Ako ste pomislili da su palačinke pogodnost savremenog doba, moramo vam reći da se varate. Tradicija palačinaka traje dugi niz godina, čak se tragovi naziru još u dobu drevnih naroda. ,,Alita Dolcia“ ili poslastica najsličnija palačinkama, koristila se još u dobu starih Rimnjana, pružajući im slasno zadovoljstvo.
Smatra se da vode poreklo iz Francuske, a naziv palačinka potiče od latinske reči ,,placenta” koja u prevodu znači poslastica.
Postoji priča koja svedoči da je kuvar pape Gelazija I u V veku pre nove ere pripremio palačinke koje danas koristimo. Prema legendi, smatra se da su prve palačinke nastale u Vatikanu, usled velikog broja hodočasnika koji su posluženi poslasticom napravljenom od jaja i brašna.
Poznato je da dobre stvari ne treba menjati, pa se tako kroz vekove nastavlja tradicija pripreme dobrih palačinaka sve do danas.
Širom sveta, palačinke se konzumiraju na različite načine, pa tako u Latinskoj Americi možete jesti palačinke koje se prave od kukuruznog brašna, dok u Francuskoj karakteristične su palačinke koje su veoma tanke.
Poslastica ili deo obroka, kako god želeli da nazovete, ovo savršeno jelo u različitim kombinacijama pruža našim čulima savršen užitak. Često se smatraju jednostavnim za pripremu, ali njihov ukus može biti veoma raznovrstan.
Postoji mnogo načina na koje možete spremiti palačinke, a koji ćete odabrati je vaš lični izbor. Priprema istih pogodna je i za osobe koje nisu veoma vešte u kuhinji, jer ćete na krajnje jednostavan način obradovati svoje voljene osobe izvrsnim obrokom.
Palačinke svoju popularnost kroje širom sveta. Razlikuje se njihova debljina, oblik, ali užitak ostaje isti. Najčešće se pripremaju slane i slatke. Slatke se najčešće kombinuju sa različitim džemovima, medom, kremovima, plazmom, sladoledom i predstavljaju idealan dezert u bilo koje vreme. Slane palačinke mogu zameniti obrok, jer imaju mogućnost da pruže osećaj sitosti. Pripremaju se najčešće u kombinaciji sa šunkom, pečenicom, pavlakom, kačkavaljem i drugim namirnicama.
Nakon pripreme palačinke se filuju odabranim nadevom, a nakon toga uvijaju u cilindričnu formu ili pak u oblik trougla. Preko palačinke možete dodati još nadeva, u zavisnosti kako volite da konzumirate palačinke. Obično se kod slanih palačinki preko dodaje rendani kačkavalj ili sir.
Poznate ,, Američke palačinke“ drugačije su strukture od palačinki zastupljenih na našim prostorima ili kako bismo drugačije rekli ,, domaćih“. Dok su prve prepoznatljive po debljini, palačinke koje najčešće konzumiramo su tanke i jednostavnije.
Kalorije – koliko kalorija imaju palačinke?
Kada govorimo o nutritivnoj vrednosti palačinki, moramo navesti da ona zavisi od od sastojaka koji se koriste u pripremi, odnosno od nadeva. Nutritivna vrednost prazne palačinke je mala, ali u zavisnosti od recepta koji se primenjuje vrednost iste se menja.
U najosnovnijem receptu koji nam omogućava pravljenje palačinki, može se naći 11 grama ugljenih hidrata, 4 grama masnoće, 22 mg holesterola, 167 mg natrijuma kao i 2 grama proteina.
Palačinke se ne preporučuju u periodu mršavljenja, obzirom da se smatraju hranom koja može da podstakne dobijanje kilograma.
Kalorije koje se nalaze u palačinki, takođe zavise od sastojaka koji se koriste i nadeva kojim se pune palačinke. Pored palačinki od belog brašna, danas postoji recept i za zdraviju varijantu palačinki koja se priprema od integralnog brašna poput ovsenog, ražanog, speltinog itd.
Prema podacima, možemo zaključiti da jedna prazna palačinka sadrži oko 90 kalorija. Integralna palačinka ima 85 kalorija, što je kao što primećujete malo manje u odnosu na prethodnu. Palačinke koje su punjene eurokremom sadržaće veliki broj kalorija, čak 285. Međutim, najveći broj kalorija sadrže palačinke koje se smatraju slanim i sadrže pavlaku, sir i šunku u svom sastavu. One imaju oko 315 kalorija.
Možete zaključiti da dodavanjem sastojaka , sama kalorijska vrednost palačinki se menja i povećava. Shodno tome, u slučaju da vodite računa o svojim kilogramima, trebalo bi da povedete računa čime ćete puniti palačinke kako ne biste dodali neželjene kilograme. Što je palačinka “bogatija” sastojcima, kalorijska vrednost je znatno veća.
Vitamini
Palačinke se ne smatraju namirnicom koja obiluje vitaminima i shodno tome ne koriste se radi poboljšanja zdravlja, ili pak krvne slike. Ne sadrže znatnu količinu vitamina, dok je prisustvo mineral u palačinkama malo veće. Minerali su od velike važnosti za funkcionisanje ljudskog tela. One sadrže izvesnu količinu kalcijuma koji je važan za pravilnu izgradnju kostiju. Selen takođe predstavlja mineral koji je deo palačinki, a njegova uloga je u obezbeđivanju pravilnog funkcionisanja kostiju.
U malim procentima, u palačinkama se uglavnom nalaze sledeći vitamini: vitamin B6, vitamin B12, tiamin, riboflavin, cink, bakar, mangan, magnezijum, fosfor, mangan, selen, kalijum, natrijum, gvožđe, magnezijum, kalcijum i folati.
Prednosti za zdravlje
Palačinke svakako ne predstavljaju sinonim za zdravu ishranu i nije poznat njihov uticaj koji će biti od posebne važnosti za naše zdravstveno stanje. Ukoliko želite da pojedete “zdraviju” verziju palačinki, svakako za to birajte namirnice koje se smatraju pogodnijim.
Trenutno su popularne palačinke koje podrazumevaju integralna brašna poput heljdinog, koje se najčešće upotrebljava u hrono ishrani, trenutno najpopularnijem režimu ishrane u našoj zemlji. Smatra se da one utiču na naše zdravlje na pozitivan način i je bolje konzumirati ih u odnosu na palačinke pravljene od belog brašna.
Obzirom da vitamini i kalorije u palačinkama zavise od nadeva koji se u tom slučaju upotrebljava, ako uz palačinke konzumirate med ili džem, veruje se da je ta varijanta iste zdravija u odnosu na palačinke koje su punjene kremom.
Recepti
Verujem da ne postoji osoba koja ne voli da konzumira palačinke u nekom obliku. Bez obzira na njihovu veličinu ili nadev koji se koristi, one su predstavljaju slasnu poslasticu ili pak zanimljivu užinu, koja nije previše zdrava, ali ipak pruža našim čulima divno zadovoljstvo.
U daljem tekstu pročitajte recepte uz čija ćete iskustva moći da pripremite palačinke na najbolji način.
Priprema palačinki na jednostavan način
Pripremanjem palačinki na ovaj način dobićete 12 palačinki. Ukoliko palačinke pripremate za više osoba, možete duplirati količinu sastojaka.
Potrebno vam je:
250 grama brašna
3 jaja
2 kašike ulja
250 ml mleka
200 ml kisele vode
malo soli
Priprema:
U plastičnoj, dubokoj posudi staviti jaja koja ćete mikserom umutiti. Nakon toga dodajte polovinu od predviđene količine brašna i mleka, a potom umutiti smesu. Zatim stavite drugu polovinu brašna , malo soli i mleka koje je preostalo. Umutiti pomenutu smesu mikserom kako ne bi došlo do stvaranja grudvica od brašna.
Dodati kiselu vodu kao i ulje, a zatim uzmite kutlaču i lagano mešajte smesu kako bi se dobila ujednačena masa koja če biti spremna za dalje spremanje. Kada završite sa istom, ostavite smesu da odstoji pola sata a zatim je možete peći. Palačinke možete kombinovati sa čime god želite, u zavisnosti od namirnica koje su vam omiljene.
Palačinke idealne za vreme posta
U slučaju da ste osoba koja jako voli da konzumira palačinke, a rešili ste da postite, ovaj recept vam može biti od pomoći. Palačinke pripremljene na ovaj način, zadovoljiće vašu potrebu za hranom a sama priprema biće brza i efikasna. Od smese koju ćemo vam navesti, možete dobiti oko 8 palačinki.
Potrebno vam je:
250 ml kisele vode
200 grama brašna
pola kašičice praška za pecivo
malo soli
pola šolje ulja
ajvar ili neki drugi posni nadev
Priprema:
U dublji sud sjediniti brašno, prašak za pecivo i so, a nakon toga dodati kiselu vodu u količini koju smo naveli. Mikserom umutiti smesu, vodeći računa da se umuti lepo kako bi se izbegla pojava grudvica koje se stvaraju od brašna.
Nakon toga dodati ulje. Smesu dobro promešati i možete otpočeti proces pečenja palačinke. Palačinke pecite na ulju koje je vrelo. Kada budu gotove, možete ih nafilovati ajvarom ili nekim drugim posnim nadevom, a zatim ih preklopiti u trougao. Preko palačinki možete narendati kačkavalj koji je postan ukoliko volite takvu varijantu istih.
Pohovane palačinke na moj način
Pohovane palačinke predstavljaju idealnu užinu ili pak obrok, koji može poslužiti kao večera. Način pripreme je krajnje jednostavan. Spremaju se brzo i lako.
Palačinke možete pripremiti na uobičajan način, a za to vam može pomoći recept sa početka teksta koji smo naveli. Kada pripremite iste, sledite dalja uputstva.
Potrebno vam je za pripremu:
šunka ili pileća prsa
200 grama kačkavalja ili sir
majonez
kečap
origano
150 grama brašna
2 jaja
prezle
Priprema:
Sjediniti u jednoj posudi majonez i kečap, a nakon toga dodati kašičicu istog u svaku palačinku. Preko toga staviti šunku ili pileća prsa, iseckana na sitne komade, kačkavalj i posuti origanom. Palačinke preklopiti tako da se od njih napravi forma paketića. Uvaljati u brašno, jaja pa u prezle.
Nakon toga pržiti na zagrejanom ulju, pa stavljati palačinke na ubrus kako bi se ocedio višak ulja. Kada se prohlade, spremne su za konzumiranje.
Palačinke od heljdinog brašna po principu hrono ishrane
Palačinke od heljdinog brašna predstavljaju zdraviju verziju istih. Najčešće ih pripremaju ljudi koji su prešli na zdraviji režim ishrane, poznatiji kao hrono ishrana.
Za pripremu potrebno vam je:
- jedno jaje
- 10 kašika brašna od heljde
- pola čaše kisele vode
- čaša obične vode
- malo soli
- 1 kašika ulja, poželjno je da bude maslinovo
- malo sode bikarbone
Priprema:
Sastojke izmešati u jednom dubljem sudu a nakon toga možete peći svoje palačinke. Obzirom da heljda dosta upija vodu, drugačije nego ostala brašna, možda ćete imati potrebu za dodavanjem vode. Od ove smese dobićete ooko pet palačinki. Možete ih filovati ajvarom ili pak nekim mlečnim namazom.
Američke palačinke
Za pripremu vam je potrebno:
- 250 grama brašna
- 200 ml mleka
- 3 jaja
- 1 kašičica praška za pecivo
- 2 kašike maslaca koji ste prethodno otopili
- 100 grama šećera
- 1 kesica vanilin šećera
- malo soli
Priprema:
Staviti sve sastojke u jedan dublji sud i dobro ih promešati. Žumance odvojiti od belanaca. Žumance mutiti i dodati u njih jogurt i mleko, ne bi li se smesa dobro spojila. Maslac otopiti . Pripremljenu smesu dodati lagano suvim, preostalim sastojcima i malo mutiti kako ne bi došlo do pojave grudvica.
Dodati u pomenutu smesu maslac koji ste otopili, a belance umutite u čvrst sneg i dodajte u isti.