Recepti

Domaći pekmez, marmelada i džem od breskve – recepti kako se pravi

Drvo breskve, zajedno sa svojim istoimenim plodovima, pripada familiji ruža. Prema mišljenju mnogih, breskva je jedna od najmirišljavijih i najukusnijih voćki na svetu. Njeno poreklo jeste država Kina, gde se breskva i dan danas najviše uzgaja.

Pored toga što predivno miriše, ovo voće ima i predivan ukus, veoma je sočno i zdravo, bogato vodom i nutritivnim sastojcima. Pokazano je da breskve mogu da sadrže i do 90% vode, dok ostatak od oko 10% čine ugljeni hidrati.

Sadržaj masti i belančevina u breskvama je nizak. Iako sadrže ugljene hidrate, na 100 grama breskve ima samo 40 kalorija, pa se zato ubraja u niskokalorično voće. Od ostalih nutritijenata, plodovi ovog rumenog mirišljavog voća sadrže i vitamin C i beta karoten, a jedni su od retkih i koji sadrže selen u sastavu od minerala. Minerali koji dominiraju jesu kalijum, kalcijum, fosfor i magnezijum.

Džem od breskve

Tokom leta, kada su velike vrućine, možemo uživati u svežim, sočnim plodovima breskvi. Pa, postavlja se pitanje, kako sačuvati breskve od zaborava i tokom zimskih meseci, već ih stalno imati u svom domu i svakodnevno se njima sladiti. Jedan od načina jeste i da se pripremi ukusni džem od breskve koje iskusne domaćice prave godinama u okviru zimnice koju pripremaju za svoje najmilije.

Namaz od breskvi se danas koristi u mnoge svrhe. Najpre je to za mazanje na hleb, sa puterom ili bez. Može se jesti kao obrok, izutra i uveče, uz toplo ili hladno mleko, kafu, kakao, čaj.

Takođe, mnogima pekmez služi i kao užina, tj kao poslastica između obroka ili za slast nakon obroka. Pojedinima je gušt uzeti natašte kašiku džema, ili se zasladiti istom nakon ručka, dok pojedinci ipak biraju da džem namažu na palačinke.

Tokom zimskih meseci, vrsnim domaćicama neće pasti teško da naprave kolače i premažu ih džemom, da umese masna testa, kiflice ili buhtle, salčiće ili vanilice za vredne radnike sa njive ili promrzle goste sa puta.

Recept 1

Priprema ove jednostavne poslastice koja vam može poslužiti kao idealan doručak namazana na hleb zajedno sa maslacem, jeste veoma jednostavna. Sve što je potrebno jeste da nabavite 5 kilograma breskvi, najbolje na pijacu ili supermarketu, od pouzdanog prodavca, zrele, mirišljave i sa bojama koje se prelivaju. Da biste dobili ukusan džem, biće vam potrebno i kilogram šećera, kao i jedan limun.

Priprema ovog ukusnog džema teče tako što se najpre u jednu veću šerpu poređaju oljuštene, prepolovljene breskve kojima je odstranjena koštica, a potom se pospu sa šećerom i to se izmeša. Ukoliko ne volite preslatke džemove, vi po sopstvenom ukusu i ne morate stavljati sav šećer, već na primer pola mere. Nakon što ste to uradili, promešajte breskve i šećer, prelijte sokom od jednog limuna i ostavite da odstoji sat vremena.

Nakon sat vremena krenite sa kuvanjem svog džema. Kuvajte dok ne proključa uz kontinuirano mešanje, i kuvajte dok ne dobijete gustu smesu kakva je inače konzistencija džemova. Nakon što skuvate džem, skinite ga sa rerne, prohladite, a potom punite svoje prethodno dobro oprane tegle.

Da bi džem duže stajao, tj da bi mogao poslužiti kao prava zimnica, poklopljene tegle možete ubaciti u rernu i 10 minuta na 170 stepeni, možete zapeći svoj džem. Tako, on će biti spreman za hladne zimske mesece, kada ćete uživati u njegovom ukusu uz šolju toplog čaja ili mleka za doručak ili večeru.

Recept 2

loading...

Drugi recept koji vam predstavljamo jeste recept za takozvani Mirišljavi džem od breskvi, koji ima sličan princip za spravljanje, s tim što u njega idu dodaci kakav je ruzmarin.

Tako vam je za pripremu ovog džema potrebno:

  • 1,5 kg breskvi
  • 4 ruzmarina (mladi izdanci)
  • Pola kg šećera
  • Sok od jednog limuna

Najpre je kao i u prethodnom receptu, neophodno oljuštiti breskve i izvaditi im koštice, a zatim ih staviti u šerpu u kojoj ćete kuvati džem, posuti šećerom, limunovim sokom, i poređati 4 mlada izdanka ruzmarina. Kada ste to uradili, ostavite sa strane stola u kuhinji šerpu da odstoji oko 4 h, a potom smesu kuvajte na šporetu dok ne dobijete konzistenciju džema. Nakon 10ak minuta kuvanja možete izvaditi ruzmarin. Kada je gotov, prohlađen džem sipajte u tegle i potom zapecite.

Da bi vaš džem bio što ukusniji, po želji svaka domaćica umesto ruzmarina može dodavati razne sastojke. Tako, pored ruzmarina to mogu biti i vanilin šećer, rum, pa i želatin koji zapravo i razlikuje takozvani džem od pekmeza, tj marmelade.

Marmelada od breskvi

Sastojak koji domaćice dodaju u breskve prilikom spravljanja marmelade, a koji marmeladu razlikuje od džema, jeste želatin. U mnogim megamarketima danas se može naći i želatin u obliku sve popularnijeg džemfixa, koji je tako dobio naziv jer mu osnovna i jedina svrha jeste spravljanje džema, tj marmelade.

Svi dobri poznavaoci ovakvih proizvoda znaju da je marmelada nešto tvrđe konzistencije, pa je neki i ne voli preterano, jer nije dobra za razmazivanje po hlebu ili pak palačincima. Ipak, neki će je možda i razblažiti sa malo vode te će dobiti idealnu smesu i nadev.

Recept za marmeladu od breskvi

Za pripremu marmelade od breskve potrebno vam je:

  • Kilogram breskvi
  • 350 grama šećera
  • 1 džemfix

Ili ukoliko pravite veće količine, to možete učiniti i sa:

  • 10 kg breskvi
  • Sokom od pola limuna
  • 2 želatina
  • 3,5 kg šećera

Pekmez se spravlja na sličan način kao i džem. Neophodno je, naime, da oljuštite i prepolovite breskve, a potom da im izvadite košticu. Nadalje, poređajte breskve u šerpu za kuvanje i pospite polovinom šećera. Započnite kuvanje svoje marmelade. Nakon što proključa, pospite je drugom polovinom šećera, koju ste najpre pomešali sa želatinom, a potom u istu dodajte limunov sok.

Nastavite da kuvate svoju marmeladu dok na površini iste u šerpi ne počne da se stvara pena. Tada je možete skloniti sa vatre i nakon što se prohladi, možete je sipati u tegle. Nakon toga, možete svoje tegle staviti u rernu gde ćete na laganoj vatri od oko 50 stepeni, pola sata zapecavati svoje marmelade, dok se na njihovoj površini ne stvori korica. Tada su one spremne da budu odložene u ostavu i sačekaju hladne zimske dane, ili pak jesenje, kišne, gde će se konzumirati uz topli napitak nakon teških radova na poljoprivredi i u domaćinstvu.

Pekmez od breskvi

Kako čitaoci ne bi ostali u dilemi, verovatno mnogi i znaju da je pekmez od breskve zapravo isto što i džem od breskve, već da je glavna začkoljica upravo u nazivu koji je različit za različita odručja naše zemlje. Takođe smo tokom vekova zarobljeništva pod uticajima drugih zemalja primali tuđe reči, pa danas tako i za džem imamo razne nažive.

Kako postoje brojne varijacije u imenu ove poslastice, isto tako postoje i brojne varijacije u njenom spravljanu, te vam tako savetujemo da oprbate naše ukusne recepte, ili da se makar posavetujete sa najboljom drugaricom, komšinicom ili poznatom kuvaricom iz kraja o srazmerama u sastojcima koji će vam biti potrebni prilikom spravljanja ovog namaza.

Od beskve se pored džemova, pekmeza i marmelade, mogu spravljati i razne druge đakonije. Najpopularniji jesu kompoti, voćne salate u kojima je ukus breskve jedan od dominantnijih, potom tu su i slatko od breskve, ali i sve popularniji likeri. Stoga, ukoliko ste ljubitelj makar neke od ovih „poslastica“, odmah neodložno krenite u kupovinu i počnite pripreme svoje odabrane zimnice.

Sponzorisano:

loading...
Loading...