Recepti

Domaći pekmez, marmelada i džem od višanja – recepti kako se pravi

Kada je spremanje zimnice u pitanju, džem od višanja se uvek nalazi visoko na listi. Ukoliko volite domaće proizvode, kako njihove ukuse tako i pripremu, onda bi džem, odnosno pekmez od višanja trebalo da se nadje i u vašem špajzu. Isto je i sa marmeladom, čak je ona možda i popularnija, jer je klinci obožavaju.

Nekada su jedine poslastice bili upravo domaći proizvodi od voća, a poznato je kako su naši preci “pucali” od zdravlja. Za sve to zadužena je zdrava ishrana, bez konzervanasa, aditiva i slično.

Te tako, ako želite da sačuvate zdravlje vas i vaših najdražih, pozabavite se pripremom domaćih proizvoda. Osim što su daleko zdraviji od kupovnih proizvoda, domaći proizvodi su sladji jer uvek unesete dozu ljubavi u pripremu. Naročito ukoliko tokom pripreme dobijete pomoć od najbližih.

Sve to može da preraste u lepu zabavu, a krajnji ishod je svakako odličan – zdrava i ukusna poslastica za svaki dan!

Džem (pekmez) od višanja – osnovni recept

Prema osnovnom receptu, džem, odnosno pekmez od višanja priprema se vrlo jednostavno. Potrebna vam je odredjena količina višanja, zatim nešto malo šećera i to je sve. Kako su višnje veoma sočne, tokom kuvanja će biti dovoljne same sebi, zatim malo šećera da se cela situacija zasladi.

Pošto se ne dodaju nikakvi konzervansi i slično, ovaj džem se smatra zdravim izborom. Da bi se sačuvala dugotrajnost džema, jer nema dodatke koji će to učiniti, bitno je da dobro sterilišete tegle, takodje da džem držite na hladnijem i tamnijem mestu. Iako bez dodataka, ovako pripremljen džem može da stoji godinu i više u špajzu…

Potrebni sastojci za pripremu:

  • 4 kilograma višanja
  • 3 kilograma šećera

Postupak pripreme:

Ono što pravi posao kod pripreme džema jeste čišćenje višanja. Ukoliko nabavite mašinicu koja sama to radi, to jest odvaja koštice od mesnatog dela, učinićete sebi ogromnu uslugu.

Dakle, najpre je potrebno da očistite višnje, a ukoliko nemate mašinicu koju smo pomenuli, onda se potrudite da prvo odabrete zdrave i krupnije višnje, kako bi vam čišćenje bilo olakšano na taj način. Sve trule delove odstranite, kao i petiljke i koštice.

Višnje zatim ubacite u odgovarajući lonac, pospite šećerom, pa stavite da se kuvaju na umerenoj temperaturi. Dodavanje vode nije neophodno, zbog toga što će višnje tokom kuvanja otpustiti svoj sok i u njemu se krčkati.

Kada je šećer u pitanju, možete dodati manje ili više, u zavisnosti od toga kakav ukus volite. Smatramo da je ovo sasvim dovoljna količina, tako da džem bude sladak i zdraviji nego inače.

Kada smesa u loncu počne da vrije, počnite sa povremenim mešanjem. Ne morate stalno da mešate, ali nakon nekih 15 minuta bi trebalo što učestalije. Od tog trenutka džem će početi sve više da se zgušnjava, a vi tada prema ukusu ostavite da se krčka dalje, ili sklonite sa ringle.

Dakle, džem je spreman već za 20ak minuta, zar to nije sjajno? Izvadite kašiku džema na tanjir, pa kada se ohladi proverite da li je to odgovarajuća gustina. Ako nije, ukuvajte još malo, a ako jeste sklonite lonac sa ringle.

U medjuvremenu, dok kuvate džem, trebalo bi da sterilišete tegle, zatim u njih sipate topao džem i dobro zatvorite sa najlonom i poklopcem. Sve tegle umotajte u ćebe pa ostavite da se džem postepeno hladni na dnevnoj temperaturi. Tek kada se potpuno ohladi, odložite u špajz ili frižider.

Džem od višanja bez šećera

Evo jednog recepta za sve one koji vole slatkiše, a ne bi smeli da ih okuse. Iako ne postoji idelna zamena za šećer kada je džem u pitanju, u pomoć stiže par zasladjivača koji mogu da dodju u obzir. Medju njima je dobro poznata stevija, koja vam može biti od pomoći kada je u pitanju priprema džema.

Svi znamo da šećer nije najzdravija namirnica, ali ga koristimo u pripremu zbog ukusa koji pruža. Džem od višanja sa stevijom jako je ukusan, a posebno će se dopasti svima koji vole zdrave i slasne poslastice. Ukoliko ste navikli na ukus stevije, onda će vam se ovako pripremljen džem sigurno jako dopasti…

Potrebni sastojci za pripremu:

  • 800 grama višanja
  • 8 kašičica stevije
  • 1 kašičica limunovog soka

Postupak pripreme:

Višnje očistite tako što ćete im ukloniti koštice, petiljke i sve one trule delove. U zavisnosti od toga da li želite da se kroz džem osećaju komadi višanja, možete ih iseckati ili ostaviti cele.

Očišćene višnje sipajte u odgovarajuću šerpu, zatim dodajte steviju. Promešajte, pa stavite da se kuvaju na laganoj vatri. U zavisnosti od toga da li želite da džem bude gušći, ili nešto redji, kuvajte od 40-60 minuta.

Nekih 15ak minuta pred kraj kuvanja, u višnje dodajte i limunov sok, promešajte pa ostavite da se dalje sve zajedno ukrčka. Povremeno mešajte kako ne bi zagorelo, a nemojte pojačavati temperaturu već svo vreme kuvajte na tihoj vatri.

Gotov džem možete dodatno zasladiti vanilin šećerom, a ukoliko baš ne smete slatko, onda nemojte dodavati ništa. Svakako džem, dok je još topao, sipajte u sterilisane tegle i dobro zatvorite. Postupak je uvek isti, umotajte u ćebe, sačekajte da se potpuno ohladi, pa tek onda odložite u špajz ili friz.

loading...

Džem od višanja sa džemfixom

Ako uvek birate sigurne varijante, te ne želite da vam se tegla džema pokvari ubrzo nakon pripreme, evo i za vas jednog recepta. Iako su svi dodaci u manjoj ili većoj meri štetni, istina je da dobro čuvaju pripremljen proizvod od drugih štetočina, poput budji.

Džem pripremljen na ovakav način ima lepšu strukturu, bogatijeg je mirisa i izgleda. Višnje se gnječe, pa se tako dobija onaj pravi izgled, kao kod kupovnog džema.

Potrebni sastojci za pripremu:

  • 1.2 kilograma višanja
  • 500 grama šećera
  • 3 kesice vanilin šećera
  • 1 kesica džemfixa

Postupak pripreme:

Višnje očistite kao po običaju, a onda ih izgnječite uz pomoć štapnog miksera. Možete ostaviti jedan deo celih, ako želite da se kroz džem oseća komadić višnje.

Svakako, ispasirane višnje (ili cele, ili pola-pola) sipajte u odgovarajuću šerpu, zatim dodajte 2 kašike šećera i džemfix. Stavite šerpu na umerenu temperaturu da smesa provri. Zapravo, ispratite uputstvo koje se nalazi na kesici.

Kada smesa provri, dodajte preostali šećer i vanilin šećer, promešajte pa nastavite sa kuvanjem. Potrebno je tek nekoliko minuta da se džem dobro ukuva, odnosno da se napravi fina gusta smesa. Dakle, kuvajte dalje od 3-5 minuta.

Nakon tog vremena sklonite šerpu sa ringle, zatim topao džem sipajte u sterilisane tegle, dobro zatvorite pa ostavite da se ohlade na dnevnoj temperaturi. Tek tada odložite u špajz ili friz.

Iako se koristi džemfix, prednost je ta što se višnje, kao što možete videti, ne kuvaju dosta vremena te tako ne gube previše nutrijenata. S toga, ne možemo reći da je ova varijanta štetnija od ostalih.

Marmelada od višanja – osnovni recept

Marmelada je svakako nezaobilazni deo svakog doručka. Odlično se slaže uz sve vrste hlebića, naročito integralnog, pa još istostiranog. Uz šolju zdravog mleka ili čaja, tako da cela kuća miriše na dobar doručak.

Jednostavno se pravi, a struktura i ukus su neverovatni. Ma, morate da probate!

Potrebni sastojci za pripremu:

  • 1 kilogram višanja
  • 500 grama šećera
  • 1 limun

Postupak pripreme:

Višnje očistite, zatim ih dobro ispasirajte uz pomoć štapnog miksera ili blendera. Potrebno je da se od njih napravi tečna kaša. Dobijenu kašu sipajte u odgovarajuću šerpu, ili lonac, pa dodajte šećer. Limun iscedite pa u šerpu dodajte i njegov sok, a takodje možete dodati malo rendane korice.

Ukoliko dodajete koricu, bilo bi dobro da najpre kupite limun koji nije prskan. Svakako je to uvek najbolji izbor.

Dakle, kada ste sve sastojke pomešali u šerpi, ostavite da se marmalada ukuva. Za to će biti potrebno nekih 20ak minuta, uz povremeno mešanje. Gotovu marmeladu, dok je još vruća, sipajte u sterilisane tegle i dobro zatvorite. Ostavite da se dobro ohlade na sobnoj temperaturi, a onda odložite u frižider ili špajz.

Marmelada od višanja sa želatinom

Da biste dobili marmeladu kao onu iz prodavnice, biće vam potreban i želatin. Sama reč kaže, on želira proizvode i daje im onu finu, glatku strukturu…

Potrebni sastojci za pripremu:

  • 2 kilograma višanja
  • 500 grama smeđeg šećera
  • 500 grama belog šećera
  • Sok od 2 limuna
  • 2 kesice želatina

Postupak pripreme:

Višnje lepo očistite, zatim sipajte u lonac. Dodajte im šećer, zatim sok od limuna pa promešajte. Stavite da se kuvaju na umerenoj temperaturi, i povremeno mešajte. Neka se višnje dobro ukuvaju, oko sat vremena.

Pred kraj kuvanja, na nekih pola sata, mešajte češće kako ne bi zagorelo. Na samom kraju, već dobro ukuvane višnje pažljivo ispasirajte uz pomoć štapnog miksera. Potrebno je da se dobro ispasiraju kako bi i marmelada bila ukusa i izgleda o kojem smo govorili.

Kada ispasirate višnje, dodajte im želatin te mešajte još par minuta da se sve zajedno ukuva. Potom sklonite sa ringle pa toplu marmeladu sipajte u sterilisane tegle. Zatvorite dobro, pa ostavite da se marmelada ohladi na sobnoj temperaturi. Kada se ohladi odložite u špajz ili frižider.

Marmelada od višanja bez šećera

Još jedan recept za sve sladokušce koji ne smeju slatko. Znamo koliko to ume da bude bezveze, pa eto da pripomognemo. Marmelada od višanja sa agave sirupom odlična je zamena za običnu marmeladu. Štaviše, možda vam se ovaj ukus dopadne, onako, neobavezno…

Potrebni sastojci za pripremu:

  • 600 grama višanja
  • 3 kašike agave sirupa
  • Prstohvat cimeta
  • Korica od 1 limuna

Postupak pripreme:

Za pripremu džema i marmelada možete koristiti i zamrznute višnje, a svakako ako niste u mogućnosti da nabavite domaće, možete kupiti zaledjene u marketima. Priprema je ista, višnje se očiste i stave da se kuvaju.

Ovog puta je potrebno da se višnje neko vreme same krčkaju, tačnije 20 minuta. Nakon toga ih dobro ispasirajte, a onda dodajte malo cimeta po ukusu, rendanu koricu limuna, pa promešajte. Kuvajte dalje marmeladu dok ne dobijete željenu gustinu.

Sklonite sa ringle, pa tek tada dodajte agave sirup i dobro promešajte. Možete iskoristiti i neki drugi zasladjivač po ukusu, a mi smatramo da je agava sirup pravi izbor.

Promešajte još jednom marmeladu, pa je sipajte u sterilisane tegle dok je još topla. Ostavite da se ohladni na dnevnoj temperaturi, potom odložite u špajz i to je to.

Sponzorisano:

loading...
Loading...