Recepti

Beskvasni hleb – recepti za hleb bez kvasca

Nutricionisti sve češće preporučuju beskvasni hleb, tvrdeći da je baš takav hleb jedini zdrav i pogodan našem organizmu. Iako kvasac doprinosi onom finom vazdušastom izgledu i mekoći, sve više istraživanja pokazuju da on ne utiče dobro na naše zdravlje.

Naime, kada biste jeli kvasac zasebno, onda biste od njega iskoristili ono najbolje, a kvasac kao zasebna namirnica izuzetno je bogat mineralima, takodje vitaminima grupe B, kao i aminokiselinama koji ga čine namirnicom bogatom proteinima. Dakle, kvasac kao kvasac ne šteti našem zdravlju, već naprotiv.

Problem dolazi onda kada ga kombinujete sa brašnom, naročito pšeničnim belim. Kada se testo mesi, kvascu se dodaju šećer i brašno, a oni aktiviraju njegovu lošu stranu, te on postaje jako štetan. Tačnije, prilikom aktivacije javlja se vrenje, koje kasnije stvara probleme našem digestivnom traktu.

Pritom se ta smesa koju pojedemo lepi za zidove naših creva i na taj način sprečena je apsorpcija nutrijenata.

Sve to može da dovede do pojave jedne od toksičnih gljivica, kandide, jer ona voli kiselu sredinu organizma. Ona se stvara upravo velikim unosom belog brašna i šećera, a u kombinaciji sa kvascem, koji je i sam gljivica, situacija može da postane još gora. Izaziva brojne probleme probave, a samim tim može uticati na rad ostalih organa, jer je u našem organizmu sve povezano.

Pa tako, došli smo do zaključka da za dobar i zdav hleb nije potreban kvasac. A kako da napravite mekan, sočan i ukusan hleb bez kvasca, saznajte u tekstu dalje…

Beskvasni hleb sa sodom bikarbonom

Idealna zamena za kvasac jeste upravo soda bikarbona. Zapravo, ona je jedini način da pripremite zdrav hleb. Možete iskoristiti običnu sodu iz kesice, a možete u prodavnicama zdrave hrane nabaviti sodu bez aluminijuma, koja je još zdravija te još povoljnije utiče na naše zdravlje.

Potrebni sastojci:

  • 250 grama ražanog brašna
  • 250 grama speltinog brašna
  • 1 kačikica soli
  • 1 kašičica sode
  • 2 kašičice soka od limuna
  • 3 kašike maslinovog ulja
  • 500 militara tople vode

Postupak pripreme:

Umesto ražanog i speltinog brašna možete iskoristiti brašno po vašem ukusu. Uvek preporučujemo brašna od celog zrna žitarice, zbog toga što su ona daleko zdravija i pogodno utiču na naš digestivni trakt. Vi odaberite brašno koje vama odgovara.

Da biste dobili hleb, potrebno je da u odgovarajućoj činiji, najpre pomešate sve suve sastojke. To jest, pomešajte obe vrste brašna, zatim dodajte malo soli i sode bikarbone. Izmešajte, a onda dodajte sok od limuna i ulje. Ponovo malo promešajte, pa postepeno dodajte vodu i mesite testo.

Ukoliko koristite navedene vrste brašna, testo neće biti tako mekano kao sa pšeničnim brašnom, ali je i dalje potrebno da se mekoća oseća, kao i da se ne lepi za prste, već da se lepo formira. Po potrebi dodajte manje ili više vode, ili možda još malo brašna.

Sve to zavisi koje brašno koristite i koliko je ustinjeno ili krupno. Vremenom ćete osetiti pravu meru.

Umešen hleb ostavite da odmori nekih 10 minuta, mada to nije nužno ako nemate vremena. Uvek je bolje da malo odstoji, kako bi se sastojci povezali i kako bi hleb bio mekši.

Hleb kasnije formirajte po ukusu, možete podeliti i na više lepinjica, pa zapecite na 200 stepeni. Gotov hleb izvadite iz rerne odmah, pa umotajte u čistu krpu i ostavite da se malo prohladi i dodatno omekne, potom poslužite.

***Umesto sode bikarbone možete iskoristiti prašak za pecivo, medjutim, uvek preporučujemo sodu jer je zdravija, a naročito u kombinaciji sa limunovim sokom. To je siguran način da hleb fino naraste, bude mekan i zdrav.

Beskvasni hleb sa jogurtom

Birajte jogurt koji ima 3.2% mlečne masti, jer je on najzdravija varijanta. Kao takav, doprineće nutritivnoj vrednosti hleba, pritom će doprineti ukusu i onom vazdušastom, finom izgledu.

Potrebni sastojci:

  • 200 g speltinog brašna
  • 200 grama ražanog brašna
  • 2 kašike mlevenog lana, susama i semenki suncokreta
  • 1 kašičica morske soli
  • 1 kašičica sode bikrabone
  • 300 mililitara jogurta
  • 2 kašike maslinovog ulja

Postupak pripreme:

U odgovarajućoj vangli pomešajte obe vrste brašna, semenke, so i sodu bikarbonu. Izmešajte, a onda dodajte jogurt i maslinovo ulje. Sada polako mešajte testo, najpre kašikom da se sastojci sjedine, a onda krenite da mešate rukom.

Testo bi trebalo da bude fino mekano, ali da se odvaja od ruku. Formirajte ga, premažite sa još malo ulja pa ostavite da odstoji najmanje 15minuta. Nakon toga ponovo oblikujte kako vama odgovara, te pecite u zagrejanoj rerni na 200 stepeni.

Gotov hleb umotajte u čistu krpu i ostavite da se prohladi i dodatno omekne, pa tek onda poslužite.

loading...

 

Beskvasni hleb od ovsenog brasna

Ovas bi trebalo da koristimo što češće, u raznim varijantama. Jedna od njih je svakako da napravimo ukusan i zdrav hleb uz pomoć ovsenog brašna, te tako obogatimo svoj obrok na praivi način. Uz njega jedite malo ribe ili salate obilno posute maslinovim uljem, i dugo ćete ostati siti.

Potrebni sastojci:

  • 2 šoljice ovsenog brašna
  • 1 kašičica sode bikarbone
  • Prstohvat soli
  • Mešavina semenki lana, susama i kima
  • 1 kašičica mlevenog badema
  • Origano po ukusu
  • 2 šoljice tople vode

Postupak pripreme:

U činiji pomešajte ovseno brašno i sodu, takodje dodajte malo soli po ukusu. U secku ili blenderu sameljite semenke pa pomešajte sa bademom, i dodajte u činiju. Na kraju dodajte i malo origana po ukusu, ili nekog drugog začina pa izmešajte.

Sada dodajte vode, pa rukama mesite testo. U zavisnosti od toga koji je tip brašna, itd, moraćete da dodate još malo vode, ili još malo brašna.

Potrebno je da testo bude mekano, ali da se odvaja od ruku. Lepo ga formirajte, stavite na pleh pa pecite na 200 stepeni dok fino ne zamiriše i porumeni. Izvadite potom i umotajte u krpu da se malo “zaduši”, pa tek onda secite i uživajte u ukusu.

Beskvasni hleb od spelte

Speltino brašno je idealno za pripremu beskvasnog hleba, i hleba inače. Razlog tome jeste taj što je po sastavu najsličnija pšeničnom brašnu, tačnije, mesi se jednako lako i testo bude zaista fino mekano. S tim da je spelta daleko zdravija, pa tako dobijate lepo i korisno u isto vreme.

Potrebni sastojci:

  • 500 grama speltinog brašna
  • 1 prašak za pecivo (ili 2 kašičica sode)
  • 1 kašičica morske soli
  • 3 kašike maslinovog ulja
  • oko 300 mililitara tople vode

Postupak pripreme:

Pomešajte speltino brašno sa pecivom, solju i uljem pa izmešajte. Postepeno dodajte vodu i mesite testo. Po ukusu možete dodati neke semenke ili začine.

Umesite testo koje je mekane strukture, ali se ne epi za ivice vangle ni prste. Premažite maslinovim uljem pa ostavite da odstoji neko vreme, kako bi kasnije bio mekši. Možete ga odmah peći ako nemate vremena, ali kada odstoji ipak bude malo ukusniji.

Pa tako, nakon nekih pola sata, testo prebacite na pleh, oblikujte po ukusu pa zapecite na 200 stepeni. U zavisnosti od toga kakvog je oblika, odnosno da li je deblji ili tanji, peći će se oko pola sata. Gotov hleb umotajte u čistu krpu, ostavite da se malo prohladi, pa poslužite.

Beskvasni hleb od heljde

Heljdino brašno, iako najteže za upotrebu, smatra se daleko najzdravijim. Bez glutena je, te tako ovaj hleb mogu jesti svi, bez bojazni o pojavi alergije, povećanja telesne težine i slično. Uz malo prakse, odnosno redovne upotrebe, naučićete već kako funkcioniše. Evo malo pomoći…

Potrebni sastojci:

  • 200 grama heljdinog brašna
  • 1 kašičica sode bikarbone
  • 1 kašičica morske soli
  • 2 kašike maslinovog ulja
  • Oko 150 mililitara tople vode

Postupak pripreme:

Brašno pomešajte sa sodom i soli, pa dodajte maslinovo ulje. Postepeno dodajte i vodu, pa mesite testo. Neće odmah biti dobre strukture, ali potrebno je svakako da ga oblikujete. Vanglu prekrijte alu folijom pa testo odložite u friz.

Neka odstoji nekih pola sata, nakon čega će postati pomalo gumeno testo. Tada ga premesite na brašnjavom stolu, pa oblikujte lepo sada. Oblikovano testo stavite na pleh, pa zapecite u prethodno zagrejanoj rerni na 200 stepeni.

Pazite da ne prepečete, biće dovoljno od 20 do 30 minuta, u zavisnosti od vaše rerne. Tada hleb izvadite, umotajte u krpu pa ostavite da malo odmori, nakon čega ga sečete i uživate u ukusu.

Beskvasni hleb od integralnog pšeničnog brašna

Integralno pšenično brašno je takodje idelana zamena običnom belom, a razlika jeste u tome što se integralno pravi od celog zrna pšenice, te tako zadržava potrebne nutrijente. Belo brašno je mnogo puta preradjeno, tako da u zrnu nije ostalo ništa. U tome je razlika, i to veoma značajna.

Potrebni sastojci:

  • 500 grama integralnog pšeničnog brašna
  • 1 kašičica sode bikarbone
  • 1 kašičica peciva
  • 1 kašičica morske soli
  • Semenke po ukusu
  • 3 kašike maslinovog ulja
  • Oko 400 mililitara vode

Postupak pripreme:

Brašno pomešajte sa sodom, pecivom i morskom solju. Odmah dodajte i semenke ukoliko želite, a uvek preporučujemo lan i susam kao sjajan dodatak. Izmešajte, a onda dodajte ulje i vodu pa mesite testo.

Neka bude mekane strukture, ali svakako neće biti jednako mekano kao kada se mesi sa običnim belim brašnom. Integralno je za nijansu tvrdje. Svakako je potrebno da se napravi ujednačeno i kompaktno testo, koje se ne lepi za prste.

Ostavite ga da odstoji i postane još mekanije, te kasnije oblikuje po želji i pecite na 200 stepeni. Korica će biti prilično tvrda, ali nakon pečenja umotajte u krpu i ona će omekšati. Sredina je izuzetno mekana, te to ovaj hleb čini izuzetno ukusnim.

…Verujemo da ćete se snaći u pripremi, te vremenom zavoleti zdrave hlebiće koji se, kao što možete primetiti veoma lako prave. Nije potrebno nikakvo čekanje ukoliko nemate vremena, a sam hleb umesi se za samo par minuta. Pritom je zdravo! Zar postoji bolje rešenje?

Sponzorisano:

loading...
Loading...