Šljive su veoma sočno voće, a postoje u čak 200 različitih vrsta. Razlikuju se po bojama, kao i po oblicima, i sve su jednako ukusne. Na našim prostorima se često koriste sorte Stenlej, Čačanska lepotica, Požegača, Šumadinka i Dženarika.
U zavisnosti od toga koju sortu odaberete, proizvod koji pravite biće manje ili više ukusan. Pa tako, ukoliko pripremate pekmez biće vam potrebna drugačija vrsta šljive nego za sok, kompot i slično. To opet zavisi od vašeg ukusa, ali uglavnom svaka sorta služi za pripremu nekog domaćeg proizvoda.
Kada je priprema soka u pitanju, većina se odlučuje na sortu Stenlej, zbog toga što je izuzetno sočna i prelepe je boje, modro plave, tako da sok bude i ukusan i fino dekorativan. Možete izabrati i druge vrste, mada preporučujemo Stenlej kao pravi izbor.
U tekstu dalje saznajte kako da pripremite ukusan i zdrav sok od šljive, te kako da ga upotrebite u ishrani kako biste iskoristili sve njegove prednosti. A ima ih dosta…
Sok od šljive kao lek
Osim što ćete dobiti ukusan napitak, pripremom soka od šljive dobićete i veoma zdrav napitak, koji će cela porodica moći da konzumira.
Naime, šljive su izuzetno bogato voće, a kada kažemo bogato, mislimo na to da obiluju nutrijentima, odnosno hranljivim materijama. U njima se nalaze brojni antioksidanti, zatim minerali i vitamini, veoma malo kalorija a mnoštvo vlakana i zdravih masnoća.
Tačnije, šljiva obiluje mineralima kao što su kalijum, magnezijum, kalcijum i gvoždje. Kada su vitamini u pitanju, bogata je vitaminima grupe B i C. Poseduje vlakna te tako olakšava varenje i apsorpciju tih minerala i vitamina. Zdrave masnoće, poput omega 3 i 6 masnih kiselina, takodje pomažu u regulisanju zdravlja, a šljiva ih poseduje u sasvim solidnom broju.
Kao takva, šljiva…
Štiti srce – Samo jedna sveža šljiva u sebi sadrži 113 miligrama kalijuma, a kalijum je mineral koji pomaže regulisanje krvnog pritiska. Na taj način, redovna upotreba šljive i proizvoda od nje, pomoći će vam da očuvate zdravlje vašeg srca, te će sprečiti moguću pojavu moždanog i srčanog udara. Zbog pigmenta koji se nalaze u njenoj boji, šljiva se takodje uspšeno bori protiv najteže bolesti, raka, tako što sprečava širenje slobodnih radikala i čisti naš organizam od svih štetnih toksina.
Olakšava probavu – Bilo da odaberete suve šljive, sirove, ili neki proizvod od šljiva, poput soka, pomoći ćete vašem digestivnom traktu da radi posao. Jedna čaša soka dnevno, pomoći će svim osobama koje imaju problema sa opstipacijom (zatvorom). Šljiva reguliše varenje, olkašava pražnjenje debelog creva, te na taj način pomaže našem organizmu da izbaci se toksine, što za rezultat ima očuvanje zdravlja.
Jača kosti – Sok od šljive, kao i sama šljiva, jednako su dobri kada su u pitanju naše kosti i zglobovi. Njihova redovna upotreba pomoći će vam da povratite elastičnost kostiju, ili da je sačuvate. Takodje sprečava pucanje i lomljenje kostiju, kao i bolju pokretnost zglobova.
Poboljšava koncentraciju – Šljive takodje pozitivno utiču na nervni sistem, tako što nas oslobadjaju slobonih radikala koji štete našim nervima, te usporavaju koncentraciju, pamćenje i rad našeg mozga.
Reguliše šećer u krvi – Hrana sa niskim glikemijskim indeksom preporučuje se dijabetičarima, a šljiva svakako spada u tu grupu. Domaći sok od šljiva bez šećera, pomoći će vam da smanjite šećer u krvi, odnosno dovedete ga u normalu.
Dakle, zaključujemo da je šljiva izuzetno zdravo voće, te da bi trebalo da je konzumiramo što češće. Kako samu svežu šljivu, tako i suve šljive, kao i sve domaće proizvode.
Napominjemo to – domaće, iz razloga što su samo domaći proizvodi učinkoviti, odnosno pomažu u očuvanju zdravlja. Ukoliko ste lenji i mrzi vas da pravite domaći sok, dobro birajte u prodavnicama, kako ne biste izabrali sok pun aditiva i štetnih materija.
Probajte sa pripremom, jedno je sigurno – za nešto malo vremena, dobićete zdrav i ukusan napitak za više meseci. To govori da brinite o svom zdravlju, i o zdravlju vaše porodice na duže staze.
Sok od šljiva – osnovni recept
Nismo slagali kada smo rekli da nije potrebno puno vremena za pripremu, u šta ćete se uveriti kada budete počeli sa istom. Biće vam potrebno par osnovnih sastojaka, par posuda i malo vremena, tako da ubrzo dobijete izuzetno zdrav napitak.
Prema osnovnom receptu za pripremu se koristi 1kg šljiva, a vi svakako možete praviti sa većom količinom, ukoliko vaša porodica broji više članova. Ostali dodaci su proizvoljni, kao što su šećer i aromatični dodaci. U zavisnosti od toga da li želite gušći, ili redji sok, koristićete više ili manje šećera.
Uvek preporučujemo manje šećera, a biranje sladjih šljiva, tako da dobijete što zdraviji napitak. Možete sok pripremiti i bez šećera, ali o tome malo dalje u tekstu…
Sastojci koji će vam biti potrebni za pripremu soka su:
- 1 kilogram zrelih šljiva
- 200 grrama šećera
- 2 kašičice limuntusa
- 4 litara vode
- Cimet po ukusu
Postupak pripreme soka:
Dakle, preporučujemo da odaberete slatke i sočne šljive, ne previše zrele ali ne ni zelene svakako. Izaberite one koje su taman zrele, bez vidnih oštećenja. Za sortu odlučite sami, a mi preporučujemo Stenlej.
Odabrane šljive lepo operite u nekoliko voda, a uvek preporučujemo da odaberete one koje su organski uzgajane iz jednog prostog razloga – neuporedivo su zdravije. Šljive koje su tretirane raznim praškovima, na kori zadržavaju te iste, pa tako oni dalje idu u sok, a potom u vaš organizam ….
Kada ih operete, prepolovite ih na pola pa očistite od petiljki i koštica, i eventualno nekih manjih oštećenja (one koje su većim delom trule, bacite).
Pripremljene šljive sipajte u odgovarajuću šerpu, zatim ih prelijte sa 2 litara vode, pa stavite da se polako kuvaju na umerenoj temperaturi. Kuvajte ih dok ne omeknu, a to bi trebalo da bude kroz nekih pola sata.
Nakon toga, šljive izvadite iz vode i ubacite u blender. Ako nemate blender onda ih propasirajte uz pomoć štapnog miksera. (Vodu u kojoj su se kuvale sačuvajte)
Kada dobijete ujednačenu kašu od šljiva, polako je morate procediti tako da sada dobijete čist sok od šljiva. Dakle, uzmite veći lonac, preko njega stavite cediljku, pa preko cediljke gazu. U gazu izručite polako kašu, te ostavite da se dobro, dobro ocedi. ***Ukoliko želite gušći sok od šljiva, onda kašu ne morate cediti.
U lonac sa sokom od šljiva, ili sa kašom, zavisi šta ste odabrali, ubacite sada šećer, limontus, zatim vodu u kojoj su se šljive kuvale, kao i još 2 litara vode. Promešajte, pa stavite da se sok dodatno ukuva još nekih 15ak minuta.
Na samom kraju, ukoliko želite, možete dodati malo cimeta, što će svakako poboljšati ukus i doprineti nutritivnoj vrednosti soka.
Gotov sok sipajte u dobro sterilisane flaše, pa dobro zatvorite. Ovako pripremljen sok ne može dugo da stoji, ukoliko ga ne pasterizujete. Pa tako, ako želite da koja flaša ostane i za zimu, onda to učinite…
Kako se pasterizuje sok?
Svaku flašu najpre umotajte u čistu pamučnu krpu, zatim ih redom redjajte u lonac. Na dno lonca takodje najpre postavite pamučnu krpu. Kada poredjate flaše, u lonac nalijte vode od grla flaše otprilike, odnosno nekih 3/4 u visini flaše. Poklopite zatim šerpu, pa ostavite da se flaše tako “zagreju” na najnižoj temperaturi.
Čim voda u loncu počne da vrije, izvadite flaše. Obrišite ih, pa odmah umotajte u debelo ćebe i ostavite da odstoje tako, na dnevnoj temperaturi, dok se potpuno ne ohlade. To obično bude za nekih 24 sata, možda malo više.
Tek onda odložite flaše u špajz, ili na neko hladnije i tamnije mesto. Ovako pripremljen, odnosno pasterizovan sok, može trajati oko 7 meseci. Otvorenu flašu uvek držite u frizu, kako se ne bi pokvario sok.
Sveži sok od šljiva
Ukoliko niste voljni da pripremite sok od šljiva za zimu, onda možete pripremiti sok onda kada vam se konzumira. Možda je to i najzdravija varijanta, ali uvek imamo u vidu da šljive nisu prisutne cele godine, pa je to mali problem.
Svakako onaj koji može da se reši, jer šljive uvek možete da zaledite pa odletite po potrebi.
Sveži sok do šljiva, ili drugačije šejk, smoothie od šljiva, kako god želite da nazovete, možete pripremiti vrlo jednostavno. Biće vam potrebni samo dodaci koje vi volite, i par komada šljiva.
Odlično se slažu sa limunom, a jedan od najukusnijih sokova svakako jeste sok od šljiva i jabuka. Ubacite ih u blender, dodajte malo vode i miksajte. Dobićete ukusan i zdrav napitak, koji možete dodatno začniti sa malo cimeta, nane ili meda.
Potrebno je samo malo mašte i eksperimentisanja, kako biste dobili zdrav napitak, i svakako ukusan, dekorativan.
Soku od šljiva, naročito kada su prisutni vreli letnji dani, možete dodati par kockica leda, i eto savršenog osvežavajućeg napitka.
Dok traje leto i sezona svežeg voća i povrća, koristite ih da napravite sveže sokove i tako obogatite vašu ishranu. Kada polako prolazi leto, a sa njim odlazi svo sveže voće i povrće, ostavite mali deo u friz, a od nekolicine šljiva pripremite ukusan kompot, džem, marmeladu ili sok. Isto uradite i sa ostalim voćkicama. Pa tako, kada se uželite ukusa leta i ukusa voćkica, skoknite do špajza i problem je rešen!
Nadamo se da će vam naši iskreni saveti biti od nekakve pomoći, te da ćete uspeti da pripremite sok od šljiva kod kuće. Možda vam na prvi pogled deluje naporno, ali razmišljajte na duže staze. Za jedan dan pripreme (i dosta manje od toga), dobićete bogat napitak koji vam može trajati tokom čitave godine. Kada tako pogledamo, trud se zaista isplati…