Recepti

Ajvar – kalorije, vitamini, prednosti za zdravlje i recept za zimnicu

Ajvar je jedna od vrlo popularnih namirnica i vrsta zimnice koja se kod nas dosta upotrebljava. Pravi se na jesen, kao i ostala zimnica, od crvenh pečenih paprika i drugih i raznih začina i drugih sastojaka, a ima izuzetno lep i specifičan ukus zbog čega se koristi kao salata, prilog ili namaz.

Ajvar je domaći proizvod karakterističan za naše tržište i nema ga na drugim prostorima i u drugim državama osim u Bosni, a gotovo svako domaćinstvo u svojoj ostavi ili frižieru ima bar jednu teglu ajvara koji može da se kupi u gotovo svim marketima. Pored neobično lepog ukusa ajvar je i vrlo zdrav, a može biti manje ili više ljutkast ili kiseliji u zavisnosti od sastojaka i začina koji se koriste za njegovu pripremu.

Ajvar može da se upotrebljava na različite načine. Najlakše je ga namazati na krišku kao džem ali takođe može biti magični sastojak salata, raznih jela sa testeninama i drugih kojima pojačava ukus.

Za pripremu ajvara mogu se koristiti kako pečene tako i barene paprika kao i zeleni paradjz. Postoje razni recepti od starih tradicionalnih do novijih sa raznim dodacima. Ono što je bitno da je ajvar i zdrav pored toga što je pikantnog ukusa i što je praktičan za primenu u ishrani.

Nutritivne vrednosti ajvara

Sastojci paprike

S obzirom na to da se priprema od paprika koje su vrlo zdrave i niskokalorične ajvar i pored termičke obrade i dodataka drugih sastojaka i začina zadržava malo kalorija kao i određene vitamine i druge lekovite i hranljive materije.

Paprike su poznate kao prirodni afrodizijaci stoga nije ni čudo što je ukus ajvara jedinstven. Takođe, paprike imaju i antidepresivno, diuretičko, antiseptičko djestvo. Paprike sadrže u sebi dosta vitamina C koji potpomaže apsorpciju gvožđa i pored toga je  antioksidans što znači da one štite naš organizam od delovanja štetnih radikala, jačaju imunitet i štiti organizam od raznih bolesti. Paprike su bogate i vitaminom A koji je takođe antioksidnas kao i beta karotenom.

Paprika sadrži vrlo malo masnoća i kalorija pa samim tim ne utiče na povećanje lošeg holesterola u krvi i smanjuje nivo triglicerida čime podstiče i metaboličke procese i reguliše lošu probavu. U paprikama ima i flavonoida koji efikasno deluju na rad disajnih organa i sprečavaju nastanak astme, upale pluća.

Nutritivne vrednosti ajvara

Ajvar se priprema od paprika, malo ulja i začina pa kao i paprika nema mnogo kalorija, a sadrži masti, ugljene hidrate, i belančevine. U ajvaru može biti od 80 do 130 kalorija u skladu sa načinom pripreme i količinom sastojaka. Postoji razlika u nutritivnim vrednostima kupovnog i domaćeg ajvara s obzirom na to da se kod industrijski proizvedenog koristi dosta aditiva, a količina kalorija i drugih nutritijenata može zavisiti i od toga da li se priprema samo sa paprikama ili u kombinaciji sa plavim patlidžanom.

U 100 grama domaćeg ajvara ima četiri grama ugljenih hidrata, šest grama masti i dva grama proteina dok u 100 grama kupovnog ima 11 grama ugljenih hidrata, četiri grama masti i jedan i po gram proteina. Očigledna je razlika između količine ugljenih hidrata između domaćeg u kom ima manje i kupovnog ajvara u kom ih skoro duplo više što je posledica prisustva aditiva u njemu.

Kada su u pitanju vitamini i minerali paprika dosta njih gubi prilikom termičke obrade, posebno vitamina C koji je najmanje otporan na visoke temperature, ali zato se vitamin A zadržava u znatnoj količini kao i manje količine vlakana, gvožđa i kalcijuma. Ukoliko se u ajvar stavlja i beli luk koji ne gubi mnogo hranljivih materija prilikom termičke obrade onda je njegova nutritivna vrednost veća odnosno bogatija raznim vitaminima i mineralima dok se dodavanjem plavog patlidžana u ajvar dobija i nešto vitamina B kompleksa, pre svega B2 – riboflavin i folne kiseline – B9,  kojima to povrće obiluje.

Prednosti ajvara za zdravlje

Ajvar može biti nisko do srednje kaloričan što je jedna od njegovih prednosti jer ne podstiče gojenje i ne povećava nivo lošeg holesterola u krvi jer nema mnogo loših masti u sebi. Ipak, ajvar nema neka posebna lekovita svojstva jer se dosta vitamina, minerala i drugih hranljiivih sastojaka iz paprika, belog luka i drugih njegovih sastojaka gubi termičkom obradom prilikom pečenja ili kuvanja paprika.

loading...

Ajvar se pre svega koristi kao prilog uz jela kojima pored toga što daje pikantan ukus obezbeđuje i nadoknađuje neke vitamine i minerale u manjim količinama koje ta jela nemaju dovoljno ili ih ne sadrže uopšte. Sam po sebi ajvar nije lekovit i ne koristi se za lečenje određenih oboljenja, ali ja našao primenu u različitim vidovima ishrane. Najčešće se koristi kao dodatak i sastojak za jela i specijalitete sa piletinom, testeninama, sirom i raznim ostalim namirnicima.

Ajvar je najbolje jesti domaći i pripremiti ga po svom ukusu s obzirom na to da neki ljudi vole kad je ljući ili kiseliji dok nekima to smeta što važi i za dodavanje belog luka ili patlidžana čiji ukus nekima ne odgovara dok nekima prija. Najbitnije je to da sami stavljate sastojke koje hoćete kao i da prilagodite njihovu količinu. Velika prednost domaćeg ajvara je što u sebi nema indutrijske aditive koji su sami po sebi štetni po zdravlje, a takođe u velikoj meri uništavaju hranljive i lekovite sastojke.

Recepti za pripremu ajvara

Domaći ajvar sa crvenim pečenim paprikama i plavim patlidžanom

Za pripremu ovog domaćeg ajvara potrebno vam je 15 kg pečenih crvenih mesnatih paprika, tri kilograma plavog patlidžana, 300 ml jestivog ulja, sirće i so.

Paprike prvo ispecite na šporetu na plotni ili na roštilju, a potom ih poređajte u šerpu na koju ćete staviti poklopac kako bi se potparile. Nakon što se potpare sačekjate da se ohlade pa ogulite ljusku sa njih, a potom izvadite peteljke i semenke iz njih pa ih stavite u veću cediljku ili đevđir da se dobro iscede kako bi brže ukuvale.

Patlidžan operite i višak vode pokupite sa čistom krpom dok ne upije svaku kapljicu pa ga stavite u pleh i pecite oko pola sata u rerni na temperature od 200 stepeni. Nakon toga papriku i patlidžan sameljite na mašini za mlevenje mesa. Zatim u veliku šerpu za kuvanje uspite pola odnosno 150 ml ulja pa dodajte u njega paprika i patlidžan koje ćete kuvati na tihoj vatri oko sat vremena uz konstantno mešanje i povremeno dodavanje manje količine ulja. Po želji i ukusu pred kraj kuvanja možete dodati i sitno iseckan beli lik. Kuvano je kada se bude skuvana sok koga su paprika i patlidžan pustili što možete probati kašikom.

Nekoliko minuta pre nego što kuvanje bude gotovo dodajte sirće i so i kuvajte još desetak minuta. Ajvar sipajte u oprane i osušene tegle koje ćete prethodo zagrejati u rerni na temperaturi od 50 stepeni pa ćete ih nakon sipanja vratiti u rernu da zapečete ajvar odnosno da se na njegovom površinskom sloju uhvati korica. Nakon što se tegle ohlade poklopite i dobro zatvorite da izađe sav vazduh uz pomoć celofana koji ćete staviti ispod poklopca i gumice za tegle okolo. Ovako pripremljen ajvar je zdrav jer ne sadrži u sebi konzervans koji pored kuvanja dodatno uništava hranljive sastojke mada možete staviti i pola kesice konzervansa pred kraj kuvanja ako hoćete da budete sigurni da će ajvar imati duži rok trajanja ili ako niste sigurni da znate hermetički da zatvorite tegle i istisnete sav vazduh iz njih.

Domaći ajvar od pečenih paprika bez plavog patlidžana

Kao i svaki domaći ajvar i ovaj se pripema na skoor isti način kao i prethodni s tim što se ne stavlja plavi patlidžan pa je razmera sastojaka drugačija, a za ovaj recept potrebno vam je 30 kg pečenih crvenih paprika, litar ulja, so, 200 ml sirćeta i pola kesice konzervansa.

Takođe, nećete upotrebiti ceo litar ulja za kuvanje već ćete odvojiti 200 ml koje ćete kada ajvar bude kuvan zagrejati i premazati sa njime površinski sloj ajvara nakon čega ćete zatvoriti tegle. Konzervnas stavljate kao i uvek pred kraj kuvanja.

Pikantan ljuti ajvar sa renom i senfom

Za ljubitelje ajvara ljutkastog ukusa ovaj recept je pravi izbor, a za njegovu pripremu potrebno vam je dva kilograma paprika, 100 grama izrendanog rena, 300 ml ulja, kašika šećera, kašika i po soli, , 350 grama senfa, kašika esencije, pola kesice konzervansa.

Paprike operite i izvadite iz njih peteljke i semenke pa ih sameljite na mašini za mlevenje mesa nakon čega ćete ih pržiti na ulju oko 30 minuta na laganoj vatri. Potom dodajte u njih šećer, so, esenciju i ren, promešajte pa propržite dobijenu smesu još pet minuta, a kada se ohladi dodajte u nju senf i konzervnas pa dobro izmešajte da se svi sastojci sjedine i tako pripremljen ajvar sipajte u tegle zagrejane u rerni koje ćete potom hermetički zatvoriti kada se ajvar ohladi.

Ajvar sa barenim paprikama i plavim patlidžanom

Za ovaj ajvar potrebno vam je pet kilograma paprika, dva kilograma plavog patlidžana, po 250 grama soli i šećera, pola litra ulja, pola litra sirćeta i 300 ml vode. Paprike operite i izvadite iz njih peteljke i semenke pa ih isecite na sitnije komade, a plavi patlidžan oljuštite i takođe isecite na komadiće. U šerpu stavite sirće, šećer, so i vodu promešajte da se sjedine i kuvajte dok ne provri, a potom dodajte paprike i patlidžan i kuvajte sve dok u potpunosti ne omekšaju i počnu da se raspadaju, a zatim procedite tečnost od kuvanja pa paprike i patlidžan sameljite na mašini za mlevenje mesa pa ih propržite na ulju dok sok koji su pustili ne ispari nakon čega je ajvar pripremljen.

Sipajte ga u čiste i tople tegle, zagrejane u rerni na oko 60 stepeni koje ćete nakon sipanja ajvara ponovo vratiti u rernu i zagrejati dok se ne uhvati korica na njegovoj površini. Ostavite ih da odstoje tokom noći u rerni pa ih narednog dana hermetički zatvorite.

Ajvar sa paradajzom i peršunom

Za pripremu ovog ajvara potrebno vam je pet kilograma zrelog crvenog paradajza i pet kilograma crvenih mesnatih paprika, zatim po 400 ml ulja i voćnog sirćeta, 150 grama šećera, dve kašike soli, malo peršuna.

Skinite kožicu sa paradajza i poređajte ga u veću šerpu pa dodajte so, šećer, voćno sirće i ulje i sve dobro promešajte da se sastojci sjedine pa kuvajte oko 60 minuta na tihoj ili srednoj vatri. Potom dodajte papriku, iz koje ste pre toga odstranili semenke i peteljke i samleli je na mašini za mlevenje mesa, pa kuvajte još oko 15 minuta. Nakon toga dodajte šaku sušenog lista peršuna i promešajte sve da se sjedini, a zatim ajvar sipajte u prethodno zagrejane tegle u rerni koje ćete kada se ohlade hermetički zatvoriti.

Sponzorisano:

loading...
Loading...