Recepti

Domaći pekmez, marmelada i džem od jagoda – recepti, kako se pravi?

Kada pristignu prvi sunčani dani nakon hladne zime, ono što se prvo zacrveni u bašti jesu jagode. Omiljeno su voće mnogima, a naročito dečici, jer imaju divan izgled koji ih mami. Stariji takodje ne odoljevaju, već ih rado konzumiraju.

Osim što ih možete jesti u sirovom obliku, jagode možete koristiti za pripremu raznih poslastica. One su onaj ukusni deo brojnih kolača i torti, takodje sladoleda, palačinki, i svih ostalih poslastica. Jagode takodje možete preliti šlagom, pudingom, čokoladom ili šećerom, i tako se fino zasladiti.

Njihova jedina mana jeste ta što relativno brzo prodju, pa što iskoristimo tokom proleća, iskoristili smo. Svo voće i povrće je sezonsko, i najbolje je iskoristiti ga dok je tu. Ali, šta da radimo onda kada jagode prestanu da crvene…?

E, pa, moramo biti pametni koji dan unapred, pa od svežih jagoda napravimo ono što možemo da koristimo i zimi. Taj proizvod se zove marmelada, odnosno džem ili pekmez.

S obzirom na to da i jagode, kao i svo drugo voće, traju odredjeni period tokom lepog vremena, bilo bi lepo da ih iskoristimo i od njih napravimo džem, koji ćemo kasnije jesti i tokom hladni zimskih dana. Veoma se jednostavno pravi, a takodje je još jedna odlična poslastica od jagoda.

I sam džem možete koristiti za pripremu kolača, torti i ostalo, a možete ga jesti za doručak uz tost hleb, i slično. Onda kada nemate ništa slatko a dodju iznenadni gosti, neće vam biti potrebna druga poslastica sem džema, to jest marmelade.

U nastavku teksta saznajte kako da napravite džem, pekmez i marmeladu od jagoda na najjednostavniji način. Razlike su male, što u pripremi to i u ukusu, ali jedno je sigurno – nećete moći da im odolite!

Domaći džem od jagoda

Potrebni sastojci:

  • 1 kilogram jagoda
  • 500 grama šećera

Način pripreme:

Jagode najpre očistite od petiljki pa ih lepo operite, zatim ih ubacite u blender i napravite od njih kašu. Možete ih izgnječiti i uz pomoć štapnog miksera, ili uz pomoć gnječilice za pire. Svakako je potrebno da dobijete gustu kašu, bez većih delova jagoda.

Sada tu kašu od jagoda stavite u odgovarajuću šerpu, ringlu uključite na najnižu temperaturu pa stavite jagode da se kuvaju. Nije potrebno dodavati vode ni bilo šta, jer će se jagode kuvati u svom soku.

Nako nekih pola sata dodajte šećer, pa sada neprestano mešajte kako džem ne bi zagoreo. To bi trebalo da bude za nekih 15ak minuta, odnosno onda kada se sav šećer dobro otopi i kada džem postane gust. Znaćete da je gotovo kada prodjete varjačom kroz džem, a smesa se ne spoji odmah nego se vidi dno šerpe.

Tada sklonite šerpu sa ringle, pa dok se džem malo prohladi sterilišite tegle. Džem sipajte u pripremljene tegle, dobro zatvorite pa umotaje u ćebe i ostavite da se ohlade na dnevnoj temperaturi. Nakon toga odložite u frižider ili na neko hladnije mesto.

Savet +

Kao što možete videti džem od jagoda se priprema veoma jednostavno. Prednost ovog džema jeste ta što se ne dodajte nikakav konzervans, niti bilo šta od tih štetnih dodataka. Sve što je potrebno jesu jagode, i manja količina šećera. To je sasvim dovoljno da se napravi ukusan džem.

Ono što je bitno kod pripreme jeste, najpre, odabir zdravih i sočnih jagoda. Pazite da ne ubacite neku trulu, jer to džem može pokvariti bukvalno odmah. Zato vodite računa o tome kakve jagode birate, a ako ima nekih trulih delova dobro ih očistite. Jagode takodje lepo operite u nekoliko voda, naročito ako ste kupili na pijaci ili u marketu, gde postoji velika šansa da su prskane ili zaprljane.

Razlika izmedju pekmeza i džema je samo u načinu pripreme, ali i u dodatoj količini šećera. Kod džema je potrebna manja količina, zato što se jagode blendiraju odnosno pretvaraju u kašu. Kod pekmeza je malo drugačije, a evo recepta:

loading...

Domaći pekmez od jagoda

Potrebni sastojci:

  • 1 kilogram jagoda
  • 1 kilogram šećera

Način pripreme:

Nakon što se očistili i oprali jagode, rukama ih blago izdrobite. Potrebno je da ostanu delovi jagoda koji će se kasnije osećati kroz pekmez. Tako izdrobljene jagode stavite da se kuvaju u odgovarajućoj šerpi, na tihoj vatri.

Nakon nekih pola sata, kada se jagode malo ukuvaju, dodajte šečer i sada mešajte neprestano kako ne bi zagorelo. Pekmez se takodje brzo ukuva, pa je potrebno da često mešate jer će u suprotnom zagoreti.

Kada tokom mešanja osetite da pekmez postaje sve gušći, a to bi trebalo da bude nakon nekih 15 minuta, isključite ringlu. Sklonite šerpu sa nje, pa dok se pekmez malo ne ohladi, sterilišite tegle. Zatim džem sipajte u spremne tegle, dobro zatvorite pa umotajte u čistu krpu i ostavite da se ohladi na sobnoj temperaturi. Nakon toga tegle odložite u friz ili na neko hladnije mesto.

Savet +

Kao što možete da vidite, proces pripreme je veoma sličan. Razlika je samo u dodatoj količini šećera, jer je pekmez nešto sladji, a takodje se kroz pekmez osećaju komadi jagoda.

Za odabiranje jagoda važi isto, potrebno je da one budu zrele i sočne, ali nikako trule jer kao takve lako mogu pokvariti pekmez, i to za kratko vreme. Isto ih dobro operite i lepo očistiti od petiljki i lošijih delova, pa tek onda kuvajte.

Malopre smo zaboravili da napomenemo da je proces hladjenja na dnevnoj temperaturi veoma bitan, jer to takodje produžava rok džemu, odnosno pekmezu. Nikako nemojte topao pekmez stavljati u frižider, već umotajte u ćebe, krpu, pa ostavite se sam postepeno ohladi. Tek onda odložite u frižider ili špajz.

Još jedna bitna stvar jeste ta da se ne morate striktno držati recepta, odnosno, ne morate praviti pekmez od samo kilogram jagoda. Slobodno kuvajte veću količinu, ako želite da bude više tegli. Od kilogram jagoda bude otprilike 2 tegle, pa ako smatrate da je to malo, onda pripremite veću količinu.

Svakako je bitno samo da razmera bude 1:1, kada je u pitanju priprema pekmeza, i 2:1 kada je priprema džema u pitanju.

Pošto se džem, pekmez i marmelada pripremaju kako bismo i zimi mogli da konzumiramo jagodice, onda pripremite veću količinu pa odložite u špajz. Svakako ne morate preterivati, kako vam se ne bi pokvarili, ne zaboravite da ne sadrže konzervanse niti bilo šta slično, pa ne mogu trajati po nekoliko godina, već samo tokom jedne zime.

Domaća marmelada od jagoda

 Potrebni sastojci:

  • 1 kilogram jagoda
  • 400 grama šećera
  • 2 vanilin šećera
  • 1/2 limuna
  • 1 kesica želatina u prahu

Način pripreme:

Dobro operite i očistite jagode, a onda ih izbelndirajte, ili izgnječite uz pomož štapnog miksera ili po mogućstvu. Svakako je bitno da se napravi tečna kaša od njih, bez nekih većih komadića jagoda.

Limun iscedite tako da dobijete njegov sok, pa zatim izrendajte i malo njegove korice. Sada u odgovarajućoj šerpi pomešajte jagode sa sokom i koricom od limuna, dodajte šećer, promešajte, pa ostavite da se sve zajedno kuva na umerenoj temperaturi.

Kada smesa provri, smanjite temperaturu na najniže, a onda uz povremeno mešanje kuvajte dalje još najmanje pola sata. Nakon tih pola sata, pripremite želatin prema uputstvu sa njegove kesice, a onda dodajte u smesu od jagoda. Još jednom sve lepo promešajte, pa isključite ringlu.

Sklonite šerpu sa nje, pa dok se ona hladi sterilišite tegle. Nakon toga sipajte marmeladu u tegle, dobro zatvorite pa ostavite da se ohladi na umerenoj temperaturi. Odložite potom tegle u špajz, frižider, odnosno na neko hladnije mesto.

Savet +

Marmelada je možda najukusnija, i za nijansu teža za napraviti. Ne mislimo zaista teška, jer, kao što možete zaključiti gotova je za nekih sat vremena, a i sam proces pripreme je prilično jednostavan.

Dodatak želatina daje marmeladi taj izgled koji ona i ima zapravo, i po čemu se razlikuje od džema. Za odabir jagoda važi isto, kao i njihovo pranje i pripremanje pre samog kuvanja. U marmeladu ide takodje manje šećera jer se jagode prave najpre u kašu.

Kako sterilisati tegle?

Kroz tekst ste mogli da primetite da kažemo da sipate u sterilisane tegle, a šta to zapravo znači?

Sigurno je da tegle dobro operete pre nego što sipate džem, ali samo pranje toplom vodom nije dovoljno. Preporučujemo da tegle operete isključivo toplom vodom, ako su samo blago zaprljane, ili nekim neutralnim deterdžentom ako su mnogo prljave.

Nakon toga rernu zagrejte na 100 stepeni, a mokre tegle poredjajte na čist pleh. Taj pleh sa teglama stavite u rernu, i ostavite da se tegle skroz osuše. Na taj način će se sterilisati i biti potpuno čiste. Pazite da ne popucaju, pa ih nemojte držati u rerni predugo, već samo nekih 10-15 minuta, koliko je potrebno da se one skroz osuše.

Taj proces sterilizacije je bitan jer i to takodje produžava rok trajanja džema, odnosno marmelade. Kada su tegle čiste, jagode fino odabrane i proces pripreme uspešno obavljen, nema mesta za brigu o tome da će vam se džem brzo pokvariti.

Ako pravite manje količine, preporučujemo da džem držite u frižideru, jer je tu najniža temperatura. Svakako kada otvorite teglu nakon toga je držite u frizu, jer je tako bezbednije.

Domaći džem od jagoda sa konzervansom

Ako niste ljubitelj zimnice bez konzervansa, u šta džem i marmelada od jagoda spadaju, onda svakako možete napraviti i verziju u kojoj se koristi konzervans. Svakako da će džem malo duže trajati, ali to opet nije nužno. Sve zavisi od načina pripreme, i pre svega od načina čuvanja. I dalje tegle morate držati u frižideru ili špajzu, jer je niska temperatura zadužena za očuvanje dugotrajnosti.

Preporučujemo verziju bez konzervansa, ali ako želite da pripremite sa njim, tu smo da vam ponudimo najjednostvniji recept.

Potrebni sastojci:

  • 2 kilograma jagoda
  • 1.2 kilograma šećera
  • Sok od 1/2 limuna
  • 1/2 kesice konzervansa

Način pripreme:

Takodje odaberite dobre jagode, bez trulih delova, a onda ih očistite od petiljki i lepo operite u nekoliko voda. Nakon toga, u odgovarajućoj šerpi, stavite jedan red jagoda. Zatim sipajte red šećera, opet red jagoda, pa red šećera. Šerpu preklopite pa ostavite da mešavina odstoji preko noći.

Sutradan, u toku dana, stavite da se jagode kuvaju. One će u toku noći otpustiti sok, pa ih ujutru samo stavite na umerenoj temperaturi da se polako kuvaju. Povremeno mešajte i skidajte penu sa vrha, a pred kraj kuvanja mešajte skoro neprestano kako ne bi zagorelo.

Kada varjačom prodjete kroz džem i vidite dno šerpe, znači da je gotovo. Tada dodajte konzervans i sok do limuna, promešajte, pa isključite ringlu. Ostavite šerpu na ringli dok se ona skroz ne ohladi, to je taman nekih 5-10 minuta, koliko je potrebno da se sve dobro sjedini i da konzervans deluje.

Sada topao džem sipajte u sterilisane tegle (gore u tekstu objašnjeno kako sterilisati), dobro zatvorite pa ostavite da se tegle ohlade na sobnoj temperaturi. Nakon toga odložite u špjaz, i to bi bilo to.

Sponzorisano:

loading...
Loading...