Recepti Zdravlje

Domaći sok od pomorandže – lekovitost i recept

Ako želite da se osvežite i ujedno popijete nešto ukusno, onda je sok od pomorandže idealno rešenje. Domaći sok lako se pravi, a još lakše degustira. Njegovoj divnoj boji, i divnom mirisu ne može gotovo niko da odoli. Dečica ga vole, kao i stariji, a preporučuje se ljudima u svakoj dobi.

Osim što je osvežavajući napitak, sok od pomorandže je i veoma zdrav, a trebalo bi da ga pijemo što češće tokom dana.

Započnite dan čašom soka od pomorandže, i taj dan mora biti pun energije. I tokom dana slobodno pijte sok od pomorandže, naročito ako radite fizički naporne poslove, kako biste održali nivo energije, i kako biste vaše telo okrepili potrebnim nutrijentima.

Recepti za domaći sok od pomorandže

Ovaj divan sokić može se napraviti na nekoliko načina, u zavisnosti od toga šta vam je potrebno i od toga da li želite da pravite sok na veće količine, manje, da li želite da dobijete gušći, redji, i tako dalje.

Mnogo je faktora koji utiču na pravljenje soka, a domaći sok od pomorandže, prema receptima naših baka, pravi se veoma jednostavno.

Osnovni recept

Potrebni sastojci:

  • 2 kilograma pomorandži
  • 1 kilogram šećera
  • 1/2 litre vode
  • 3 kesice limontusa

Način pripreme:

Ono što je najbitnije jeste da izaberete zdrave, sočne pomorandže. Što su pomorandže sočnije, sok će biti lepšeg i sladjeg ukusa. Sočne pomorandže prepoznaćete prema tome što su one mekše, ali pazite svakako da ne budu trule, već da im kora bude zdrava, jer se i kora koristi za pripremu soka.

Odabrane pomorandže potopite u hladnoj vodi, i ostavite da odstoje tako nekih 15ak minuta, zatim tu vodu prospite pa pomorandže još jednom dobro operite. To je takodje veoma bitno, jer, kao što smo rekli, i kore su potrebne za pripremu soka.

Dakle, kada ste dobro oprali pomorandže, polovini pomorandži od ukupne količine izrendajte koru. Zatim, ocedite sve pomorandže, uz pomoć sokovnika, cediljke ili po mogućstvu. Dobijeni sok zatim procedite kroz gustu gazu, kako bi ostalo čist bistar sok bez pulpe.

U odgovarajućoj šerpi sada sipajte šećer, prelijte ga vodom pa ostavite da provri. Kada mešavina provri, ostavite da tako vrije nekih 5 minuta, a onda dodajte procedjen sok od pomorandže. Dodajte odmah i izrendane kore pomorandže, pa promešajte. Šerpu odmah sklonite sa ringle, pa dodajte limontus. Još jednom promešajte, pa ostavite da se pripremljen sok ohladi na dnevnoj temperaturi.

Kada se sok bude ohladio, dobićete zapravo sirup, uz pomoć kojeg ćete kasnije praviti sok od pomorandže. Ohladjeni sirup sipajte u sterilisane flaše, pa odložite na hladno mesto.

Po potrebi, sirup rastvarajte sa vodom i konzumirajte. Nakon otvaranja, flašu držite u frizu, kako bi sok potrajao što duže.

Sveže cedjeni sok od pomorandže

Ako niste voljni da pravite sok od pomorandže prema starom dobrom receptu, onda sok od pomorandže možete napraviti po potrebi.

Moramo biti iskreni i reći da, iako je sok prema prethodnom receptu izuzetno ukusan, ova varijanta je ipak zdravija. Sve što je potrebno jeste da pomorandže iscedite uz pomoć cediljke, da ih izbelndirate ili da ih ubacite u sokovnik.

Koliko ćete pomorandži iscediti, zavisi od količine koju želite da pripremite. Jedna, do dve pomorandže su sasvim dovoljne za jednu osobu. A ono što je bitno, jeste da takodje izaberete mekše i sočnije pomorandže, kako bi sok bio što sladji. U ovaj sok se ne dodaje šećer, pa je upravo zbog toga mnogo zdravija varijanta.

Ne postoji ništa zdravije od sveže cedjenog soka, jer procesom prerade pomorandža gubi dosta dobrih svojstava. Po ukusu možete dodati malo meda ili stevije, što pripada prirodnim zasladjivačima, koji su dosta zdraviji od šećera. Ipak, najbolje bi bilo kada biste mogli da popijete čist sok od pomorandže, bez ikakvih slatkih dodataka.

Ova varijanta ima jednu manu, ako je možemo tako nazvati, ne može dugo da stoji već je potrebno da sok odmah popijete. Zbog toga se i pravi po potrebi, pa ako vam nije teško da svaki dan cedite pomorandže, onda je to prava stvar.

Sa druge strane, ukoliko volite da jednom završite posao i kasnije samo uživate u njegovim plodovima, onda pripremite sok od pomorandže prema osnovnom receptu.

loading...

Domaći sok od pomorandže i limuna

Potrebni sastojci:

  • 1 kilogram pomorandži
  • 1 kilogram limuna
  • 1 kilogram šećera
  • 1.5 litar vode
  • 3 kesice limontusa

Način pripreme:

U odgovarajućoj, većoj vangli, sipajte vrelu vodu, zatim dodajte sodu bikarbonu i izmešajte. U tu mešavinu stavite pomorandže i limun, pa ostavite da odstoje do sat vremena. To će pomoći da se iz kore izvuku sve prljavštine, a to je potrebno jer se za pripremu soka koriste i kore.

Trudite se da odaberete mekše pomorandže, ali nikako trule i isušene. Isto važi i za limun, jer je mekše voće dosta sladje.

Kada prodje tih sat vremena, pomorandže i limun još jednom isperite pod mlazom vode, a onda polovini pomorandži oljuštite koru. Takodje polovini limuna oljuštite koru.

Sada sve sameljite na mašini za mlevenje mesa, dakle i pomorandže i limun sa korom, i bez kore. Možete iskoristiti i blender, ali samo ako je jači, jer će biti potrebno dosta rada da sve dobro samelje. U svakom slučaju, samlevenom voću dodajte vodu i ostavite da odstoji najmanje sat vremena. Nakon toga voće dobro ocedite.

U odgovarajućoj šerpi sipajte polovinu vode i šećer, pa stavite da provri. Kada provri kuvajte još nekih 5 minuta, a onda sklonite sa vatre. Odmah dodajte ocedjen sok od voća i limontus, promešajte, pa ostavite da se sok ohladi.

Kada se sok ohladi postaće sirup, a onda taj sirup sipajte u sterilisane flaše pa odložite na hladno mesto. Po potrebi rastvorite sok sa vodom i degustirajte.

Dakle, slično je kao i kod pripreme prema osnovnom receptu, samo što se u ovom slučaju dodaje i limun. Umesto da kuvate, pomorandže i limun možete da procedite u sokovniku ili blenderu, i tako dobijete sveži sok od pomorandže i limuna.

Domaći sok od pomorandže i šargarepe

Potrebni sastojci:

  • 5 pomorandži
  • 400 grama šargarepe
  • 1 kilogram šećera
  • 2 kesice limontusa
  • 9 litara vode

Način pripreme:

U odgovarajućoj vangli stavite pomorandže, nalijte ih vodom i dodajte malo soli. Promešajte rukom da se so rastvori, a onda ostavite da pomorandže odstoje u toj vodi nekoliko sati. Najbolje preko noći, kako bi se sva prljavština sa kore skinula. Nakon toga pomorandže još jednom operite pod mlazom vode.

Nikako nemojte preskočiti ovaj korak, potrebno je da se sva prljavština sa kora potpuno skine, jer se kore koriste za pripremu soka takodje.

Dakle, dobro oprane pomorandže isecite na kocke, sa sve korom. Šargarepe ogulite i lepo operite takodje, pa isecite na kolutove srednje debljine. Pomešajte ih u odgovarajućoj šerpi, zatim nalijte sa litar vode i dodajte šećer. Promešajte, pa ostavite da se sve ukuva na umerenoj temperaturi.

Za to će biti potrebno oko pola sata, najviše sat vremena u zavisnosti od temperature. Nakon toga, sklonite šerpu sa ringle pa pustite da se sve dobro ohladi, nekoliko sati. Kada se smesa potpuno ohladi, propasirajte je uz pomoć štapnog ili običnog miksera. Dakle, propasirajte celu ohladjenu smesu, sa sve vodom.

Sada dodajte limontus i preostalih 8 litara vode. Sok po želji ostavite ovako, ali ga onda po potebi morate razblažiti sa malo vode. Možete odmah dodati još vode do željene gustine, a možete i procediti da sok bude bez pulpe. Svakako sok sipajte u sterilisane flaše pa odložite na hladno mesto.

Kao i prethodni recept, i ovaj može biti u svežoj varijanti. Tačnije, napravite sok od sveže pomorandže i sveže šargarepe, tako što ćete ih lepo očistiti pa izblendirati.

Domaći sok od pomorandže – lekovitost

U zavisnosti od toga kako pripremite sok, on će biti manje ili više zdrav. Tačnije, svi znamo da je sveže povrće i voće preporučljivo kao najzdravije, jer obiluje brojnim vitaminima i mineralima. Preradom biljaka, one gube svoja dobra svojstva, ali svakako ne u potpunosti, već delimično.

Sok od pomorandže je izuzetno zdrav, a naročito sirova verzija. Odličan je saveznik u borbi protiv anemije, jer obiluje vitaminom C koji pomaže njeno lečenje, tako što pomaže apsorpciju minerala gvoždje.

Takodje, sok od pomorandže preporučuje se osobama koje imaju slab imunitet, kao i onim osobama koje imaju nizak pritisak i generalno slabu životnu energiju. Upravo iz razloga što podiže energiju i raspoloženje, okrepljuje organizam i čini ga budnim.

Sama boja pomorandže govori nam da ona obiluje beta karotenom, što bi značilo da se sok od pomorandže preporučuje svima koji imaju odredjena kardiovaskularna oboljenja, ili predispozicije. Takodje, iz istog razloga sok od pomorandže dobar je za kožu, pa ga slobodno mogu piti sve osobe koje imaju kožnih problema.

Kako je sok od pomorandže prirodan antioksidans, preporučuje se osobama koje žele da izgube višak kilograma, tačnije, svima onima koji žele da postignu normalnu težinu i zdrav organizam. Sok od pomorandže pomoći će vam da očistite vaš organizam od slobodnih radikala, i tako će ga učiniti zdravim i jakim.

Naučite decu da sok od pomorandže piju od malena, a možete ga kombinovati sa raznim voćem i povrćem koji oni vole, i tako ih obradovati. Pravite sveži sok, kuvan, svejedno, sok od pomorandže će vam doneti samo dobro.

Sponzorisano:

loading...
Loading...