Recepti

Slatko od jagoda – recept kako se pravi

Sa početkom proleća sve počinje da se budi, pa tako i biljke počinju da rastu i pružaju nam svoje plodove. Priroda je mislila na nas kada nam je podarila toliko šarenolikih, sočnih i zdravih plodova, tako da uživamo u njima.

Medju tim sočnim plodovima nalaze se i jagode… Male, crvene, sa crnim tačkicama – zaista veoma kreativno. I, pre svega, ukusno i zdravo!

Odmah na početku želimo da skrenemo pažnju na nutritivne vrednosti jagoda, jer, osim što lepo izgledaju i imaju sjajan ukus, veoma su zdrave. Naime, jagode su odličan antioksidans, a ako ste makar malo upućeni u zdravu ishranu, znate da bi sve biljke koje imaju antioksidativna dejstva trebalo da uvrstimo u ishranu. Antioksidansi pomažu nam da se rešimo slobodnih radikala, koji su glavni uzročnik nastanka najtežih bolesti, poput raka i malignih promena.

Dakle, ako želite da pročistite vaš organizam, jagode jedite dok traje sezona što više, a pred kraj sezone jednostavno napravite slatko od jagoda, tako da i zimi možete uživati u njihovom ukusu, i na taj način iskoristite njihove prednosti tokom cele godine.

Osim što su antioksidansi, jagode su prava riznica vitamina i minerala. Izuzetno su bogate vitaminom C, koji takodje štiti naš organizam od toksina, zatim od virusa i bakterija. Takodje sadrže i minerale koji su neophodni našem organizmu za normalno funkcionisanje. One čuvaju naš kardiovaskularni sistem, a takodje deluju i protiv upalno, pa se preporučuju i osobama koje pate od artritisa.

Jagode su zaista dar od Boga, i trebalo bi da iskoristimo njihovu pojavu na što više načina. Svakako da se preporučuje konzumiranje svežih jagoda, ali, nažalost njih nema tokom cele godine. Zbog toga preporučujemo da napravite ukusno slatko od jagoda, i tako sačuvate ukus jagoda tokom cele zime.

Pravi se veoma jednostavno, i, osim što ga možete jesti samog kao poslasticu, slatko od jagoda možete upotrebiti za pripremu raznih drugih poslastica. Odlična je glazura mnogim kolačima,može poslužiti kao nadev raznim rolatima, a takodje je sjajan dodatak sladoledima.

Slatko od jagoda, svakako je savršen izbor za ukusan doručak..uz šolju toplog mleka, mmm, ima li šta ukusnije? 🙂

Recept za slatko od jagoda

Čitajući ispisane rečenice, možda se pitate da li je slatko od jagoda zdravo? A mi ćemo biti iskreni i reći da sigurno nije savršena hrana, ali da nanosi neku veliku štetu, i to moramo da poreknemo.

Pre svega, baš kao i sve ostale slatkiše, i slatko od jagoda morate jesti umereno. Onda kada jedete previše preradjenih slatkiša, jasno je da će to dugoročno ostaviti posledice, a i poslastica koju često jedete može lako da vam dosadi.

Ono što želimo da kažemo jeste da slatko od jagoda možete iskoristiti povremeno, za slasan doručak, ili kao dodatak nekoj drugoj poslastici. Poenta i jeste u tome, da slatko od jagoda pripremite za zimu, pa onda kada se uželite lepog ukusa jagoda, skoknete do špajza, i eto ga. Dokle god ima svežih jagoda u bašti ili na pijaci, jedite ih u njihovom prirodnom obliku, a slatko napravite za neke hladnije dane kada se uželite tog slasnog ukusa.

Potrebni sastojci za pripremu slatkog od jagoda:

  • 1 kilogram jagoda
  • 1 kilogram šećera

Način pripreme:

Da najpre kažemo par stvari o samom izboru jagoda. Veoma je važno da one budu sasvim zrele, ali pazite da ne odaberete one trule. Pazite i na manje trule delove, jer oni mogu pokvariti slatko veoma lako. Dakle, pri odabiru jagoda “otvorite oči širom” pa odaberite one zrele bez trulih delova. Jagode ne moraju da budu krupne, jer se slatko pravi od celih jagoda, ali vi svakako odaberite one po mogućstvu.

Takodje pazite da jagode budu organski uzgajane, a bićete sigurni da su takve ukoliko ih kupite na pijaci od proverenih ljudi. One koje nisu organski uzgajane su uglavnom dosta krupnije i nekako čvrste, pa pazite i na to. Svakako da su najukusnije jagode iz sopstvene bašte… Organski uzgajana hrana daleko je zdravija, štaviše, ne može da se poredi sa onom veštački gajenom, to je valjda jasno.

E, kada se odabrali prave jagodice, vreme je da ih dobro operete u više voda, kako bi se sva nepotrebna prljavština sklonila sa njih, a zatim da ih očistite od petiljki.

Tako očišćene jagode, sada sipajte u odgovarajuću šerpu. Jagode potom pospite šećerom, proptresite malo šerpu pa ostavite da jagode puste sok. Za to će biti potrebno najmanje 8 sati, pa bi tako bilo najbolje da ovo uradite uveče, pre spavanja. Sutra tokom dana, možete da počnete sa kuvanjem.

Jagode su tokom noći pustile svoj sok tako da nije potrebno dodavati vode, već samo šerpu stavite na ringlu. Podesite temperaturu na umereno, pa kuvajte dok ne provri. Onda kada smesa provri, smanjite temperaturu, pa nastavite sa kuvanjem.

Nemojte mešati smesu, već samo povremeno prodrmajte šerpu, i obavezno skidajte penu koja će se tokom kuvanja stvarati na površini. Nakon nekih pola sata, manje-više, slatko bi trebalo da bude gotovo.

Znaćete da je gotovo kada prodjete kroz njega varjačom, a po dnu šerpe ostane crta. Ili, izvadite na tacnu jednu kašiku slatkog pa sačekajte da se ohladi i vidite da li je dovoljno gusto… Svakako, onda kada slatko postane taman gusto, sklonite ga sa ringle.

Dok se slatko malo prohladi, sterilišite tegle, pa onda toplo slatko sipajte u njih. Tegle uvijte u krpu, pa ostavite da se slatko ohladi na dnevnoj temperaturi. Nikako nemojte da stavljate toplo slatko u frižider, već ga u frižider odložite tek kada se skroz ohladi.

I to je to, slatko možete držati u frizu uvek, ili u špajzu gde je takodje malo hladnija temperatura.

Još nismo pomenuli šećer, koji ovo slatko i pravi da bude slatko… Možete odabrati smedji šećer ako želite nešto zdraviju varijantu, ali, da budemo iskreni, nema neke velike razlike, sem one u ceni. Pa tako je bolje da upotrebite beli šećer. Količinu šećera možete smanjiti ili povećati, u zavisnosti od vašeg ukusa, mi preporučujemo da razmera bude 1:1.

Tako da, ako želite da napravite više tegli slatkog, onda uzmite i više kilograma jagoda, ali shodno tome povećajte i količinu šećera.

loading...

Recept za slatko od šumskih jagoda

Zašto da ne spomenemo još jednu slatku biljku, šumsku jagodicu… Mnogima je upravo ovo voće omiljeno, a mnogi se slažu da ima specifičan ukus, možda i bolji od same jagode.

Pa tako nismo želeli da ih zaobidjemo, već želimo da sa vama podelimo jedan sjajan recept za pripremu slatkog. Šumske jagode su samo jedna od vrsti jagoda, a svakako su medju najpoznatijima. To je, kako zbog njihovog lepog ukusa, i zbog njihove lekovitosti.

Imaju gotovo jednake nutrijente kao i obične jagode, dakle, bogate su vitaminom C, ali i mineralima poput gvoždja, magenzijuma, itd. Takodje su sjajni antioksidansi, pa se preporučuju u ishrani jednako kao i domaće jagode.

I od njih takodje možete praviti razne poslastice, a pre svega preporučujemo da ih jedete u njihovom izvornom obliku. Slatko od šumskih jagoda neka vam posluži kao podsetnik na tople prolećne dane, miris livade i pre svega sam ukus ovih slasnih jagodica….

Potrebni sastojci za pripremu slatkog od šumskih jagoda:

  • 700 grama šumskih jagoda
  • 1 kilogram šećera
  • 2 čaše vode

Način pripreme:

I kod odabira šumskih jagodica važi isto – birajte one zdrave, bez trulih delova. Šumske jagode su dosta manje, pa je samo njihovo branje “pipav” posao. Svakako da šumske jagode možete naći na pijaci, ukoliko nemate gde sami da ih uberete. Takodje je bitno da budu organske, ubrane od strane ljudi koji se time i bave. Pravi ukus šumskih jagoda ionako ništa ne može da zameni, pa lako možete primetiti one koje nisu prave.

Onda kada ste odabrali prave jagode, vreme je da ih pripremite. Očistite ih od petiljki, a onda operite u hladnoj vodi. Lepo ih operite tako da sa njih ode sva prljavština, ali ih nemojte pritiskati i tome slično, jer se one lako zgnječe, malene su.

Kada ste dobro ih dobro oprali, stavite da se ocede, a za to vreme pripremite sirup. Šećer i vodu pomešajte u odgovarajućoj šerpi, pa kuvajte na umerenoj temperaturi dok se ne napravi gušći sirup. Kada je priprema slatkog od šumskih jagoda u pitanju, možete staviti i malo veću količinu šećera, a to najviše zavisi od toga da li želite jači ili slabiji ukus.

Naime, šumske jagode imaju specifičan ukus, pa dodatkom više šećera možete to neutralisati. Ako ste vi ljubitelj tog posebnog mirisa i ukusa, onda dodajte manje šećera.

Dakle, kada se sirup lepo ukuvao, dodajte pripremljene jagode. Temeratura neka bude smanjena skroz, jer slatko mora polako da se kuva kako ne bi zagorelo. Svakako nemojte mešati tokom kuvanja, već samo mrdajte šerpu. Pojavljivaće se pena tokom kuvanja, ali je nemojte skidati, osim ako ne bude prevelika.

Slatko bi trebalo da bude gotovo kroz nekih pola sata, a vi proverite da li je dovoljno gustom kašikom. Ako se oteže kada ga sipate, znači da je gotovo. Možete izvaditi malo na tacnu, sačekati da se ohladi, pa onda vidite da li je to ta gustina.

Svakako, gotovo slatko sklonite sa ringle pa ostavite da se blago prohladi, a vi sterilišite tegle. U sterilisane tegle sipajte toplo slatko, zatim lepo zatvorite pa umotajte u krpu. Ostavite da se tako ohladi na sobnoj temperaturi, a onda odložite u frižider ili špajz. I to je to…

I kod pripreme slatkog od šumskih jagoda možete povećati količinu sastojaka, što preporučujemo ako pravite za jednu porodicu od 4-5 članova. Veoma je ukusno tako da će se smazati začas, ali, preporučujemo takodje da budete umereni, i slatko od šumskih jagoda jedete povremeno, da se fino zasladite i podsetite ukusa jagodica…

Kako sterilisati tegle?

Veoma bitna stavka kada je u pitanju priprema džemova, marmelada i slatkog, ali i sokova, jeste sterilizacija staklenih flaša i tegli.

Taj proces se lako odradi, a mnogo znači, jer tako smanjujete šansu za pojavljivanjem budje. Produžićete rok slatkom ukoliko dobro sterilišete tegle, i ispoštujete proces hladjenja na dnevnoj temperaturi. Takodje, slatko uvek držite na hladnom, jer je i niska temperatura bitna za održavanje.

Ono što je potrebno da uradite, jeste da, najpre, dobro operete tegle. Najbolje pod mlazom tople vode, ali bez nekog jakog deterdženta. Dakle, u toploj vodi potopite tegle i operite ih lepo. Rernu uključite na 100 stepeni. Sada oprane tegle poredjajte na pleh, a onda ih ubacite u zagrejanu rernu.

Nemojte ih sušiti, jer će se one osušiti u rerni, i na taj način sterilisati. Za proces sterilizacije biće potrebno nekih 20 minuta, a znaćete da je gotovo kada se sve tegle lepo osuše. Pazite da ne popucaju, pa nemojte tegle držati u rerni predugo.

Izvadite tegle pažljivo, pazite da se ne opečete, pa ostavite da se malo ohlade. Nakon toga sipajte slatko, džem ili šta već, u tegle i dobro zatvorite. Proces hladjena je jasan, i to bi bilo to…

Sponzorisano:

loading...
Loading...