Recepti

Kompot od breskve – recept kako se pravi

Prednosti za zdravlje koje breskve nude tiču se olakšanja od hipokalemije, karcinoma, gojaznosti, holesterola i neurodegenerativnih bolesti.

Breskve pomažu u nezi očiju, kože, održavanju zdravog nervnog sistema, kostiju i zuba. Imaju osobine koje usporavaju starenje i pomažu u detoksikaciji, kao i u poboljšanju varenja i zdravlja ćelija. Imaju esencijalne nutritijente i antioksidanse koji su korisni tokom trudnoće i pomažu u jačanju imunog sistema.

Breskve su sočno letnje voće koje je rođeno u Kini i Južnoj Aziji. Njihovo latinsko ime je Prunus persica, a breskve rastu na listopadnom drvetu u umerenim regijama sveta. Breskve pripadaju porodici Rosacea koja uključuje voće poput šljiva i trešanja.

Kina je najveći proizvođač breskve i one su duboko poštovane kao kineski simbol dugovečnosti i besmrtnosti. Drugi top proizvođači bresaka su Italija, Španija, SAD i Grčka. U stvari, Gruzija je poznata kao država bresaka zbog svog doprinosa u proizvodnji najkvalitetnijih bresaka u pogledu ukusa, teksture i nutritivnog sadržaja.

Breskve su dostupne u različitim veličinama, a njihove boje variraju od žute do crvene, u zavisnosti od zemlje porekla.

Za razliku od nektarina, koje imaju glatku spoljašnju površinu, breskve imaju baršunastu kožicu. One imaju delikatnu aromu i sočnu žućkastu pulpu. Breskve su koštunjavo voće jer njihov spoljašnji mesnati deo okružuje školjku koja obuhvata jestivu semenku.

Breskve u sebi sadrže spektar hranljivih sastojaka koji su vitalni za zdravo funkcionisanje tela i organizma. Breskve su bogati dobavljači vitamina A, beta-karotena i vitamina C (askorbinske kiseline). Dobar su izvor vitamina E (alfa-tokaferola), vitamina K, vitamina B1 (tijamina), vitamina B2 (riboflavina), vitamina B3 (nijacina), vitamina B6, folata i pantotenske kiseline. Breskve nude bogat trezor minerala kao što su kalcijum, kalijum, magnezijum, gvožđe, mangan, fosfor, cink i bakar. Imaju malo kalorija, ne sadrže zasićene masti ili holesterol, i dobar su izvor dijetetskih vlakana.

Pored osvežavajućeg ukusa i arome, breskve su bogate karotenoidima i nude različite zdravstvene prednosti.

Kožica i pulpa bresaka poseduje značajna antioksidansna svojstva. Prisustvo hlorogenske kiseline u ovom voću takođe doprinosi njihovim zaštitinim efektima. Antioksidansi kao što su lutein, zeaksantin i beta-kriptoksantin pomažu u uklanjanju slobodnih radikala i štite organizam od štetnih efekata različitih bolesti.

Breskve sadrže kalijum, koji je od vitalnog značaja za pravilno nervno signaliziranje i ćelijsku funkciju u organizmu. Prisustvo kalijuma u breskvama takođe pomaže u metaboličkim procesima, koristeći ugljane hidrate, održavajući balans elektrolita i regulišući mišićna tkiva. Nedostatak kalijuma u organizmu može voditi do hipokalemije koja može pogoditit snagu mišića i može izazvati neregularne otkucaje srca.

Breskve su bogate fenolnim i karotenoidnim jedinjenjima koja poseduju antitumorske i antikancerogene osobine, pa pružaju pomoć u borbi protiv različitih vrsta karcinoma kao što su rak dojke, kancer pluća i rak debelog creva. Studije su podržale činjenicu da su hlorogenska i neohlorogenska kiselina koje su prisutne u breskvama izuzetno korisne za inhibiciju rasta ćelija raka dojke bez oštećenja okolnih ćelija koje su zdrave.

Breskve pomažu u održavanju zdrave kože zahvaljujući prisustvu velike količine vitamina C koji pruža odbranu i od štetnih slobodnih radikala i infekcija. Breskve štite kožu od ultravioletnog zračenja. Studije su pružile dokaze da antioksidansi zeaksantin i lutein imaju značajna antiinflamatorna dejstva protiv oštećenja kože koja su uzrokovana zračenjem UV-B jer štite od hiperproliferacije ćelija. Flavonoidi prisutni u breskvama imaju fotozaštitne efekte i pomažu u prevenciji kože od eritema izazvanog UV zračenjem.

Koji su najbolji načini za konzumiranje breskvi? Kako da ih sačuvamo u što svežijem obliku i kada leto prođe?

Tradicionalno se u našim kuhinjama pripremaju razne poslastice i zimnice od bresaka. Jedan od boljih načina za čuvanje breskvi u sočnom stanju jeste spremanje kompota.

loading...

U nastavku teksta ćete pročitati nekoliko recepata koji vam mogu poslužiti kao model za vaš kompot.

Kompot od breskve – recepti

Domaći tradicionalni recept sa šećerom bez konzervansa. Za ovaj recept su vam potrebni sledeći sastojci:

  • voda;
  • 6 kašika šećera po tegli kompota;
  • 3 kg breskvi.

Lepe, zrele breskve ćete oprati, a zatim oljuštiti i izvaditi semenke. Krupne breskve možete iseći na komade željene veličine.

Staklene tegle ćete oprati i osušiti, a zatim u njih staviti isečene breskve i posuti šećerom (po 6 kašika na jednu teglu).

U svaku teglu ćete naliti vodu da voće ogrezne. Zatvorite tegle hermetičkim poklopcima.

U veliki i dubok lonac stavite platnenu kuhinjsku krpu, pa poređajte tegle preko nje. Između tegli možete, takođe, staviti krpe kako se tegle ne bi dodirivale. Nalijte vodu tako da ih voda skroz prekrije.

Uključite ringlu i kuvajte do ključanja. Kada proključa voda, smanjite temperaturu i kuvajte još pet minuta.

Izvadite tegle i pustite ih da se prirodno ohlade, a zatim ih smestite na hladno mesto.

Kompot od bresaka sa medom (bez šećera). Za ovaj recept vam je potrebno:

  • 8 dcl vode;
  • 70 dkg meda;
  • 1 kg očišćenih bresaka.

Breskve operite, a zatim ih oljuštite i izvadite koštice. Breskve prepolovite.

U šerpici skuvajte slatki sirup od meda i vode. Dok se slatki sirup hladi, poređajte breskve u tegle, pa ih prelijte mlakim sirupom.

Tegle zatvorite hermetičkim poklopcima, a zatim ih stavite u rernu koju ste zagrejali na 75 stepeni. Neka se greju oko 20 minuta.

Na taj način ste izvršili pasterizaciju.

Ovako spremljen kompot traje oko godinu dana i ne ukvari se.

Kompot od bresaka sa vinobranom. Za ovaj recept se koriste mesnate, slatke breskve koje po sebi imaju sitne dlačice. One se mogu i rukom prepoloviti vrlo lako. Za deset staklenih tegli kompota treba da pripremite:

  • 1/2 kesice vinobrana;
  • 250 ml vode;
  • kilogram šećera;
  • 5 kg očišćenih bresaka.

Breskve ćete lepo oprati, a zatim ukloniti košticu i iseći na kriške. Neko voli da oljušti koru, a neko ne – dakle po želji.

Staklene tegle i poklopce operite u mašini za pranje posuđa, a možete ih i, nakon ručnog pranja, sterilisati u rerni.

Sirup se priprema tako što se voda i šećer prokuvaju. Kada prokuvate sirup, polako spuštajte svaku breskvu da se izblanširaju. Dovoljno je 3-4 minuta kuvanja. Breskve potom vadite uz pomoć rešetkaste kašike u posudu.

Nakon toga, ponovo prokuvajte sirup, pa dodajte još malo vode i vinobrana.

Breskve sada ređate u tegle i zalivate ponovo prokuvanim sirupom sa vinobranom.

Na kraju, svaku teglu pokrijete celofanom, pa originalnim poklopcem.

Upakovane tegle poređate jednu do druge, a zatim ih ušuškajte i utoplite ćebetom i toplim tkaninama. Neka se tako prirodno hlade tokom cele noći.

Sledećeg dana ih spakujte na polici u podrumu ili špajzu.

Kompot od breskve sa limunom i vanilom. Za ovaj recept vam je potrebno:

  • 2 kg tvrdih breskvi;
  • voda (za kuvanje i jedan litar za sirup);
  • 400 g šećera;
  • kora limuna;
  • štapić vanile.

Naspite vodu u veliku šerpu i pustite je da se prokuva. U prokuvanu vodu stavite 2 kg breskvi da se izblanširaju minut-dva. Procedite breskve, pa ih ohladite ispirajući ih u hladnoj vodi, a potom ih oljuštite.

Za to vreme pripremite sirup od litra vode, 400 g šećera, limunove kore i štapića vanile. U ovaj sirup spustite breskve i kuvajte ih na laganoj vatri.

Kada se prokuvaju, sklonite šerpu sa vatre i pustite neka se breskve ohlade, a zatim ih prepolovite i izvadite koštice.

Poređajte prepolovljene breskve u staklene tegle i prelijte ih sirupom u kom su skuvane.

Dobro zatvorite svaku teglu i ostavite na tamnom i hladnom mestu.

Kompot od breskve za bebe

Bebe mogu jesti breskve od šestog meseca što je ujedno i vreme kada počnu da unose čvrstu hranu zbog toga što je čvrsta hrana puna hranljivih materija.

Nektarine su vrste bresaka koje nemaju dlačice na kožici, ali imaju isti ukus, miris i hranljive vrednosti kao breskve.

Nektarine se mogu kombinovati u pripremanju hrane i mogu se zameniti sa breskvama. Obrada bresaka za prehranu bebe je jednostavna. Možete ih kuvati, pripremati na pari, peći ili pasirati u svežem stanju. Ne morate ih čak ni ljuštiti jer je korica puna hranljivih sastojaka. Dovoljno je samo da uklonite one delove koji imaju oštećenja ili su gnjili.

Kako da spremite breskve svojoj bebi?

Prokuvajte 4 šolje vode i dodajte iseckane breskve. Kuvajte voće tri do pet minuta. Kada breskva omekša, izvadite iz vode, sačekajte da se ohladi nekoliko minuta, a potom je možete ispasirati i davati bebi kao kašicu.

Breskve su, kao što je već rečeno, pune antioksidansnih osobina, a imaju i nekoliko esencijalnih vitamina i prirodne šećere.

Breskva je bogata vitaminima A i C, kao i antioksidansima lutein, zeaksantin i beta-kriptoksantin. Ovi hranljivi sastojci su važni za zdrav razvoj očiju i vid bebe.

Breskve hidriraju bebe jer imaju oko 85% vode u sebi.

Breskve su bogate kalijumom, pa su dobre za cirkulacioni sistem bebe.

Breskve ne sadrže natrijum, pa su odlične za bebe i malu decu, zato što prekomerno unošenje natrijuma može biti štetno za njihove nedovoljno razvijene bubrege.

Breskve sadrže fluorid, što je neophodno za razvoj kostiju i zuba kod beba.

Sponzorisano:

loading...
Loading...