Recepti

Domaći sok od mandarina – lekovitost i recept

Mandarine su vrsta južnog voća koja pripada grupi citrusa. Imaju prijatan slatkast i osvežavajuć ukus zbog čega se veliki broj negaziranih i gaziranih  industrijski proizvedenih sokova pravi upravo sa ovom vrstom voća kao i njenim ekstraktima.

Pored toga što su lepog ukusa mandarine imaju i dosta vitamina i drugih zdravih sastojaka zbog čega su i lekovite i pogodne u terapiji i prevenciji nekih oboljenja kao i za jačanje opšteg imuniteta i detoksikaciju organizma.

Mandarine se mogu jesti sveže, ali od njih se može napraviti i vrlo ukusan, osvežavajuć i lekovit domaći sok.

Priprema ovog soka je jednostavna i ne oduzima mnogo vremena, a istovremeno ovaj napitak ima višestruka pozitivna dejstva na zdravstveno stanje čoveka po pitanju mnogih tegoba i bolesti.

Prednosti i lekovita svojstva mandarina

Prva prednosti mandarina za zdravlje je njihova niska kaloričnost i nizak procenat masnoća. Naime, mandarina srednje veličine ima samo 64 kalorije i oko 0.4 grama masti zbog čega se ona često koristi u raznim dijetama.

Takođe, one sadrže i dosta biljnih vlakana zahvaljujući kojima čovek oseća sitost duže vreme pa nema potrebu da jede  često zbog čega brže gubi kilograme.

Mandarine takođe sadrže vitamin A, zatim vitamine B grupe, beta-karoten koji u većoj količini daje narandžastu boju plodovima. Od minerala mandarine sadrže magnezijum, kalcijum, kalijum i cink.

Takođe, mandarine su bogate i flavonoidima koji uspešno suzbijaju dijabetes tipa 2, podstiču mršavljenje i dobri su kao prevencija nastanka i razvoja metaboličkih sindroma posebno zahvaljujući sastojku nobiletinu.

Kao i svi citrusi mandarina u sebi ima dosta vitamina C ali i drugih antioksidanasa zbog čega je odlična za jačanje imuniteta i detoksikaciju organizma. Jedan srednji plod mandarine sadrži čak oko 80 odsto preporučenog dnevnog unosa (PDU) vitamina C zbog čega je izuzetno delotvorna za suzbijanje povišenog lošeg holesterola u krvi.

Pored ovih vitamina mandarine sadrže i biljna vlakna pektin i hemi-celulozu koje smanjuju apsorpciju lošeg holesterola tokom procesa varenja koji je znatno olakšan zahvaljujući njima.

Biljna vlakna koja sadrže takođe podstiču i peristatiku creva pa se toksini i štetni mikroorganizmi brže izbacuju iz organizma.

Zbog toga mandarine efikasno suzbijaju i razvoj helikobakterije koja ako se ne leči na vreme može da prouzrokuje čir na želucu i rak želuca pa su odlične za prevenciju ovih oboljenja.

Istovremeno zahvaljujući tim svojstvima mandarine su dobre i za prevenciju i lečenje arteroskleroze i bolesti srca i krvnih sudova jer sprečavaju taloženje masnih naslaga na zidovima krvnih sudova i pročišćavaju ih od njih.

loading...

Mandarine poboljšavaju i funkciju jetre i odličan su saveznik u borbi protiv virusa Hepatitisa A i raka jetre čiji nastanak mogu suzbiti ako se redovno konzumiraju.

Takođe se koriste i kao prevencija raka pluća jer sadrže karetoneide kao i beta-kriptoksantin koji znatno smanjuju rizik od nastanka i daljeg razvoja ovog oboljenja posebno kod ugroženih kategorija među kojima su pušači na prvom mestu.

Mandarine sadrže i sastojak limonin koji je delotvoran za sprečavanje nastanka raka grla i usta.

Još jedan efikasan sastojak je i antioksidans hesperidin koji je odlična prirodna zamena i dopuna lekovima koji štite organizam od zračenja tokom terapije lečenja tumora i drugih teških oboljenja. Istraživanja su pokazala da ovaj antioksidans smanjuje štetan uticaj zračenja za oko 33 odsto pa bi oni koji idu na terapije zračenjem trebalo da svakodnevno piju sok od mandarina i jedu ih sveže posebno pre doručka ili da im ovo voće bude deo doručka.

Zahvaljujući vitaminu A i beta-karotenu mandarine su odlične za zdravlje i negu kože i kose i očiju. Mandarine su delotvorne za lečenje problematične kože sklone aknama i bubuljicama jer umiruju kožu i eliminišu višak sebuma sa nje, a takođe je podmlađuju i čine je glatkom, sjajnom i elastičnom  s obzirom na to da vitamin C podstiče lučenje kolagena koji je najvažniji za njenu elastičnost kao i za obnavljanje i rast kose.

Pored toga što podstiču lučenje kolagena mandarine sadrže i vitamin B12 koji smanjuje gubitak kose zbog čega postoji veliki broj preparata i maski za kosu i lice napravljenih upravo sa ekstraktima ovog voća. Danas i mnogi šamponi za rast kose kao i suzbijanje masne kose upravo kao glavni sastojak imaju ekstrakt mandarine.

Zahvaljujući vitaminu A mandarine su dobre i za lečenje rana i posekotina jer zahvaljujući kolagenu i drugim jedinjenjima obnavljaju oštećeno tkivo epitela zbog čega se rane polako povlače i koža postaje ponovo glatka i elastična.

Zbog toga se preporučuje da ukoliko imate neke ozlede na koži svakodnevno pijete po 3,4 čaše soka od mandarina kao i da ih jedete sveže. Dobre su i za probleme sa pigmentacijom kože jer je posvetljuju i ujednačavaju njen ten za šta je zaslužan beta-karoten.

Mandarine se koriste i za prevenciju bolesti očiju jer poboljšavaju vid i sprečavaju njegovo slabljenje zahvaljujući takođe vitaminu A kojim su bogate.

Domaći sok/sirup od mandarine  – recept

Za pripremu ovog soka potrebno vam je 5 kg mandarina, zatim 2 kg šećera u kristalu, kesica limuntusa i 600 ml vode. Imajte na umu kada pravite sok od mandarina da od kilograma ovog voća 350 grama otpadne na koru, semenke i druge ostatke što znači da se od 5 kg mandarina dobije oko 3 kg soka.

Ovaj sok se priprema tako što se prethodno oprane, oljuštene i od koštica i belih delova očišćene mandarine izmiksaju u sokovniku. Nakon toga dobijeni sok se procedi na cediljku sa sitnijim rupicama kako bi se odstranili krupniji ostaci voća, a zatim u sok dodajte kesicu limuntusa i dobro promešajte da se sastojci sjedine.

Potom pomešajte šećer sa vodom i stavite da se kuva na srednjoj vatri dok ne proključa uz povremeno mešanje, a nakon toga skinite šerpu sa šporeta i ostavite smesu oko 20 minuta da se ohladi.

Na kraju dodajte u vodu proceđeni sok od mandarine i dobro promešajte opet i dobićete sirup od mandarina koji ćete tako mlak ili topao sipati u sterilisane staklene flaše koje ćete držati na tamnom, hladnom i suvom mestu.

Ovaj ukusan i zdrav sirup razblaživaćete sa vodom jer je previše gust i sladak, a zahvaljujući limuntusu trajaće vam mnogo duže nego sveže isceđeni sok.

Sok od mandarina možete koristiti i kao vitamninski osvežavjaući napitak uz doručak ili večeru kao i za pripremu raznih jela npr. kao preliv za voćne salate, kolače i torte kao i pripremu jela sa testeninom, piletinom ili ribom za šta je kao što je poznato koristi i limun i drugi citrusi koji se kao i mandarine odlično kombinuju sa ovim vrstama namirnica.

Sveže ceđen sok od mandarina

Možete napraviti i sveže ceđen sok od mandarine bez termičke obrade tako što ćete ih oljuštiti i izvaditi koštice iz njih pa ih samleti u sokovniku, a potom procediti kako biste odstranili grudvice.

Potom ćete u isceđen sok dodati vode po potrebi i promešati tako da sok na kraju ne bude previše gust ni previše redak i razblažen jer će tako izgubiti ukus i lekovita svojstva.

U sok možete staviti i malo meda ili nekoliko kašika žutog šećera i promešati pa sipati u staklenu bokal ili flašu u koje možete dodati i nekoliko kockica leda da ga rashladite i učinite osvežavajućim.

Ovaj sok pogodan je i dobar za ishranu šestomesečnih i starijih beba jer pored toga što jača imunitet i obezbeđuje njihovom organizmu vitamine štiteći ih od prehlada i drugih bolesti takođe potpomaže i izbacivanje toksina iz njihovog tela.

Sponzorisano:

loading...
Loading...