Zdrava hrana

Ananas – kalorije, vitamini, prednosti za zdravlje i kako se jede

Ananas je višegodišnja zeljasta biljka iz porodice bromelija. Nasuprot drugim biljkama iz ove familije, ananas raste na zemlji kao samostalna biljka. Poreklo joj je iz Amerike, a u Evropu ga je doneo Kristofer Kolumbo. Kultivisan je u 13. veku, a danas se gaji u skoro svim zemljama sa tropskom klimom. Ananas je ime dobio od indijske reči „anana“, što znači odlična biljka.

Ananas može da naraste i do 1,5 m. Stablo mu je jako i otporno, a listovi dugački i mesnati. Plod, koji se i najčešće koristi, raste u sredini biljke. Kora mu je karakterističnog, hrapavog izgleda, nepravilnog oblika.  Za sazrevanje ananasa potrebno je čak 5 do 6 meseci, a kada je zreo ima blag i prijatan, slatkast miris i braonkastu boju kore, dok je unutrašnjost fine žute boje.  Prosečna težina ploda iznosi 1 – 2 kg.

Nutritivna vrednost

Veoma je bogat vitaminima B grupe ( B1, B2, B3, B5 i B6), mineralima i enzimima. Takođe, sadrži folnu kiselinu i vitamin C, kalcijum, kalijum, magnezijum, cink,  gvožđe, jod, fosfor.

Obiluje i ugljenim hidratima kojih na 100 g voća ima oko 13 g, dok belančevina i masti ima u malim količinama. Ananas, takođe, organizmu obezbeđuje veliku količinu antioksidanasa.

Ananas je i veoma hranljiv, a na 100 g proizvoda sadrži samo 50 kalorija. To je jedan od razloga zašto ga nutricionisti često preporučuju u borbi protiv kilograma. Naravno, najbolje je konzumirati svežu biljku, jer konzervirana sadrži mnogo više kalorija.

Najvažniji sastojak je enzim bromelin koji razgrađuje belančevine. Najviše ga ima u peteljkama i mesu ploda, ali se njegova količina drastično smanjuje dejstvom toplote na plod.

Lekovita svojstva

Ovo voće je veoma moćna i lekovita biljka. Njegova upotreba u narodnoj medicini  je veoma rasprostranjena, pa se koristi kod bronhitisa, upale pluća, ateroskleroze, nekih vrsta alergija i čak anoreksije.

Reguliše varenje. Ananas veoma blagotvorno deluje u regulisanju probave. Vlakna koja sadrži vas mogu osloboditi zatvora i gastritisa, a dokazano je da će vas očistiti od toksina, viška vode, ali i nataložene masnoće u krvnim sudovima. Filipinci tradicionalno koriste ovu biljku i protiv crevnih parazita. Naime, veruje se da će vas sok od ananasa uspešno očistiti od parazita za samo 3 dana redovnog konzumiranja.

Pomaže u mršavljenju. Ukoliko želite da smršate, potrebno je da dnevno popijete bar 3 čaše soka od ananasa, a on će vam očistiti organizam od viška masnoće, ubrzati metabolizam, ali i smanjiti celulit. Ako ovo voće uvrstite u svakodnevnu ishranu, rezultati će biti vrlo brzo vidljivi. Prvo će vam pomoći da izbacite višak vode iz organizma, zatim će vitamin C pomoći u sagorevanju masti, a enzim bromalin će podstaći rad metabolizma.

Koristi se i protiv bora. Bromalin pomaže i regeneraciju kože, ublažava bore, otoke, ožiljke, a deluje i antibakterijski. Efikasan je i kod hiperpigmentacije i protiv nastanka staračkih pega.

Smanjuje bol. Ananas se često koristi i protiv bolova u mišićima, ali i u lečenju raznih upala. Veruje se da bromalin razgrađuje protein u krvi i podstiče cirkulaciju, te da smanjuje bol i ublažava i otklanja upale u organizmu. Kako biste otklonili bolove, dovoljno je da unesete samo  400 mg ovog voća, svežeg ili u obliku soka. Protiv povišene temperature treba piti  2 – 3 čaše sveže ceđenog soka od ananasa dnevno.

Deluje na kancerogene ćelije. Najnovija istraživanja pokazala su da ananas može biti dobar saveznik u borbi protiv karcinoma dojke, jajnika, debelog creva, pluća ili kod raka kože. Smatra se da je potrebno da imate najmanje 3 obroka svežeg ananasa ili sveže ceđenog soka dnevno kako bi se postigao antikancerogen efekat.  Ananas pomaže tako što podiže imunitet i blokira pojavu i razvoj kancerogenih ćelija.

Može biti delotvoran i u lečenju rinitia i sinusitisa, a ublažava i tegobe astmatičara. Redovno konzumiranje ovog voća štiti vaše oči od degenerativnih obolljenja. Smatra se i da je odličan za opuštnje, otklanjanje stresa i njegovih posledica. Kalcijum i magnezijum sprečavaju grčenje mišića, jer mu obezbeđuju dovoljnu količinu elektrolita. Na Filipinima se ova biljka daje trudnicama da ubrzaju porođaj ukoliko se beba ne rodi i posle termina porođaja.

Deluje i na zube, pa ćete redovnim konzumiranjem imati lepe, bele i zdrave zube i desni. Ipak, nakon svakog obroka sa ananasom treba oprati zube, jer može nagristi zubnu gleđ.

Kako se koristi i kako se jede?

Najčešća se upotrebljava svež ili kao cveže ceđeni sok. Međutim, možete ga naći u prodavnicama i kao kompot ili liker. Koristi se i kao dodatak sokovima od drugog voća, za poslastice, a u nekim kulturama se služi i uz meso.

loading...

Malo je poznato da se ananasovi listovi mogu upotrebljavati za ukusan čaj prijatnog ukusa i mirisa. Možete ga kombinovati i sa cimetom ili nekim citrusnim voćem za još jači ukus.

Ne smete bacati ni njegovu koru, jer je i te kako upotrebljiva i lekovita. Ona se najčešće koristi u kozmetici, a veruje se da u ona sadrži duplo više enzima bromalina nego u mesu biljke.

Ananas može biti i divna ukrasna sobna biljka. Listove sa veoma malo mesa biljke treba pažljivo odseći i ostaviti nekoliko dana u vodi, a zatim zasaditi u hranljivi treset. Budite strpljivi  i dobićete novu mladu biljku u svom domu.

Recepti

Osim od listova, čajeve možete praviti i od mesa biljke ili se čaju može dodati sok od ananasa za prijatniji ukus.

Čaj sa agava sirupom i ananasom

  • 1 kolut osušenog ananasa
  • 1 kolut svežeg ananasa
  • Agava sirup
  • 1 supena kašika zelenog čaja

Usitniti osušeni ananas i dodati ga u šoljicu sveže pripremljenog zelenog čaja. Svež ananas iseckati što sitnije i pomešati sa agava sirupom, pa dodati čaju. Dobićete fin i ukusan napitak.

Čaj sa sokom od ananasa

  • 2 kašičice čajne mešavine po želji
  • Štapić cimeta
  • 4 kriške narandže
  • 4 kriške limuna
  • Čaša soka od ananasa
  • Karanfilić (po želji)

Prokuvati 3 dl vode sa cimetom i karanfilićem, a zatim dodati čajnu mešavinu.  Ostavite da odstoji oko 3 minuta poklopljeno, a zatim dodajte cele kriške limuna i narandže i sok od ananasa. Prohladite i zasladite medom po želji.

Takođe, postoji mnogo recepata za sok od ananasa. Često se koristi i kao sirup, ali je najukusniji kao sveži napitak.

Osvežavajući sok od ananasa

  • 300 g očišćenog ananasa
  • 600 ml hladne vode
  • Sok od jednog limuna
  • Listići mente po želji

Očišćeni sveži ananas izblendujte sa malo vode sve dok se ne dobije smesa bez komadića. Zatim dodati sok od limuna i ostatak hladne vode. Servirati sa malo mente i zasladiti smeđim šećerom po želji.

Koru i meso ananasa možete koristiti i da biste osvežili svoju kožu i kosu. Ovo voće učiniće vašu kožu mlađom, vitalnijom i ukloniti mrtav sloj ćelija.

Maska za lice od ananasa

Nekoliko komadića svežeg ananasa isitnite u blenderu dok se ne dobije homogena smesa. Dobijenu smesu nanesite na lice i prekrijte mokrom krpom. Ostaviti 15 minuta da deluje, pa isprati mlakom vodom nekoliko puta.

Sok od ananasa može da posluži protiv bora ili staračkih pega. Ujutru i uveče natopite vatu svežim sokom od ananasa i nanosite na kritične delove. Ponavljajte nekoliko puta, sačekajte da se prosuši, pa isperite.

Kora od ananasa protiv žuljeva

Kora od ananasa se samelje u blenderu sve dok se ne dobije smeša bez velikih komada. Takva pasta se zatim nanosi na zadebljanu kožu, kurje oči ili žuljeve i ostavi 1 sat da deluje, pa opere. Može da se koristi i kao maska za lice, ali se u tom slučaju drži najviše 30 minuta i ispira toplom vodom. Odmah nakon tretmana treba da primetite da vam je koža mekša, glatka i elastičnija.

Pogledajte kratki video o prednostima ananasa i praktičnoj primeni:

Kako da izaberete zreo ananas?

Ananasu je potrebno mnogo vremena da sazri, pa nije retko da se našim trpezama ili prodavnicama nađe nezreo plod. Važno je znati da nezreo plod koji je ubran ne može naknadno da sazri poput nekih drugih biljaka. Postoji nekoliko trikova da napravite pravi izbor pri kupovini ove tropske biljke. Retko može da sazri naknadno na sobnoj temperature, ali takav način sazrevanja nosi veliki rizik od kvarenja ili može izgubiti svoja hranljiva svojstva, miris i ukus.

Prilikom kupovine, obratite pažnju na njegovu boju. Boja kore treba da bude braonkasto – žuta. Zelenkasta kora ukazuje na to da plod još nije dovoljno sazreo.

Pomirišite donji deo ploda. Ako je slatkastog ukusa, ananas je odvoljno zreo. Ako je kiselkastog ili neprijatnog mirisa, plod je ili nezreo ili je počeo da se kvari. Kora ne sme da bude mekana pod prstima, jer je to siguran znak da je prezreo ili pokvaren  iznutra.

Čuvanje ananasa

Ananas je najbolje koristiti kada je potpuno zreo, jer je tada njegova aroma najlepša. Ipak, na ukus i miris može uticati i čuvanje namirnice. Spoljni uticaji, a naročito visoka temperature, mogu uticati da se ukus i miris promeni.

Pre same upotrebe, najbolje je čuvati ga u frižideru. Na hladnom, pospešićete njegov osvežavajući i prijatan slatkast ukus.

Trik je i da se kora ananasa ne skida sve dok ne odlučite da ga poslužite ili koristite. Skidanjem kore, unutrašnjost ananasa se može osušiti i izgubiti na svežini.

Ananas možete ljuštiti na dva načina: sečenjem na uzdužne trake (poput lubenice) ili na kolutove. Bitno je da ostatak, koji ne želite da iskoristite odmah, ostavite u kori I čuvate u frižideru da biste sačuvali svežinu namirnice.

Ko ne bi trebalo da ga konzumira?

Ananas ima veliku količinu ugljenih hidrata, od čega čak 10 g šećera u 100 g namirnice, te ne treba da ga jedu osobe obolele od dijabetesa. Ananas se ne preporučuje ni osobama koje pate od nedostatka belančevina ili poremećaja, poput Elers – Danlosovog sindroma.

Sveže voće ne bi smele da konzumiraju ni osobe koje pate od hemofilije ili oštećenja ili bolesti jetre i bubrega, jer on može smanjiti vreme koagulacije krvi.

Trudnice ne bi smele da ga jedu previše, jer pospešuje kontrakcije materice. Savetuje se da se tokom prvih i zadnjih meseci trudnoće ananas izbegava.

Sponzorisano:

loading...
Loading...