Recepti

Slatko od dunja – recept kako se pravi

Nekada, dok se tradicija daleko više pratila i poštovala, odnosno u vreme naših baka i deka, običaj je bio da se svaki gost koji dodje u kuću, najpre posluži slatkim i vodom. Tek onda ide kafa, rakijica, šta je ko već imao. A imali su mnogo toga, i sve je to bilo domaće… Da je da se barem na kratko vrate ti dani.

Postali smo lenji, pa tako retko ko priprema domaće proizvode. Ranije nije postojala kuća u kojoj nije bio pun podrum domaće zimnice, medju kojima se nalazilo i slatko od dunja.

Dunja je divna, mirisna voćka, koja je osim za pripremu jela služila i za dekoraciju kuće. Obično bi stajala na ormaru, u dnevnoj sobi, i tako širila njen divan miris.

Taj miris sela, osećaj topline doma i dobrih ljudi, možete povratiti lako. Potrudite se da napravite domaće proizvode koje su naše bake pravile, sigurno je da će biti ponosne. Bićete i vi ponosni, jer ništa nema sladji ukus, od onoga što sopstvene ruke naprave.

Slatko od dunja – osnovni recept

Potrebni sastojci za pripremu:

  • 3 kilograma dunja
  • 1.5 kilograma šećera
  • 400 mililitara vode

Način pripreme:

Kako je ovo osnovni recept, odnosno onaj recept koji smo sačuvali od naših predaka, pravi užitak bi bio da sami naberete dunje. Medjutim, retko ko danas sadi i ima svoje dunje u dvorištu, čak i na selu. Ako ste te sreće i poznajete nekog ko ima dunje, trk do njega i nabavite odredjenu količinu.

Svakako da dunje možete kupiti u marketu, a ima ih i na pijaci, što je po nama bolja varijanta. Manja je šansa da je ono što je domaće tretirano raznim pesticidima, pa je tako to voće i zdravije.

Dakle, ako ste našli domaće dunje, sada je potrebno i da proberete one najbolje medju njima. Ne moraju biti savršeno uredne, ali trudite se da budu fino zrele, pre svega, i da ne budu mnogo trule. Ukoliko imaju poneki truli deo, možete ga skinuti.

Onda kada ste izabrali dunje, dobro ih operite u nekoliko voda, a potom i oljuštite. Očistite ih od semenki i tih trulijih delića, pa isecite na kocke srednje veličine. U odgovarajućoj šerpi sada stavite komade dunje, pa prelijte vodom toliko da bude nekih 1 cm iznad dunja. Stavite da se kuvaju na umerenoj temperaturi.

Kada voda provri, kuvajte još 5 minuta, da dunje malo omeknu. *U vodu možete dodati malo limuna, kako biste bili sigurni da dunje neće pocrneti.

Šerpu onda sklonite sa ringle, pa na tu istu sada stavite kilogram ipo šećera i 400 mililitara vode da se kuvaju. To stavite sada u šerpu u kojoj nameravate da kuvate slatko. Kada smesa počne da vrije, ostavite da se kuva dalje na tihoj vatri sve dok ne postane gusti sirup.

Onda kada sirup postane gust, u njega dodajte komadiće dunje koje ste prethodno prokuvali. Ostavite da se sve zajedno kuva na tihoj vatri. Ne morate da mešate, već samo povremeno protresite šerpu, a obavezno skidajte penu koja će se pojavljivati na vrhu.

Trebalo bi da slatko bude gotovo već za nekih 10-30 minuta, a znaćete da je gotovo kada cela smesa postane gusta nalik medu. Nemojte kuvati previše kako se dunje ne bi raspale, potrebno je da ostanu fini komadići.

I to je to, kada se lepo ukuva sklonite sa ringle pa sipajte u sterilisane tegle i zatvorite. Ostavite slatko od dunje da se ohladi na dnevnoj temperaturi, a onda odložite u frižider ili u špajz.

loading...

Slatko od rendanih dunja

Potrebni sastojci za pripremu:

  • 3 kilograma dunja
  • 2 kilograma šećera
  • 500 mililitara vode
  • 1 limun

Način pripreme:

I za pripremu ovog recepta važi da odaberete što bolje dunje, ali je manje bitno, jer se rendaju pa tako nije bitno da budu fini komadi. Svakako je bitno da dunje ne budu trule, jer će to naravno pokvariti slatko.

Odabrane dunje lepo operite, zatim oljuštite pa izrendajte na krupno rende. Potopite ih u vodi kako ne bi oksidirale, odnosno potamnele, dok pripremite sirup.

Za sirup je potrebno da, u šerpi u kojoj nameravate da kuvate, pomešajte šećer i vodu i stavite da se ukuvaju. Onda kada voda provri, kuvajte dalje još nekih 15-20 minuta, dok se ne napravi sirup nalik medu. E, tada smanjite vatru pa ubacite rendane dunje. Svakako ih neposredno pre toga doobro ocedite.

Kuvajte sada sve zajedno, uz povremeno mešanje i skidanje pene sa vrha. Onda kada procenite da je slatko gotovo, a trebalo bi da bude nakon nekih pola sata, manje-više, sklonite šerpu sa ringle. Najbolje bi bilo da izvadite malo slatkog na tacnu, pa kada se ohladi vidite da li vam odgovara ta gustina.

U svakom slučaju, toplo slatko sipajte u sterilisane tegle i dobro zatvorite. Po želji možete dodati i po jedan kolut limuna u svaku teglu. Ostavite da se slatko dobro ohladi na dnevnoj temperaturi, a tek onda odložite na hladnije mesto, najbolje u frižider.

Slatko od dunja sa orasima

Potrebni sastojci za pripremu:

  • 1 kilogram dunja
  • 1 kilogram šećera
  • 3 decilitara vode
  • 1 šoljica oraha
  • 1 limun

Način pripreme:

Takodje fino odabrane, odnosno zrele i zdrave dunje, operite i oljuštite. Po želji ih možete iseći na komadiće, ili izrendati. U svakom slučaju te komade dunje prelijte sokom od limuna kako ne bi pocrneli i ostavite sa strane.

Sada u odgovarajućoj šerpi pomešajte vodu i šećer, pa stavite da se ušpinuje. Tačnije, potrebno je da smesa postane nalik medu, a to će se desiti za otprilike 15 minuta od tačke ključanja. Onda kada sirup postane dovoljno gust, u njega dodajte spremne dunje.

Ostavite sada da se sve zajedno fino ukuva, na umerenoj temperaturi. Povremeno protresite šerpu, ali nemojte da mešate, i povremeno skidajte penu sa vrha. Nakon nekih pola sata, slatko bi trebalo da bude gotovo, a znaćete da jeste onda kada su parčići fino meki, a sirup se oteže.

Tada sklonite šerpu sa ringle, pa u slatko umešajte orahe. Možete dodati seckane, a možete i čitava jezgra, onako kako više volite i kako vam je lepše. Izmešajte slatko pa sada sipajte u sterilisane tegle. Lepo zatvorite pa ostavite da se slatko ohladi na sobnoj temperaturi.

Nakon toga slatko možete ostaviti u frižideru, ili na nekom hladnijem mestu, špajzu..

Slatko od dunja i jabuka

Potrebni sastojci za pripremu:

  • 1 kilogram dunja
  • 500 grama jabuka
  • 750 grama šećera
  • 2 kesice vanilin šećera
  • 350 mililitara vode

Način pripreme:

U ovom slučaju je bitno da i jabuke i dunje budu zdrave i sveže, sočne. Birajte one sladje jabuke, a možete iskoristiti i one kisele, sve po vašem ukusu. U svakom slučaju trudite se da i jabuke budu krupne, kako bi se komadi osetili u slatkom.

Dunje i jabuke lepo operite, zatim ih oljuštite i očistite. Isecite ih na manje kocke, pa prelijte sa malo vode da stoje u njoj dok se sirup ne ukuva.

Dakle, šećer i vanilin šećer prelijte vodom pa stavite da se od toga napravi fin gusti sirup. Od momenta ključanja, kuvajte dalje još nekih 15 minuta na umerenoj temeperaturi, i trebalo bi da to bude dovoljno da se napravi sirup nalik medu.

Potom u taj sirup dodajte komade dunje i jabuke, koje ste neposredno dobro ocedili od vode u kojoj su stajali. Sada kuvajte lagano sve zajedno, na umerenoj temperaturi. Povremeno promešajte, ili samo mrdajte šerpu. Penu sa površine skidajte.

Nakon nekih pola sata slatko bi trebalo da bude gotovo, a znaćete da je tako kada voće fino omekne a sirup postane još malo gušći. Onda sklonite šerpu sa ringle, pa vruće slatko polako sipajte u sterilisane tegle. Ostavite da se hlade na sobnoj temperaturi, a onda ih odložite u frižider.

Saveti

Sada kada imate nekoliko recepata, sigurni smo da ćete odabrati onaj koji vam najviše odgovara i napraviti čuveno slatko od dunja. Svakako domaće, koje najdivnije miriše, i niko neće moći da mu odoli. Ako do sada niste pravili nešto domaće, onda je pravo vreme da otkrijete čar tog trenutka, kada se nešto u šta ste uložili vreme nadje na stolu, pa u tome uživate sa najdražim osobama.

Kao i svaki drugi džem, ili slatko, ni slatko od dunja ne preporučuje se često u ishrani. Iako je dunja veoma zdrava voćka, dodatak šećera može da naškodi osobama koje pate od dijabetesa, holesterola i povišenog pritiska, kao i onima koji žele da smršaju. Svakako da velike količine šećera škode svima, pa budite umereni u konzumiranju.

Medjutim, svakako preporučujemo domaće slatko kao odličnu poslasticu, jer je to daleko bolja varijanta od kupovnih slatkiša i torti. Ovde se nalazi pravo voće, dok se u raznim kolačima i ostalim poslasticama nalazi samo tona šećera i masnoća. Iako se dunja preradjuje, ona zadržava odredjena svojstva, a bogata je brojnim mineralima i vitaminima.

Dakle, slatko od dunja može biti super rešenje onda kada vam se jede nešto slatko. Takodje je dobar izbor za doručak, povremeno, uz šolju limunade ili nekog cedjenog soka. Nemojte preterivati, jer je umerenost zapravo mnogo bolja. Ako ga budete često jeli možda vam i dosadi.

Slatko od dunja može poslužiti za iznenadne goste, onda kada u kući nemate ništa drugo slatko, a želite da ih počastite. U uvodu smo već pisali o tome da je to nekada bila tradicija, onda kada ništa drugo u kući i nije bilo sem domaćih proizvoda.

I tako…svakako na vama ostaje da odaberete prilike i konzumirate vaše slatko onda kada je to vama volja, a mi smo se potrudili da vam ispišemo nekoliko lepih recepata, proverenih, i da vam ispišemo nekoliko korisnih saveta.

Sterilizacija tegli – kako se sterilišu tegle?

U skoro svakom tekstu gde je reč o domaćim proizvodima, odnosno zimnici, možete primetiti da se provlači rečenica “sipajte u sterilisane tegle”. I to je dobro, jer ta rečenica ima značaj.

Naime, veoma je bitno u čemu i gde držite vašu zimnicu, jer to utiče na rok trajanja. Ako su tegle čiste, i ako proizvod držite na nekom hladnijem mestu, njegov rok trajanja se produžava. Možda vam se nekad desilo da se neki džem ili tome slično pokvari kroz samo nekoliko dana…verovatno je da niste dobro oprali tegle.

Sterilizacija tegli je zapravo vrlo jednostavna stvar. Ono što je neophodno da uradite, jeste da tegle pre svega operete pod mlazom vruće vode. Pazite da se ne izgorite, pa tako tegle možete potopiti u vreloj vodi, i ostaviti da odstoje nekoliko minuta. To će sprečiti bakterije da se šire.

Ako su vam tegle baš prljave, onda upotrebite neki blag deterdžent, u suprotnom ga nemojte koristiti.

Kada ste tegle lepo oprali, tako mokre ih poredjajte na pleh. Rernu uključite da se zagreje na 100 stepeni, pa ubacite pleh sa teglama. Nakon nekih 20 minuta, tegle će se osušiti i biće sterilisane.

Vodite računa da ne popucaju – ako uključite rernu na 180 stepeni, biće dovoljno i 10 minuta, a ako uključite na 200 onda je 5 minuta dovoljno. Ipak preporučujemo da uključite na 100 stepeni, kako bi se one polako i bez brige sterilisale.

Drugi način jeste da tegle kuvate u šerpi. Potrebno je da stavite tegle u veću šerpu u kojoj se nalazi voda. Kada voda provri onda kuvajte dalje na tihoj vatri još nekih 10 minuta, da bi se tegle lepo sterilisale.

I treći način jeste da tegle obrišete čistom krpom, prethodno umočenom u alkohol. Kažu da to čak pomaže da se i ukus odredjenih džemova i marmelada poboljša.

Sponzorisano:

loading...
Loading...