Na listi omiljenih domaćih poslastica nalazi se slatko od višanja. Pravi se od davnina, a gotovo svaka baka je u svom špajzu tokom cele zime imala ukusno slatko, kojim bi poslužila goste.
Nekada su domaći proizvodi poput džema, domaćeg soka ili marmelade, bili neizostavni deo zimnice.
Gosti se nisu posluživali kupovnim kolačima, već isključivo domaćim, kao i domaćim proizvodima poput slatkog. Slatko od višanja odavno čuva status, te se smatra jednim od najukusnijih. Taj kiselkasti ukus višanja dobija posebnu draž kada se pomeša sa šećerom pa fino ukuva.
Postoji nekoliko načina da se pripremi slatko od višanja, a mi smo odvojili tri recepta koji su prema našem ukusu najbolji. Isprobani, te su tako i zasluženo na našoj listi omiljenih.
Slatko od višanja – osnovni recept
Prema osnovnom receptu slatko od višanja priprema se veoma jednostavno. Nema dodataka konzrevanasa, niti bilo čega tome sličnom, tako da je ovo slatko pravi odabir. Svakako da slatko možete kupiti u prodavnicama, ali ukus nikada ne može biti isti.
Da bi mogao dugo da stoji na rafovima, jasno je da moraju dodati razne preparate kako bi produžili rok trajanja. Dok je kod domaćeg proizvoda situacija drugačija. Samo voće, uz dodatak šećera kako bi sve bilo sladje. I to je to. Slatko se dalje odlaže u špajz kako bi sačuvao svoju svežinu.
Pre svega, domaće slatko do višanja ima poseban ukus, upravo iz razloga što je domaće…
Neophodni sastojci za pripremu slatkog su:
- 1 kilogram višanja
- 1 kilogram šećera
Način pripreme:
Dakle, za pripremu osnovnog recepta biće vam potrebna samo dva sastojka – višnje i šećer. Količina šećera trebalo bi da bude srazmerna količini višanja, mada to nije nužno. Preporučujemo da najpre isprobate slatko prema našem receptu, a onda prema ličnom ukusu sledeći put redukujte sastojke.
Tačnije, možete iskoristiti manje ili više šećera za pripremu. Svakako da možete dodati i više višanja, ali onda shodno tome povećajte i količinu šećera.
Kada je priprema u pitanju, prva star je odabir višanja. Možete izabrati sortu po želji, a mi preporučujemo marele. One su malo krupnije i onako sočnije, za nijansu sladje, pa su možda takve bolje za slatko. Ukoliko niste u mogućnosti da ih nabavite, možete iskoristiti neke druge prema vašem ukusu.
Svakako, bitno je da višnje budu dovoljno zrele, dakle nikako zelene ili prezrele, jer tako slatko neće biti ukusno. Takodje birajte one koje nisu oštećene, po mogućstvu nimalo, jer su takve najpogodnije za slatko. S obzirom da se u slatko ne dodajte konzervans niti tome slično, bitan je kvalitet višanja kako bi slatko što duže potrajalo.
Sada kada ste odabrali višnje, vreme je da ih očistite. To je najteži deo pripreme, pa tako morate biti strpljivi. Lepo očistite svaku višnju pazeći da ne zaluta neka koštica, ali i da ne isprljate sve oko sebe. Olakšaćete sebi posao ukoliko nabavite mašinicu za čišćenje višanja.
Očišćene višnje sa postepeno redjajte u šerpu, zajedno sa šećerom. Potrebno je da sipate red višanja, zatim red šećera, i tako dok sve ne utrošite. Završite sa šećerom.
Kada sve sipate, šerpu stavite na ringlu, na umerenu temperaturu da se slatko polako krčka. Postepeno će se šećer otapati, a višnje će otpuštati svoj sok, tako da dodavanje vode nije nužno. Štaviše, slatko je ovako ukusnije, jer se krčka u svom soku.
Kada smesa počne da vrije, sklonite šerpu sa ringle pa pokrijte čistom krpom. Ostavite da odstoji do 10 minuta, kako bi višnje fino otpustile sav sok, a onda vratite na ringlu. Sada kuvajte dalje dok se slatko fino ne ukuva, povremeno mešajući, naročito pred kraj kuvanja.
Da se slatko fino ukuva potrebno je otprilike nekih pola sata, opet u zavisnosti od vaše ringle. Svakako, znaćete da je slatko gotovo kada sa kašike padaju krupne i teške kapi. Tada šerpu sklonite sa ringle, pa je ponovo prekrijte krpom i ostavite da tako prenoći.
Sutradan, ohladjeno slatko sipajte u dobro sterilisane tegle, lepo zatvorite pa odložite u špajz, odnosno na neko hladnije mesto.
Slatko od višanja i malina
Ukoliko ste savladi osnovni recept, vreme je da predjete na viši nivo. Mala šala, i priprema ovog recepta je veoma jednostavna, a ukus je fantastičan. Nemojte nam verovati na reč, već probajte!
Neophodni sastojci za pripremu slatkog su:
- 5 kilograma višanja
- 2 kilograma malina
- 7 kilograma šećera
- 3 decilitara vode
Način pripreme:
Kako smo već pomenuli u osnovnom receptu, bitan je kvalitet višanja, te se potrudite da za slatko odaberete one najukusnije. Mi preporučujemo marele, jer su sladunjave a takodje i najkrupnije. Uvek pažljivo pogledajte da nisu trule, jer vam takve višnjice nisu potrebne. Dakle, birajte fino zrele i čiste višnje.
Kada su maline u pitanju, takodje, ukoliko ste u mogućnosti, odaberite one krupnije i fino zrele, i svakako one koje nisu nimalo trule.
Višnje i maline potom dobro operite. Ostavite maline da se prosuše, a višnje očistite pa ih uz pomoć cediljke dobro ocedite od soka. Taj sok iskoristite za pripremu nekog kolača i slično, a ocedjene višnje biće vam potrebne za pripremu slatkog.
U odgovarajućoj šerpi najpre prokuvajte šećer i vodu, odnosno ostavite da se napravi sirup nalik medu. Kada se napravi sirup, u njega dodajte višnje i ostavite da se sve zajedno krčka na umerenoj temperaturi. Povremeno skidajte penu.
Nakon nekih sat vremena, slatko bi trebalo da postane fino gusto, a vi tada dodajte maline. One se brzo ukuvaju, i postoji mogućnost da se raspadnu, pa ih zbog toga dodajte na samom kraju. Kako bi fino omekle, ali kako bi zadržale svoj oblik.
Šerpu samo protrestite da se višnje i maline lepo sjedine, a onda kuvajte još par minuta tako da sve fino omekne i napravi se željena gustina. Tada sklonite šerpu sa ringle, prekrijte je čistom krpom i ostavite da odstoji do sutra.
Sutradan slatko preručite u tegle, dobro ih zatvorite pa odložite na neko hladnije i tamnije mesto.
Slatko od višanja i trešanja
Još jedan od načina da pripremite slatko od višanja jeste da višnjice pomešate sa trešnjama. Trešnje su izuzetno ukusno voće, a u kombinaciji sa višnjama dobija se idealna poslastica.
Neophodni sastojci za pripremu slatkog su:
- 1 kilogram višanja
- 1 kilogram trešanja
- 2 kilograma šećera
- 6 čaša vode
- 1 šipka vanile
- 1 limun
Način pripreme:
Potrudite se da i ovog puta odaberete zdrave i dobro zrele višnje. Isto važi i za trešnje, takodje je potrebno da budu dobro zrele, ali ne i prezrele i trule. Birajte neku krupniju sortu, jer se slatko i pravi kako bi ostali komadi voća, koji su dobro vidljivi i koji se fino osećaju dok jedete slatko.
Kada ste odabrali trešnje i višnje po vašem ukusu, očistite ih od koštica pa ostavite da se dobro ocede. Za to vreme, dok se višnje i trešnje cede, vi pripremite sirup u kojem će se kuvati.
Pomešajte šećer i vodu pa kuvajte na umerenoj temperaturi dok se ne napravi gusti sirup, nalik medu. Za to će biti potrebno otprilike 15 minuta od trenutka ključanja. Pred kraj kuvanja sirupa dodajte u njega kriške limuna i šipku vanile.
Kada se napravi odgovarajući sirup, dodajte voće i nastavite sa kuvanjem. Voće će otpustiti još soka, a kada se taj sok fino ukuva i kada se ponovo napravi gusti sirup, znači da je slatk gotovo. Tada ga sklonite sa ringle, pa šerpu prekrijte čistom pamučnom krpom.
Ostavite slatko da prenoći i da se dobro ohladi, pa sutradan sipajte u sterilisane tegle i dobro zatvorite. Odložite u špajz, friz ili na neko hladno mesto.
Još nekoliko reči
Ispisali smo naša tri omiljena recepta, a na vama ostaje da ih isprobate i date vaš konačni sud. Verujemo da će vam se dopasti, kako osnovni recept, tako i mešavina višanja sa drugim voćem. I maline i trešnje su medju omiljenim voćkicama, pa je tako njihova kombinacija sa višnjama pun pogodak.
Ponovićemo još jednom da sastojke možete menjati, oduzimati i dodavati, prema tome koliko tegli želite. Od jednog kilograma slatkog ispada 1 do 2 tegle, zavisi kolike su. Tako možete povećati količinu i napraviti više tegli.
Ne preporučujemo više od 10 tegli iz jedne ture, zato što postoji mogućnsot da će se slatko pokvariti pre nego što sve upotrebite. Lako se pravi i ne zahteva puno vremena, pa ga možete praviti po potrebi.
Višnje ostavite u zamrzivač, pa tokom zime kada vam se jede slatko možete ga napraviti odmah. U tom slučaju slatko možete jesti i dok je toplo, a za pripremu možete praviti i po 200-500 grama.
Slatko od višanja moće poslužiti kao sjajan doručak uz krišku integralnog hleba i toplog mleka ili čaja. Takodje, može poslužiti kao super glazura za razne kolače. Ono za šta je slatko idealno, jeste posluživanje gostiju.
Nekada je svaka kuća u špajzu imala više vrsti slatkog, i to je bila glavna poslastica. Kada dodju gosti, kašika slatkog i čaša domaćeg soka, mm ništa ukusnije. Vratite tradiciju i u vaš dom, uz pripremanje domaćih slasnih proizvoda.
Sterilizacija tegli
Kako ste sterilišu tegle, verovatno je prvo pitanje koje postavite sebi ukoliko ste početnik u pripremi domaćih proizvoda. A proces je vrlo jednostavan, pritom štiti slatko i ostale proizvode tako da se ne pokvare prerano.
Potrebno je samo da tegle dobro operete pod mlazom tople vode. Bez deterdženta, ukoliko su tegle čiste. Ukoliko nisu operite ih dan pre.
Tegle potom poredjajte na veći, čist pleh, a onda ubacite u rernu. Dakle, bitno je da tegle budu mokre pre stavljanja u rernu. Prethodno je zagrejte na 100 stepeni, jer je to taman temperatura da se tegle sterilišu a ne popucaju. Onda kada se tegle skroz osuše izvadite ih iz rerne i one su spremne.