Đumbir i med su svuda u svetu poznati po svojim izuzetno lekovitim svojstvima, a zajedno u kombinaciji sami ili sa limunom, kurkumom i drugim biljkama i začinima mogu dati izvanredne rezultate od jačanja imunog sistema, do prevencije i suzbijanja prehlada, gripa, alergija do terapija u lečenju različitih oblika kancerogenih oboljenja.
Pored toga med i đumbir se od davnina koriste za tretmane ulepšavanja kao da koristite estetske tretmane i imaju niz drugih primena o kojima će biti reči.
Svojstva i uloga đumbira i meda za zdravlje
Đumbir – poreklo, svojstva, primena
Đumbir je koren istoimene biljke svetlosmeđe boje i potiče iz Indije, a izgleda kao šaka nepravilnog oblika. Ova biljka danas se uzgaja širom sveta, u Aziji, Americi, Indiji, a u svrhe lečenja koristi već više od 5.000 godina iako se njegova primena na celoj zemlji raširila iz Azije.
Đumbir pripada rodu višegodišnje trske i dostiže visinu i do tri metra. Njegov koren je sočan, ima prijatan miris i mesnat je. Đumbir spada u začinske biljke zbog čega se može naći kao začin u prahu ili svež. Đumbir u sebi sadrži žuti pigment kurkumin čiji veći deo ostaje u digestivnom traktu i sprečava nastanak polipa zbog svojih specifičnih svojstava, a istraživanja su pokazala da je odličan i u borbi protiv raka debelog creva.
Đumbir ima i niz drugih lekovitih svojstava. Naime, od pre svega čisti organizam od toksina i samim tim vraća vitalnost i otklanja umor, ublažava simptome gripa i groznice kao i migrene, vrtoglavice, simptome PMS-a, zatim poboljšava libido, pomaže u lečenju policističnih jajnika, otklanja bolove u mišićima i zglobovima i ima niz drugih primena. Za lečenje najbolje je koristiti organski proizveden đumbir koji se najpre može naći u prodavnicama zdrave hrane.
Svojstva i primena meda
Svi znamo da je med pčelinji proizvod koji se hiljadama godina unazad upotrebljava i kao lek, ali i kao sredstvo za ulepšavanje, poslastica i čarobni dodatak mnogim jelima. Postoje različite vrste meda u zavisnosti od toga čime se pčele hrane odnosno da li je u pitanju polenski prah trava – livadski med ili neki drugi kao što je bagremov med i mnoge druge vrste. Kao i za đumbir bitno je da je med koji koristite proizveden prirodnim putem, odnosno organski, bez dodataka raznih suplemenata i šećernih sirupa.
Med se koristi takođe kao i đumbir za jačanje imuniteta, ublažavanja i suzbijanja simptoma prehlade i gripa, u borbi protiv malignih bolesti, ali i kao sredstvo za negu i lepotu zbog čega i u kozmetčkoj industriji ima široku primenu kao dodatak raznim kremama, losionima za telo, emulzijama, melemima, a u poslednjih nekoliko godina sve su popularnije čitave kolekcije kozmetičkih proizvoda na bazi prirodnog meda.
Takođe, med se koristi i u mnogim lekovima i preparatima za lečenje raznih zdravstvenih tegoba i oboljenja.
Med i đumbir – svojstva i primena
Kao što je već rečeno med i đumbir zajedno imaju široku primenu u svrhe lečenja, ali i tretmana za negu i lepotu. Đumbir i med zajedno vrlo su efikasni u suzbijanju povišenog holesterola, jačanju imunog sistema, povećavanju libida i potencije, ublažavanju i otklanjanju tegoba prehlade i gripa, a pre svega upaljenog grla.
Med i đumbir imaju veoma jaka antioksidantna sovjstva zbog čega su dobri za jačanje imuniteta i detoksikaciju jetre i organizma zahvaljujući svojim antioskidantnim svojstvima koja naše telo štite od razvoja i negativnog dejstva slobodnih radikala. Zbog toga se med i đumbir koriste u prevenciji i lečenju raznih bolesti.
Oni sadrže u sebi i dosta proteina zbog čega poboljšavaju varenje i izlučivanje žuči. Takođe, ova dva moćna sastojka pomažu kod sprečavanja stresa i napetosti, suzbijaju nadutost i gasove u probavnom traktu, umiruju nervozan želudac, pomažu i u lečenju reumatoidnog artritisa i upalnih procesa zbog svojih antiupalnih dejstava, zatim suzbijaju bolove kostiju i mišića i obezbeđuju neophodnu energiju organizmu. Ovo su samo neke od mnogobrojnih primena meda i đumbira.
Đumbir i med za suzbijanje povišenog holesterola
Naučna istraživanja pokazala su da đumbir znanto snižava holesterol jer potpomaže lučenje enzima koji podstiču organizam da znanto više koristi holesterol u metaboličkim i drugim procesima što dovodi do njegovog smanjenja.
Đumbir ja najbolje uzimati svež, a s obzirom na to da je ljutkastog i jakog ukusa, kada se pomeša sa medom koji ima izuzetna lekovita svojstva i ne utiče na rast holesterola i pritom je lepog ukusa koji ublažava đumbirov onda vam je jasno zašto je to dobitna kombinacija.
Đumbir i med za mršavljenje
Dobri su i za mršavljenje s obzirom na to da đumbir gotovo uopšte nema kalorija, a med u sebi ima fruktozu koja pokreće proizvodnju glukoze u jetri što podstiče oslobađanje hormona koji sagorevaju masti.
Đumbir stvara osećaj sitosti i ubrzava metabolizam zbog čega je kombinacija ova dva sastojka savršena u gubljenju i sprečavanju taloženja masnih naslaga.
Đumbir i med za jačanje potencije
Med pobljšava cirkulaciju krvi u perifernim krvnim sudovima, pre svega kapilarima, čime povećava energiju našeg organizma dok đumbir prokrvljuje polne organe zbog čega njihova kombinacija jača seksualnu želju i libido.
Đumbir i med za negu i lečenje problema na koži
Zahvaljujući tome što su bogati antioksidansima đumbir i med ublažavaju bore i sprečavaju njihov nastanak, a pošto poboljšavaju cirkulaciju u kapilarima usporavaju process starenja kože. Đumbir je jedan od najboljih prirodnih medikamenata za lečenje akni i fleka, a posebno u kombinaciji sa medom koji ima blagotvorno dejstvo. Nakon nekoliko nedelja upotrebe ova dva sastojka fleke i akne će se smanjiti i povući i biće znatno slabije vidljive.
Takođe, đumbir uspešno deluje na zarastanje rana izazvanih opekotinama dok med umiruje upaljenu kožu. Đumbir se ne stavlja direktno na opekotine već kada one malo prođu i budu donekle zalečene. Kombinacija đumbira i meda sprečiće nastanak ožiljaka prouzrokovanih opekotinama kao i onih belih odnosno svetlijih od kože lica.
Med i đumbir su prirodni tonik za kožu lica. Čiste je i čine je blistavom, svežom i sjajnom.
Đumbir i med u prevenciji i suzbijanju zapaljenskih procesa desni
Antioksidans gingerol koga u svežem korenu đumbira ima dosta jedan je od najefikasnijih u prevenciji i lečenju inflamatornih procesa zajedno sa medom koji umiruje upale.
Gingerol ispoljava izuzetno jaka dejstva u borbi protiv oralnih bakterija koje prouzrokuju nastanak gingivitisa – akutne upale desni i paradentoze – hroničnog zapaljenja desni i koštanog tkiva koje služi kao potpora zubima.
Đumbir i med protiv stomačnih tegoba
Đumbir smiruje upaljenu sluzokožu želuca čime sprečava lučenje viška želudačne kiseline i pobojšava varenje dok med provereno oblaže želudac i ima blagotvorno dejstvo na probavni sistem.
Đumbir takođe suzbija pojavu mučnine, a med smanjuje povraćanje zbog čega je njihova kombinacija dobra i za one koji se oporavljaju od hemoterapija koje prouzrokuju mučninu.
Đumbir i med za ublažavanje simptoma astme i bronhitisa
Poznatno je da su med i đumbir efikasni protiv upala i da imaju blagotvorno dejstvo zbog čega ublažavaju napetost pluća i podstiču bolji protok kiseonika u njima pa se asmatičarski napadi i gušenja proređuju i bivaju slabijeg inteziteta, a takođe potpomaži izbacivanje šlajma kod onih. koji imaju bronhitis. Jočš jači efekat u suzbijanju simptoma astme med i đumbir će imati ako dodate i biber.
Đumbir i med za srce i krvne sudove
Pored toga što poboljšavaju cirkulaciju krvi med i đumbir smanjuju napetost u krvnim sudovima, regulišu krvni pritisak čime ublažavaju rizik od infarkta i šloga.
Đumbir i med za detoskikaciju i bolji rad jetre
Đumbir efikasno deluje i štiti jetru od oštećenja prouzrokovanih hranom koja ima dosta šećera dok zahvaljujući fruktozi u kombinaciji sa đumbirom za oko pet nedelja smanjuje proizvodnju masti kao i nivo triglicerida u krvi.
Uz dodatak belog luka i limuna dobija se melem koji uklanja bakterije i viruse iz jetre i čisti od masnoća krvne sudove, a pre svega koronarne arterije.
Đumbir i med u prevenciji Alchajmerove bolesti i jačanju moždanih funkcija
Istraživanja su pokazala da su med i đumbir efikasni u prevenciju nastanka Alchajmerove bolesti. Zavhaljujući svojim antioksidantnim svojstvima oni suzbijaju stres izazvan oksidansima kao i hronične upalne procese koji su najviše prouzrokuju slabljenje funkcija pamćenja i pojavu Alchajmerovog oboljenja.
Rezultati istraživanja pokazali su da med i đumbir poboljšavaju radnu memoriju i moždane funkcije i ubrzavaju reakcije na nadražaje iz spoljašnje sredine.
Recepti sa medom i đumbirom
Đumbir i med za jačanje imuniteta i u prevenciji raka
Uzmite dva veća korena đumbira, dobro ih operite, očistite i sitno izrendajte i stavite ih u veću staklenu teglu u kojoj se nalazi 100 grama organskog meda. Ovaj melem uzimajte svakodnevno, obavezno sa drvenom kašičicom, 15 minuta do pola sata pre doručka, ručka i večere. Preporučena doza je jedna kašičica. Metalne kašike ni slučajno nemojte korisiti kako ne bi oslabili dejstvo ovog melema.
Takođe, možete napraviti i melem u koji ćete dodati pored pomenutih sastojaka dodati i jedan sveže ceđen limun koji još više povećava lekovita svojstva zbog prisustva vitamina C, folne kiseline i mnogih drugih materija koje imaju ulogu u jačanju imuniteta i uništavanju slobodnih radikala zbog čega se ovaj melem koristi u prevenciji protiv raznih vrsta raka, a pre svega tumora debelog creva.
Melem od meda, đumbira i limuna za jačanje imuniteta
Za ovaj melem potrebno vam je tri limuna, manji koren đumbira, 300 grama meda. Limunove oprati, skinuti im koru i izvaditi semenke iz njih, iseći ih na komade pa ih staviti u blender i dodati koren đumbira opran i isečen na kolutove. Kada izmiksujete dodajte med i dobro izmešajte da se smesa postane ujednačena, a potom melem sipajte u staklenu teglu i držite u frižideru. Uzimajte jedno do dve kašike dnevno i to obavezno koristite drvenu.
Čaj od đumbira sa medom za detoksikaciju organizma i mršavljenje
Manji koren đumbira veličine veće šljive isecite na tanje kolutiće koje ćete potom staviti u sud i preliti sa dva litra vode. Kuvajte oko 20 minuta, a nakon toga sačekajte da se malo ohladi pa dodajte kašičicu, dve domaćeg meda i ceđenog limuna po potrebi ako hoćete da smršate. Pijte pre i posle svakog obroka po pola šolje za mršavljenje, a za detoksikaciju po šolju pre jela.
Đumbir kao što je poznato sadrži dosta antioksidanasa, a među njima jedan od najefikasnijih je već pomenuti gingerol koji najbolje dejstvo u suzbijanju prehlada, gripa i upalnih procesa ima u toplim napicima zbog čega su čajevi sa đumbirom odlični za njihovo lečenje kao i prevenciju.
Čaj sa medom i đumbirom za suzbijanje kašlja
Koren đumbira srednje veličine operite, očistite i isecite na tanke kolutove koje ćete potom staviti u proključalu vodu nakon čega ćete ih kuvati još 10 do 15 minuta na jačoj vatri. Zatim ćete skinuti sud sa šporeta, poklopiti ga i ostaviti da odstoji 15 minuta. Čaj ćete potom procediti i dodati dve kašike domaćeg meda i malo ceđenog limuna po želji. Poznato je već da su med i limun odlični za smirivanje upaljenog grla dok đumbir ima dodatno antibakterijsko i antivirusno dejstvo.
Prirodne pastile za upaljeno grlo od meda, đumbira i limuna
Potrebni sastojci: jedna kašika meda, jedna kašičica sitno izrendanog korena đumbira, jedna kašika sveže ceđenog limuna, šolja šećera od 2 dl, pola kašičice samlevenog karanfilića.
Naspite u šerpu 1 dl vode i šolju šećeram i po kašiku meda i ceđenog limuna. Promešajte pa dodajte po pola kašičice đumbira i karanfilića. Stavite sud na jaku vatru dok ne provri i nakon toga dobro promešajte smesu, a zatim je skinite sa šporeta da se ohladi. Nakon što se ohladi, od smese napravite male kolutiće veličine pastila za grlo sa kašičicom za sirup protiv kašlja ili pomoću kalupa, a potom ih stavite u pleh obložen pek papirom i pecite 15 do 20 minuta. Nakon toga pustite da se ohlade pa ih pospite šećerom u prahu i držite u staklenoj tegli u frižideru.
Napitak sa medom i đumbirom za regulisanje probave
Za ovaj napitak potrebno vam je sitno izrendani koren đumbira veličine ploda šljive, zatim kafena šoljica meda, jedan sveže ceđeni limun i tri čaše kisele vode ili tri čaše obične vode u koje ćete dodati jednu do dve kašičice medicinske sode bikarbone bez aluminijuma.
Umutite ručnim ili štapnim mikserom đumbir, med i limun pa dodajte kiselu ili običnu vodu razmućenu sa medicinskom sodom bikarbonom. Dobićete napitak koji pored toga što osvežava reguliše probavu tako što ublažava nadimanje, poboljšava varenje i umiruje nervozan želudac.
Napitak sa medom, đumbirom i mlekom za lečenje alergije na polen
Zagrejte dva decilitra mleka da bude toplo, ne vruće, pa u njega dodajte kašičicu meda i pola kašičice i sitno izrendanog korena đumbira pa dobro promešajte dok se masa ne sjedini. Ovaj napitak pijte uveče pred spavanje kako biste ublažili i suzbili simptome alergije na polen.
Pored toga što jačaju imunitet med i đumbir čiste organizam od toksičnih supstanci koje izazivaju alergije, a odbrambeni sistem oranizma koji nije oslabljen uspešno sa brani od alergija.
Maska od đumbira, meda i glicerina za negu kože
Izrendajte sitno jedan koren đumbira pa dodajte tri kašike meda i izmiksujte mešavinu u blenderu. Nakon toga stavite u smesu pola šoljice glicerina i promešajte da se masa sejdini. Ovako pripremljenu masku nanesite na lice, ostavite da deluje 10 minuta pa dobro isperite vodom.
Maska za lice sa medom, đumbirom, limunom, jogurtom i kapsulama vitamina E
Za ovu masku potrebno vam je pola kašičice meda, pola kašičice isitnjenog korena đumbira, pola kašičice ceđenog limuna, tri kašičice jogurta i tri kapsule vitamina E.
Pomešajte med, đumbir, limunov sok, jogurt, zatim promešajte pa uspite sadržaj iz kapsula sa vitaminom E i izmešajte dobro da se masa sjedini. Ovako pripremljenu masku nanesite čistim prstima na lica i ostavite da deluje oko pola sata, a potom temeljno isperite lice mlakom vodom pa ga izbrišite sa peškirem nežnim tapkanjem kako bi odstranili višak vode. Đumbir i med u kombinaciji sa vitaminom E obnavljaju kožu koja stari ili je oštećena delovanjem sunca dok limun čisti pore, umiruje upalne procese na koži, a jogurt je hrani.