Ukoliko ste ljubitelji testa, odnosno peciva, sigurno je da ste probali i uživali u ukusu uštipaka. U raznim delovima naše lepe zemlje, nazivaju se drugačije, ali svi ih znamo po njihovom punom, vazdušastom izgledu i ukusu.
Pomalo podsećaju na krofne, ali nemaju pravilan oblik, jer se testo mesi dosta drugačije. Uglavnom se za pripremu koristi kvasac, mleko, te pšenično brašno sa proizvoljnim dodacima.
Sve više, nutricionisti i oni koji brinu za naše zdravlje, skreću pažnju na to da je upotreba kvasca u ishrani nepotrebna, te da nanosi više štete nego koristi. Kvasac nam služi da podigne volumen testa, te da ono kasnije bude mekano i vazdušasto. Medjutim, isti efekat može da se postigne i sa drugim, dosta zdravijim metodama.
Pa tako, ako ste voljni da isprobate neke zdravije varijante testa, te se uverite u to da je moguće napraviti i zdrave uštipke, onda sledite tekst i zapišite recepte koje smo izdvojili…
Uštipci bez kvasca sa jogurtom
Potrebni sastojci za pripremu uštipaka su:
- 13 punih kašika pšeničnog brašna
- 1 kesica praška za pecivo
- Prstohvat soli
- 200 mililitara jogurta
- 2 jajeta
Način pripreme:
Najpre umutite jaja penasto, a zatim dodajte malo soli pa promešajte. Sada dodajte brašno, zatim prašak za pecivo i jogurt. Mešajte dalje uz pomoć žice tako da se sve lepo sjedini, i da se napravi kompaktna, lepljiva smesa.
Smesa nije nalik pravom testu, već se dosta lepi za kašiku, ali je svakako potrebno da bude fino ujednačena. Za prženje je potrebno da je vadite kašikom, i spuštate smesu u vrelo ulje.
Preporučujemo da koristite hladno cedjeno maslinovo, ukoliko zaista želite zdraviju varijantu, ili pak neka slična zdravija ulja.
Uštipci bez kvasca sa kiselim mlekom
Potrebni sastojci za pripremu uštipaka su:
- 16 kašika pšeničnog brašna
- 1 kesica praška za pecivo
- 4 jajeta
- 1 čaša kiselog mleka (može i pavlaka)
Način pripreme:
Umutite jaja penasto, zatim dodajte kiselo mleko pa dalje sve zajedno umutite da se dobro sjedine. Potom dodajte brašno i pecivo, pa uz pomoć žice za mućenje umutite kompaktnu smesu, koja se lepi za žicu.
Smesu vadite uz pomoć kašike pa pažljivo spuštajte u vrelo ulje, i pazite da temperatura bude umerena kako bi se uštipci ravnomerno ispržili sa svih strana. Birajte zdraviju varijantu ulja.
Uštipci bez kvasca i peciva
Potrebni sastojci za pripremu uštipaka su:
- 500 grama pšeničnog brašna
- 2 jajeta
- 500 mililitara tople vode
- Malo morske soli
Način pripreme:
Odvojite belanca i žumanca, pa najpre žumanca umutite penasto. Dodajte u njih 500ml vode, promešajte, a onda dodajte 500gr brašna i mešajte tako da se napravi tečnija smesa, sa mehurićima po vrhu.
Sada umutite i belanca, sa malo morske soli po ukusu, tako da budu dobro penasta. Kada okrenete činiju a ona ne mrdaju, e to znači da su dobra. Tako umućena belanca dodajte smesi od žumanaca pa sve dobro promešajte, najbolje kašikom.
Polako mešajte kako se belanca ne bi skroz rastopila, potrebno je da ostanu onako vazdušasta, kako bi i uštipci bili vazdušasti. Dakle, dobijenu smesu vadite kutlačom ili kašikom, pa sipajte u vrelo ulje i pecite sa svih strana da dobiju lepu, zlatnu boju.
Uštipci bez kvasca i mleka
Potrebni sastojci za pripremu uštipaka su:
- 500 grama pšeničnog brašna
- Malo morske soli
- 3 jajeta
- 500 mililitara tople vode
Način pripreme:
Žumanca umutite dobro, tako da postanu onako penasta, za šta će vam biti potrebno oko 10ak minuta. Tada dodajte toplu vodu, ne previše toplu kako ne bi skuvala žumanca, ali opet dovoljno da može da se umesi mekano testo.
Promešajte žumanca i vodu, pa odmah dodajte brašno i malo soli i mešajte neprestano par minuta, tako da se smesa ujednači i da se gore stvore mehurići. To je znak da će uštipci biti dobri.
Sada belanca ulupajte u čvrsti sneg, pa dodajte u žumanca i polako promešajte, da se sve lepo sjedini. Smesa će ostati prilično retka, ali takva i treba da bude, kada budete spuštali smesu u ulje, stvoriće se baš mekani uštipci, što i želimo.
Dakle, pripremljenu smesu vadite kašikom pa spuštajte u vrelo ulje i pecite sa svih strana, da fino porumene. Primetili ste da za pripremu nije potrebno ni pecivo, što znači da su ovi uštipci stvarno super, a naročito će biti ukoliko za prženje iskoristite neko zdravo ulje, poput maslinovog.
Uštipci sa sodom
Potrebni sastojci za pripremu uštipaka su:
- 2 jajeta
- 1 čaša punomasnog jogurta
- 1 kašičica sode bikarbone
- Prstohvat soli
- Brašna po potrebi
Način pripreme:
Jaja umutite penasto, nekih 10ak minuta tako da se baš dobro umute, a onda dodajte jogurt i lepo promešajte da se sjedine. Dodajte sada sodu i malo soli, po ukusu, pa postepeno dodajte brašno.
Potrebno je da dodate onoliko brašna da dobijete smesu malo gušću od one za retke palačinke. To sve zavisi od vrste i tipa brašna koje koristite, pa morate sami da procenite. Počnite sa jednom čašom pa mutite da dobijete testo koje se lepi za kašiku, ali koje je dovoljno čvrsto da se odvoji od nje.
Vadite dakle smesu kašikom, pa pecite na vrelom ulju sa svih strana da fino porumene.
Integralni uštipci bez kvasca
Potrebni sastojci za pripremu uštipaka su:
- 10 punih kašika ovsenog brašna
- 5 kašika pšeničnog brašna
- 2 jajeta
- 2 kašike sitnog sira (može i krem)
- 2 kašike kisele pavlake
- 3 decilitara jogurta
- 1 kašičica soda bikarbone
- Prstohvat soli
Način pripreme:
Umutite jaja penasto, pa dodajte sitan sir, kiselu pavlaku i jogurt. Sve dobro promešajte da se najpre ti tečniji sastojci lepo sjedine, a onda postepeno dodajte brašno. Pomešajte obe vrste najpre, pa dodajte u tečnu smesu. Dodajte na kraju sodu i soli po ukusu, pa sve dobro promešajte.
Smesa bi trebalo da bude gušća od one za retke palačinke, tako da se lepi za kašiku ali ipak lako odvaja kada treba da spustite u ulje. Pecite uštipke u vrelom ulju, najbolje maslinovom, sa svih strana da dobiju on zlatnu boju.
Uštipci od heljde
Potrebni sastojci za pripremu uštipaka su:
- 1 čaša heljdinog brašna
- 1/2 kesice praška za pecivo
- 2 jajeta
- 1/2 čaše kisele vode
- 2 kašike putera
- Soli po ukusu
Način pripreme:
Najpre umutite jaja penasto, zatim dodajte kiselu vodu pa dobro izmešajte. Dodajte potom brašno, pecivo i soli po ukusu pa počnite sa mešanjem testa. U medjuvremenu rastopite puter pa dodajte u smesu, i mešajte dalje sve zajedno.
Potrebno je da smesa bude onako mekana i da se lepi za kašiku, baš kao i kod običnih uštipaka. Spuštajte ih u vrelo ulje i pecite sa svih strana da dobiju lepu boju. One su nešto tamnije nego obične, to je zbog brašna. Svakako su najzdraviji izbor, te ih preporučujemo.
Ideje za serviranje uštipaka
Svakako da to zavisi od vašeg ličnog ukusa, ali nastojimo da vam damo par ideja, tako da onda kada ostanete u šrkipcu sa njima imate gde da se podsetite, uz šta se to uštipci savršeno slažu…
Kada je slana varijanta u pitanju, uštipci odlično idu uz suvo meso i suhomesnate proizvode, te ih obično možete jesti za doručak. Naravno uz obilje sveže, sezonske salate. Mlečni proizvodi su takodje super dodatak, a ponajviše sir, mladi, sveži, a možete iskoristiti i krem sir. Pavlaka i keselo mleko su takodje super odabir, možete ih umakati, ma divota.
Takodje, uštipke možete jesti uz brojne namaze, poput humusa, tahinija, zatim ajvara, i raznih vrsta soseva. Jedite ih kao hleb uz glavni obrok, ili ih jedite kao večeru uz neki dodatak.
Ako vam se jede nešto slatko, možete pripremiti ove zdrave uštipke i tako se zasladiti. Jedite ih uz domaže džemove (recepti na našem sajtu), takodje uz razne zdrave slatke namaze, a možete ih jesti uz med, ili krem.
Uštipci su zaista u miru sa svima, te se dobro slažu i sa slanim i sa slatkim ukusima. Koju god varijantu da odaberete, sigurno nećete pogrešiti, već ćete dobiti sjajan ukus i naravno sjajan obrok.
Zapišite recepte pa iskoristite po potrebi neki od njih, te obogatite vašu trpezu i obradujte vaše najdraže. Prijatno!