Recepti

Domaći pekmez, marmelada i džem od smokvi – recepti kako se pravi

Suve smokve su veoma popularne, i često se konzumiraju. Sa svežim smokvama je situacija nešto drugačija, a zašto, ne bismo znali da odgovorimo.

Smokve su veoma sočno voće, sladunjavo i pre svega veoma zdravo. Zbog toga preporučujemo da ih jedete što više dok traje sezona. Iskoristite nekoliko kilograma da napravite i domaći džem, odnosno pekmez i marmeladu od svežih smokvi.

Kako smo naveli, smokve su veoma zdravo voće, nutritivno su bogate te nam pomažu u očuvanju našeg zdravlja. Bogate su omega 3 i 6 masnim kiselinama, pa se smatraju voćem koje čuva naše srce. Takodje su dobar izvor minerala, pre svega kalijuma, koji nam pruža energiju, čuva naš imuni i nervni sistem.

Smokve se preporučuju i osobama koje su malokrvne, jer su bogate mineralom gvoždjem, koji pomaže stvaranje eritrocita. Preporučuju se generalno za zdravu, čistu kožu, bez nesavršenosti. Takodje, smokve povećavaju libido.

Sada kada znate sve njihove prednosti, ostaje samo da ih iskoristite na pravi način. Uvek preporučujemo konzumiranje svežeg voća, pa tako smokve jedite dok su još sveže i sočne. Onda kada polako odlaze, iskoristite nekoliko kilograma da napravite proizvode koje ćete moći da konzumirate i zimi.

Zima ima svoje draži, ali nema sveže biljke, pa tako moramo da budemo pametni, i tokom leta i jeseni, dok sezona još uvek traje, napravimo domaće proizvode koje ćemo jesti tokom zime. To je jedini način da se podsetimo mirisa leta i ukusnih voćki…

Pekmez od smokava

Potrebni sastojci za pripremu pekmeza:

  • 2 kilograma smokvi
  • 1 kilogram šećera
  • 1 štapić cimeta (po ukusu)

Način pripreme:

Kada birate smokve, birajte one koje nisu prezrele, ali svakako pazite da ne budu zelene. Potrudite se, takodje, da birate smokve sa domaćih plantaža, ili ih nabavite na pijaci od ljudi koji smokve nisu tretirali raznim pesticidima. To je takodje veoma bitno, jer je svakako u cilju da pripremimo što zdraviji proizvod.

Kada ste izabrali smokve, došlo je na red i čišćenje. Najpre ih lepo operite u nekoliko voda, zatim im odstranite petiljke. Prepolovite ih a onda uz pomoć štapnog miksera, blendera ili mašinice za meso propasirajte.

Propasirane smokve sipajte u odgovarajuću šerpu, zatim dodajte šećer i stavite na umerenu temperaturu da se polako kuva. Kada smesa počne da vrije, smanjite temperaturu, pa dodajte štapić cimeta. Cimet nije obavezan ali daje na ukusu, tako da pekmez bude zaista aromatičan. Povremeno mešajte kako ne bi zagorelo.

Nakon nekih pola sata proverite kako pekmez napreduje, a znaćete da je gotovo kada prodjete varjačom po dnu a smesa se ne spaja odmah, već je postala jako gusta. Ako je tako, onda sklonite šerpu sa ringle pa ostavite da se pekmez malo prohladi, a za to vreme pripremite tegle.

Dobro ih operite i sterilišite kako se pekmez ne bi pokvario. Dok je još topao sipajte u tegle, dobro zatvorite pa umotajte u ćebe. Ostavite da se pekmez potpuno ohladi na dnevnoj temperaturi, pa tek onda odložite u špajz ili frižider.

Džem od smokava

Potrebni sastojci za pripremu džema:

  • 1 kilogram smokvi
  • 250 grama šećera
  • 1 decilitar limunovog soka
  • 1.5 decilitara vode

Način pripreme:

Kao i za pripremu pekmeza, isto važi i za pripremu džema. Pre svega je potrebno da odaberete zdrave i neprskane smokve, ako ste u mogućnosti naravno. Bitno je da izaberete zrele, ali ne i prezrele smokve. Takodje je bitno da ne odaberete one zelene i tvrde, jer tako džem neće biti dovoljno sladak.

Odabrane smokve lepo operite zatim isecite na četvrtine, pa pomešajte sa šećerom. Ostavite da ta mešavina odstoji nekih 15 minuta, kako bi se sav šećer otopio. Kada se šećer otopi dodajte limunov sok i vodu, pa stavite da se sve zajedno lagano kuva na umerenoj temperaturi.

Od trenutka kada smesa provri, kuvajte dalje još nekih pola sata, uz gotovo stalno mešanje. Sva tečnost će da ispari a smokve će potpuno da omeknu, i to je znak da je gotovo. Sklonite sa ringle, pa dok se džem malo prohladi, pripremite tegle.

Potrebno je da sipate džem dok je još topao, ali ne mora da bude vreo jer je njega teško sipati, zato i ostavljamo da se malo prohladi. Svakako, gotov džem sipajte u sterilisane tegle i lepo zatvorite. Umotajte u krpu ili ćebence pa ostavite da se ohladi na sobnoj temperaturi. Odložite zatim u špajz ili friz, i držite tamo do upotrebe.

loading...

Marmelada od smokava

Potrebni sastojci za pripremu marmelade:

  • 1 kilogram smokvi
  • 400 grama šećera
  • 2 kesice vanilin šećera
  • 1 kašičica cimeta
  • 4 kašike limunovog soka
  • 3 kašike ruma

Način pripreme:

Odaberite umereno zrele i zdrave smokve, zatim ih dobro operite u nekoliko voda. Očistite ih od petiljki a zatim im oljuštite koru. Isecite na četvrtine potom, a onda pomešajte sa šećerom i sokom od limuna.

Najbolje bi bilo da to uradite noću, a onda ostavite da ta mešavina odstoji preko noći, u frižideru. Svakako je potrebno da mešavina odstoji barem 6 sati.

Nakon tog vremena uz pomoć štapnog miksera ispasirajte smesu, pa tako ispasiranu stavite da se kuva na umerenoj temperaturi. Kada smesa provri smanjite temperaturu, a onda uz često mešanje kuvajte dalje. Nakon pola sata dodajte vanilin šećer, cimet i rum, pa nastavite mešanje da se sve lepo sjedini i ukuva zajedno.

Nakon nekih 5 minuta bi trebalo da je slatko skroz gotovo, a vi proverite, tako što ćete varjačom proći kroz dno. Ako se smesa ne sastavlja već je onako gusta, gotovo je. Tada sklonite šerpu sa ringle pa ostavite da se marmelada malo ohladi.

Pripremite tegle, pa dok je još topla, marmeladu sipajte u sterilisane tegle i lepo zatvorite. Umotajte u ćebe ili krpu pa ostavite da se potpuno ohladi na dnevnoj temperaturi. Odložite potom u špjaz, frižider ili na neko tamno i hladno mesto.

Pekmez, džem i marmelada od smokava bez šećera?

Naravno da je moguće pripremiti ove slasne proizvode i bez šećera. Tako pripremljeni preporučuju se svim osobama, čak i onima koji pate od dijabetesa. Retko koji džem, odnosno pekmez i marmelada mogu da se pripreme bez šećera, ali kada su smokve u pitanju, sve je moguće.

S obzirom na to da su veoma slatke, dodatak šećera nije nužan. Primetili ste da i u prethodnim receptima nije potrebno dodavati puno šećera. Samo, sada je potrebno da odaberete smokve koje su potpuno zrele, jer su one najsladje.

Takodje ste primetili da je priprema ova tri proizvoda veoma slična, razlika je samo u nijansama. Mi vam nudimo jedan univerzalan recept, uz pomoć kojeg ćete moći da pripremite ukusan džem, pekmez ili marmeladu, i to bez šećera.

Potrebni sastojci za pripremu:

  • 3 kilograma smokvi
  • 2 pomorandže
  • 2 limuna
  • 1 decilitar ruma
  • Cimet po ukusu

Način pripreme:

Kako smo već pomenuli, sada je potrebno izabrati one mekane i potpuno zrele smokve, jer su one najsladje, pa im šećer zaista nije potreban. Ali ono što ostaje isto jeste kupovina smokvi koje nisu tretirane pesticidima. Tako je bezbednije i zdravije.

Ako ipak niste u mogućnosti da nabavite smokve od osoba koje ih uzgajaju prirodno, onda kupite u marketima, jer nije obavezno da su te smokve lošeg kvaliteta.

Svakako, ako kupite u marketu smokve oljuštite. Ukoliko ih kupujete od osoba sa sela, onda ih samo dobro operite. Kora džemu daje gustinu, pa je dobro iskoristiti ti je, a ne baciti.

Očišćene i isečene smokve stavite u odgovarajuću šerpu, najbolje sa debelim dnom. Nije potrebno dodavati ni vodu, niti bilo šta, već je potrebno kuvati smokve u sopstvenom soku. Smokve kuvajte na umerenoj temperaturi, oko pola sata, uz često mešanje kako ne bi zagorelo.

U medjuvremenu iscedite pomorandžu i limun, pa kada procenite da je smesa dovoljno kuvana, dodajte mešavinu sokova. Dodajte zatim rum i cimet, ukoliko volite njegov ukus. Preporučujemo, jer cimet baš doprinosi ukusu. Sve promešajte još jednom, pa šerpu sklonite sa ringle.

Dok se smesa malo prohladi vi pripremite tegle, a onda sipajte u njih i dobro zatvorite. Umotajte u ćebe i ostavite da se smesa ohladi potpuno, na dnevnoj temperaturi. Tek onda odložite na neko hladnije i tamno mesto do upotrebe.

Saveti

Verujemo da ćete pronaći recept po vašem ukusu, a svakako da je najzdraviji recept bez šećera. Bilo da pravite pekmez, marmeladu ili džem, svejedno, veoma se lako prave i ne zahtevaju puno vremena. Izdvojili smo nekoliko različitih recepata kako biste mogli da izaberete onaj koji vama najviše odgovara.

Zaista je svejedno koji ćete odabrati, jer su svi veoma ukusni, provereno!

Ukoliko džem, pekmez ili marmeladu pravite prvi put, ispoštujte proceduru za najbolje rezultate. Ako ste već iskusni, neka vam recepti posluže kao podstetnik ili ideja više.

Količinu sastojaka uvek možete promeniti prema vašim potrebama, smanjiti ili povećati. S obzirom da se pripremaju bez konzervansa, veoma je bitno da tegle budu sterilisane i da ih držite ne hladnom mestu. To će produžiti njihov rok.

Uvek pravite onoliko koliko vam je potrebno, nikako više jer postoji šansa da se nakon dugog stajanja pokvari. Isto tako, pazite da ne napravite male količine, jer su smokve taaako ukusne!

Sponzorisano:

loading...
Loading...