Recepti

Kukuruzni hleb i kukuruzno brašno, recepti

Obrok bez hleba je nepotpun obrok, opet u zavisnosti od toga šta spremite, ali naše telo zahteva čvrstu hranu. Pa tako, većina ljudi kada pojede parče pilećeg mesa bez hleba, ili čorbu, kroz pola sata ponovo ogladni.

Možda ste to i sami primetili. A, da li ste primetili da se nakon konzumiranja hleba nadimate, te da osećate kiselinu i bolove u stomaku? Naročito kada pojedete nekoliko parčadi pice, punu kesu peciva i slično. Ako jeste, onda je vreme da prestanete sa konzumiranjem belog brašna.

Verovatno ste već dosta puta čuli kako hleb od belog brašna samo goji, odnosno nanosi štetu, a ne pruža poseban osećaj sitosti niti nas hrani nutrijentima. Da li znate zbog čega je to tako?

To je zbog toga što se belo brašno dobija od oguljenog zrna pšenice, u kome više ništa nije ostalo. Takvo brašno je samo dobro za izradu peciva i testenina, te stvara zavisnost jer ima specifičan ukus, i dobro se uklapa uz sva jela. Sem tog trenutnog ukusa, ne pruža ama baš ništa više.

Tačnije, belo brašno kao takvo, pripada izuzetno kiselim namirnicama, te se u ishrani čoveka nikako ne preporučuje. Dakle, od njega samo štete i nikakve koristi. Pa, šta ona jesti umesto hleba i peciva? Odgovor vam se sam nameće – hleb i peciva od kukuruznog brašna.

Kukuruzno brašno u ishrani

Za razliku od pšeničnog belog brašna, koje se dobija od potpuno oguljenog zrna pšenice, kukuruzno brašno dobija se od celog zrna kukuruza. Na taj način brašno zadržava sve ono što se nalazi u samom kukuruzu, a to su brojni minerali, vitamini, proteini i vlakna.

Kukuruzno brašno se smatra ugljenim hidratom, medjutim, to nisu oni ugljeni hidrati na koje odmah pomislite. Ovo brašno sadrže takozvane “dobre” ugljene hidrate, zbog toga što je u pitanju celo zrno žitarice. Ti ugljeni hidrati su kompleksni, te se sporo razlažu u organizmu i stvaraju osećaj sitosti dugo vremena.

Zbog toga se ovo brašno preporučuje u ishrani naročito onima koji imaju povišen apetit, te žele da smršaju.

Pomenuta vlakna nalaze se u velikom broju u kukuruznom brašnu, a ona su poželjna u ishrani jer omogućavaju normalnu probavu. Zdravlje crevne flore od velike je važnosti, jer se tu vari hrana i dalje prenosi kroz organizam. Ukoliko želudac i creva prerade hranu na pravi način, naš organizam postaje nahranjen i svakako snažan.

Vlakna moramo svi da unosimo u organizam, zbog pomenutih razloga, a dijabetičari su ti koji bi o tome trebalo da vode računa posebno. Ishrana dijabetičara bi trebalo da se svodi na hranu koja se sporo vari, te ne podstiče nagli rast šećera u krvi, a to kukuruzno brašno svakako jeste. Pritom ne sadrži šećere, odnosno tek nešto neznatno.

Još jedna prednost kukuruznog brašna jeste ta što ne sadrži gluten. Zbog toga je mogu jesti i osobe koje su intolerantne na njega, i čiji je izbor hrane, nažalost, sveden na minimum. Kukuruzno brašno možete koristiti za pripremu raznih peciva i jela, koja su veoma ukusna a pritom veoma zdrava.

Recepti za kukuruzni hleb

loading...

Ukoliko već tražite idealnu zamenu za hleb od belog pšeničnog brašna, zadržite se još koji minut kako biste pročitali proverene recepte za pripremu daleko zdravijeg hleba. Iako se kukuruzno brašno teško mesi, zbog toga što je kruto i pije dosta vode, uz malo prakse stvari će postati daleko jednostavnije.

Hleb od kukuruznog brašna možete pripremiti na par načina, a mi ćemo vam predstaviti one proverene.

Ono što je bitno napomenuti jeste to da koristite pravo, domaće kukuruzno brašno. Jedino ono pravi se od celog zrna žitarice te je kao takvo dobro u ishrani. U prodavnicama imate razne zamene, a vi pažljivo odaberite ono najbolje, ukoliko niste u mogućnosti da nabavite domaće.

Hleb od kukuruznog i integralnog brašna

Potrebni sastojci za pripremu hleba su:

  • 250 grama kukuruznog brašna
  • 250 grama integralnog pšeničnog brašna
  • 1 kocka svežeg kvasca
  • 4 decilitara mleka
  • 1 kašičica soli
  • 1 kašičica šećera
  • Ulje po potrebi

Način pripreme:

Najpre zagrejte oko 4 decilitara mleka, da bude toplo ali ne i vruće, pa u to dodajte izdrobljeni kvasac, kašičicu šećera i brašna. Ostavite da kvasac nadodje, a za to vreme pripremite ostale sastojke. Da bi kvasac brže narastao, ostavite ga pored tople ringle ili peći, a možete sačekati da naraste postepeno.

U vangli za mešenje pomešajte obe vrste brašna, zatim dodajte malo soli. U tu suvu mešavinu dodajte narastao kvasac, a onda polako mesite hleb. Nije kao običan, testo je za nijansu tvrdje, ali svakako bi trebalo da se odaja od prstiju i ivica vangle, te da bude lepo umešeno.

Umešeno testo pokrijte krpom i ostavite da naraste do sat vremena, pa nakon toga premesite na brašnjavom stolu. Oblikujte hleb po želji, a onda ubacite u uljem podmazanu tepsiju, i ponovo sačekajte da malo naraste. Za to će trebati do 10 minuta. Za to vreme zagrejte rernu, pa ubacite hleb i pecite na 200 stepeni.

Kada hleb fino porumeni i kada se uhvati korica gotov je, tada izvadite i umotajte u čistu krpu. Ostavite da hleb tako odmiruje nekih pola sata, zatim secite i poslužite.

Hleb od kukuruznog i heljdinog brašna

Potrebni sastojci za pripremu hleba su:

  • 2 čaše heljdinog brašna
  • 1 čaša brašna od pečene heljde
  • 2 čaše  kukuruznog brašna
  • 2 čaše crnog brašna (tipa 950)
  • 2 pune kašike susama i kima
  • 1 kašičica sode
  • Morske soli po ukusu
  • 1 litar tople vode
  • 50 mililitara maslinovog ulja

Način pripreme:

U jednoj činiji najpre pomešajte suve sastojke, odnosno sve vrste brašna, susam, kim, sodu i so. Izmešajte da se sjedine, a onda postepeno dodajte vodu i mešajte testo. Kada dodate svu vodu, dodajte i ulje, pa dalje mešajte tako da se sve lepo sjedini. Dobijena smesa nešto je gušća od proje, tako da znate da ovo nije pravo testo i da se ne uplašite da ste nešto pogrešno uradili.

Tako umešeno testo trebalo bi da odstoji dobrih 2 sata, kako bi kasnije nakon pečenja bilo mekano. Hleb čak možete umešati uveče, pa ujutru ispeći za doručak.

Svakako, nakon što testo odstoji, izlijte ga u prethodno podmazan pleh. Nakon toga ubacite u rernu na 200 stepeni, i pecite ga do sat vremena. To je otprilike vreme za koje je ovaj hleb fino pečen. Ukoliko imate rernu na pari, uključite taj program i hleb će biti još ukusniji.

Možete ubaciti jednu posudu sa vodom, tako da ispušta paru dok se hleb peče, probajte i to uspeva.

Gotov hleb izvadite iz rerne odmah, pa prekijte čistom krpom da se malo “zaduši” i ohladi. Tek onda secite i poslužite, uz bilo koje jelo.

Hleb od kukuruznog i ražanog brašna

Potrebni sastojci za pripremu hleba su:

  • 150 grama ražanog brašna
  • 150 grama kukuruznog brašna
  • 1 kesica praška za pecivo
  • 1/2 kašičice sode
  • Mešavina golice, semenki suncokreta, lana i susama po želji
  • Malo morske soli
  • 50 mililitara maslinovog ulja
  • 300 mililitara mlake vode

Način pripreme:

Pomešajte kukuruzno i ražano brašno, dodajte pecivo, sodu semenke i soli po ukusu. Izmešajte pa dodajte ulje, i na kraju vodu. Zapravo, vodu dodajte postepeno tokom mešanja, kako biste dobili pravu meru. Zavisi od toga koju vrstu kukuruznog i ražanog brašna koristite, toliko će vam vode trebati.

Svakako je potrebno da testo bude mekano, ali ne previše, već onako neke srednje mekoće. Takodje je potrebno da se odvaja od prstiju. Tako umešeno testo ostavite da odstoji 10ak minuta, zatim oblikujte i prebacite na nauljen pleh ili kalup.

Pecite hleb na 200 stepeni, sve dok se ne uhvati fina korica. Već nakon 20 minuta proverite čačaklicom dokle je stiglo. Ako čačkalica zapne u sredini, znači da mora još malo da se dopeče. Ako se odmah izvadite, hleb je spreman pa izvadite i njega iz rerne.

Umotajte u čistu krpu i ostavite da se fino ohladi i dodatno omekne, pa secite i poslužite.

Savet +

Osim kukuruznog hleba, od zdravog i ukusnog kukuruznog brašna možete praviti razna jela. Kao na primer, čuvenu proju, koja je takodje super zamena za hleb i sva ostala peciva. Možete je jesti kad god, i uveče i ujutru, svejedno donosi samo dobro vašem stomaku.

Osim proje, možete praviti razne mafine od ovog brašna, takodje palentu ili kačamak. Ma, gde god mislite da bi trebalo zameniti belo brašno, uradite to. Ipak, jedan savet, kukuruzno brašno se koristi više za pripremu slanih jela, dok za pripremu slatkih slabije.

Postoji na primer kolač koh, koji možete pripremiti veoma jednostavno u pomoć ovog brašna.

Detaljnije recepte o tim jelim pronadjite kod nas na sajtu, te uvrstite kukuruzno brašno u vašu ishranu, i za kratko vreme primetićete dobru razliku u vašem zdravlju.

Sponzorisano:

loading...
Loading...