Višnje sadrže važne hranljive sastojke, uključujući fitohemikalije (biljna jedinjenja za borbu protiv bolesti), antioksidanse i vitamin C. Ova malena crvena voćka korisna je za prevenciju raka, smanjenje upalnih procesa, poboljšanje zdravlja srca kao i za mnoga druga zdravstvena stanja.
Crveno voće je bogato antioksidansnim fitohemikalijama poznatim kao antocijanini. Fitohemikalije daju voću i povrću njihovu jarku boju. Antocijanini, posebno, podstiču cirkulaciju, obezbeđuju odgovarajuću funkciju nerava i nude antikancerogena dejstva.
Prema nekim nedavnim studijama, istraživači su otkrili da biljke koje sadrže najviše antioksidanasa uključuju članove porodice Rosaceae (višnje, kupine, jagode, maline). Višnje nude zdravu dozu antioksidansa vitamina C. Vitamin C je esencijalni vitamin za jak imuni sistem i igra važnu ulogu u sintezi kolagena, kao i u zarastanju rana.
Pored vitamina C i antocijanina, višnje su pune sa još tri hemikalije koje su se pokazale kao odlične za zaustavljanje transformacije ćelija. Ove moćne hemikalije uključuju perilil alkohol, limonen i elaginsku kiselinu. Jedino višnje od sveg voća sadrži sve tri hemikalije. Posebno su zaštitnički nastrojene kada je u pitanju karcinom dojke, pluća, jetre, kože i debelog creva.
U stvari, otkrića iz eksperimenata koji su dizajnirani kako bi se ispitali potencijalni antocijanini u višnjama koji inhibiraju tumor creva kod miševa, objavljeni su 2003. godine. Istraživači su otkrili da miševi koji konzumiraju višnje imaju i manje adenoma nego miševi koji su konzumirali uobičajenu hranu. Antocijanini iz višanja smanjuju rast ćelija kod određenog ljudskog raka debelog creva (in vitro). Ovi rezultati nagoveštavaju da su antocijanini iz višanja povezani sa smanjenjem rizika od raka debelog creva.
Višnje sadrže kvercetin, jedan od najmoćnijih antioksidanasa. Između ostalih funkcija, kvercetin sprečava oksidativna oštećenja putem slobodnih radikala od oštećenja lipoproteina niske gustine (LDL holesterol).
Kada je LDL holesterol oksidiran, veće su verovatnoće da će se zalepiti za zidove arterija i da će formirati plak, što doprinosi srčanom udaru i moždanom udaru. U studiji koja je objavljena 2006. godine, ekstrakt jezgra semenke višnje značajno je poboljšao oporavak srčane funkcije (uključujući krvotok i krvni pritisak) kod pacova nakon induciranog srčanog napada.
Zbog toga što su višnje bogate dvama antiinflamatornim jedinjenjima, antocijaninima i kvercetinom, one mogu biti korisne u smanjenju simptoma astme, kao i drugih respiratornih stanja. Isti uticaj imaju i kod oboljenja od gihta. Antocijanini i druga jedinjenja koja se nalaze u višnjama inhibiraju proinflamatorne enzime koji se zovu ciklooksigenaze skoro isto kao i ibuprofen i drugi nesteroidni antiinflamatorni lekovi.
Višnje sadrže melatonin, prirodni antioksidans koji balansira cirkadijske ritmove tela i pomaže u regulisanju obrazaca spavanja. Prednosti dobrog i zdravog noćnog sna su beskrajne, a višnje su samo jedno od nekoliko vrsta voća koje sadrže prirodni melatonin. Naš nivo melatonina fluktuira sa starenjem, tako da višnje mogu biti posebno značajne kasnije u životu, kada se nivoi smanjuju.
Da biste višnje konzumirali i zimi u svežem stanju, najbolje bi bilo da ostavite zimnicu u vidu kompota.
Kompoti od višanja na različite načine – recepti
Kompot od višanja bez kuvanja. Ovaj pouzdan recept podrazumeva 5 kg višanja, 1 kg šećera i 1 kesicu limontusa.
Zrele višnje dobro operite, a zatim uklonite peteljke i koštice (po želji).
U prethodno sterilisane ohlađene tegle spustite višnje i ostavite ih na sobnoj temperaturi par sati.
U dva litra vode razmutite kesicu limontusa i prelijte višnje.
Zatvorite tegle originalnim hermetičkim poklopcima.
U veliku šerpu ili lonac stavite kuhinjsku krpu, a zatim poređajte tegle sa kompotom. Nalijte vodu tako da grlić tegle viri. Uključite ringlu i pustite da vri na tihoj vatri. Kada provri, neka se još desetak minuta kuvaju, a onda isključite ringlu.
Kada se tegle prirodno ohlade, stavite ih na tamno i hladno mesto.
Domaći kompot od višanja. Ovaj provereni recept je siguran i može se primenjivati za pravljenje kompota od većine voća. Potrebni sastojci su:
- 1 kg šećera;
- 5 kg višanja;
- 10 g konzervansa;
- 2 l vode;
- 10 staklenih tegli.
U šerpi skuvajte kilogram šećera sa 2 l vode. Kada se slatka voda malo prohladi, naspite konzervans i promešajte.
Operite višnje, očistite ih od peteljki, a zatim ih stavite u staklene tegle.
Višnje nalijte mešavinom vode, šećera i konzervansa, a zatim ih zatvorite hermetičkim poklopcima.
U veliki lonac ili šerpu stavite kuhinjsku krpu, a zatim nalijte vodu tako da zauzme jednu trećinu šerpe. Spustite zatvorene tegle jednu do druge i pustite da se kuva oko pola sata. Nakon toga, izvadite tegle i poređajte ih u nekoj kadici, pa ih prekrijte ćebetom ili nekom toplom tkaninom. Neka se tako prirodno ohlade.
Kompot od višanja bez šećera i konzervansa. Za ovaj odličan i zdrav recept vam je potrebno:
- 3 limuna;
- štapić vanile;
- tri kašike meda za svaku teglu kompota;
- 5 l vode;
- 5 kg višanja.
Pre pripreme kompota potrebno je dobro oprati i osušiti tegle i poklopce. Najbolje je da sušenje obavljate u rerni koju ste zagrejali na 150 stepeni.
Višnje dobro operite i uklonite peteljke.
U šerpi skuvajte 2.5 l vode, vanilu i kolutiće limuna.
Tegle napunite višnjama, a zatim ih prelijte medom i sirupom koji ste skuvali. Dobro zatvorite tegle, pa ih poređajte u lonac na čije ste dno stavili kuhinjsku krpu. Nalijte svežu vodu i kuvajte tegle na srednjoj i tihoj temperaturi oko pola sata.
Kada se završi proces pasterizacije, izvadite tegle, pokrijte ih ćebetom i pustite da se prirodno osuše.
Sledećeg dana ih stavite u špajz.
Osvežavajući kompot od višanja. Ovaj kompot od višanja je lako napraviti i zaista je ukusan. Dovoljno je sladak od kokosovog nektara, a ukus višanja je i dalje prisutan. Odličan je za kombinaciju sa ovsenom kašom, palačinkama ili sladoledom. Ako želite da napravite veću količinu, jednostavno udvostručite recept.
Potrebni sastojci:
- 1 kg višanja očišćenih od koštica;
- prstohvat morske soli;
- kašičica cimeta;
- 1 kašika limunovog soka;
- 1 kašika kokosovog nektara ( kokosov šećer, med ili javorov sirup).
Instrukcije
Dobro operite višnje i pažljivo uklonite sve koštice i peteljke. Prepolovite ih i dodajte u šerpicu sa duplim dnom, a zatim ih kuvajte na srednjoj toploti. Kada počnu da ključaju, smanjite temperaturu i kuvajte ih još 15 minuta. Sve vreme morate mešati. Nakon 15 minuta, kada višnje omekšaju i ispuste sok, dodajte sve ostale sastojke i dobro izmešajte. Kuvajte još 7-8 minuta dok kompot ne dobije divnu bordo boju i dok višnje potpuno ne omekšaju.
Skuvane višnje stavite u tegle i zatvorite hermetičkim poklopcima. Ovako skuvane višnje mogu stajati u frižideru nedelju dana.
Najprostiji recept za pravljenje kompota u poslednje vreme jeste onaj u mašini za sudove. Sve više domaćica pribegava ovom receptu. Očistite višnje nakon što ste ih oprali, a zatim ih stavite u teglu do pola. U to sipajte šećera ili meda po želji i nalijte vodom. Potom dobro zatvorite teglu i poređajte više takvih tegli u praznu mašinu za sudove. Uključite mašinu na 70 stepeni bez praška (tablete) za pranje i pustite da topla voda uradi svoje.
Osvežavajući kolač sa kompotom od višanja
Za ovaj kolač su vam potrebni sledeći sastojci:
(fil)
- pola litra slatke pavlake;
- tegla kompota od višanja;
- 4 kašike šećera;
- 5 kašika gustina;
(korica)
- 1 prašak za pecivo;
- kesica vanilin šećera;
- 2 kašike kakao praha;
- 3 kašike oraha;
- 7 kašika brašna;
- 7 kašika šećera;
- 7 jaja.
Koricu pravite na klasičan način. Umutite jaja i to posebno belance, a posebno žumance. U to dodajte ostale sastojke i dobro izmešajte. Razlijte smesu u tepsiju za pečenje kolača i ispecite na srednjoj vatri u rerni.
Pravljenje fila
Za početak treba da isipate tečnost iz kompota od višanja, a zatim da dodate pola šoljice vode. Zahvatite jednu šoljicu ove tečnosti, pa u nju stavite 4 kašike šećera i 5 kašika gustina. Ovu mešavinu skuvajte kao puding.
Umutite 250 ml slatke pavlake, pa je dodajte u ohlađeni puding od višanja.
Višnje iz kompota dodajte u krem koji ste dobili i mešajte lagano.
Ovako pripremljen fil nanesite na pečenu koricu, a preko svega sipajte umućenu slatku pavlaku (250 ml).
Kada bebe smeju da jedu kompot od višanja?
I trešnje i višnje su super hrana jer osvežavaju i neverovatno su zdrave. Deca obično radije jedu trešnje jer su slađe, a višnje jedu u kolačima, sladoledima i voćnim salatama. I bebe mogu jesti višnje i trešnje, ali tek od osmog meseca starosti.
Višnje nisu alergenska hrana, ali im je kožica deblja, pa bebe mogu imati problema da ih svare. Zbog toga je možda najbolje da višnje pripremite u obliku blagog kompota sa medom.
Višnje ćete oprati i očistiti od koštica, a zatim ćete ih skuvati u šerpici. Izručićete ih u teglicu, a zatim ćete u vodicu gde ste ih kuvali, staviti malo meda i nastaviti sa kuvanjem.
Višnje u teglici ćete preliti ovom zaslađenom skuvanom vodicom i dobro ćete zatvoriti hermetičkim poklopcem. Teglicu stavite na hladno mesto.