Poreklo i istorijske činjenice o maskarpone siru
Maskarpone sir je italijanska vrsta sira blagog i neutralnog ukusa koji je poreklom iz pokrajine Lombardije, tačnije, nastao je, prema nekim istorijskim navodima, u gradu Lodi u Italiji, u periodu između 16. i 17. veka.
Ova vrsta sira je poznata po tome što se pravi od pavlake koja se skida sa prokuvanog mleka, i smatra se jednim od punomasnih vrsta sireva (sadrži čak oko 60-75% mlečne masti), i vrstom sira koja ne prolazi takozvani period „sazrevanja“, već se koristi svež i odmah nakon „sirenja“, tj procesa ceđenja viška surutke.
Kao takav, maskarpone sir se najviše koristi u poslastičarskoj industriji za pravljenje čuvenih italijanskih sladoleda, ali i poznatih poslastica kakve su čiz-kejk (cheesecake) i tiramisu (tiramisὺ).
Obzirom da je neslanog ukusa i da je veoma lako kvarljiva namirnica, u davna vremena običavalo se da se maskarpone pravi zimi i da se čuva napolju dobro zatvoren, i stavljen u led ili sneg.
U svežem obliku maskarpone sir je veoma lako „razmaziva“ namirnica, ima snežno ili mlečno belu boju, a ukus mu odgovara ukusu svežeg mleka ili neutralne pavlake.
Maskarpone sir ima glatku strukturu, svež ukus i neutralan je, pa se može lako kombinovati sa drugim „jačim“ vrstama sireva kakva je na primer gorgonzola, a sa kojom se maskarpone sir kombinuje u pravljenju poznate „san gaudenzio“ torte, kao vrhunske italijanske poslastice.
Nutritivna vrednost maskarpone sira
Kalorijska i hranljiva vrednost računata na 100 grama maskarpone sira je sledeća:
- Kalorije – 455Kcal ili energetski izraženo oko 1900KJ (kilo-džula)
- Belančevine – 7,5%
- Masti – 45-75%
- Ugljeni hidrati – 0,35%
- Minerali – gvožđe (oko 0,2 mg), kalcijum (oko 70 mg), kalijum (oko 54 mg) i fosfor (oko 95 mg)
- Vitamini – vitamin A, vitamin D i vitamini B grupe (pre svega visoka koncentracija riboflavina, tj vitamina B2)
Jedna od loših stvari koja je povezana sa ovom, veoma ukusnom vrstom sira i glavnim sastojkom najlepših poslastica širom sveta, jeste, pored visoke kalorijske vrednosti i veoma veliki udeo masti i to pre svega loših – zasićenih masnih kiselina, koje su štetne po organizam jer uslovljavaju porast lošeg holesterola, nastanak ateroskleroze, porast arterijskog krvnog pritiska i time uslovljavaju nastanak i/ili ubrzavaju progresiju oboljenja krvnih sudova, srca i mozga.
Gde kupiti maskarpone sir i koje su njegove prednosti?
Maskarpone sir se može kupiti u svim bolje snabdevenim trgovinskim lancima i marketima, a prema osnovnom receptu postoje brojne domaće kopije originalnog maskarpone sira.
Ipak, ukoliko nekada putujete u Lombardiju koja je prestonica maskarponea, preporučujemo da na licu mesta probate ovaj njihov tradicionalni proizvod, a i da uživate u procesu njegovog spremanja, koje se može naći kao deo turističke ponude u nekim od putničkih agencija.
Bitno je napomenuti da je maskarpone sir veoma lako i brzo kvarljiva namirnica, jer u svom sastavu ne sadrži ni so niti bilo kakve druge konzervanse, tako da je od najveće važnosti da prilikom kupovine ovog sira dobro obratite pažnju na njegov datum proizvodnje, kao i preporučeni rok trajanja. Nakon otvaranja, sir je potrebno držati u frižideru i najbolje potrošiti u roku od 1-2 dana.
Cena maskarpone sira se kod nas kreće u rasponu od oko 350-500 dinara za pakovanje od 250 grama, a cena naravno varira u zavisnosti od proizvođača.
Ako zanemarimo prethodno navedenu činjenicu da je maskarpone sir izvor loših masnoća i da je veoma kaloričan, neke od njegovih prednosti su – bogatstvo u belančevinama sa značajnom količinom esencijalnih (dobrih) aminokiselina; izvor je fosfora i kalcijuma koji su neophodni minerali za razvoj kostiju i zuba; značajan je izvor vitamina A i B koji jačaju imunski sistem i olakšavaju rad digestivnog trakta.
Kako napraviti „domaći“ maskarpone sir?
Iako je u današnje vreme maskarpone sir lako dostupan, nekada je onaj kvalitetniji i originalni vrlo skup, pa su osmišljene brojne verodostojne zamene ili maskarpone iz „domaće radinosti“.
Da biste napravili domaći maskarpone sir potrebno je:
- 1,5 litara nekuvanog svećeg mleka
- 300 ml neutralne pavlake (kao zamena može da posluži i punomasna kisela pavlaka)
- Sok od 2 cela limuna
- 1 kafena kašičica krupne morske soli (po želji i u zavisnosti od dalje namene maskarpone sira koji napravite)
Postupak za pravljenje sira je dosta jednostavan i sastoji se u tome da se najpre mleko zagreje na blagoj vatri, a da mu se zatim uz stalno mešanje dodaju pavlaka i so po želji.
Vrlo je važno napomenuti da mešavina nikako ne sme da provri, već da se uz stalno lagano mešanje kuva oko 15 minuta, a zatim skloni sa šporeta, da bi se u smesu dodao pripremljen limunov sok, i tako ostavi da odstoji još oko 5-10 minuta.
Dejstvom limunske kiseline doći će do izdvajanja „surutke“ na površini, koja se zatim lagano procedi kroz cediljku, a čvrsta ili bolje rečeno kremasta masa koja zaostane je domaći maskarpone koji dalje može da se koristi za pripremu slanih ili slatkih poslastica.
Recepti sa maskarpone sirom
Recept 1 – Čiz-kejk (chees cake) u čaši
Za ovaj veoma jednostavan recept u kome može uživati 6 osoba potrebno je:
Za „koru“ – 300 gr mlevene plazme, 125 gr maslaca, isceđen sok od jednog celog limuna i isceđen sok od jedne srednje velike pomorandže
Za „fil“ – 500 ml slatke pavlake, 500 gr maskarpone sira, 100 gr prah šećera
Za dekorisanje – 500 gr malina, jagoda, višanja, borovnica, trešanja, ili bilo kog sezonskog voća po želji
Priprema:
Na laganoj vatri rastopiti maslac, a zatim ga dodati samlevenom keksu i sve to dobro samešati sa sokom od limuna i pomorandže. U prethodno pripremljene staklene čaše i/ili pliće posudice, dobijenu smesu ravnomerno rasporediti, uravnati po dnu pomoću kašike ili špatule, pa staviti u frižider da se stegne dok se pripremi fil.
Priprema fila za ovaj ćiz-kejk je i više nego jednostavna, a sve što je potrebno je da se slatka pavlaka dobro i gusto umuti sa prah šečerom, a da se zatim u tako dobijenu smesu doda maskarpone sir koji se dobro sameša silikonskom kašikom ili lopaticom sa umućenom slatkom pavlakom.
Kada je fil gotov, na prethodno prohlađenu „podlogu“ od keksa, rasporediti ravnomerne količine ovako dobijenog krema, i na kraju po vrhu ukrasiti voćem po želji, a gotovu poslasticu vratiti u frižider i služiti hladnu.
Recept 2 –Tiramisu
Za pripremu poznatog italijanskog kolača, za koji se smatra da je „star“ koliko i sam maskarpone sir potrebno je:
Za fil (takozvani zabaglione):
- 100 gr šećera
- 4 žumanceta
- 450 gr maskarpone sira
- 250 ml slatke pavlake
- 120 ml slatkog vina
Za umak od kafe:
- 360 ml espresso kafe
- 2 kafene kašičice šećera
Za „koru“:
- 40 komada piškota keksa
- 2 velike kašike kakaoa u prahu
Priprema tiramisu kolača je dosta jednostavna, samo posebno treba voditi računa da se piškote previše ne natope kafom, jer su same po sebi dovoljno meke i takođe će izvesnu stepen njihovog „razmekšanja“ podstaći i fil od slatke pavlake i maskarpone sira.
Najpre je potrebno skuvati espreso, a zatim u njega samo na kratko umakati piškote koje se ređaju u posudu po želji, ali je najbolje da to prema starom italijanskom receptu bude četvrtasta posuda čije su dimenzije približno 20 x 30 cm.
U drugoj posudi je potrebno pripremiti fil tako što se slatka pavlaka dobro umuti, a zatim se silikonskom špatulom u nju umeša maskarpone sir.
U posebnoj dubljoj posudi se najpre žumanca dobro umute sa šećerom, a zatim uz lagano dodavanje slatkog vina skuvaju na pari.
Ovako pripremljeni filovi se pomešaju i premazuju se preko poređanih piškota, a zatim se postupak ponavlja sve dok se piškote i fil ne utroše. Površina tiramisu kolača se ukrašava posipanjem kakaom u prahu, a zatim se stavlja u frižider gde se kolač čuva do posluživanja, odnosno najmanje oko 3-4 sata.
Recept 3 – Američke palačinke sa maskarpone sirom
Neophodni sastojci za ovaj recept su:
Za palačinke tj testo:
- 200 gr brašna
- 75 gr šećera
- 1 prstohvat krupne morske soli
- 2 kašičice praška za pecivo
- 100 gr maslaca
- 150 gr maskarpone sira
- 300 ml mleka
- 2 cela jaja
- 2 cela limuna (koristi se i narendana kora i sok od limuna)
- Ulje za podmazivanje
Palačinke se pripremaju tako što se najpre samešaju brašno, prašak za pecivo, šećer i malo soli, kojima se dodaje narendana korica od dva limuna srednje veličine. U drugoj posudi je potrebno samešati jaja, mleko, maslac, sir i slatku pavlaku, pa kada se sve to dobro sjedini mikserom, lagano dodati prethodno umešane „suve“ sastojke i od dobijene smese peći „američke palačinke“, tj palačinke koji su manjeg obima, a veče debljine nego „klasični“.
Za pripremu fila za palačinke je potrebno:
- 75 gr šećera u prahu
- 100 gr maskarpone sira
- 200 gr slatke pavlake
- 1 štapić vanile (ili aroma vanile koja se može kupiti u bočici ili u prahu)
- 250 gr voča po izboru (svežeg sezonskog ili zamrznute vočne mešavine)
Fil za palačinke se priprema tako što se svi sastojci dobro sjedine (osim voća koje se stavlja celo zj ne muti se), a zatim se stave u frižider na oko 20-30 minuta da se prohlade.
Svaki palačinak se premazuje sa jednom velikom kašikom fila i po njemu se ravnomerno raspoređuje voće, a zatim se preko toga stavlja sledeći palačinak, i postupak se ponavlja dok se svi sastojci ne potroše.