastojke. Možda vam se isprva ne dopadne ukus nekog čaja, ali vremenom ćete se navići i primetićete kako je ukus čaj onako pun i veoma prijatan.

Sponzorisano:

loading...
Loading...