Zdravlje

Kašalj u trudnoći – da li šteti bebi, lečenje

Osnovne mere prevencije i lečenja kašlja kod trudnica

Prehlada, kašalj i kijavica su bezazlena oboljenja i uglavnom se vrlo lako i brzo leče. Ipak, ukoliko se pojave u trudnoći treba voditi računa o lečenju s obzirom na to da trudnice ne bi trebalo da uzimaju lekove, posebno ne na svoju ruku jer mogu da naštete bebi.

Kod pojave kašlja tokom drugog stanja obavezno treba otići kod ginekologa i otorinonalringologa kako bi na osnovu pregleda utvrdili da li je neopahodna terapija medikamentima i kojima.

Poznato je da većina antibiotika kao i mnogih drugih lekova nije preporučljiva ili je zabranjena da se pije tokom trudnoće zato što mogu da utiču na imuni sistem i razvoj ploda jer membrana posteljice neke molekule i susptance propušta u matericu, a neke ne zbog čega je uzimanje bilo kakve terapije bez konsultacije sa doktorom vrlo rizično.

Ukoliko kašalj nije jak, propraćen temperaturom i grlo nije mnogo upaljeno može se izlečiti za nekoliko dana uzimanjem čajeva i to najbolje u kombinaciji sa medom i limunom, potom drugih toplih napitaka, supica i dosta tečnosti.

Ipak, ukoliko su simptomi znanto izraženiji lečenje je dugotrajnije i zahteva više napora kao i odmaranja i mirovanja.

Bitno je istaći da kao vid prevencije trudnice treba da izbegavaju mesta gde ima puno ljudi pogotovo u zimskom periodu i na proleće kada ima najviše virusa i bakterija koji izazivaju prehladu i grip, zatim bliske kontakte odnosno stajanje u blizini osobe koja je prehlađena kao i grljenje u ljubljene sa većinom ljudi.

Takođe, treba da vode računa o oblačenju i da uvek budu adekvatno odevene  skladu sa vremenskim prilikama, a najbolje je slojevito oblačenje kao i da paze na ličnu higijenu što podrazumeva da redovno peru ruke i ne koriste tuđe peškire za lice.

Da li kašalj u trudnoći šteti i smeta bebi?

Tokom trudnoće imunitet majke prvenstveno štiti bebu zbog čega je trudnica, posebno ako ne unosi dovoljno vitamina, minerala i drugih neophodnih i hranljivih materija, znanto podložnija oboljevanju od raznih infekcija, zaraza i upala.

Dakle, pored bogate vitaminske i zdrave ishrane i vidu svežeih namirnica i uzimanja dijetetskih suplemenata – vitaminiskih dodataka za trudnice, kao vida prevencije od mogućih bolesti potrebno je i da se trudnica pije dosta tečnosti i da odmara posebno ako oseti prve simptome prehlade, grebuckanje u grlu i suvi kašalj.

Dobra strana je što prehlada, grip, stomačni i drugi virusi u većini osim u ekstremnim slučajevima ne mogu da naškode bebi i ne smetaju joj, ali trudnica svakako mora da se leči i jača svoj imunitet kako bi se beba razvijala kako treba i bez poteškoća.

Naravno, u nekim slučajevima doktor će morati da prepiše antibiotsku ili drugu terapiju ukoliko je kašalj ozbiljenijeg karaktera i ako je prouzrokovan upalom ili nekim drugim oboljenjem pluća. Uz odgovarajuću blagovremenu terapiju i mirovanje sva stanja se mogu izlečiti bez posledica po bebu. Zato je bitno da svaka trudnica čim primeti prve i najmanje simptome prehlade, što uključuje i kijavicu i curenje iz nosa, treba odmah da se obrati lekaru.

loading...

Nekim novijim naučnim istraživanjima je ustanovljeno da je veliki broj beba majki, koje su tokom trudnoće bile prehlađene tri, četiri ili više puta, dobio astmu u prvoj godini nakon rođenja. Ipak, to nije dovoljno i detaljno ispitano, ali trudnice svakako treba strogo da vode računa o svom zdravlju, zdravoj ishrani i podizanju imuiteta.

Jedno je sigurno, beba je zaštićena od virusa, a sve dok imunitet trudnice nije u drastičnom padu nema nikakvih opasnosti po ishod trudnoće zato je akcenat na zdravoj ishrani koja je pre svega  bazirana na svežem i po mogućstvu domaćem i organskom voću, povrću, ali i mesu, jajima, mleku i mlečnim proizvodima koji obezbeđuju proetine koji su takođe važni za pravilan rast fetusa.

Lečenje kašlja u trudnoći prirodnim putem

Kao što je već navedeno u tekstu trudnice treba da posete lekara kod pojave prvih simptoma prehlade. Kod ozbiljnih stanja biće uglavnom određena terapija antiobioticima dok će kod lakših lekar prepisati odgovarajući sirup za kašalj i to najčešće na biljnoj bazi. Kod slabijeg kašlja koji nije propraćen temperaturom i jako upaljenim grlom trudnice i same mogu primeniti prirodnu terapiju. Postoji mnogo lekovitog bilja koje ne škodi zdravlju i ne utiče na plod, a efikasno deluju protiv kašalj i prehlade.

Pored čajeva, meda, limuna za suzbijanje kašlja upotrebljavaju se i đumbir, propolis, crni luk, beli luk, pomorandža i mnogi druge biljke, a u nastavku teksta biće dati recepti za sirupe, napitke i ostale prirodne lekove.

Čajevi sa medom i limunom su tradicionalni lek za ublažavanje kašlja i upale grla, a najbolje je piti tople čajeve kao što su od kamilice, nane, lipe, šipka ili dobro proverenog đumbira sa kašičicom meda i malo svežeg limunovog soka. Pored čajeva pomaže i ispiranje grla sa toplom vodom u koju ćete staviti malo nerafinisane morske soli.

Propolis kapi imaju da se kupe u gotovo svim apotekama i prodavnicama zdrav hrane, a najbolje je ako možete da nabavite prirodni propolis koji ćete upotrebljavati tako što ćete od 15 do 20 kapi nakapati na kocku šećera ili ćete popiti pola kašičice ili jednu što ima direktno i znatno jače dejstvo i ukus. Pored propolisa možete iscediti i matični mleč u kašičicu i popiti ga, a postoje čak i sirupi u apotekama na bazi matičnog mleča.

Šerbet je čuveni napitak sa mlekom i špinovanim šećerom koji se od davnina koristi za lečenje kašlja, a priprema se vrlo jednostavno tako što se šećer proprži, a potom promeša i prokuva sa mlekom ili vodom.

Tečnost, supe i čorbe treba dosta unositi kada ste prehlađeni. Pored domaće kokošije supe koja efkasno suzbija simptome prehlade vrlo efikasne su i supice iz kesice kao i čorbe sa celerom, šargarepom, brokolijem. Možete jesti i salatu od bele rotkve koja odlično deluje protiv upale grla.

Beli luk kao najpoznatiji prirodni antibiotik može se jesti svež uz jelo ili tako što ćete izrednati ili sitno iseckati nekoliko njegovih čenjeva i staviti ih u jogurt, promešati i popiti napitak.

Sirup sa šargarepom i medom priprema se jednostavno, a potrebno vam je 500 g šargarepe i oko 100 g meda. Šargarepu očistite i izrežite na kolutiće i potom preko nje prelijte vodu tek toliko da je prekrije, a nakon toga je prokuvajte na tihoj vatri dok ne postane meka. Zatim je propasirajte ručnim ili štapnim mikserom. U ohlađenu vodu u kojoj ste kuvali šargarepu stavite četiri kašike meda pa dodajte šargarepu. Ovako dobije sirup čuvajte u staklenoj flaši u frižideru i pijte ga tri do pet puta dnevno po jednu kašiku.

Sirup od luka, rotkve i šećera se lako priprema, a potreban vam je veća glavica crvenog luka koju ćete sitno iseckati ili izrendati, zatim 200 grama crne rotkve koju ćete takođe izrendati i 50 grama žutog šećera. Sve sastojke sjedinite u posudi i ostavite da odstoje nekoliko sati da puste sok, a potom procedite smesu. Ovako dobijen sirup uzimajte pet puta na dan po jednu kašičicu.

Čaj od crnog luka jedan je od najpoznatijih lekova narodne medicine protiv kašlja. Za njega vam je potrebno tri srednje glavice crnog luka koje ćete oprati sa ljuskom i iseći na četri kriške, a potom kuvati u litri vode otprilike toliko dok oko 300 ml vode ne ispari. Potom procedite i luk bacite, a dobijenu tečnost koristite kao sirup koji ćete piti tri do četiri puta na dan po jednu kašiku u gutljajima. Ukoliko vam je ukus jak i neprijatan i izaziva vam gađenje ili nadimanje možete skuvati i čaj od ljuski crnog luka kojih ćete punu šaku prokuvati u 500 ml vode, sačekati da odstoji pa procediti i piti nekoliko puta dnevno.

Sirup od pomorandže protiv kašlja lako se priprema i lepog je ukusa. Potrebna vam je jedna srednja pomorandža koju ćete oprati i sa korom je iseckati na sitne kriške ili kockice, a potom ćete je staviti u sud za kuvanje i dodati 100 ml vode i dve kašike šećera i kuvati oko 30 minuta dok smesa ne bude gusta. Ovaj sirup pijte za suzbijanje suvog kašlja čim počne, a držite ga na suvom i hladnom mestu.

Sponzorisano:

loading...
Loading...