Ko vodi računa o ishrani, i prednost daje zdravom načinu života, zelena salata je neizostavna namirnica svakog obroka. Bilo u obliku salate, ili kao jedan od sastojaka samog jela, zelena salata nam pruža samo najbolje.
Jedna od mnogobrojnih prednosti jeste ta što se veoma lako gaji, tako da je već u ranom proleću možete brati u svojoj bašti, do kasno u leto. Svakako da je možete kupiti u marketima, ali preporučujemo da je zasadite i tako obezbedite sebi zdravu biljku koja će na vaše zdravlje uticati veoma pozitivno. Nju možete zasaditi i ukoliko živite u stanu, samo je potrebno da obezbedite adekvatno zemljište. Onaj ko ima baštu, svakako da na makar jednom malom delu, mora ostaviti prostora za ovu biljku koja je Božiji dar.
Zelena salata je poznata širom sveta, i gotovo svi narodi je rado sade i koriste u ishrani. Čuvena zelena salata preporučuje se svima, jer je veoma hranljiva a opet nema puno kalorija, tako je idealna za one osobe koje su na dijeti. Zbog toga se ona nalazi u sastavu večine dijeta.
Prednosti zelene salate su zaista mnogobrojne, a mi ćemo se potruditi da u ovom tekstu izložimo sve ono što je bitno i korisno da znate o njoj. U daljem tekstu saznajte koliko kalorija u sebi nosi zelena salata, zatim njen nutritivni sastav, kao i to na koji način utiče na naš organizam…
Zelena salata – kalorije i nutritivna vrednost
Iako nimalo kalorična, zelena salata je nutritivno izuzetno bogata. Obiluje vitaminima i mineralima koji su ključni u očuvanju našeg zdravlja. Tako zelena salata utiče na čitav naš organizam, jer u sebi sadrži mnogo minerala i vitamina, koji deluju na različite regije organizma. Redovnom konzumacijom zelene salate, obezbedićete sebi dobro zdravlje.
Zelena salata na 100 grama sadrži:
-14 kalorija
-2.9 grama ugljenih hidrata (od toga 1.3gr vlakna i 0.8gr šećera)
-1.4 grama proteina
-0.2 grama masti (od toga 0.2 polinezasićene)
Kao što možete videti, ima zanemarljivo malo kalorija kao i masnoća, dok holesterol ne sadrži uopšte. Iz tog razloga se preporučuje osobama koje boluju od povišenog holesterola, ali i onim osobama koje žele da izgube višak kilograma. Ugljenih hidrata i proteina takodje sadrži u manjoj meri, ali dve činije zelene salate u toku dana, uz kombinaciju sa drugim namirnicama bogatim proteinima, biće sasvim dovoljne.
-30% vitamina C
-148% vitamina A
-1% vitamina E
-217% vitamina K
-5% vitamina B1 (tiamin)
-2% vitamina B3 (niacin)
-5% vitamina B2 (riboflavin)
-10% vitamina B9 (folati)
Dakle, zelena salata je bogat izvor brojnih vitamina, koji su potrebni našem organizmu kako bi imao jak imuni sistem. Navedeni vitamini zaduženi su za očuvanje našeg organizma u potpunosti, jer svaki od njih utiče na poseban deo, a o tome ćemo u tekstu dalje.
-4% kalcijuma
-1% natrijuma
-5% gvoždja
-3% fosfora
-3% magenzijuma
-6% kalijuma
-1% bakra
-1% cinka
-13% mangana
-1% selena
Osim brojnih vitamina, zelena salata u sebi sadrži i brojne minerale, koji takodje imaju za cilj očuvanje našeg zdravlja.
Zelena salata – prednosti za zdravlje
Sada kada znate kakvog je sastava zelena salata, nije teško zaključiti da je ona zaista prirodni lek. Bez obzira na to da li ste zdravi, ili imate neke zdravstvene probleme, zelenu salatu možete konzumirati uvek, radi preventive ili kako biste smanjili simptome vaše bolesti. Zelena salata nije bez razloga jedan od glavnih sastojaka mnogih dijeta, bilo zbog mršavljenja ili zbog neke bolesti. Ona čisti naš organizam i pomaže mu da funkcioniše normalno.
Deluje protivupalno – Ukoliko imate problem sa upalama u organizmu, preporučujemo da svakog dana konzumirate zelenu salatu, jer ona ima protivupalno dejstvo. U veoma kratkom roku pruža veoma dobre rezultate, a u to ćete se uveriti ako počnete sa njenom primenom.
Štiti nervni sistem – Moždane ćelije zvane neruoni omogućavaju nam pamćenje, s toga je njihova vitalna funkcija izuzetno važna. Onda kada izumre veći deo neurona osoba postaje zaboravna, a u najtežem slučaju se možete pojaviti alchajmerova bolest. Kako biste sprečili bolest, kako ovu, tako i sve ostale bolesti neurona, preporučujemo da redovno konzumirate zelenu salatu. Brojna istraživanja su dokazala da ona izuzetno blagotvorno deluje na neurone, i gotovo sve procese u nervnom sistemu.
Zbog toga se zelena salata koristi i za povećanje koncentracije, zatim za smirenje i osećaj sreće. Pomaže kod anksioznosti i svih psihičkih poremećaja. Tako mala salata može imati ogroman uticaj na vaš život. Lekari je neretko preporučuju umesto leka, a pacijenti bivaju zadovoljni.
Štiti kardiovaskularni sistem – Povišen holesterol je prva stepenica do lošeg zdravlja kardiovaskularnog sistema. Osobe koje imaju holesterol neretko oboljevaju od srčanih bolesti, a srčani udar je sve češće pojava današnjice.
Sve polazi od loše ishrane koja stvara loš holesterol, odnosno začepljuje naše arterije tako da krv ne može da kruži krvotokom onako kako bi trebalo. Redovna upotreba zelena salate u ishrani smanjiće loš holesterol, odnosno pročistiti vaše arterije. Time dolazi do ponovnog zdravog rada čitavog kardiovasklarnog sistema, jer krv neometano kruži i snabdeva srce potrebnom količinom krvi. Dakle, redovna upotreba zelene salate smanjiće rizik od pojave srčanog udara i očuvaće vaš kardiovaskularni sistem zdravim.
Ukoliko imate predispozicije za neke bolesti ovog sistema, redovnom konzumacijom zelene salate možete smanjiti rizik pojave bolesti na minimum. Sa druge strane, oni koji boluju, mogu smanjiti simptome bolesti takodje na minimum.
Ima efekat sedativa – Ono po čemu je zelena salata nekada bila najpoznatija, jeste upravo njena moć da nam pomogne da brzo zaspimo. Opušta naše nerve i mišiće generalno pa nam na taj način pomaže da brže zaspimo, jer smo opušteni i smireni. Zbog toga se zelena salata preporučuje i uveče kao obrok, jer će nam baš pred spavanje dati ono što nam je tada neophodno, miran san.
Deluje kao antioksidant – Ono što danas često možete čuti jeste da su namirnice koje imaju antioksidativno dejstvo izuzetno popularne i važne za naše zdravlje. Razlog tome jeste to što one sprečavaju slobodne radikale da eskaliraju u bolest. Tačnije, nezdravom ishranom i generalno nezdravim načinom života u naš organizam unosimo namirnice koje nam nanose mnogo više štete nego koristi. Tako se kasnije slobodni radikali stvaraju u našem organizmu, jer su izazvani upravo tim nepotrebnim sastojcima koje smo uneli u svoj organizam.
Zelena salata zbog svog dejstva preporučuje se kao prečišćivač, tako što sprečava pojavu samih slobodnih radikala, a ako su se ipak pojavili, svodi ih na minimum i pomaže organizmu da se izbori. Slobodni radikali su glavni izazivači raka, najčešće bolesti današnjice.
Deluje kao antimikrob – Sve osobe koje boluju od neke gljivične infekcije dobro znaju koliko je borba protiv njih duga i naporna. Zelena salata sprečava njihovo širenje, i u veoma kratkom roku rešava problem ove vrste. Gotovo sve osobe, koje su redovno konzumirale zelenu salatu, pohvalili su se dobrim rezultatima.
Neželjena dejstva – Iako to još uvek nije zapaženo u velikom broju, zelena salata može izazvati odredjene alergijske reakcije. Slučajevi su zabeleženi tek u skorijem vremenu, od kad se javila iznenadna pojava alergija koje nikada ranije nisu postojale. Ako primetite odredjeno crvenilo po telu u vidu osipa i slično, prestanite sa konzumiranjem zelene salate, i uradite test na alergije.
Zelena salata – recepti
Zelenu salatu možete kombinovati na razne načine, a preporučujemo da je konzumirate upravo u vidu salate, kako se daljom preradom ne bi izgubile njene dobrobiti. Sva hrana je svakako bolja u sirovoj verziji, s toga se trudite da što češće konzumirate voće i povrće na taj način.
Ova divna salata može biti sastavni deo bilo koje salate jer je neutralnog ukusa, a može doprineti izgledu jer njena jaka zelena boja odiše zdravljem.
Često se zelena salata koristi kao dekoracija prilikom služenja predjela, ribe i slično. Mi smo pripremili za vas nekoliko popularnih recepata, koje ćete moći da pripremite sa lakoćom, pritom uživate u divnom ukusu zelene salate.
Zelena salata sa pavlakom
Potrebni sastojci: 1 veza zelene salate, 1 kašika pavlake, 2 kašike maslinovog ulja, 2 kašike jabukovog sirćeta.
Način pripreme: Zelenu salatu lepo operite zatim iseckajte na sitno, dodajte potom pavlaku i lepo izmešajte da se sjedine. Dodajte sada ulje i sirće, pa ponovo promešajte. Po ukusu možete dodati neko drugo povrće, a već sada imate ukusnu i zdravu salatu.
Zelena salata sa rotkvicama
Potrebni sastojci: 2 veze zelene salate, 10 rotkvica, 1 struk mladog luka, 2 kašike jabukovog sirćeta, 3 kašike maslinovog ulja, po ukusu soli i bibera.
Način pripreme: Dobro operite zelenu salatu, zatim je isecite na sitno. Rotkvice takodje dobro operite pa isecite na kolutove. Mladi luk očistite pa isecite na kolutove takodje. Sada povrće pomešajte, a onda dodajte sirće, ulje i začine. Ponovo promešajte da se sve dobro sjedini i da povrće upije začine, potom poslužite.
Zelena salata sa rukolom
Potrebni sastojci: 1 veza zelene salate, 1 tacna rukole, 4-5 čeri paradajza, 2 kašike maslinovog ulja, 1 kašika jabukovog sirćeta, 1 kašičica susama.
Način pripreme: Zelenu salatu i rukolu prethodno dobro operite, zatim salatu isecite što sitnije. Rukolu ne morate seći jer je ona već u manjim delovima, a i lepa je dekoracija kada je cela. Pomešajte zelenu salatu i rukolu, zatim dodajte čeri paradajz (isečen ili ceo, po želji), ulje i sirće. Sve lepo izmešajte da se sastojci dobro sjedine, potom dodajte susam kao finu dekoraciju i super zdrav dodatak.
Zelena salata sa piletinom
Potrebni sastojci: 1 veza zelene salate, 1 manja glavica kupusa, 300 grama pilećeg belog mesa, 1/2 kašičice bosiljka, 3 kašike maslinovog ulja, sok od 1/2 limuna, so po ukusu.
Način pripreme: Najpre pripremite meso po vašem ukusu. Preporučujemo da meso samo obarite u vrućoj vodi, zatim da ga iscepkate na manje delove. Vodu u kojoj se meso kuva posolite po ukusu, kako bi meso kasnije bilo taman slano. Svakako možete meso ispeći ili grilovati, sve po vašem ukusu. Onda kada spremite meso, spremite ostale sastojke. Odnosno, zelenu salatu operite pa isecite na sitno. Kupus takodje operite i isecite na sitno, a onda ga prelijte limunovim sokom.
Sada sve pripremljene sastojke pomešajte u odgovarajućoj činiji, zatim dodajte ulje i bosiljak pa promešajte da se sve fino sjedini. Po ukusu svakako možete dodati još neki začin, ili izbaciti bosiljak ako ne volite njegov ukus. Piletina je jednostavno mesto, dok je salata jednostavna biljka, tako da im možete dodavati razne druge ukuse.
Zelena salata sa tunjevinom
Potrebni sastojci: 1 veza zelene salate, 1 konzerva tunjevine, 2 kuvana jajeta, 6-7 komada maslina, 50 grama feta sira, 2 kašike jabukovog sirćeta.
Način pripreme: Najpre salatu lepo očistite, operite i iseckajte. Zatim je ubacite u odgovarajuću činiju pa odmaj dodajte jabukovo sirće i izmešajte. Dodajte potom tunjevinu, jaja isečena na četvrtine i maslinke isečene po želji. Izmešajte sastojke a onda dodajte feta sir radi dekoracije i još boljeg ukusa. Svakako možete dodati neki drugi sir po izboru, ili kačkavalj.
Sada kada imate sve potrebne informacije o zelenoj salati, ne preostaje vam ništa drugo nego da je uvrstite u ishranu i redovno konzimirate. Malom cenom kupićete vaše dobro zdravlje!