Recepti

Kompot od jagoda – recept kako se pravi

Jagoda spada u zeljaste biljke iz porodice ruža. Ovo voće je jedno od najpopularnijih u našim krajevima. Iako je sezona jagoda relativno kratka ovo voće nas mami svojim divnim mirisom, izgledom a pre svega ukusom.

Do sada je otkriveno preko 40 vrsti jagoda a najpoznatije su: šumske jagode, zelene jagode, čileanske jagode, virdžinijske jagode, nilgerijske jagode, orijentalne jagode…

Što se tiče sorti jagoda, za sada je otkriveno preko 20 000 sorti. Broj sorti raste iz dana u dan i tako dobijamo nove sorte jagoda koje imaju nove i bolje osobine.

Kod nas su dostupne oko 50 sorti jagoda, kao na primer: zenga prekosa, alba, čačanska rana, selena, kleri, darselekt…

Zašto treba jesti jagode?

Vitamin C – oko 150 g ovog voća zadovoljava našu dnevnu potrebu vitamina C. Jagode je jesti najbolje u svežem stanju jer dužim čuvanjem one gube hranljive sastojke a pogotovu vitamin C.

Ovaj vitamin je jedan od najbitnijih vitamina ca ceo organizam a neke od njegovih najbitnijih funkcija su: smanjuje stres, koji je u današnje vreme prisutan kod skoro svih ljudi, pruža potporu drugim mineralima i vitaminima, pomaže pri borbi protiv virusa i infekcija time što podstiče rad imunološkog sistema, veoma je važan za zarastanje rana, zajedno sa drugim mineralima podstiče proizvodnju crvenih krvnih ćelija…

Pored vitamina C, jagode sadrže i folnu kiselinu, koja je veoma bitna kod trudnica (učestvuje u razvoju bebinog mozga, kičmene moždine i lobanje) jer nedostatak folne kiseline može negativno da utiče na razvoj ploda.

Reguliše nivo šećera u krvi – u prošlosti je osobama koje imaju visok nivo šećera u krvi bilo zabranjeno da jedu jagode. Poslednja istraživanja su pokazala da ovo voće reguliše nivo šećera u krvi.

Pomaže pri gubljenju kilograma – ovo voće je idealno ako želite da izgubite par kilograma jer sadrži određene materije (anticijanine) koje pomažu pri sagorevanju masnih naslaga. Anticijanin će takođe poboljšati i vaše kratkoročno pamćenje. Sa druge strane jagode su bogate vlaknima a sadrže mali broj kalorija – samo 36 kalorija u 100 g jagoda. Jagode je najbolje jesti pre obroka jer će vas zasititi.

Usporava starenje – jagode su bogate antioksidantima (četvrte su po broju antioksidanata), koje štite naše telo i organizam od slobodnih radikala, koji izazivaju razna oboljenja i ubrzavaju starenje kože.

Antikancerogeno dejstvo – jagode sadrže flavanoide, koje sprečavaju razvoj ćelije raka i njihovo razmnožavanje.

Jagode za zdrave oči – kao što smo napomenuli jagode su odličan izvor vitamina C, koji je potreban očima da bi se zaštitile od UV zračenja.

Takođe, vitamin C je veoma dobar za jačanje rožnjače i mrežnjače. Konzumiranjem jagoda smanjićete rizik od nastanka katarakte – stanje oka, koje može uzrokovati slepilo. Neka istraživanja su dokazala da prekomeran unos vitamina C može povećati rizik od pojave katarakte. Međutim, utvrđeno je da se odnosi na vitamin C iz raznih suplemenata a ne na vitamin koji se unosi u organizam konzumiranjem voća i povrća.

Odlične su protiv alergija jer sadrže fenolnu kiselinu, koja pomaže u smanjenju biohemijskih procesa, koje su povezane sa alergijskim reakcijama. Određen broj ljudi je alergičan na jagode, te oni treba da izbegavaju ovo voće.

loading...

Takođe, osobe koje su sklone koprivnjači (alergijsko oboljenje kože) ne bi trebalo da konzumiraju jagode.

Jagode u kozmetici – ovo voće je prirodni ,,izbeljivač,, – sveže jagode vam mogu pomoći da neutrališete žutilo zuba.

Takođe, ako želite da izbelite lice možete jednom polovinom jagode istrljati lice. Naravno, morate biti svesni da se rezultati ne mogu videti odmah, već je za vidljive rezultate potrebno dosta vremena. Na našem tržištu možete pronaći veliki broj šampona, kupki, gelova za tuširanja i maski sa jagodama. Masku sa jagodama možete sami napraviti, koja će delovati bolje od kupovne.

Svi mi koji volimo jagode znamo koliko je teško preživeti zimu bez svežih jagoda. Zato možete praviti razne sokove, kompote i slatka od jagode kako biste i zimi mogli da osetite ukus i miris jagoda.

Generalno, pravljenje kompota od jagode neće vam oduzeti mnogo vremena – on se pravi vrlo lako i brzo, tako da čak i žene koje su vrlo zauzete ili žene koje se ne nalaze najbolje u kuhinji  mogu izdvojiti malo vremena i napraviti divan kompot od jagoda. Kada birate jagode za kompot vodite računa da plodovi budu pre svega zdravi ali i tvrđi – izbegavajte prezrele jagode kako se ne bi raspale u toku kuvanja. Dalje u tekstu možete pročitati najpopularnije recepte za pravljenja kompota od jagoda.

Za ovaj recept su vam potrebne sveže, očišćene jagode kao i sirup (preliv). Sirup se pravi na sledeći način – u posudu sipate 600 ml vode, dodate 12 kašika šećera i sok od jednog limuna ili limete. Posudu stavite na vatru i mešajte dok se šećer ne otopi. U odgovarajuću teglu stavite očišćene jagode i prelijte jagode ovim sirupom. Teglu je potrebno pasterizovati na 80 stepeni oko 10 minuta. U dublju posudu stavite teglu i sipajte vodu tako da voda bude u visini grlića tegle. Kada voda proključa, skinite tegle sa vatre i ostavite da se u potpunosti ohlade.

Kao što ste primetili kompot napravljen po ovom receptu ne sadži konzervanse te se može reći da je ovo jedan od boljih recepata.

Za sledeći recept možete koristiti i sveže i zaleđene jagode. Potrebno je da 500 g iseckanih jagoda stavite u veću šerpu zajedno sa jednom šoljom šećera i sokom od jednog limuna. Jagode prelijte vodom (po potrebi) i ostavite na vatri 15-ak minuta dok voće ne smekša. Za pripremu kompota po ovom receptu potrebno vam je pola sata vremena.

Za pravljenje  kompota po instrukcijama iz ovog recepta biće vam potrebno svega 15-ak minuta. Pored osnovnih sastojaka –jagoda, šećera i vode, biće vam potreban i gustin. U šerpu sipajte 1,5 l vode, stavite na vatru i sačekajte da proključa. Kada voda proključa dodajte šećer po želji, u zavisnosti koliko želite da vam kompot bude sladak. Kada se šećer istopi dodajte 1 kg jagoda i sve to kuvajte na tihoj vatri oko 2-3 minuta. 2 kašike gustina razmutite sa malo vode i dodajte jagodama. Sve zajedno ostaviti na vatri jos 3 minuta i ostaviti da se ohladi.

Ako osetite da ste vaš kompot od jagoda (isto važi i za kompote od drugih voća) presladili možete dodati malo limunovog soka kako biste ublažili slatkoću. Domaćice tvrde da, ako želite da sačuvate prirodnu boju voća, da ona ne izbledi, možete obariti voće pre kuvanja a zatim ga na nekoliko minuta potopite u slanu vodu.

Mnoge domaćice imaju problema sa pucanjem tegli što vam može upropastiti zimnicu i vaš trud i vreme baciti u vodu. Da biste izbegli ovo potrebno je da pre nego što kreneta da sipate kompot u tegle da ih prethodno zagrejete.

Još jedan veoma bitan savet je da, ako želite da vam voće iz kompota kao i sam sok zadrži dobar miris i ukus, savetuje se kuvanje kompota u rerni (naravno, u zatvorenoj posudi) a ne na otvorenoj vatri, kao što radi većina naših domaćica.

Kompot od jagoda je veoma jednostavan za pravljenje a zimi može zameniti slatkiše. Plodove iz kompota možete ubaciti u blender sa drugim voćem (na primer sa bananama) i napraviti zdravi smuti.

Takođe sa jagodama iz kompota možete praviti razne pite i kolače. Tegle napunjene kompotom od jagoda čuvajte na tamnom i hladnom mestu kako bi vam kompot  što duže trajao.

Naravno uvek je ukusnije i zdravije jesti sveže voće, ali zimi i kompoti mogu biti odlična zamena.

Sponzorisano:

loading...
Loading...