Nutricionisti i lekari preporučuju paradajz u ishrani svakodnevno, jer je izuzetno bogat nutrijentima koji su potrebni našem organizmu kako bi normalno funkcionisao. Već njegova boja govori o tome za šta bi trebalo da ga koristimo – crvena boja označava zdravlje i snagu.
Svakako je najpoželjnije jesti ga u sirovoj varijanti, ali, znamo da nam paradajz nije dostupan tokom cele godine. Mislimo na onaj zdravi, organski uzgajan paradajz, koji je jedini dobar i poželjan u ishrani.
Dok je sezona paradajza trudite se da ga jedete u sirovoj varijanti, a u kombinaciji sa drugim sirovim povrćem, kako biste upotpunili svoju ishranu. Osim u toj varijanti, paradajz možete iskoristiti da pripremite zdrave domaće proizvode, koje ćete moći da konzumirate i zimi.
Onda kada se uželite sočnog ukusa paradajza, leta i bašte, samo skoknite do vašeg špajza i oživite sećanja.
U tekstu dalje saznajte kako da napravite ukusan i izuzetno zdrav paradajz sok, koji je odličan izvor nutrijenata takodje, te se kao takav preporučuje u ishrani, kako odraslih tako i dece.
Kako napraviti kuvani paradajz?
Da krenemo od početka…
Najpre bi bilo poželjno reći nešto o domaćim proizvodima, odnosno o njihovim prednostima za zdravlje. Naime, svi znamo da je lakše otići do prodavnice i kupiti par flaša soka od paradajza. Ali, da li svi znamo da taj kupovni paradajz može biti više štetan nego koristan.
Da biste dobili kvalitetan sok od paradajza potrebno je da koristite kvalitetan paradajz, odnosno onaj koji nije tretiran kojekakvim pesticidima koji se dugo zadržavaju u njemu i tako prenose dalje na proizvod. Dakle, organski, neprskani paradajz je odličan izbor.
Da li većina proizvodjača koristi kvalitetan paradajz za pripremu? Možda da, ali možda i ne…Vi to ne možete da znate. Ali, onda kada napravite vaš proizvod, sigurno znate šta ste koristili i da li su svi sastojci tog soka zdravi.
Ljudima koji žive u gradu svakako je teško pronaći kvalitetan proizvod, bilo da je reč o paradajzu ili nekoj drugoj biljci. Ipak, kada god ste u mogućnosti, potrudite se da koristite domaće proizvode koji će služiti vama i vašem zdravlju. Kupujte na pijaci kod proverenih ljudi, ili kod ljudi sa sela koje poznajete.
Sada kada smo razrešili dilemu oko kvaliteta paradajza (naravno, na vama ostaje izbor) možemo reći da kuvani paradajz možete pripremiti na nekoliko načina.
Ukoliko želite da ga pripremite za zimu, možete ga pripremiti sa i bez konzervansa. Opet je zdravija varijanta ona bez konzervansa, ali ako želite da pripremite više flaša i budete sigurni da se neće pokvariti, možete iskoristiti konzervans kao garanciju.
Možete sok od paradajza pripremiti i u sirovoj varijanti, ali on tada ne može dugo da stoji već ga morate iskoristiti u roku od par dana. Čist, sveži sok od paradajza je svakako veoma zdrav, ali, nemamo uvek svež paradajz pa je to samo privremeni način konzumiranja.
Sok od paradajza bez konzervansa
Neophodni sastojci za pripremu su:
- 10 kilograma paradajza
- 500 mililitara ulja
- 3 kašike soli
- Peršun, biber i ljuta papričica po ukusu
Postupak pripreme:
Za pripremu soka od koristi vam može biti mašina koja odvaja kožicu od mesnatog dela paradajza, jer je to potrebno da uradite. Dakle, najpre dobro operite paradajz, potom mu skinite kožicu. Iako skidate kožicu, potrebno je oprati paradajz kako bi bio potpuno čist.
Očišćen paradajz potom sameljite na mašinici, tako da dobijete čistu, gustu kašu od paradajza. Sipajte je u šerpu u kojoj nameravate da kuvate sok.
U kašu odmah dodajte ulje, zatim so i seckane papričice ukoliko želite da sok bude ljut. Njih možete izostaviti svakako, ukoliko niste ljubitelj ljutih ukusa. Ipak, pomalo daju aromu te možete dodati barem pola jedne male papričice.
Sada stavite šerpu na ringlu da se paradajz kuva. Tačnije, potrebno je samo da proključa, jer je takav paradajz najzdraviji. Naime, ukoliko se duže kuva gubi sva svojstva, a samo jedno ključanje pomoći će paradajzu da ispusti odredjene nutrijente koje naš organizam bolje vari kao takve. O tome u tekstu dalje.
Dakle, čim sok baci prvi ključ sklonite šerpu sa ringle. U sok sada možete dodati malo peršuna i bibera po ukusu. Ostavite da se malo prohladi, a vi za to vreme pripremite flaše. Potrebno je da ih prethodno sterilišete. Sterilizacija flaša je od velike važnosti jer produžava rok trajanja soku, pa tako ovaj korak nemojte preskočiti.
Kako se sterilišu flaše?
Potrebno je da najpre budu potpuno čiste, a ukoliko imate zaprljane flaše, onda ih dan pre operite lepo sa deterdžentom. Sada, pre nego što sipate sok, flaše samo isperite još jednom pod mlazom tople vode (bez deterdženta!) pa ih poredjajte na odgovarajući pleh. Rernu zagrejte na 100 stepeni pa ubacite pleh i ostavite da se flaše osuše unutra.
To bi trebalo da bude gotovo kroz nekih 15 minuta. Pazite da ne ostanu predugo kako ne bi popucale, ali je potrebno da se skroz osuše i tako sterilišu.
…Sada u sterilisane flaše sipajte topao sok, potom ih dobro zatvorite. I to takodje produžava rok trajanja, pa ih zato najpre zatvorite celofanom pa onda i odgovarajućim čepovima. Umotajte flaše u ćebe zatim i ostavite da se sok skroz ohladi na dnevnoj temperaturi, tek onda odložite u špajz i držite tamo do upotrebe.
Kada jednom otvorite flašu, držite je u frizu jer to može produžiti rok trajanja, a sok ipak iskoristite u roku od nedelju dana.
Sok od paradajza sa konzervansom
Neophodni sastojci za pripremu su:
- 30 kilograma paradajza
- 5 kašika soli
- 3 kesice konzervansa
Postupak pripreme:
Priprema je slična, dakle, paradajz najpre lepo operite potom oljuštite i očistite. Isecite na manje komade pa sameljite na mašinici za mlevenje.
Samleveni paradajz preručite u odgovarajuću šerpu, pa stavite da se kuva na umerenoj temperaturi. Sada će sok malo duže da se kuva, a opet u zavisnosti od vaše rerne, vreme nije odredjeno. Znaćete da je dobro ukuvan kada se smanji za otprilike 2-3cm, a to bi trebalo da bude za nekih sat vremena. Mešajte povremeno kako ne bi zagorelo, i nemojte povećavati temperaturu jer paradajz može lako da zagori, naročito ukoliko je šerpa malo starija.
Tada paradajzu dodajte so i konzervans, promešajte, pa ostavite da se sve zajedno ukuva još 1-2 minuta. Potom sklonite sa ringle, pa dok je još topao sok, sipajte ga u sterilisane flaše i dobro zatvorite. Umotajte u ćebe pa ostavite da se hladi na dnevnoj temperaturi.
Odložite potom sok u špajz i čuvajte do otvaranja. Ovako pripremljen sok bi svakako morao duže da traje, naročito ako ispratite sve korake, neće biti problema da stoji i do 2 godine.
Ovom soku takodje možete dodati neke začine po ukusu, biber, peršun, ljutu papričicu i slično. Ukus je dosta intenzivniji, pa tako možete pripremiti pola pola, pa ko šta voli neka to pije.
Sok od paradajza kao lek
Paradajz je najpoznatiji kao dobar antioksidans jer sadrži visok procenat likopena. Kao takav paradajz čuva naš kardiovaskularni sistem, zatim nervni sistem, a takodje nas štiti od svih štetnih spoljnih uticaja, te tako štiti i naš imunitet.
Bogat je brojnim mineralima i vitaminima, a najzastupljeniji su vitamini grupe C i B, dok od minerala poseduje gvoždje, zatim magnezijum, kalijum i kalcijum.
Pripremom soka paradajzu ne oduzimate puno, naročito ako pravite onu prvu verziju. Istraživanja pokazuju da je paradajz najzdraviji kada se blago prokuva, jer tada likopen naš organizam bolje usvaja…
Sok od paradajza utiče na:
Stvaranje eritrocita – Sok od paradajza se preporučuje anemičnim, odnosno malokrvnim osobama, je podstiče proizvodnju zdravih eritrocita. Na taj način popravlja našu krvnu sliku, a sve to ima ogroman značaj za zdravlje. Anemija i slična oboljenja umeju da budu veoma uporna i teška, a uz pomoć soka od paradajza postepeno možete prevazići sve te probleme.
Zdravlje jetre – Podstiče izbacivanje toksina koji se nakupljaju u našem organizmu, te tako opterećuju jetru, bubrege i čitav digestivni trakt. Konzumiranjem soka od paradajza pomoći ćete vašem organizmu da izbaci sve štetne toksine i oslobi vaš organizam, i na taj način spreči pojavu brojnih bolesti.
Pritisak – Bilo da imate visok ili nizak pritisak, sok od paradajza se preporučuje u oba slučaja. Kako utiče na normalnu proizvodnju krvi, te opšte zdravlje organizma, tako i krvni pritisak dovodi u balans. Oslobadja holesterola, čisti arterije i čini ih elastičnim.
Kardiovaskularni sistem – Dovodjenjem pritiska u normalu, smanjenjem holesterola i slično, sok od paradajza utiče na naše srce. I to na pravi način, tako što ga štiti i omogućuje njegov normalan rad. Kako je sve u organizmu povezano, redovna upotreba soka od paradajza održaće zdravlje čitavog organizma.
Povećanje energije – Kada smo zdravi srećni smo, i kada smo srećni zdravi smo. I to je u vezi, a sok od paradajza podstiče i fizičko i mentalno zdravlje. Onda kada se osećate neraspoloženo, odradite jedan mali trening te se pokrenite, zatim popijte čašu soka od paradajza i eto snage za čitav dan.
…Osim što pozitivno utiče na zdravlje, sok od paradajza je ukusan i okrepljuje naš organizam. Možete ga piti uz bilo koji obrok, a možete i rano ujutru kako biste pokrenili vaš dan na pravi način. Dobar je posle treninga jer vraća minerale i ostale nutrijente koje je organizam tokom vežbanja izgubio, pritom gradim mišićnu masu.
Možete da koristiti kao dodatak jelima umesto kupovnog paradajz soka, a možete ga piti kao dodatak jelu ili zasebno, kada želite da se osvežite i hidrirate vaš organizam. Povod nije bitan, bitno je da redovno upotrebljavate sok od paradajza u ishrani!