Nekada jednostavna jela, upravo poput pirinča, mogu da nam zadaju puno muke u kuhinji. To je zbog toga što, upravo takva jela, morate pripremiti na pravi način da bi bila ukusna. Pirinač često može da se raspadne i pretvori u kašu, što onda smanjuje njegov ukus a i sam izgled. Pored toga, pirinač koji se raspao je prekuvan te to znači da je izgubio i dosta nutritivnih svojstava.
Da bi pirinač bio ukusan i zdrav, potrebno je da ga pripremite na pravi način. U nastavku teksta ispisaćemo vam nekoliko recepata i uputstvo za pripremu pirinča, tako da bude nalik onom u restoranu.
Pre nego što pažnju obratimo na recepte, koji su, videćete, veoma jednostavni, hajde da napišemo par rečenica o samoj lekovitosti i upotrebi pirinča…
Pirinač – zdrav ili ne?
Na našim prostorima pirinač se kuva retko, a obično u vidu par jela, kao što su sutlijaš, djuveč ili pilav. Ponekada ga pripremimo sa povrćem, a nismo ni svesni na koliko načina sve možemo da upotrebimo i pripremimo ukusan pirinač.
Prilično je neutralnog ukusa, te dozvoljava da se igramo sa njim, i dodajemo mu razne začine, meso te povrće, kao bi bio što ukusniji. Upravo način na koji pirinač pripremimo, znači da li je on zdrav ili ne.
Ono što pravi razliku u tome da li je pirinač zdrav ili ne, jeste upravo vrsta pirinča. Pa tako, beli pirinač ne preporučuje se kao najbolji izbor, dok se integralni preporučuje. Zbog čega?
Integralni pirinač u sebi zadržava sva dobra svojstva, kao što su brojni minerali i vitamini, zatim nešto malo proteina i dosta skroba, odnosno ugljenih hidrata. Kao takav predstavlja idealan obrok, naročito osobama koje redovno treniraju te žele da izgrade jak mišićni sistem. Ugljeni hidrati su naše gorivo, ali ni njih ne možemo unositi na razne načine, već odabrane, kako bi ih naše telo iskorsitilo na pravi način.
Čak i onda kada nismo fizički naročito aktivni, ugljeni hidrati i proteini su veoma bitni za normalan razvoj našeg organizma.
Beli pirinač je preradjen, te u sebi sadrži minimalne nutritivne vrednosti, dok integralni pirinač zadržava omotač, odnosno opnu zrna, u kojoj se zapravo i nalaze svi ti minerali, i ostalo.
Integralni pirinač se preporučuje kao hrana za dijabetičare, a takodje se preporučuje svima koji vode računa o ishrani i kilogramima. Podstiče bolje varenje te čisti crevnu floru, pritom pruža osećaj sitosti jer je veoma hranljiv. Bogat je kalcijumom, kalijumom i gvoždjem, zatim vitaminima grupe B, što znači da je dobar za čitav organizam, jer čuva koštani, zatim nervni i mišićni sistem, ali i kardiovaskularni.
Ukoliko preferirate beli pirinač, birajte vrstu basmati. Mi, svakako, preporučujemo integralni pirinač kao najbolji izbor.
Kako skuvati pirinač da se ne lepi?
Rastresit pirinač je jedini ukusan, većini, a pored toga i najzdraviji je. Ukoliko vam se pirinač tokom kuvanja raspadne i ulepi, to znači da ste mu “izvadili dušu”, te da on u sebi sadrži nešto minimalno korisnih svojstava. Osim toga, sigurno da nije prijatnog ukusa, jer se lepi za nepca i zube.
Iako se mnogima na prvu loptu učini da je kuvanje pirinča mačiji kašalj, nakon prve pripreme shvate da to ipak nije tako. Pirinač jeste jednostavno jelo, ali ćemo se složiti u tome da njegova priprema nije jednostavna. Možda se nekome posreći pa iz prvog puta napravi savršeni pirinač, njima svaka čast!
Potrudićemo se da detaljno iznesemo način pripreme rastresitog pirinča, ali imajte na umu da ćete tek praksom uspeti da odredite pravu meru, jer sve zavisi od vrste pirinča koju koristite, zatim jačine vatre na kojoj ga kuvate.
Ne postoji univerzalan recept za pripremu pirinča, već sama priprema upravo zavisi od toga što smo sada naveli.
Bilo kako bilo, ono što važi za pripremu bilo kog pirinča jeste razmera vode i pirinča. Ukoliko dodate više ili manje vode, to odmah može značiti lepljiv ili živ pirinač. Pored toga da pirinač bude lepljiv, možda je i gore da bude tvrd. Fuj. Dakle, razmera je veoma bitna.
Pirinač se obično meri šoljama, pa tako imajte na umu da na jednu šolju pirinča idu 2 šolje vode. Pored dobre razmere, bitno je da dodate malo soli, i da pirinač kuvate na umerenoj temperaturi. Od trenutka kada provri možete smanjiti temepraturu na minimum, jer je svakako bolje da se polako krčka i postepeno kuva. Tako su manje šanse da zagori.
U zavisnosti od toga da li koristite beli ili integralni pirinač, dužina kuvanja se razlikuje. Beli pirinač se kuva svega 10-15 minuta, dok je za pripremu integralnog potrebno i do sat vremena, nekada i duže.
Još jedna bitna stavka, pre samog kuvanja, jeste ispiranje pirinča. Potrebno je da pirinač isperete u nekoliko voda, kako bi se ona bela tečnost koju ispušta tokom ispiranja skroz isprala. Tek kada voda postane bistra, stavite pirinač da se kuva. Intregralni možete potopiti u vodi na nekoliko sati, jer će to pomoći da zrna fino nabubre, što će olakšati kuvanje a i tako je pirinač za nijansu zdraviji.
Takodje, nakon kuvanja pirinča, možete ga pokriti krpom i ostaviti da tako upije svu vlagu i fino nabubri. Biće ukusniji, i to će pomoći da ostane ceo, odnosno fino rastresit.
Osim klasičnog kuvanja u šerpi, pirinač možete skuvati na još par načina…
Kuvanje pirinča na pari
Za kuvanje na pari biće vam potreban pirinač iz kesice, čija je priprema dosta jednostavnija, odnosno instant. Kuva se svega nekoliko minuta, a pirinač je rastresit i finog je ukusa. Naravno, u zavisnosti od toga šta mu dodate.
Pirinač na pari se kuva tako što, kesicu sa pirinčem najpre stavite u ključalu vodu i kuvate do 2 minuta. Nakon toga otvorite kesicu pa pirinač iz nje izručite u neku manju šerpu, i dodajte samo malo maslinovog ulja. Promešajte, a onda stavite šerpu na drugu šerpu sa ključalom vodom.
Dakle, pirinač dalje kuvajte kao i sve na pari. Da bi fino nabubrio i ostao rastresit, potrebno je kuvanje na pari tek nekoliko minuta, najviše do pet.
Gotov pirinač poslužite na način koji se vama lično dopada. Preporučujemo da tokom kuvanja, pirinču dodate malo začina, poput bibera i vegete, a možete dodati djumbir ili kurkumu. Ovako pripremljen pirinač se super slaže uz neku vitaminsku salatu.
Kuvanje pirinča u mikrotalasnoj
Još jedan zanimljiv način da pripremite pirinač jeste uz pomoć mikrotalasne. Kuva se približno kao i na ringli, ali na taj način nećete zagrejati kuću, i svakako ne morate stalno proveravati da nije zagorelo. Dakle, to su prednosti. Mane mikrotalasne znamo, ali sada nećemo o tome.
Razmera pirinča i vode je ista, odnosno, potrebno je da na jednu šoljicu pirinča sipate dve šolje vode. Dodajte i prstohvat soli. To sve pomešajte naravno u vatrostalnoj činiji, koja sme da ide u mikrotalasnu.
Ubacite je zatim u nju, pa kuvajte 18 minuta. Ukoliko želite veću količinu pirinča, onda to zahteva duže kuvanje. Za dve šolje potrebno je kuvati 25 minuta.
Nakon toga izvadite iz mikrotalasne pa prekrijte krpom i ostavite da pirinač upije svu vlagu i tako fino nabubri, zatim postane onako rastresit celog zrna. Nakon toga ga poslužite i uživajte u ukusu.
Recepti
Za kraj smo ostavili nekoliko finih recepata uz pomoć kojih ćete moći da pripremite ukusno jelo od pirinča. Odvojili smo neke od popularnih recepata, veoma ukusnih. Pre svega, lako se pripremaju, tako da su idealan obrok za sve one koji nemaju vremena za kuhinju…
Pirinač sa povrćem
Potrebni sastojci: 1 šolja pirinča, 2 šolje vode, 1 šolja graška,1 šargarepa, 50 grama šampinjona, 1 paprika, 1 glavica crnog luka, 2 kašike ulja, vegeta, so, biber i kurkuma po ukusu.
Način pripreme: Najpre stavite pirinač da se kuva, prema uputima koje smo gore izneli. Samo ćete mu odmah dodati začine i grašak, koji će se kuvati zajedno sa njim. Dok se on kuva, pripremite povrće. Šargarepu lepo ogulite pa isecite na manje kocke, kako bi se brže ispržile. Šampinjone takodje lepo očistite pa isecite na listiće, a crni luk na sitno. Papriku isecite na trakice. Svo povrće propržite na maslinovom ulju, pa kada pirinač bude gotov dodajte i lepo promešajte.
Po ukusu možete dodati i neko drugo povrće po ukusu, kao što su kukuruz, tikvice, paradajz i slično…
Pirinač sa piletinom
Potrebni sastojci: 200 grama pilećeg belog mesa, 2 šolje pirinča, 4 šolje vode, 1 glavica crnog luka, 1 čen belog luka, kurkuma, so, biber i ruzmarin po ukusu.
Način pripreme: Takodje je potrebno da pirinač stavite da se kuva prema upustvima gore navedenim. Dok se on polako kuva, vi meso i ostale sastojke. Piletinu isecite na manje komade, crni i beli luk što sitnije. Na malo maslinovog ulja najpre propržite obe vrste luka, čisto da zamirišu, a onda dodajte piletinu i pržite dalje sve zajedno. Kada piletina fino porumeni sa svih strana, sklonite sa ringle.
Mesu dodajte začine pa dobro izmešajte. Gotovo pirinču dodajte začinjenu piletinu pa sve fino izmešajte.
Pirinač sa karijem
Potrebni sastojci: 3 šolje pirinča, 6 šolji vode, 1 glavica crnog luka, 100 grama kukuruza šećerca, 2 kašike kari sosa, ulje, soli po ukusu.
Način pripreme: Pirinač kuvajte prema uputima gore, a dok se on kuva propržite kratko crni luk na malo ulja, najbolje maslinovog. Kukuruz šećerac skuvajte posebno, u nekoj manjoj šerpici ili džezvi. Kada pirinač bude gotov, dodajte mu crni luk i kukuruz, promešajte, pa onda dodajte so i začine po želji. Preporučujemo samo malo soli, kako bi se kari fino osetio.
Na kraju dodajte kari i sve lepo promešajte, tako da se pirinač obloži ovim sosićem. Ukus je fantastičan.
Još nekoliko reči…
Pirinač možete pripremiti na još puno načina, tako da bude ukusno glavno jelo. Sam pirinač takodje možete poslužiti kao prilog uz sve vrste mesa, uz grilovano povrće i ribu. Odlična je zamena testeninama, ali i samom testu, jer je veoma hranljiv i zadovoljava potrebe organizma za črvstom hranom.
Verujemo da ćete od sada biti uspešan pirinač-majstor! Prijatno.