Recepti

Recept za kiflice – kako se prave kiflice?

Kada je testo u pitanju, jasno je da ga možete pripremiti na zaista dosta načina. Kiflice su jedan od verovatno najboljih, a naročito ukoliko naučite par trikova uz pomoć kojih će i vaše domaće kiflice biti tako mekane i sočne, baš kao one iz pekare.

Postoji dosta tehnika, odnosno načina uvijanja i pravljenja samog testa, a od toga svakako najviše i zavisi mekoća i ukus kiflica. Pored toga, veoma je bitno čime filujete kiflice, jer i to ume dosta da doprinese ukusu.

Opet u zavisnosti od toga sa kojim brašnom ih pravite, to može biti pšenično belo, integralno, heljdino, ražano i slično, drugačiji fil će se uklapati. Naravno da dosta zavisi i od toga da li želite da pripremite zdraviju varijantu, ili vas trenutno nije briga za kalorije.

Mi smo za vas pripremili više recepata, za više varijanti, tako da možete pronaći one koje vama odgovaraju. Preporučujemo da zapišete sve recepte, a onda po potrebi i želji iskoristite neki od njih.

Kiflice sa sirom

Kiflice se, kada je slana varijanta u pitanju, uglavnom prave sa sirom. To može biti bilo koja vrsta sira, a mi uvek preporučujemo one zdravije varijante, poput kozjeg sira ili mocarele. Svakako možete iskoristiti kačkavalj ili krem sir, a feta je takodje odličan izbor.

Ispisaćemo osnovni recept, koji možete malo modifikovati prema vašem ukusu. Ukoliko želite posne kiflice, mleko zamenite vodom, izbacite jaja, a umesto običnog sira iskoristite biljni.

Potrebni sastojci za pripremu:

  • 1 kilogram pšeničnog brašna
  • 1 kašičica soli
  • 4 jajeta
  • 100 mililitara ulja
  • 250 mililitara toplog mleka
  • 1 kocka svežeg kvasca
  • 1 kašičica šećera
  • 100 grama margarina
  • 500 grama sira po izboru
  • Susam ili semenke po izboru za posipanje

Priprema:

U toplo mleko dodajte izdrobljeni kvasac, zatim kašičicu šećera (kako bi kvasac mogao da naraste), i 2 kašičice brašna. Sve dobro razmutite, a onda ostavite smesu da odstoji na nekom toplijem mestu kako bi brže naraslo. Potrebno je da se kvasac udvostruči, odnosno da se stvori pena.

To bi trebalo da bude kroz nekih pola sata, a ako ostavite na toplo mesto gotovo je i za 10ak minuta. Tada, u posebnoj činiji sipajte brašno, napravite malo udubljenje a onda u to udubljenje sipajte soli, ulje i jaja. Sada dodajte i nadošao kvasac, pa počnite da mesite testo rukama.

U početku će ići teže, pa ukoliko ste početnik samo strpljivo. Oni iskusni znaju kako da barataju, pa neće biti problema. Kroz nekih 5 minuta, trebalo bi da testo bude fino mekano, ali da se ne lepi za prste, već da se odvaja od njih kao i od ivica vangle.

Kada smatrate da ste umesilo dovoljno dobro testo, u šaku sipajte malo ulja pa premažite testo, zatim ostavite da naraste. Prethodno prekrijte vanglu čistom krpom, i ostavite testo takodje na toplije mesto da bi brže naraslo.

Kada testo fino naraste, odnosno udvostruči se, premesite ga na brašnjavi sto pa podelite na nekoliko delova (jufkica). Od ove količine možete da dobijete do 10 jufkica srednje veličine. Možete napraviti 5 većih ili 12 manjih, sve po vašem ukusu.

Svakako, kada oblikujete jufkice, ostavite ih na stolu do 10 minuta da još malo narastu, jer će tako lakše da se mese kasnije. Dakle, kada fino narastu svaku jufkicu posebno rastanjite, a onda secite na 4 ili 8 delova.

Otopite margarin, pa onda uz pomoć četkice premažite svaki trougao. Potom na svaki trougao stavite kašiku sira i urolajte onako kako vama odgovara. Kiflice redjajte na podmazan pleh, zatim ih po ukusu premažite umuženim žumancetom i pospite susamom.

Pecite ih u prethodno zagrejanoj rerni na 200 stepeni dok fino ne porumene, a to bi trebalo da bude za nekih 20-30 minuta. Margarin će učiniti da budu mekane i sočne, dok će sir dati pun ukus, a opet blag tako da ih možete jesti uz glavno jelo ili kao užinu.

loading...

Kiflice sa šunkom

Ukoliko ste ljubitelj suhomesnatih proizvoda, sigurno je da ćete ove kiflice obožavati. Šunka je nekako, nazovimo univerzalna, nema posebno jak niti specifičan ukus, te je tako uvek možete dodati u kiflice. Time ćete ih obogatiti i mogu vam postati fin obrok, uz čašu jogurta i malo salate.

Šunku svakako možete zameniti, na primer, pršutom, suvim vratom, pilećim prsima, viršlom i slično, sve po vašem ukusu. Odvojili smo recept isproban više puta, te tako preporučujemo da ga i vi isprobate i oduševite vaše čulo ukusa.

Potrebni sastojci za pripremu:

  • 1 kilogram pšeničnog brašna
  • 1 kašičica soli
  • 200 mililitara ulja
  • 1 jaje (po ukusu)
  • 1 kocka svežeg kvasca
  • 1 kašičica šećera
  • 200 mililitara toplog mleka
  • 200 mililitara tople vode
  • 100 grama margarina
  • Oko 300 grama šunke
  • Susam za posipanje

Priprema:

Najpre pomešajte mleko i vodu (možete koristiti samo vodu, ili samo mleko) a onda u to dodajte izdrobljen kvasac, kašičicu šećera i kašičicu brašna. Dobro promešajte kašikom da se smesa sjedini, a onda prekrijte i ostavite da naraste. Za 20 minuta proverite kako napreduje, pa ako se podigla pena, odnosno ako je kvasac lepo narastao, sledi mešenje testa.

U posebnoj vangli sipajte brašno, napravite malo udubljenje pa u to udubljenje sipajte so, zatim ulje i možete dodati jaje (zbog kojeg je testo onako žute boje). Sada sipajte i kvasac, pa rukama mesite testo.

Kada testo počne da se odvaja od ruku, i od ivica vangle, trebalo bi da je gotovo. Ne sme da bude tvrdo, a niti previše mekano, već neke srednje gustine. Meru ćete već osetiti i odrediti sami. Tada testo pokrijte čistom krpom, pa ostavite da naraste. Uvek testo ostavite na nekom toplijem mestu, ukoliko želite da brže naraste.

Svakako, nadošlo testo premesite na brašnjavom stolu, a onda od njega oblikuje jufkice željene veličine. Jufkice takodje ostavite da odmore do 10 minuta, jer će se tako lakše razvlačiti.

Razvucite svaku jufku, a onda secite na trouglove. Margarin otopite, pa najpre svaki trougao premažite njime. Kiflice će tokom pečenja fino upiti margarin i biće mekane. Na svaku jufkicu stavite komadić šunke (ili suhomesnato po izboru) i urolajte.

Redjajte u podmazan pleh, te premažite žumancetom i pospite susamom. Ostavite da odstoje i u tepsiji par minuta da još malo narastu, a onda pecite na 200 stepeni dok fino ne porumene.

Kiflice sa jogurtom

Jogurt se preporučuje u ishrani zbog toga što pospešuje bolje varenje, a kada su kiflice u pitanju daje im posebnu mekoću te čini da budu nekako lagane za naš stomak. Pritom im daje fin ukus, u šta ćete se uveriti kada budete isprobali ovaj recept.

Kiflice možete da filujete na način koji želite, a mi smo odvojili recept za jogurt kiflice koje mogu da se jedu bez ikakih dodataka, jer su taaako ukusne.

Potrebni sastojci za pripremu:

  • 1 kilogram pšeničnog brašna
  • 2 kašičice soli
  • 1 celo jaje
  • 2 žumanceta
  • 200 mililitara ulja
  • 400 mililitara jogurta
  • 1 kocka kvasca
  • 1 kašičica šećera
  • 200 mililitara toplog mleka
  • 200 grama margarina

Priprema:

U toplo mleko dodajte kašičicu šećera, kašičicu brašna i izdrobljeni kvasac, a zatim dobro promešajte smesu da se sve sjedini. Ostavite mešavinu da naraste, a za to vreme pripremite ostale sastojke.

U odgovarajućoj vangli sipajte brašno, zatim napravite udubljenje pa u to dodajte so, jedno celo jaje i dva žumanceta, ulje i jogurt. Kada kvasac fino naraste, a znaćete da je tako kada se gore stvori lepa pena, dodajte u to udubljenje takodje.

Sada je vreme da umesite fino testo, mekano ali da se odvaja od ruku. Umešeno testo ostavite da naraste na nekom toplom mestu, a onda ga premesite na brašnjavu površinu. Od testa sada napravite jufkice, pa i njih ostavite da malo narastu.

Za to će biti potrebno nekih 10 minuta, a nakon toga rastanjite jufke i secite na trouglove. Na svaki trougao stavite kockicu margarina, pa urolajte kiflice. Redjajte u podmazan pleh pa po ukusu premažite jajetom i pospite susamom.

Pecite ih na 200 stepeni dok ne dobiju finu žućkastu boju, a zatim uživajte u mekanom, sočnom ukusu.

Kiflice sa pekmezom

Nakon par slanih varijanti, red bi bio da se zasladimo. Moramo da napomenemo da slane kiflice možete puniti raznim nadevima, sa povrćem (spanaćem, tikvicama..), a možete ih puniti ajvarom ili napraviti nadev kao za picu.

Mnogima su draže kiflice u slatkoj varijanti, a najbolji fil jeste džem, odnosno pekmez. Još ako je domaći…Morate probati!

Potrebni sastojci za pripremu:

  • 500 grama pšeničnog brašna
  • 1 kašičica soli
  • 1 jaje
  • 100 mililitara ulja
  • 1 kocka svežeg kvasca
  • 1 kašičica šećera
  • 250 mililitara mlakog mleka (ili vode)
  • 100 grama margarina
  • 300 grama džema po ukusu

Priprema:

u 250ml toplog mleka dodajte izdrobljeni kvasac, zatim kašičicu šećera i kašičicu brašna. Promešajte da se kvasac rastopi, a onda ostavite da naraste. Ostavite ga na nekom toplijem mestu kako bi brže narastao. Kada se podigne pena znači da je spreman.

Tada, u odgovarajućoj vangli, sipajte brašno, zatim dodajte so, jaje i ulje, pa na kraju dodajte i nadošao kvasac. Rukama počnite da mesite testo, a potrebno je da ono bude neke srednje mekoće. Ukoliko je potrebno dodajte još malo vode ili brašna, ali je ova mera uglavnom prava.

Umešeno testo prekrijte čistom krpom, pa takodje ostavite na nekom toplijem mestu da naraste. Kada se udvostruči, premesite ga na brašnjav sto pa podelite na nekoliko jufkica. Ostavite jufkice da malo narastu, nekih 5 minuta, jer će se tako lakše rastanjiti.

Dakle, svaku jufkicu rastanjite pa podelite na 4 ili 8 trouglova. Margarin otopite pa premažite svaki trougao, a onda stavite kašiku džema. Pažljivo urolajte kako džem ne bi iscureo, a onda redjajte na pleh.

Kiflice možete premazati umućenim žumancetom ili belancetom, pa posuti kristal šećerom, ali ne morate, po vašem ukusu. Zapecite ih na 200 stepeni dok ne porumene, a onda izvadite pa uvaljajte u prah šećer i uživajte u slasnom ukusu. *Savet je da pleh obložite pek papirom, jer tokom pečenja džem može da iscuri, a ribanje pleha kasnije može da bude izuzetno naporno. Ovako samo bacite papir i pleh je čist.

Kiflice sa kremom

Kiflice u slatkoj varijanti možete pripremiti i sa kremom, štaviše, one su sve popularnije a jasno je zbog čega. Možete iskoristiti eurokrem, a možete iskoristiti i nutelu. Takodje, kiflice možete filovati i sa čokoladom, tako što ćete na svaki trougao staviti po kocku čokolade.

Ipak, nama se najviše dopada recept sa eurokremom, pa smo rešili da ga podelimo sa vama.

Potrebni sastojci za pripremu:

  • 1 kilogram pšeničnog brašna
  • 1 kašičica soli
  • 3 šoljice ulja
  • 1 jaje
  • 300 mililitara toplog mleka
  • 300 mililitara tople vode
  • 1 kocka svežeg kvasca
  • 1 kašičica šećera
  • 1 kutija eurokrema po ukusu

Priprema:

Mleko i vodu pomešajte, a onda u njih dodajte kašičicu šećera, kašičicu brašna i izdrobljen kvasac. Mešajte sve kašikom par minuta da se kvasac rastopi i sjedini sa ostalim sastojcima, a onda ostavite da naraste.

Za to vreme, u posebnoj vangli, pomešajte brašno sa soli, a onda dodajte ulje i jedno jaje po ukusu. Jaje možete izbaciti, mada ono daje onu finu žutu boju testu. Na kraju dodajte i narastao kvasac pa počnite sa mešenjem testa.

Potrebno je da zamesite testo srednje gustine koje se odvaja od ruku, ali koje nije previše tvrdo. Umešeno testo pokrijte čistom krpom pa ostavite da se udvostruči. Tek onda ga premesite na brašnjavi sto, pa od njega napravite nekoliko jufkica.

Jufkice zatim ostavite da još malo narastu, do 10 minuta, pa svaku pojedinačno rastanjite i pravite trougliće. Na svaki trouglić sipajte kašiku eurokrema pa lepo zatvorite i urolajte kiflice. Redjajte ih na pleh obložen pek papirom (bolji je izbor jer krem može da iscuri i tako će se zadržati na papiru, neće se zalepiti za pleh koji posle morate da ribate) pa zapecite na 200 stepeni.

Kiflice možete pre pečenja premazati žumancetom ako želite da budu fino rumene, a gotove kiflice dodatno možete uvaljati u prah šećer ili po ukusu posuti sa još malo eurokrema.

Kiflice sa orasima

Malo zdravija slasna varijanta kiflica, a obožavaće je svi ljubitelji oraha. Ovo su malo drugačije kiflice, gotove su začas jer nema kvasca pa tako nema ni čekanja. Isprobajte onda kada nemate vremena za neke komplikovane poslastice, i sigurno ćete se oduševiti.

Potrebni sastojci za pripremu:

  • 200 grama margarina
  • 70 grama šećera
  • 2 kesice vanilin šećera
  • 1 jaje
  • 100 grama mlevenih oraha
  • 280 grama pšeničnog brašna
  • 1 kesica praška za pecivo
  • Prah šećer za posipanje

Priprema:

Najpre, u odgovarajućoj činiji pomešajte margarin i šećer pa uz pomoć miksera umutite penasto. Dodajte potom vanilin šećer i jaja, pa nastavite sa mućenjem još par minuta da se sve sjedini.

Sada dodajte mlevene orahe, brašno i pecivo, pa uz pomoć kašike mešajte da se smesa sjedini. Umešeno testo, ukoliko imate vremena, ostavite da odstoji do pola sata, a ako nemate možete odmah razvijati.

Svakako, od dobijenog testa rukom vadite kuglice i pravite oblike valjka, zatim od njega napravite kao polumesec. Redjajte u obložen pleh te pecite na 180 stepeni do 20 minuta. Gotove kiflice, dok su još tople, uvaljajte u prah šećer pa poslužite.

Kiflice sa pivom

Ne brinite, ove kiflice mogu svi da jedu. Ono za šta je pivo ovde zaduženo jeste mekoća, tako divna mekoća da ove kiflice danima mogu stajati, i sve su mekše i ukusnije. Ne želimo ništa da vam pišemo, već želimo da vas nateramo da probate.

Potrebni sastojci za pripremu:

  • 800 grama pšeničnog brašna
  • 2 kesice praška za pecivo
  • 5 šoljica piva
  • 5 šoljica ulja
  • 450 grama šećera
  • Po ukusu orasi, kokos, prah šećer za posipanje

Priprema:

Brašno pomešajte sa pecivom, zatim dodajte pivo i ulje pa zamesite testo. Potrebno je da bude mekano, tako da možete da ga oblikujete rukama u polumesec (nešto slično kao prethodni recept). Redjajte ih na podmazan pleh, pa pecite na 200 stepeni.

Dok se one polako peku, pripremite preliv. Šećer ušpinujte sa vodom (vode je potrebno koliko da prekrije šećer), pa kada budu gotove umačite ih u topao sirup i redjajte dalje u odgovarajući tanjir. Po ukusu ih nakon potapanja možete valjati u orahe, lešnike, kokos… Svejedno su jako ukusne, a još ukusnije su kroz par dana jer bivaju sve mekše.

Kiflice sa integralnim brašnom

Jednostavno se prave, baš kao i obične, samo što se za njihovi pripremu koristi zdravija vrsta pšeničnog brašna. Naime, belo pšenično brašno dobija se od oguljenog zrna pšenice, pa tako nije nešto naročito nutritivno bogato. Poseduje samo par praznih kalorija, što nekako šteti našem organizmu, naravno ukoliko ga unosimo u većim količinama.

Svako od nas sebi ponekada može da priušti i neku “zabranjenu” poslasticu, ali ukoliko vodite računa o ishrani, onda svakako možete pripremiti zdraviju varijantu kiflica.

Potrebni sastojci za pripremu:

  • 500 grama integralnog pšeničnog brašna
  • 1 kesica suvog kvasca
  • 4 decilitara toplog mleka
  • 2 kašičice soli
  • 1,5 kašičica šećera
  • 100 grama margarina (otopljenog)

Priprema:

U odgovarajućoj vangli pomešajte brašno sa suvim kvascem, dodajte kašičicu soli i šećera, a onda dodajte i postepeno mleka i mesite testo. Potrebno je da mleko bude toplo kako bi se testo lako zamesilo. S obzirom da integralno brašno traži više tečnosti, možda će vam trebati malo više mleka, a to zavisi kakvo brašno uzmete.

Svakako, potrebno je da testo bude neke srednje teksture, fino mekano a da se opet ne lepi za ruke. Tako umešeno testo ostavite da naraste, pa tek onda premesite na brašnjavu površinu.

Od njega pravite jufkice, razvijte ih pa od njih pravite trougliće. Svaki trougao premažite otopljenim margarinom (još bolje maslacem ili maslinovim uljem) pa urolajte. Redjajte na podmazan pleh i pecite na 200 stepeni nekih 20ak minuta.

Po ukusu kiflice premažite žumancetom pa obilno pospite semenkama, i eto pravih zdravih kiflica.

Kiflice od ražanog brašna

Ražano brašno veoma je cenjeno i smatra se veoma zdravim, pa tako, ukoliko želite zdravu varijantu kiflica evo još jednog divnog recepta. Veoma je slično pšeničnom brašnu te tako neće biti problema prilikom pripreme.

Potrebni sastojci za pripremu:

  • 600 grama ražanog brašna
  • 1 kašičica soli
  • 100 mililitara ulja
  • 2 jajeta
  • 1 kocka svežeg kvasca
  • 1 kašičica šećera
  • 200 mililitara toplog mleka
  • 100 grama maslaca

Priprema:

Takodje je potrebno da kvasac razmutite sa toplim mlekom, kašičicom vode i kašičicom brašna. Ostavite da kvasac fino naraste, pa ga onda dodajte u vanglu u koju ste pomešali brašno, so, ulje i jaja.

Sve sastojke mesite rukama, tako da dobijete kompaktnu smesu. Ražano brašno je pomalo kao glina, pa ne brinite ako vam se brzo ne umesi, potrebno je malo više vremena. Tek kada počne da se odvaja od ruku i ivica vangle, znači da je dobro.

Prekijte vanglu krpom pa ostavite da se testo udvostruči. Tada ga premesite pa oblikujte jufkice, koje ćete kasnije rastanjiti i seći truglove. Na svaki trouglić stavite kockicu maslaca (ili margarina) pa urolajte i slažite u pleh.

Po ukusu premažite žumancetom i pospite semenkama, pa zapecite na 200 stepeni dok fino ne porumene.

Kiflice od heljdinog brašna

Kažu da je heljda najzdravija “žitarica”, a stavljamo pod znacima navoda jer zapravo i nije prava žitarica. Ipak, od heljdinog brašna prave se savršene kiflice, koje su savršeno zdrave. Pripremaju se bez kvasca, a možete ih puniti zdravim nadevom i tako dobiti savršenu večeru.

Potrebni sastojci za pripremu:

  • 600 grama heljdinog brašna
  • 1 kesica praška za pecivo
  • 1 kašica soli
  • 100 mililitara maslinovog ulja
  • 1 čaša kiselog mleka
  • Mleko po potrebi

Priprema:

Jednostavna priprema a tako ukusne, i pre svega zdrave kiflice. Potrebno je da brašno pomešate sa pecivom i soli, a onda dodate ulje i kiselu pavlaku pa malo izmešate. Dodajte zatim toplog mleka, ili vode, postepeno i mesite testo.

U zavisnosti kakvo heljdino brašno koristite, sipaćete manje ili više mleka od 200 mililitara. Svakako je potrebno da dobijete mekano testo, ali će se malo raspadati. Ništa strašno, ostavite ga da odstoji 15 minuta da se konsoliduje, a onda od njega oblikujte jufkice, zatim trougliće i pravite kiflice.

Možete ih premazati sa malo maslaca, žumancetom ili belancetom, a zatim obilno posuti semenkama. Pecite na 200 stepeni dok ne promene boju, a onda uživajte u zdravom ukusu.

Kiflice od kukuruznog brašna

I, za kraj, ostavili smo prema našem mišljenju najukusnije kiflice. Hrskavo-mekane, ukus prosto ne može da se opiše…

Potrebni sastojci za pripremu:

  • 300 grama sitnog sira
  • 10 kašika ulja
  • 8 kašika mleka
  • 2 jajeta
  • 200 grama kukuruznog brašna
  • 300 grama pšeničnog brašna
  • 1 kesica praška za pecivo

Priprema:

Da odmah napomenemo, dodavanje soli zavisi od toga koliko je sir slan. Ako je dovoljno slan, onda so preskočite, a sve ostale sastojke sipajte u odgovarajuću vanglu. Mešajte ručno, ili još bolje uz pomoć miksera (nastavcima za testo) dok se ne napravi kompaktno testo, koje je pomalo lepljivo.

Dobijeno testo možete odmah razvući, a zatim od njega praviti trougliće. Njih možete premazati sa malo margarina, možete ih filovati na razne načine pa tek onda rolati. Super ukusni su i bez drugih dodataka, ma isprobajte sve varijante, zaista vredi.

Kiflice slažite na podmazan pleh pa po ukusu premažite žumancetom i pospite susamom, on će zaista dodatno doprineti ukusu. Možete iskoristiti i laneno seme. Svakako, kiflice zapecite na 200 stepeni, tek nekih 15 minuta, pa nakon toga izvadite i umotajte u krpu.

To će pomoći da budu cele mekane, a ako želite hrskave spolja ostavite ih na tanjiru da se malo prohlade. I to bi bilo to. Uživajte u ukusu!

Sponzorisano:

loading...
Loading...