Recepti

Domaći sok od ribizle – lekovitost i recept

Crvena i crna ribizla zapostavljeno su voće, retko ko ih gaji i konzumira. Kako se trudimo da vam uvek predstavimo zdrav način života, te želimo da skrenemo pažnju na zdrave namirnice, rešili smo da napišemo recepte za sok od ribizle.

Ribizle spadaju i niskokaloričnu hranu, dok sa druge strane obiluju brojnim vitaminima i mineralima. Izuzetno su bogate vitaminima grupe C i B, dok su od minerala najviše zastupljeni kalijum, bakar, fosfor, natrijum, magnezijum i kalcijum, a takodje i gvoždjem.

To ribizlu čini izuzetno zdravom voćkom. Pored toga, ribizle su bogate proteinima, zatim biljnim vlaknima, a takodje sadrže i karotene koji su zaduženi za tu divnu boju.

Bilo da odaberete crvenu, ili crnu ribizlu, nećete pogrešiti jer su obe podjednako dobre, a i ukusne, što je takodje bitno. Imaju slatko-kiseli ukus, tako da deluju osvežavajuće, kako sirove tako i svi proizvodi od njih.

Svakako preporučujemo da iskoristite sezonu te jedete ribizle dok su još uvek sveže i pune nutrijenata. Onda kada polako prolazi sezona, preporučujemo da napravite veoma ukusan, i pre svega zdrav sok od ribizle. Priprema se zaista lako, tako da ne zahteva neke veštine, već samo malo vremena i volje.

U tekstu dalje saznajte kako da pripremite sok od crvene i crne ribizle, a saznajte i detaljnije o samoj lekovitosti soka…

Sok od crvene ribizle

Crvena ribizla je bogata mineralom gvoždjem, koji u našem telu ima zadatak da prenosi kiseonik putem krvi. To već govori koliko je važno imati dovoljnu količinu gvoždja u krvi, jer, kada je on u deficitu, kiseonik sporije dolazi od organa što u konačnici daje iscrpljen organizam bez energije.

Osim gvoždjem, crvena ribizla je bogata i vlaknima što podstiče normalan rad creva, odnosno čitavog digestivnog trakta. Njegov normalan rad podstiče redovno pražnjenje creva, što toksinima i masnoćama nedozvoljava da se zadržavaju i prave štetu. Time se podstiče i mršavljenje, te ovaj sok preporučujemo osobama koje imaju problema sa viškom kilograma.

Kako je crvena ribizla bogata magnezijumom, podstiče pravilan rad kardiovaskularnog sistema. Onda kada se masnoće negomilaju i ne začepljuju arterije, naše srce je očuvano i pravilno radi. Sok od ribizle ima za cilj da smanji masnoće, odnosno holesterol, i tako otvori put krvi. Arterije postaju elastične, i naše srce biva jako i zdravo.

Onda kada je organizam zdrav iznutra, to jednostavno zrači i spolja, pa će tako redovna upotreba soka od crvene ribizle omogućiti da imate čisto lice, odnosno kožu. vraća joj boju odnosno reguliše ten, tako da izgledate zdravo i sveže.

Recept za pripremu soka od crvene ribizle

Potrebni sastojci:

  • 3 kilograma crvenih ribizli
  • 1 kesica limontusa
  • 2 kilogram šećera
  • 2 litara vode

Način pripreme:

Na samom početku bitno je odabrati prave ribizle… Kada kažemo prave, mislimo na to da one budu zdrave organski uzgajane, jer je samim tim sok daleko zdraviji. Logično je da je voće koje je tretirano brojnim pesticidima lošije od onog koje je uzgajano prirodno.

Svakako da ćete izabrati ono što vam je najlakše, ali svakako savetujemo da na pijaci ili od ljudi sa sela potražite domaće ribizle. U svakom slučaju ribizlu možete sami uzgajati, u saksiji ili bašti, jer ne zahteva puno pažnje. Veoma je otporna biljka a donosi dosta plodova.

Bilo kako bilo, onda kada odaberete ribizle, lepo ih operite a zatim ocedite i ostavite da se prosuše. Nakon toga ih dobro izgnječite. Izgnječenim ribizlama dodajte limontus, promešajte pa poklopite šerpu.

Ostavite da ribizle odstoje 24h, na nekom hladnijem mestu kako se ne bi pokvarilo. Nakon tog vremena stavite da se sok kuva na umerenoj temperaturi. Čim provri sklonite sa ringle pa ponovo ostavite da tako prokuvano odstoji još 24h.

Nakon toga, kada se smesa skroz ohladi, procedite je kroz gustu gazu tako da dobijete sok. U taj sok dodajte šećer pa stavite na ringlu da prokuva, i da se sav šećer otopi. Možete dodati manje ili više od nevedenog, po vašem ukusu. Čim sok počne da vrije, proverite da li se šećer otopio, pa ako jeste sklonite sa ringle.

Sipajte topao sok u sterilisane flaše, dobro zatvorite pa ostavite da se ohlade na dnevnoj temperaturi. Nakon toga odložite u špajz ili frižider, a jednom otvoren sok držite uvek u frižideru. Na ovakav način dobija se sirup od ribizle, koji se rastvara sa vodom u razmeri koja vama odgovara.

loading...

Domaći sok od crne ribizle

Baš kao i crvena ribizla, i crna ribizla je itekako zdrava i preporučuje se u ishrani. Teže je naći nego crvenu, ali ipak je tu i savetujemo da je uvedete u ishranu. Osim da je jedete u sirovom obliku, preporučujemo sok od nje, jer je izuzetno ukusan.

Crna ribizla je veoma bogata vitaminom C, koji štiti naš organizam od svih virusa i bakterija, te na taj način čuva naš imuni sistem. Zdravlje imunog sistema je od velike važnosti, a ukoliko redovno konzumirate ovaj sok, nećete imati brige.

Pored toga, obiluje i vitaminima grupe B i E, ali i vitaminom K koji štiti naš koštani sistem, pa se tako preporučuje osobama koje boluju od artritisa, i slično.

Takodje je bogata vlaknima, pa pozitivno utiče na digestivni trakt. Pospešuje bolje varenje i brži metabolizam, što znači zdrav i vitalan organizam. U crnoj ribizli zastupljeni su fosfor, kalcijum, kalijum i magnezijum, koji čuvaju naše srce, a takodje i mineral gvoždje koji je od velike važnosti, kako smo kroz tekst već pomenuli.

Recept za pripremu soka od crne ribizle

Potrebni sastojci:

  • 3 kilograma crvenih ribizli
  • 1 kesica limontusa
  • 2 kilogram šećera
  • 2 litara vode

Način pripreme:

Priprema soka od crnih ribizli jednaka je pripremi soka od crvenih ribizli, pa tako, da ne bismo ponovo pisali isti postupak, pogledajte recept gore.

Bilo da odaberete crne ili pak crvene ribizle, zaista nećete pogrešiti, jer su obe vrste ribizla jednako zdrave. Razlikuju se u ukusu, pa prema tome odlučite koja vrsta vam je draža i nju iskoristite za pripremu. Razlika je takodje u boji, ali to nije od nekog velikog značaja.

Domaći sok od ribizle bez kuvanja

Ukoliko želite da pripremite nešto zdraviju varijantu, onda preporučujemo da napravite sok bez kuvanja. Priprema ovog soka oduzima manje vremena, a pritom je zdraviji jer ribizle kuvanjem gube pojedina svojstva… Jedina mana jeste ta što ovaj sok znatno kraće može da stoji, upravo zbog toga što su u pitanju sveže ribizle.

Potrebni sastojci za pripremu:

  • 1 kilogram ribizli po izboru
  • 1 kilogram šećera
  • 1 kesica limontusa
  • 7.5 decilitara vode

Način pripreme:

Ribizle dobro operite kroz nekoliko voda, a zatim ocedite. Kada se fino osuše izgnječite ih kako bi pustile što više soka. Dodajte zatim limontus pa dobro promešajte, poklopite šerpu i ostavite da mešavina odstoji najmanje 24 sata.

Nakon tog vremena ribizlama dodajte  šećer i vodu, pa ponovo sve dobro izmešajte da se sav šećer otopi. Ocedite zatim ribizle kroz gustu gazu, pa taj sok koji dobijete sipajte u sterilisane flaše i dobro zatvorite. Odložite u frižider jer su tu najbezbednije.

Sponzorisano:

loading...
Loading...