Paštete i razne vrste namaza mogu nam fino poslužiti za obrok onda kada nemamo vremena da pripremimo neko kuvano jelo, odnosno jelo koje zahteva dužu pripremu.
U marketima možete naći raznovrsne paštete, medjutim, postavlja se pitanje koliko su one zdrave, i da li je uopšte nužno kupovati ih, ako možemo da odaberemo zdraviju varijantu. Ta zdravija varijanta jesu upravo domaće paštete, koje možete da napravite u toplini svoga doma.
Industrijski proizvedena hrana svakim danom se sve više dovodi u pitanje, iz razloga što većina proizvodjača, kako bi produžili rok trajanja i učinili baš njihov proizvod najukusnijim, dodaju razne štetne sastojke, aditive i emulgatore. Salame, paštete i slični proizvodi su prvi na udaru, jer je u pitanju meso. Kada su u pitanju povrtne paštete, takodje dodaju razne boje i mirise, ne bi li one bile što ukusnije.
Medjutim, svakako da ukusnu paštetu možete pripremiti bez tih štetnih sastojaka. Sve što vam je potrebno jeste kvalitetno meso, zdravo povrće i par zdravih, ukusnih začina. Pronašli smo nekoliko sjajnih recepata uz pomoć kojih ćete moći da pripremite ukusne i zdrave paštete, od tunjevine, od pilećeg mesa, kao i od povrća.
Domaća pašteta od tune
Svi znamo da bi trebalo konzumirati ribu barem jednom nedeljno, a uvek se preporučuju takozvane “bele ribe”, u čiju grupu spada i tuna. Ova vrsta ribe veoma je popularna, lako dostupna i pre svega veoma hranljiva i zdrava. Tuna, ili tunjevina, sadrži omega 3 masne kiseline, kao i brojne minerale i vitamine koji pomažu našem organizmu da ostane zdrav.
Ukoliko vam je nekako dosadan taj njen ukus, imajte na umu da je možete ukombinovati na razne načine. Pojedinci ne vole ukus ribe, tako da je pašteta od ribe idealno rešenje. Uz kombinaciju sa drugim ukusnim sastojcima, ukus ribe može da se neutrališe. Nudimo vam par zanimljivih recepata:
Recept 1
Potrebni sastojci:
- 2 konzerve tunjevine
- 4 kuvana žumanca
- 1 glavica crvenog luka
- 1 kiseli krastavčić
- 1 kašičica senfa
- 100 grama majoneza
- 4 kašike slatke pavlake
- So, biber i peršun po ukusu
Način pripreme:
Za pripremu paštete poslužiće vam blender ili secko, a možete koristiti štapni mikser ili u kranjem slučaju običan mikser.
Tunjevinu dobro ocedite od ulja, crni luk i krastavčić isecite na par komada. Pomešajte ih u blenderu a onda dodajte i sve ostale sastojke, zajedno sa začinima po ukusu. Najpre stavite malo soli, bibera i peršuna, a onda kasnije dodajte još malo po potrebi.
Sve zajedno izblendirajte tako da se dobije ujednačena, kremasta smesa. I to je to, pašteta je gotova.
Recept 2
Potrebni sastojci:
- 1 konzerva tunjevine
- 2 kuvana jajeta
- 50 grama majoneza
- Sok od 1 limuna
- So i biber po ukusu
Način pripreme:
Tunjevinu u ovom slučaju ne morate cediti, već je samo, takodje u blenderu, pomešajte sa ostalim navedenim sastojcima. Blendirajte dok ne postane kremasta, nalik pravoj pašteti, i spremna je za posluženje.
Recept 3
Potrebni sastojci:
- 2 konzerve tunjevine
- 125 grama maslaca
- 100 grama majoneza
- 2 kuvana jajeta
- 2 čena belog luka
- So i biber po ukusu
Način pripreme:
Tunjevinu ocedite od ulja, zatim je pomešajte sa ostalim sastojcima i izblendirajte, uz pomoć blendera ili po mogućstvu. Svakako je potrebno da se svi sastojci dobro sjedine u jednu kremastu paštetu, nalik kupovnoj.
Savet
Pri odabiru tunjevine, potrudite se da odaberete onu u sopstvenom ulju, ili maslinovom. Ni druge nisu toliko štetne, ali su ove dve varijante svakako najzdravije. Najčešće možete naći tunu u sojinom ulju, medjutim, poznato je da je soja najčešće genetski modifikovana, pa otud i priča o tome da je štetna. Ako niste u mogućnosti da kupite kvalitetniju tunu, onda je uvek dobro, dobro ocedite od ulja, a onda ako je potrebno dodajte malo obične vode.
Domaća pašteta od piletine
Pored ribe, piletina je meso koje se najčešće preporučuje u ishrani. Obiluje proteinima, takodje i pojedinim mineralima i nutrijentima koji su potrebni našem organizu za normalan rast i razvoj. Od piletine možete pripremiti razna jela, a pašteta je jedno od najukusnijih. Naravno, ako ukombinujete sa pravim sastojcima…
Recept 1
Potrebni sastojci:
- 200 grama pilećeg belog mesa (kuvanog)
- 4 kašike kisele pavlake
- 1 glavica crnog luka
- 1 vezica peršuna
- 1 šolja susama, semenki bundeve i suncokreta
- So i biber po ukusu
Način pripreme:
Sve što je potrebno jeste da sve navedene sastojke pomešate u blenderu ili secku i izblendirate. Kada smesa postane ujednačena nalik pravoj pašteti, spremna je. Možete iskoristiti i štapni mikser, ili neki jači mikser, ali svakako preporučujemo blender.
Recept 2
Potrebni sastojci:
- 2 komada pilećih prsa (kuvanih)
- 1 struk mladog luka
- 1 kašičica kapra
- 10 crnih maslinki (bez koštice)
- 1 vezica peršuna
- 2 grančice majčine dušice
- Sok od 1/2 limuna
- 1 kašika senfa
- Malo maslinovog ulja
- So i biber po ukusu
Način pripreme:
Kada se piletina skuva, sačuvajte pola šoljice vode u kojoj se kuvala. U blender pomešajte sve navedene sastojke i tu vodicu, a onda izblendirajte sastojke dok se skroz ne sjedine i dok se ne napravi ujednačena smesa, nalik pravoj pašteti.
Recept 3
Potrebni sastojci:
- 250 grama pileće džigerice
- 1 glavica crnog luka
- 100 mililitara belog vina
- 120 grama dimljene ili kuvane šunke
- 50 grama slanine
- 125 grama putera
- 100 mililitara pavlake za kuvanje
- 1 kašičica šećera
- So i biber po ukusu
Način pripreme:
Na malo ulja propržite iseckani crni luk, zatim dodajte očišćenu i na komade isečenu džigericu. Pržite dalje sve zajedno uz povremeno mešanje, da se džigerica lepo uprži. Na kraju sipajte belo vino, smanjite temperaturu pa kuvajte dalje da sav alkohol ispari. Sklonite šerpu sa ringle da se sastojci ohlade.
Kada se ohladi pomešajte sa šunkom i slaninom, pa sve zajedno sameljite na mašinici za meso.
U posebnoj činiji umutite puter penasto, zatim dodajte pavlaku i samlevene sastojke. Dodajte šećer i začine pa dobro izmešajte. Pašteta je već fine strukture, ali vi možete još jedanput sve u blenderu, ako želite da bude tečnija.
Savet
Isto kao i kada je u pitanju odabir ribe, potrudite se da odaberete zdravo pileće meso. Ako ste u mogućnosti kupujte od ljudi koji uzgajaju domaće meso, odnosno životinje koje se zdravo hrane, jer od toga uveliko zavisi kvalitet mesa.
Domaća pašteta od povrća
Oni koji nisu ljubitelji mesa svakako ne moraju da se odreknu slasnog namaza. Pašteta od povrća može biti izuzetno ukusno jelo, koje vam može poslužiti kao lagana užina, a uz dodatak bogate salate ili žitarica, može biti i kompletan obrok.
Recept 1
Potrebni sastojci:
- 1 crvena paprika
- 1 tikvica
- 1 čen belog luka
- 2 kašičice tahinija (namaz od susama)
- 1 kašičica kumina (po ukusu)
- So po ukusu
Način pripreme:
Tikvice lepo ogulite, a onda ih u blenderu pomešajte sa ostalim sastojcima i izblendirajte. Preporučujemo da dodate kumin za lepši ukus, a vi svakako možete napraviti bez začina, pa onda naknadno dodati po vašem ukusu.
Recept 2
Potrebni sastojci:
- 3 krompira
- 3 šargarepe
- 250 grama pečenog slanog kikirikija
- 3 čena belog luka
- 1 kašikica senfa
- Soli i bibera po ukusu
Način pripreme:
Krompir i šargarepu ogulite, zatim ih obarite u slanoj vodi. Kikiriki sameljite u secku, zatim mu dodajte kuvano povrće, beli luk, senf i začine po ukusu. Izblendirajte kratko tako da dobijete ujednačenu kremu, koja će vam poslužiti kao izvrsan namaz.
Recept 3
Potrebni sastojci:
- 300 grama šargarepe
- 3 čena belog luka
- 1 šaka badema
- 2 kašike jabukovog sirćeta (ili balsamiko)
- Nekoliko kašika maslinovog ulja
- So i biber po ukusu
Način pripreme:
Šargarepu oljuštite a onda skuvajte. Bademe sameljite u blenderu, zatim dodajte kuvanu šargarepu i sve ostale sastojke pa izblendirajte tako da se dobije ujednačena krema, odnosno pašteta.
Savet
Kada je u pitanju pašteta sa povrćem, kombinujte ono povrće koje najviše volite, ali obavezno dodajte poneki tečan sastojak i začin, kako bi pašteta bila prava pašteta, i kako bi imala intenzivniji ukus. Budite maštoviti, ne možete puno da pogrešite.